Jump to content

6V6 Salas Preamp by Alex


Aleks

Preporučeni Komentari

3 hours ago, Borko_KA said:

Sve je to ok, sto se tice smanjivanja mikrofonicnosti, medjutim, u mp3-ju, se cuje da ima jos neki problem sa oscilovanjem. 

Sad sam kući preslušao više puta sa slušalicama, gotovo sam siguran da su samo mehaničke vibracije uzrok tome.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dominantan je 2250, ima dosta djubreta na 50, 100, 200Hz, i nesto se pojavljuje oko 3500.

To su zone vibriranja grejaca i katode, a ove preko 2KHz zone vibracije resetki. Za niske frekvencije su odgovorni i trafo i prigusnice.

Trebalo bi uzeti skop u sake i proveriti nasta lici signal posle ispravljaca.

Probaj da ispeglas grejanje,  i proveris napone, da se neki ripl ne superponira. Dominantne oscilacije katode mogu da izazovu prirodne oscilacije resetke, koja radje osciluje na 2KHz i vise. Deluje tako modulisano.

 

Nije u pitanju mikrofonija, vec (elektro)mehanicko oscilovanje. Vise kao da mehanicke oscilacije generisu promenu polja i signal koji se cuje.

 

P.S.

Ovakav sled dogadjaja mi pade na pamet na prvu loptu, trebalo bi testirati ideju, posebno uticaj niskih frekvencija, od mreze, pa mreza x2, i x4, za pocetak, eventualni ground loop..Tu nikakve gumice nece pomoci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, skrstic said:

Kuhinjske rukavice nisu pomogle.

Znači da mehaničke vibracije ne dolaze spolja. Sad je pitanje šta se i zašto događa unutar lampe. Nikada nisam naleteo na ništa slično, to je nešto specifično vezano za 6V6 ili za regulatore. Ne znam da li je uzrok oscilacija u šant regulatorima, jel ima neke šanse da nekako probaš bez regulatora, mislim da oboriš napon sa još jednim RC članom?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

 

 

Nije u pitanju mikrofonija, vec (elektro)mehanicko oscilovanje.

Nije sija nego vrat?

Naravno, treba probati da se osposobi kolo prvo bez santova, ali sto moze prosto kad je zanimljivije da bude komplikovano :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Magnetostrikcija. Al' ko velim da ne rasterujem audiofile sa strucnim, a nepopularnim terminima.:lol:

Zna se sta je mikrofonija kod lampe, intenzivno pojacavanje SPOLJNIH frekvencija..a frljecanje terminima nece pomoci u resavanju problema...kao ni rukavice, ceskanje po glavi...nego fokus na realno moguce uzroke

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, vladd said:

Magnetostrikcija. Al' ko velim da ne rasterujem audiofile sa strucnim, a nepopularnim terminima.:lol:

Zna se sta je mikrofonija kod lampe, intenzivno pojacavanje SPOLJNIH frekvencija..a frljecanje terminima nece pomoci u resavanju problema...kao ni rukavice, ceskanje po glavi...nego fokus na realno moguce uzroke

Ako nisu spoljašnje vibracije, ostaje napajanje, HV ili ono za grejanje. Mikrofonija nije sigurno. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odšrafio trafo i ostavio ga na gumicama, nema promene. Probao bez šanta i isto. Kupio bojler i majstor mi zamenio. Krenuo da lemim bafer verziju. Ako i tu bude bilo zujanja onda je HV. Probao sam i bez HVa i nema zujanja:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, vladd said:

Magnetostrikcija. Al' ko velim da ne rasterujem audiofile sa strucnim, a nepopularnim terminima.:lol:

Zna se sta je mikrofonija kod lampe, intenzivno pojacavanje SPOLJNIH frekvencija..a frljecanje terminima nece pomoci u resavanju problema...kao ni rukavice, ceskanje po glavi...nego fokus na realno moguce uzroke

Kakvi audiofili ako imas konkretan predlog za resenje kazes to i to. U koliko nekoga blize interesuje "magnetostrikcija" neka se informise, ovo nije tema o tome. Trosis mnoogo teksta, poducavas teorijama a na ovakvom forumu je to korisno samo kao dodatna informacija. Dakle, sta konkretno pokusati da se problem eliminise?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probać za vikend bafer verziju, probaću i umesto lampaškog ispravljanja grec. Staviću i ispod prigušnica gumice. Ako ne ide onda ću da napravim pauzu. 

Može li od nekog kondenzatora u ispravljanju struje da bude zujanje?

Vatam se za slamku... imam utisak da preamp ima dobar potencijal pa bi da ga završim. 

Nekako sve vreme imam utisak da je do nekog mehaničkog dela u HVu problem. 

Možda je rešenje rasturiti sva, napraviti pauzu pa od početka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, Borko_KA said:

Dakle, sta konkretno pokusati da se problem eliminise?

Vidi ovako, iz prilozenog MP3 sam izvukao spektralnu slicicu, pausalnu naravno, rekao koje su zone mogucih izvora, sto je eto jedna metoda koja moze da se primenjuje u ovim slucajevima, sa prostim softverom(zato je pausalno) a zone oscilovanja delova lampe se takodje mogu prouciti na netu...za pocetnike

Da bih OZBILJNO dao neko KONKRETNO resenje, sprava bi morala da bude kod mene na stolu npr, zarad nekih vizuelnih osmatranja.. ili da se obave dodatna merenja. Ne zna se gomila detalja, ni na koliko je izdignuto grejanje, ni kakav je rpl, ni kako su povezane prigusnice, ni uzemljenje...ni kako izgleda napon na resetkama...prigodom doticnog zvrndanja..

Ko to ne razume, treba da cita, prati i slusa a ne da se bavi zvocanjem i ispostavlja neke zelje predvidjanja, pogotovo sto je amater Salas slozio pomodne kockice(apsolutno bez ikakve prenosne funkcije npr) u spravu koja izgleda da moze da se uteruje u nekakav rad, uz dosta truda. Plug and prey.

 

Zujanje.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, skrstic said:

Grejanje je po šemi. Trebalo bi da je dobro. 

Znam da bez osciloskopa ne ide. Nemam.

Ovako na dasci nema smisla da nosim negde da se proverava. Kad skutijam onda. Nadao sam je da je nešto banalno. 

 

Grejanje.jpg

 

Pretpostavljam da je sad uzemljeno grejanje po šemi 1, ja preporučujem da probaš po šemi 2, dizanje na viši napon.

Grejanje.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, skrstic said:

Kako da napravim ono odloženo paljenje visokog napona? Neki proveren link, šema... Zbog lampi. Treba im vremena da se zagreju. Mogu prekidačem ali... 

Ima sve, ja to uvek stavljam, kao i mute na izlazu, a doradiću za tvoj slučaj ako ne želiš baš ovako komplikovano.

Tajmeri 10 2017.jpg

Napajanje 10 2017.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Vix said:

A da li je moguce da grejanje uopste nije uzemljeno, a trebalo bi biti?

Mora da bude nekako uzemljeno, može i recimo preko 0,1uf 400v na centralnoi uzemljenje svaki grejač posebno. Možda je to uzrok zujanja, ali ne mora biti. Najbolje je da bude podignuto na neki napon.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...