Jump to content

6V6 Salas Preamp by Alex


Aleks

Preporučeni Komentari

Eeee... ja i ceve :D Rekao sam sebi jedina vlakna koja gore unutar vakumiziranog stakla kod mene visiće sa plafona soba, al ajde sad. Rek'o pa porek'o.

Odustalo se od Borkovog FLA02 (mi-followera) - barem zasad - probaće se i to, ali prema gazda Belitovoj preporuci, da prvo probamo ovaj jednostavniji sklop.

Od istog sam dobio u nekoj menjaži ruske 6П6C - kažu to je isto to. Od čika Shonneta na poklon 6Ц5С ispravljačice, tako da će ovo biti jedno pravo grčko-rusko pretpojačalo made in Serbia.

Da se ja pitam ispravljanje bi bilo samo cev-kondovi i eventualno kalem i kraj, al ajd' - prvo video tu Maidu, pa onda u onoj Vixovoj SEWA temi videh i da je Beli predložio, sada već odavno sažvakan, Salasov SSHV2 shunt. Delovi iz Farnella su na putu.

Već ima u SEWA temi ovih šema, al ajde neka su i ovde, kao starting point:

6v6.thumb.jpg.535f2aba6ad649d2309d7fe3137162ba.jpg

sshv2.gif.cbcf5e3add6129624e473c3190d60658.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jer tako smo u mogućnosti, biće dual mono. Hteo sa jednim napajanjem, al iz više razloga idem ovako: jedna cev drži 70mA max, pa da ih ne stavljam u paralelu, drugo, već naručio delova za dva shunta, već imam (od čika Belog) delvoa za dual mono....

Trafoi poručeni kod STF Niš (jbg, poznajem čo'eka pa reko ajd da mu pravim poso), biće 50VA sa jednim odvojkom za grejanje 6.3V 1A a ostalo ide na 2x300V (oko 70mA što je ujedno i max ispravljačice).

Trafo zaseban grejaće ispravljačice.

Još se dvoumim oko potenciometra i selektora - da li ono standard preklopnik + plavi ALPS (što već imam) ili onaj moj PGA2311 sa mikrokontrolerskim selektorom (što isto već imam). Sa PGA čipom gubim potpunu dual mono konstrukciju (napajanja za oba kanala su u istom čipu), al sa alpsom gubim mogućnost uvaljivanja u fotelju i stišavanja / rasplamsavanja glasnoće. Će da vidim...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, Zen Mod said:

ajd kad napravis to sve , verovatno ti dam semu krstenog regulatora

Jedva i ovo ako uspem da spakujem u kutiju kakvu želim - a još i da naturam trafo i 48 releja - al ajd, što da ne, bumo videli, možda i zaseban kutijon ;):)

 

Evo, sa @skrstic -em zajedno naručili delova za shunt, sa tim da ja idem sa nešto drugačijom PCB... uključujući lampu i konditje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Alex said:

Još se dvoumim oko potenciometra i selektora - da li ono standard preklopnik + plavi ALPS (što već imam) ili onaj moj PGA2311 sa mikrokontrolerskim selektorom (što isto već imam). Sa PGA čipom gubim potpunu dual mono konstrukciju (napajanja za oba kanala su u istom čipu), al sa alpsom gubim mogućnost uvaljivanja u fotelju i stišavanja / rasplamsavanja glasnoće. Će da vidim...

Motorizirani alps + mikrokontroler ili arduino?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih da se ova tema rasplamsa na raspravu za i protiv digitalnih potencimetara, al opet, ne videh gde je neko dokazao njihove falinke? Npr PGA familiju je nekada koristio Jeff Rowland u svojim konstrukcijama, a Nelson Pass DS1802.

Zašto "nikako PGA", neko obrazloženje bilo bi na mestu ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Davno pravih neki lampizdator pa sam ga onda prepravio kao preamp (stavio ALPS) pa onda ga predrvio sa nekim (francuskim) input selektorom sa releima i PGA volume kontrolom (još pre Aliexpressa i paypalla, jedva doterao iz Francuske) i to je bilo ko dupe i oko u odnosu na ALPS. Pobacam ja to i stavim klasiku. Ne sećam, se gde je to završilo .

E sad možda su sadašnji PGA bolji

A i motorizovani ALPS ako stavljaš samo ako je kvalitetan. Isto nisam mogao da verujem kolika je razlika izmedju fiksnog i varijabilnog izlaza sa CDa. Motorizovani ALPS ali nije BLUE.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Ohoho, krenulo se sa :hammer:  a ja već pomislio da će lampe da završe u turšiji. :D

A što se ostalog tiče, glavna prednost samogradnje je da stvari možeš raditi postupno, u skladu sa znanjem, zalihama i finansijama kojima raspolažeš u datom trenutku. Imaš i ALPS i PGA pa poveži ih i vidi šta ti je bolje ... a od njih ti je opet bolji neki ''ladder type stepped attenuator'' i TVC. Isto tako ti je i sa napajanjem, napravi SSHV2 kad si već nabavio delove, a posle ako hoćeš možeš i nešto bolje ... a možeš probati i neki  CRC, CLC ili njihove kombinacije u zavisnosti od raspoloživih delova, tako ćeš najbolje videti prednosti i mane jednih u odnosu na druge. Sve ti je to jedna igra kojoj nema kraja, jer kako ti vremenom rastu znanje i mogućnosti, tako će ti rasti i potrebe. ;)

:drinks:

 

@skrstic  A te 5Ц3С su prave lepotice, još su lepše uživo nego na slikama. :wub:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Blago nama na Kinezima. Sve se može dobavi za manju kintu nego sam da ga praviš.

Dvoslojna štampa sa metalizacijom i stop lakom bar desetak €. Pa switch jedno 10.14Ł.preklopnik

Pogledaj kvalitet činčeva. Jel to CMC? Pošto je jedan? Najjeftinije sam našao 19$ za 4 para. CMC

Pa ti pravi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa stvarno blago nama, sve rade nakaradno. Pogledaj razmak izmedju konektora tu nema ni jedan inch. to je pain in the ass za ubosti samo malo deblje rca konektore, nije uopste ergonomski.

Drugo velika je verovatnoca da ti chinchevi nisu na istom nivou. Da bi bili na istom nivou moraju se svi prvo montirati na plocu pa tek ondazalemiti? medjutim skoro da je to nemoguce posto nema dovoljno prostora kada se montiraju na plocu ne moze se prici lemilicom lako... A i koja je verovatnoca da su kinezi to zaista prvo zavruli na plocu pa tek onda lemili na plocu.

Lepo izgleda na fotograifji ali to sigurno nije tako, a ovo sa ergonomijom ruke definitivno nije.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...