Jump to content

6V6 Salas Preamp by Alex


Aleks

Preporučeni Komentari

16 minutes ago, skrstic said:

Može li ovo ovako sa žicom ka uzemljenju da radi par dana? Nemam delove za ono drugo.

Može večito tako da radi. Samo mislim da je bolje sa elevacijom  zbog smanjenja  curenja struje između  grejanja i katode.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako si konkretno povezao?

Inace postoji nesto sto se zove Hum Balance. To je obican trimer manje vrednosti oko 100oma a malo vece  snage od obicnog trimera ili pota. kraje vi se vezuju na grejanje kod pinova grajaca. A srednji kraj, klizac na masu. Ili na podignuti napon manji ili isti kao u datasheetu za konkretnu cev. Tim trimerom se na uvo ugodi najmanje suma i bruma. A ujedno je i neki mali shunt za grejanje.

Moze se napraviti i fiksni odnos tih otpora posle ugadjanja otporima od 2W ili vise. Cesto je mnogo manji brum kada se jedan kraj tih otpora i grejanja uzemlji ili kada se uzemlji CT tog razdelnika direktno na pinovima grejanja.

Problem kod tih razdelnika napona za podizanje grejanja na potencijal je to sto su to potrosaci i direkno paralelni osnovnom sklopu. Zvucno daju efekat kompresije, mute zvucnu sliku bez obzira koliko struje ide kroz njih.

Moja preporuka je da ako mora da se podize napon grejanja na neki potencijal. Prvo isprobati hum balans bez podizanja na potencijal. Pa tek onda napraviti razdelnik ALI NE NIKAKO na kraju napajanja, Odmah na tacku koja ide na cev VEC negde na pocetku. Najbolje je da preamp ima 2 prigusnice pa taj razdenik napraviti posle 1 prigusnice. Da izmedju R i centralnog sklopa postoji 2 prigusnica... Jedino onda se ne menja kvalitet zvuka.

Isto vazi i za bleedere raralelne otpore kondenzatorima koji sluze da isprazne C da ne bi visoki napon bio prisutan po iskljucenju kada je katoda isklucena i hladi se... Blideri DA ali ne da stalno stoje u napajanju vec da se eventualno ukljucuju relejom u momentu isklucenja.

Za smanjenje bruma trebalo bi isprobati i 1. C posle ispravljanja bilo ispravljacicom ili diodama, ODMAH STO BLIZE ILI DIREKTNO na CT, Masu Transformatora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Borko_KA said:

"Vidi ovako" ako bi sprava morala da bude kod tebe, da bi nesto uradio, onda je besmisleno da bilo sta komentarises.

Izvinjavam se sto kvarim temu a na eventualne replike ne odgovaram dok ne posaljes fotografiju necega sto si napravio.

 

I ja se, sto se teme tice izvinjavam...ali malo prozima nekorektnost

I ti i taj sto te lajkovo ste pozvani na kafu i rucak u Institut, pa da vam malo prezentujem sta sam radio...sto se vapecih izradaka tice..cisto da se razjasni sta mi  je smor

Malo mi je smor da zalemim nekoliko komponenti i pravim prezentraciju, i da pisem obimne postove "pravdanja" na sitne zloce...nekome je to uspeh..meni ne, to je ono sto ja tako kako je.

A sprave za audio se krckaju, po mojoj zamisli. Bes resavu...

Naravno da mi ne pada na pamet da izigravam vraca pogadjaca, bez da zvirnem na izgled signala na pinovima, bez da vidim pocetke i krajeve kalemova...sa tim detaljima= svima bi se ustedelo vreme i silne reci..

Radje da pozajmim skop, kome treba, posto sam (pre)tanak sa vremenom...

 

Ovo je sada odlicna slika suma

sve nesto na -6i :) 

 

 

Nema zujanja.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, skrstic said:

Bučna soba a radi preamp.:drinks:

HVALAAAAA

to znaci da je nestao brum ?

za zapisnik - kako ?

