Jump to content

6V6 Salas Preamp by Alex


Aleks

Preporučeni Komentari

Hvala narode, al ne pravim hadronski kolajder, to je samo jedan mali majušni ovolcki preampčić... :P

Nič se ne brigaj čika Beli, ide prvo daska - u medijapansku kutiju ide generalna proba ;)

Btw malo izlazim iz konvencionalnih okvira izgleda preampa, ako uspe sve kako treba biće to jako interesantno i lepo kućište, ovi poklopci ništa... Shonne je video 3D render, ali vi nećete - vi ćete live render, kad bude gotovo :P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
4 minutes ago, Vix said:

Ne secam se sad gde sam procitao, da EI trafoi bolje zvuce od torusa kad su cevni preampovi u pitanju, valjda propustaju manje brljeza iz mreze, ili sta ti ja znam...

Tako se priča, to važi i za pojačala, ali mora da bude i EI takođe dobro dimenzionisan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Vix said:

Ne secam se sad gde sam procitao, da EI trafoi bolje zvuce od torusa kad su cevni preampovi u pitanju, valjda propustaju manje brljeza iz mreze, ili sta ti ja znam...

 

 

to generalno - da se zna sta je manje kriticno

 

kad napravis dobro , svejedno kako si do toga dosao

 

ono - EI vise sipa oko sebe , pa si na istom sa problemima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 12/4/2017 at 2:04 PM, ebe said:

Verovatno su zapeli na carini. Narucio sam nekoliko stvari koje mi isto tako ne stizu.

52 drugi dan je danas od kad narucio. 28 novembra je stiglo u Srbiju i zadnje sto pokazuje tracking jeste da je na carinu. Zvao sam postu, rekose to sad zavisi sve od carine. Carina kaze da je posta strajkovala i da se nagomilalo, sve ceka na red da stigne. Rekose ovih dana ce da bude :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Vix said:

Ne secam se sad gde sam procitao, da EI trafoi bolje zvuce od torusa kad su cevni preampovi u pitanju, valjda propustaju manje brljeza iz mreze, ili sta ti ja znam...

Ima i ono između ta dva, C core, taj bi trebalo da koristi prednosti jednog i drugog.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne C cores su dizajnirani sa primarnom karakteristikom da se lako sklapaju trafo moduli. Ali ima i drugih prednost, na primer paketi su jako kompaktni... Formira se na taj nacin sto se traka namota (slicno ili isto kao i za toroidni trafo) Da bi se potom napravio rez i presekao paket na 2 dela. Na tom preseku kako god da je on izveden menja se struktura materijala. Tako dobijena povrsina se brusi i polira dodatno. Na taj nacin se u tom regionu spajaju krajevi odsecenih traka i formiraju jednu kompaktnu povrsinu. Tako se magnetne silnice umesto da putuju po pojedinacnim lamelama - trakama, spajaju u jednu magnetnu silnicu...

I takvih mesta ima 8 ako je double c core upitanju a najcesce jeste.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...
On 12/8/2017 at 10:00 AM, ZZZ said:

Na taj nacin se u tom regionu spajaju krajevi odsecenih traka i formiraju jednu kompaktnu povrsinu. Tako se magnetne silnice umesto da putuju po pojedinacnim lamelama - trakama, spajaju u jednu magnetnu silnicu...

Ovo naprosto nije tacno.

Istina, davno je na ETF-u bila anegdota, ko polozi OET zna da ce zavrsiti fakultet, a ko polozi elektromagnetizam, zna i kada ce ga zavrsiti.

Eventualno spajanje lamela moze da dovede do minimalnog povecanja vrtloznih struja u toj zoni.

Za jezgro transprmatora je znacajniji kvalitet materijala i debljina lamela, minimizacija toplotnih gubitaka,  pa tek onda oblik i rasipanja.

A kompletan trafo ima znacajnih drugih problema, zavisno od namene. Nacini motanja, izolacije i sildovi, sprega i simetricnost napona, mogu da naprave dramaticnu razliku izmedju dva naizgled identicna trafoa, ili da i transformator sa EI jezgrom bude bolji od nekog lose projektovanog za bilo kakvim oblikom jezgra.

Veliki problem je standardnost jezgara, namenjenih vise racionalizaciji nego egzoticnim napravama, pa svaki izlet u specificne dizajne zahteva predimenzioniranje jezgra.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Materijal je jako vazan naravno. Isto kao i nacin pakobanja namotaja. ALI ovo sto sam naveo za C jezgra je nepobitna cinjenica i naravno da je tacno.

Da je ovo sto sam napisao tacno, govori i cinjenica da su se ranije za interstejdz i traoe malih signala, a ponekad i za vece signale, koristila M jezgra. Lamele su bile jako tanke. M jezgra imaju fiksni procep, nisu ekonomicna jer ima vise ostaka pri vadjenju lamela, i MNOGO teze se pakuju u telo trafoa. Medjutim tu putanje magnetnih silnica idu potpuno kroz istu lamelu. Nema spajanja, nema dislokacije...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, ZZZ said:

Materijal je jako vazan naravno. Isto kao i nacin pakobanja namotaja. ALI ovo sto sam naveo za C jezgra je nepobitna cinjenica i naravno da je tacno.

Da je ovo sto sam napisao tacno, govori i cinjenica da su se ranije za interstejdz i traoe malih signala, a ponekad i za vece signale, koristila M jezgra. Lamele su bile jako tanke. M jezgra imaju fiksni procep, nisu ekonomicna jer ima vise ostaka pri vadjenju lamela, i MNOGO teze se pakuju u telo trafoa. Medjutim tu putanje magnetnih silnica idu potpuno kroz istu lamelu. Nema spajanja, nema dislokacije...

 

Ja sam se odlučio za sledeći put kad nešto budem pravio da mi na većem torusnom jezgru namotaju nominalno manji trafo, to mi deluje ok kao kompromis.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije Zoki tacno, i ne vredi iz primera da izvodis pogresne zakljucke. Zato i sluze osnove, da se ne bi izvodili nekorektni zakljucci.

Postojanje procepa egzistira u rangu desetina mikrona, ali realno je zanemarljiv, sto se vidi pre svega u induktivnosti.

C jezgra su priblizna sa gubicima torusu, ali je znacajno veca beneficija lake montaze i konstrukcije trafoa, sto izbegava neke druge probleme, oblika i pakovanja kalemova. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...