Jump to content

Harbeth C7ES-3, Magnum MP150/MF125, Dayens i ostale fifi trice


crni.

Preporučeni Komentari

Luxman je (verovatno) “najintrigantnija” firma uz Naim naravno (ja sam stekao, možda i pogrešno takav utisak).

Audiofili ih ili obožavaju ili ne podnose.

Zanimaju me generalno Luxman pojačavači (zahvaljujući Crnom dobih priliku da pitam[emoji16]), zato sto sam konstatovao da mi se njihov zvuk dopada (slušajući ih na sajmovima bez obzira na druge komponente iz prezentacionih sistema).

Iskororistiću priliku da se obrazujem[emoji16] i da vas pitam nekoliko pitanja.

Kakva je razlika između Luxman pojačavača L serije i M serije.

Vidim da gospodin Damic i Vladd rekoše da je Damicev L530 inženjerski sjajno dizajniran pojačavač.

Pitanje konkretno za Vladd: L530 ima 2X120W a trafo je valjda od 300VA ili 320. Pa svi diy-ri malte ne toliko stavljaju na 25W doduše za A klasu. Možete li da mi objasnite da li je Luxman “štedeo” u ovom slučaju i ako jeste kako onda dobro svira?

Ako se dobro sećam neko je (ranije u tekstu da ne prelistavam temu ko) rekao da je M02 značajno lošiji od npr. diy First Watt pojačavača koje on koristi, ali da je predpojačavač C02 odličan.

Da li se to odnosi i na komplet M03 + C03?

Kakav je Luxman M03 snagaš i inženjerski i zvučno?

Kakav je C03 predpojačavač i inženjerski i zvučno.

Zašto taj komplet (posle toliko godina) na KP baš ima cenu?

Zašto su generalno neke Luxman komponente “normalne” po ceni a od nekih uši otpadaju?

Zašto ljudi i dalje vole da kupe Luxman (prepotopski) kad npr. imaju Hegel H80 integralac sa dac-om daleko mladi koga svi u svetu a i naši audiofili ocenjuju super?

Šta su razlozi takvom ponašanju osim emocija?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

37 minutes ago, Srecko said:

Pitanje konkretno za Vladd: L530 ima 2X120W a trafo je valjda od 300VA ili 320. Pa svi diy-ri malte ne toliko stavljaju na 25W doduše za A klasu. Možete li da mi objasnite da li je Luxman “štedeo” u ovom slučaju i ako jeste kako onda dobro svira?

Taj Luxman je AB klasa, generalno.

To sto je 2x120w, na 8 oma znaci da ima dovoljno napona za tu opciju, tj DC napajanje treba da bude preko 60V po grani, konkreto 63 ili 64, moze da se proveri...

E sad, tu se kombinuje nekoliko stvari, diyeri prosto sabiraju iskoriscenja, rezerve, faktore sigurnosti...dok se to nesto skromnije radi industrijski

iskoriscenje klase je nesto preko 60%, gledano prema uglu rada tranzistora(a klasa duplo manje), i ta snaga se prosto mnozi sa 1,4, a trafo oznacava u Volt Amperima, a ne u opteretnim W posto to podrazumeva sve uracunate gibitke...u bakru(zavisni od struje) i gvozdju(gubici zavisni od napona) 

Ono sto je jos bolje uradjeno su duplirani izlazi, duplirani VAS stepen, odlicna konfiguacija pojacala...i mogucnost isporucivanja velike trenutne energije, stokirane u kondovima(zavisno od kvadrata napona, a linearno sa kapacitetom = priblizno 50% veci napon duplo veca energija...).

I to sluzi povremenim tranzijentima i uvecanoj dinamici..

Sa druge strane, tesko da ce neko u pokucnim slusanjima konstantno drzati 100w na izlazu pojacala, ali ce biti presrecan da pojacalo po potrebi moze da isporuci dovoljno snage na nizim frekvencijama, zahvaljujuci visokom naponu napajanja(kada otpori basa predju 15-20 oma), i da isporuci znacajnu energiju i dovoljno struje kada otpori padnu ispod 4 oma, zahvaljujuci parovima tranzistora po grani...