 

btw. sto se endbrummer pota tice , to se radi kod izlaznih cevi

 

kod pobudnih se resava elevacijom napona napajanja ....... a zasto , objasnjeno jos u knjigama starostavnim

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa nije pogledaj masu gitarskih pojacala radi se odavno. A ovo sto sam napisao za brumere i blidere kod preamp cevi sam isprobao, i licno se uverio vise puta. I to je tacno. (Ko god da to proba, konkretno i relativno brzo, doci ce do istog zakljucka. Stvar je u tome sto se na to ne obraca paznja nego se radi po inerciji.)

Ajde sada ja da postavim pitanje :

Da li je neko isprobao u praksi ovo o cemu sam pisao?

odgovori samo sa Da i Ne. :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

57 minutes ago, vladd said:

I ti i taj sto te lajkovo ste pozvani na kafu i rucak u Institut, pa da vam malo prezentujem sta sam radio...sto se vapecih izradaka tice..cisto da se razjasni sta mi  je smor

Vladd, cenim tvoja mišljenja ovde, iako znaju nekada da budu nepotrebno preobimna objašnjenja, ali

ovaj forum je namenjen kako početnicima u elektronici, te naprednim inžinjerima, tako i onima koji cene dobar zvuk a nemaju pojma o elektronici i žele nešto da sklepaju da im zvuči kao nešto za šta bi se trebali izuti XY para. Cenim tvoje znanje i smatram da je višestruko prevazilazi potrebe ovog foruma, ali tvoja pisanja su neretko preobimna objašnjenja koja često ne koriste velikoj grupi korisnika ovog foruma. Takođe, teško da ikome od nas pada napamet da se zaputi u Institut gde će gledati kakve merne sprave, uređaje koje i ne znaju čemu služe, itd, te slušati te dok objašnjavaš nešto što im verovatno ni ne može biti jasno bez pročitane barem 1/3 knjige Elektronika 1 za II godinu ETFa.

Tako da, druže nisi na forumu Instituta nego diyaudio - ako već uživaš da pišeš ovde, shvati da ćeš biti više cenjen ako pišeš jednostavnije, definitivno ispod prikazanog tehničkog nivoa kojim se služiš na Institutu, i ako pokažeš nešto od svojih radova - barem eto pomenutih nekoliko zalemljenih komponenti slikanih i okačenih u svojoj zasebnoj temi. Eto, za početak.

Primetno je da te izvestan broj ljudi ovde ne ceni - iako poseduješ daleko veće znanje od njih - upravo iz razloga suvoparnog i preobimnog teoretisanja a bez prikaza ikakvih diy radova.

Shvati - nisi na forumu Instituta nego diy audio.

Izvini ako sam te ičim uvredio, i samo nastavi kako misliš da treba ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Brumeri odlicno funkcionisu. Takodje i izdizanje napona grejanja na neki potencijal.

E sad, da li je bilo plivajuce grejanje, makar i CCS, ili je imalo elevaciju zboog dozvoljenih napona izmadju katode i grejaca, ili zarad uklanjanja potencijalnog bruma, koji je ipak nastao.


Ako je grejanje zalepljeno za potencijal zemlje, sta ce biti kada krene signal?

 

P.S.

 Alex, ja samo ne bih da ostanem nedorecen, ili da se izvode neozbiljni zakljucci. A tematika nije prosta, ali je ogromna zelja za uproscavanjem, ali je pogresna. Zato izjavu zaokruzim...mozda je smor, ni meni nije gust, ali smanjuje dodatne diskusije. Ipak je forum, nije chat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Alexx said:

upravo iz razloga suvoparnog i preobimnog teoretisanja a bez prikaza ikakvih diy radova

Upravo je nebitna ocena doticnih. I ja sam decenijama tako razmisljao, kratko i efikasno(da ne spomenem termin Z.Radmilovica), ali ce nekada mozda i doci do te tacke, da teorija ubrzava praksu...

Meni nema nazad. :) 

A nisam ni milion dolara pa da mi se dive :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Zen Mod said:

 

btw. sto se endbrummer pota tice , to se radi kod izlaznih cevi

 

kod pobudnih se resava elevacijom napona napajanja ....... a zasto , objasnjeno jos u knjigama starostavnim

 

18 minutes ago, ZZZ said:

Pa nije pogledaj masu gitarskih pojacala radi se odavno. A ovo sto sam napisao za brumere i blidere kod preamp cevi sam isprobao, i licno se uverio vise puta. I to je tacno. (Ko god da to proba, konkretno i relativno brzo, doci ce do istog zakljucka. Stvar je u tome sto se na to ne obraca paznja nego se radi po inerciji.)

