Jump to content
sir Oliver

Milina nekoristenja Ignore liste , tzv. Nadgornjavanje

Recommended Posts

1 hour ago, Beli said:

Neki vide DIY kao način na koji će doći do kvalitetnih/pristojnih audio uređaja i jedino im je bitan uređaj kao rezultat svega toga. Način  na koji se do toga došlo im nije bitan i nemaju želju da se udubljuju u problematiku i nauče nešto o pri tome.

Drugima pak samo bavljene ovim hobijem predstavlja zadovoljstvo samo po sebi i nije im uvek bitno, tj nije im najbitnije,  da to rezultira nekim sklopljenim uređajem. Mnogo im je bitnije znanje i iskustvo koje pri tome stiču, a sam (eventualni) uređaj je samo posledica toga i stoga često nije interesantan i pogodan za predstavljanje širem auditorijumu. To je verovatno i usled profesionalne deformacije, jer već od ranih nogu matematika nas uči da je bitan postupak i da sam rezultat bez postupka ne znači baš ništa. :)

Vidiš, ja bih ova tvoja dva pasusa stavio u Statut Foruma, i ako se članstvo složi sa ovim, možda bi bilo više razumevanja na forumu.

Ja i moj kolega zbog kog sam skočio ko ožaren koprivom po dupetu jutros usled iste profesionalne deformacije potičemo iz stručnih krugova gde je bitan i postupak i rezultat. Nije mi cilj da izžicam ni od koga gratis spravu koju ću posle preprodati nekom po ovoj ili onoj ceni. Uživam neizmerno kako u slušanju tih sprava koje mi prođu kroz kuću bilo DIY ili ne, a bog mi je svedok da nikad nisam ni dinar zaradio ni na jednoj komponenti/spravi koja mi je ušla u kuću.

Sve što su mi Majstori kako ih vladd posprdno naziva napravili je zamišljeno i naručeno sa moje strane i adekvatno plaćeno parama koje sam pošteno zaradio. Na taj način sam doprineo opštem platnom prometu ove jadne zemlje. Nije tu niko prošao ni dobro ni loše. Sa druge strane TVC sa 24 kontakta sekundara  po kanalu sam samostalno zalemio kako sa strane TVC-a tako i rotary switch-a. Sam sam sekao i gulio izolacioni sloj sa lak-žice pre lemljenja. To me neizmerno opušta i čini srećnim. BTW to je cca 2x više po TVC-u nego Zenovi AVC-i koji imaju bar svoje dugačke izvode a ovi TVC-i samo jebene contact padove. Slatke muke :)

Znam da napravim štampanu ploču na nekoliko načina, što sam i radio kad mi je to bilo interesantno pre 20 godina. Sada imam čoveka kome pošaljem shemu i koji to napravi za 15 EUR u profesionalnoj izvedbi do zaštitnog laka. zašto da se jebavam s tim? Motao trafoe/prigušnice svojevremeno na stariim kalemskim telima, drškama od metle, kalemovima od silka za pecanje.

Radio sam simulacije u PSU designeru, Tube CAD-u tipa John Broskie-a, družio se sa Nikolom Vukušićem, Aleksandrom Kitićem, družim sa sa svim ljudima srodnim po muzici i/ili DIY-u.

Radim svoj posao sa prosečnih hmmm... 60-70 sati prekovremenih na mesečnom nivou. Nemam vremena za arčenje tipa uradi-ovo-što-te-ne-zanima-a-radio-si-već-to-kada-te-je-zanimalo. Volim da se fokusiram na svoj deo zabave koji se sastoji od druženja sa ljudima sa foruma, a kada mi je dosta ljudi, druženja sa mojim muzičkim demonima, Na naprimer u +/3 mA i +/- 15V struje radne tačke C3m buffer line-preampa zvuče dosta drugačije a na meni je da to otkrijem šta mi je od toga lepše. Ja podesio. Merio. Slušao. Eto. Nije mi pimpek izrastao od toga. Niti otpao.

Ja ne mogu da prelamam stvari drugačije nego kroz sopstvenu prizmu. Ako sam ja spreman da malo uložim u put radi rezultata mislim da je fer da i drugi ulože malo rezultata u nastavak puta. Eto.

p.s. najgori sam od sve dece, By Zflazar October 17, 2016 je moj zadnji post u ničijoj zemlji. stvarno sam delikvent :)

@ZflazarTo je tvoj zivot Zlatko, posten, i niko ga ne spori niti ti nesto prigovara. Dok si ti sebi dao prava koja mislis da si zasluzio druzenjem ili nekim radom.

Pa ja ti kazem, da sam uradio i popunio vise stampi nego sto si ti video, ukljucujuci i guglanje. Pa ne popujem da i drugi to treba..i to u prvih 15 god rada u institutu, kada je samar prebacen na guju, ili na spoljne usluge izrade i ecovanja..on je uradio...boga oca...