 

I pride je plus cvrsta i teska mehanika tog pojacala, gde se nije stedelo u proizvodnji uproscavanjem tehnologije i pojednostavljenjem sklapanja...trikovi sa tri limica i jednom veeelikom stampom... :) 

 

Zato je to bazican vrhunski kvalitet, po konceptu(upotrebljivost), po beskompromisnoj izradi(sto ne podrazumeva uklapanje dva lima, vec kompleksnu tehnologiju), i po dizajnu...mrni je onako luksuzno do prijatno za po kuci...ali je to licni stav volim ja i druge igracke kako izgledaju :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 38 minuta, vladd reče

tesko da ce neko u pokucnim slusanjima konstantno drzati 100w na izlazu pojacala

To je apsolutno nemoguće, obzirom na oblik signala. Šta je realna prosečna snaga, kad je 120WRMS pojačalo na granici klipping-a u pikovima, možda 20-30W? Čak i sa prosečno osetljivim zvučnicima 87db/1W/1M to je prilično glasno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Srecko said:

Pitanje konkretno za Vladd: L530 ima 2X120W a trafo je valjda od 300VA ili 320

Ono sto napisah moz da deluje konfuzno oko racunice, u pitanju je osmatranje sekundara i onoga sto se koristi... za rad.

Ekvivalent nekakvom efektivnom brzoracunskom Diy razmisljanju bi bio "power consumption" doticnog Luxmana na primaru, sto je 380W, ili oko 500-540VA...uz neki "standardni" faktor snage 0,7 ili 0,8...tako da se nije stedelo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, Srecko reče

Pitanje konkretno za Vladd: L530 ima 2X120W a trafo je valjda od 300VA ili 320. Pa svi diy-ri malte ne toliko stavljaju na 25W doduše za A klasu. Možete li da mi objasnite da li je Luxman “štedeo” u ovom slučaju i ako jeste kako onda dobro svira?

Srećko, ima to i više od 2x120W na 4oma. Tu ide trafo 650VA. Doduše, ako se ne odvrće, dosta je i ovo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima to obilje snage, nego se veći deo vremena sluša u vreme kad ne ide da se pumpa mnogo. Svojevremeno kada sam koristio Luxmana sa Kef IQ 10 uveče je moralo da se uključi loudness jer 86 db efikasnost = ni traga od finog basa u večernjim satima i na maloj snazi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Srećko, ima to i više od 2x120W na 4oma. Tu ide trafo 650VA. Doduše, ako se ne odvrće, dosta je i ovo.

NIXIE, na linku koji je poštovao Damić postoji link za L530 i tu piše ovo.

The 510 and 530 are, visually, exactly identical : front, back, top and sides. Inside is pretty close, too. The L-550's Heat-Pipe is however replaced by two rows of "sharkfin" heatsinks (anodized black in the L-530, natural in the L-510) and the 300VA EI transformer is a more standard model (320VA in the 530).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

AUDIOKARMA.ORG

Recently picked up a Luxman L-530. I have a few questions. 1. Curious if anybody has any actual measured performance...
AUDIO-DATABASE.COM

 

pisah ja vec ranije,da ta serija Luxmana nije bas za teranje zvucnika niskih impedansi,ili gde to jako krivuda..kolko se secam nekadasnjih merenja za L-410,a i za L-510,izmerena snaga na 4ohma je skoro pa niza sa njima,no ona merena na 8Ohma (Stereoplay)..ako ima ima vise,to je mozda nekih cca +10%..ne podnose niska opterecenja..moj ex L-410 je izdimio na jedan AR15,koji je jedva cinculirao negde u pozadini dok smo pricali iz cista mira,..taj zvucnik je deklarisanih 8Ohma-navodno,ali  mislena imenica oko efikasnosti..bio je vreo ko pravi sporet iz ciste A klase kad je riknuo....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 29 minuta, Srecko reče