Ajde sada ja da postavim pitanje :

Da li je neko isprobao u praksi ovo o cemu sam pisao?

odgovori samo sa Da i Ne. :)

 

 

ja ne vidim da sam bio oprecan tome sto si napisao , nego sam jos i pojasnio

koga zanima problematika , neka kopa , koga ne znaima neka uradi kako hoce po receptima,koji god hoce da izabere

 

sto se tice gitarskih ampova , kojih sam popravio i restaurirao bar 50-ak komada , sve cevi su (u 95% primeraka) na zajednickom grejanju

ide se na najjednostavnije efikasno resenje , koje ne mora za znaci da je najbolje ........ dovoljno je reci da uz starenje cevi i  elektrolita , ponovo mora da se sara endbrummer-om ....... sto je nepotrebno ako je heater eleviran

 

ko hoce da ispita , neka meri residual osciloskopom ili vakuum tube voltmetrom ........ ko nece , ne mora

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima




A nisam ni milion dolara pa da mi se dive [emoji4] 


šobrate - ja ti se divim: stoički trpiš prozivke već dugo.. te si opširan, pa gde ti je ovo ili ono, a još te i boli za gajtane od kriptonita.. za medalju je to.. ja kad sam potpuno siguran u svoj stav, veoma brzo palim fitilj i teram u... sećaš se :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam i ja kratak fitilj, i bes, ali samo ako se steta ili neka glupost pravi.

Ne ljutim se na prozivke, prosao sam kroz te faze, moraju ljudi da reaguju, mnogo ih muntaju, ubedjuju, otimaju kintu, pricaju im price, ubedjuju da je golf 2 najbolji na svetu(ili daska od Linn-a :) )...moraju da reaguju kada stojim na drugoj grani i ignorisem proglasavanje laznog kvaliteta.. mozda se malkice ruse neke kulice nazidane na pogresnim temeljima..nije lako promeniti granu na kojoj sedis...mozda i ne, nebitno, mora se malo braniti svoj stav, testirati sa raznih strana...na razne nacine..

A imam propust u desavanjima hife, ne mali...decenije su u pitanju..i meni se porusio diy, recepti i price iz 70-80-ih..pa nikoga ne krivim sto sam brljao..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I to da 'vrati' na jedan sasvim kulturan nacin, pa samim tim i daje na kvalitetu foruma.
Meni iskreno ne smeta, ne udubljujem se u njegove postove za teme koje me ne interesuju, a kad nesto hocu da cujem, pitam i trudim se da shvatim to teoretisanje. Sasvim ok :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imaju slicnu filozofiju..kupis spravu, i ulozis jos 7x vrednosti sprave, i imas 3x bolji kvalitet nego sto je bilo...hiljade novcanih jedinica ionako nisu merilo.. :) 

Umesto da kupis 3x bolju i dva puta skuplju spravu od bazicne cene..

 

Npr Kuzma :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja ih popravio preko 50 sigurno svojevremeno pre 30 godina kada sam radio u servisu...

Moze da se podigne napon ali ne na taj nacin kako vi to radite, ne preko razdelnika napona koji jw ujedno i bleeder direktno na napajanju sklopa. Moze ali mora posebno napajanje za to. Inace se gubi esencija cevnog zvuka. To je poenta. Blideri Da ALI ne dok radi sklop, tek posle iskljucenja.

Evo covek je dobio znacajno smanjenje bruma samo sa dovodjenjem jednog kraja grejanja na masu. Kada bude napravio elevaciju na nacin kako se inace radi, pogorsace se brum i sum, a i dobice losiji zvuk. Istog sklopa.

Ima jos nacina da se grejanje podigne na potencijal cak i kada je naizmenicno. Na primer da se oba kraja podignu na isti interni jednosmerni potencijal tako da nema dodatnog protoka struje. Dodavanje mini sklopova sa prigusnicom i za DHT i za IHT, itd itd...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...