Znaci, izrada stampi, prvo Bisop trakama, 2:1 izrada repro filmova u stampariji(pa majstor promasi proporciju), to nije radjeno, davano je na izradu, izrada sita za stop lak, osvetljavanje, ecovanje, sito stampa kalaisanje, pa do Orkada, Tanga, plotovanja na pausu, uterivanja xt at racunara da to odrade bez brljanja razmere, simcga sanjam vec, da odradimo semu...

Ne sprdam se na na majstore, nego se salim na tvoje zvocanje. I ja znam kada treba otici kod opremljenog i sposobnog majstora, ne moze se bas sve..iz bilo kog razloga, vremena, volje, zelje da bude perfektno...nedostatka bas svih elemenata za izradu..

I to pricamo SAMO o stampanim plocicama, pa ces mozda razumeti odsustvo entuzijazma. Da nesto panicno i bez gusta pravim..

O Nikoli Vukusicu sve nabolje, iako se nismo slagali oko nekih predstavljanja ili opisa koncepcija. Nikoli je bila priustena saradnja u Institutu...

Tako da, nemam nikakvu nameru da se svadjam, ali ne mogu da zaboravim ni minuli rad, pa da ne odgovorim, makar salom..

Lepo sam pojasnio zasto i kako sam pauzirao zabavu, i postigao slobodu da joj se vratim.

Mojim poslom su zadovoljni(ne i karakterom) tri akedemika, cetvrti mi je frend(pa je neobjektivan), nekoliko profesora, preko desetak naucnih savetnika, ostali nisu ni bitni, deo sam "lab of exelence" za neuravnotezenu plazmu(sto me to podseca na desavanja u lampama), i ovde treba da ocutim na kreveljenja i sprdanja zlobnih laika, koji jedino znaju da pazaruju ono sto im inostranac nahvali u casopisu...

Razumi prijatelju, moju snagu..da ocutim.. :) 

U zdravlju mi vredan bio...:drinks:

1 hour ago, Zflazar said:

Ja i moj kolega zbog kog sam skočio ko ožaren koprivom po dupetu jutros usled iste profesionalne deformacije potičemo iz stručnih krugova gde je bitan i postupak i rezultat.

Ne vidim razlog zbog kojeg si ''skočio ko ožaren koprivom po dupetu jutros'', nadam se da nije zbog mene. Ja sam samo pokušao da objasnim svoj stav kad sam zamoljen za to  i da odbranim pravo da lajkujem šta hoću, bez da me neko proziva zbog toga.

Uzgred, zar postoje drugačiji stručni krugovi, niste vi gospodo doktori u tome nikakav izuzetak. Drugačije bavljenje (bilo kjojom) strukom je moguće jedino uz obilatu upotrebu ''metode uzaludnih pokušaja'' i ja tako nešto ne mogu nazvati profesionalnom delatnošću, o čemu god da se radi.

Ne bih da dolivam ulje na vatru, al' me živo zanima  kako bi ste vi reagovali na nekom ''medicinskom forumu'' , na hajpove o npr. ''vendoksin kapima'', ''oblog maskama'' i sličnim ''idealnim i svemogućim rešenjima'' za sve bolesti, pri čemu se relativizuje i nipodaštava sve ono o čemu stručna javnost i klinička praksa govori. Ili npr. na nekog ko vodi besomučnu kampanju protiv vakcinacije, nekritički šireći copy-paste metodom razne gluposti sa Interneta, a da pri tome nema pojma čak ni o najelementarnim stvarima o tome o čemu priča.

Mislim da nam svima treba malo više tolerancije i razumevanja, a malo manje sujete i da će nam onda svima biti lepše. Meni prvom, a ostalima po sopstvenom nahođenju.;) 

Ipak  smo na ovom forumu pre svega, hteli priznati to ili ne, zbog toga što nam ovo predstavlja nekakvo zadovoljtvo i(li) neki vid bega od sumorne nam svakodnevice koja nas okružuje.

Eto, kad Zen prebaci postove u ''ničiju zemlju'',  nećeš biti najgori od sve dece.:D 

http://www.zdravlje.gov.rs/downloads/2011/Decembar/Vodici/Vodic za dijagnostikovanje i lecenje ishemijske bolesti srca.pdf

videti na 13. strani pojam klase preporuka i nivoa dokaza. Razumem ja vašu potrebu borbe protiv pangalaktičkog hoštapleraja stojim vam na raspolaganju s' moje strane ulice kao prvi koji vam neće uvaljivati statine, aspirin, polivitaminsku i polimineralnu terapiju bez važećih preporuka i nivoa dokaza. Kod mene u struci (a zašto bi vaša bila drugačija) postoje tzv. Radni i Paradni doktori. Jedni rade ono o čemu drugi pišu da bi ovi koji rade imali po čemu da rade dok ovi koji to analiziraju ne smisle to lepše i bolje. Šta mislite, ko skuplja a ko dizajnira rezultat kliničkih studija? Ko, kako i zašto pravi metaanalize? Nekada je potrebna decenija da neka preporuka iz klase IIa pređe u klasu I ili još gore, iz klase I u klasu III. U praksi to znači da do datuma usvajanja nove preporuke možeš da radiš istu stvar korisno/korisnije/štetno u zavisnosti od napretka u struci. Zgodna stvar-a? Sa druge strane upravo ova konstantna promena u funkciji novih saznanja nas opominje da ne treba uzimati stvari zdravo za gotovo i kao nepromenjive za vjeke vjekova. Ne zbog mistike nego zbog zdrave skepse i radoznalosti :)

kad sam bio klinac držao sam starije ljude za mudre, ozbiljne i smirene ličnosti, spremni podučiti i posavetovati u svom životnom iskustvu

e, a onda sam došao u te godine...

2 hours ago, sir Oliver said:

nisam tražio bocu viskija već sam rekao da ćeš se revanširati tako što ćeš na  Nišvil doneti bocu Teachersa

ima nekih logičkih nedoslednosti: nije da tražim, ali ćeš da doneseš.. šija, vrat.. axa, ima naknadna racionalizacija glede druženja, pa je onda OK :) nije da te zadevam, ali bode oči :)

20 minutes ago, Zflazar said:

Razumem ja vašu potrebu borbe protiv pangalaktičkog hoštapleraja stojim vam na raspolaganju s' moje strane ulice kao prvi koji vam neće uvaljivati statine, aspirin, polivitaminsku i polimineralnu terapiju bez važećih preporuka i nivoa dokaza.

Vec je blize razumevanju :) 

Nije u pitanju pangalakticka borba, zasto bi smo se borili, nismo misice pa da nam treba mir u svetu. Mislim da je vise u pitanju uklanjanje stetnog suma informacija, nastalog iz bilo kakve namere ili indolencije. Ali prisutnog.

A u tehnici je sve stvar prilagodjenja, i odredjenih kompromisa. I nije u tehnici sve bas predvidljivo, u odredjenom momentu vaze neki procesi, a u sledecem, sa izmenjenim uslovima, vaze drugi.

Ja vise insistiram, uslovno receno, tezim, kada se radi, da se maksimalno, moguce, ili po zelji nivoa  zamlacivanja hobijem, ali bar do neke pristojne dubine, upoznaju neki detalji komponenti.

Recimo trafo, zaistaje svejedno, kupljen, motan, dat da se mota, ako se zna zeljena indukcija, otpori primara i sekundara, induktivnosti, mirna struja, struja kratkog spoja, kao neki minimum, ko hoce vise, siroko mu je polje, moze da petlja sa gustinama struja, sa rasipnim strujama, seljenjem gubitaka izmedju gvozdja i bakra sa sastavom jezgra, sa raznim tehnikama motanja, manje kapacitivnim ili vise kapacitivnim,sendvici, interliving, rezonantno, nadrezonantno...nema nekog kraja ni pravila, Racun je donekle, a odnekle je praksa, "realni" koeficijenti pakovanja, sledi formiranje metoda merenja i samo merenje, i ponovna racunanja, korekcije.

I taj neki minic znanja, pride i proste logike je neophodan za bar povrsno razumevanje hobija, bez da se generise novi sum.

A ikonografije, idolopoklonstva, to ce postojati, iz raznih potreba, dja lepote zavodjenja, dja prodaje, ali svakako ne moze da postane kontra argument realnim desavanjima medju komponentama. 

2 hours ago, Zflazar said:

Neki vide DIY kao način na koji će doći do kvalitetnih/pristojnih audio uređaja i jedino im je bitan uređaj kao rezultat svega toga. Način  na koji se do toga došlo im nije bitan i nemaju želju da se udubljuju u problematiku i nauče nešto o pri tome.

Moze i ovo, ali..

Moze se postaviti sijaset pitanja, sta je to dobar uredjaj, najteze pitanje je sta je to jeftin uredjaj, da li neko pojacalo za recimo 1000 evra vredi, ili zvuci kao pojacalo 5000 evra, pa je eto ogromna vajda u pitanju...

Ja na ova dva pitanja ne znam univerzalni odgovor, ali logicki razmisljam, da ako postoji, ne bi bilo sijaset sprava raznih...

Gde je kriterijum? U masovnosti ili demokratskoj odluci? 

Nece biti da je to posteno usmerenje, tako ce i preprodavci cvrkutati da je jeftinije nego sto vredi..

Diyeru  sledi da formira svoj kriterijum, onoliko stabilan koliko ne zeli da baca pare na hvalospeve..a jedini ziher put je kroz tehnicko upoznavanje desavanja u spravama..i korelacijom izmedju tehnickog kvaliteta sprave i njenog nacina rada, autputa

Mogu i da se nabave delici i da se ubrlja koncepcija, sto je veca steta nego platiti dileru..