300VA EI transformer

Malo je, znači sve to sasvim lepo radi dok se ne preteruje. To je i inače uobičajeno kod fabričkih komercijalnih uređaja (ne baš kod svih, ali u 95% slučajeva), štednja na napajanju, hladnjacima itd. Ono čega ima viška to su dugmići, žice i prekidači.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

srećko, tih starih luxmana ima dosta po oglasima i jeftini su...čak i oni najbolji

kupiš sebi jedan i igraš se, kao ja :) 

kad nam dosadi lako se prodaju jer su traženi

accuphase je već druga stvar...njih nema ispod 500-600 evra, pa i više

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, NIXIE said:

Malo je, znači sve to sasvim lepo radi dok se ne preteruje. To je i inače uobičajeno kod fabričkih komercijalnih uređaja (ne baš kod svih, ali u 95% slučajeva), štednja na napajanju, hladnjacima itd. Ono čega ima viška to su dugmići, žice i prekidači.

realno, toliki trafo je dovoljan za preamp, ali dobro...šta je, tu je...tako je kod komercijale

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Niko ne kaza ništa za M seriju Luxmana? U čemu je razlika između M i L serija. Da li su L-ovi integralci a M-ovi snagaši?
Osim (čini mi se) Zeljkor-ovog osvrta na M02 i C02 niko se ne oglasi.
Šta je sa snagašem M03 (valjda 200w) i odgovarajućim preampom C03
Što su tolike cene na KP? Da li je to samo alavost prodavaca ili to stvarno vredi?
Takođe me zanima kako to zvuči u odnosu na nešto opšte poznato poput Babelfish, mislim: L530, M03, C03....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ranije sam ranije koristio integralac L-530 ali kao snagas, dakle bez svog preampa, na MRT-u (srednje-visokom) ribonu Apogee Stage-a. Uglavnom je radio u A klasi, pri cemu se grejao kao lud, ali je davao ubedljivo najlepsi zvuk od svih ampova koje sam probao. Kako je ribon imao 3,2 do 3,3 oma, a imaju gotovo ravnu horizontalnu impedansu, L-530 nije mogao da isprati veci spl i kontrolise ribon, sto se videlo povremeno po njegovom "plesanju" . Kod mene je uvek puna aktiva, MRT radi od 400Hz do 20KHz.

Docnije sam umesto njega nabavio odlican Pioneer M90a (2x200W/8Ohms ili 2x750W/2Ohms) koji drzi uzani ribon kao zakovan. Sad koristim isto pojacalo na modelu Duetta Signatures, takodje na MRT.

Inace, slusao sam par meseci na istom ribonu kumov M03 (2x200W/8Ohms), odlicno pojacalo, lep zvuk.

Srecko,  ako ti nije zurba, kad se prolepsa vreme, mozemo da dobacimo moj L-530 do tebe pa da vidis da li je to tvoj "cup of tea". Ako ti bude odgovarao, moze se naci na KP, izadje povremeno.

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ranije sam ranije koristio integralac L-530 ali kao snagas, dakle bez svog preampa, na MRT-u (srednje-visokom) ribonu Apogee Stage-a. Uglavnom je radio u A klasi, pri cemu se grejao kao lud, ali je davao ubedljivo najlepsi zvuk od svih ampova koje sam probao. Kako je ribon imao 3,2 do 3,3 oma, a imaju gotovo ravnu horizontalnu impedansu, L-530 nije mogao da isprati veci spl i kontrolise ribon, sto se videlo povremeno po njegovom "plesanju" . Kod mene je uvek puna aktiva, MRT radi od 400Hz do 20KHz.
Docnije sam umesto njega nabavio odlican Pioneer M90a (2x200W/8Ohms ili 2x750W/2Ohms) koji drzi uzani ribon kao zakovan. Sad koristim isto pojacalo na modelu Duetta Signatures, takodje na MRT.
Inace, slusao sam par meseci na istom ribonu kumov M03 (2x200W/8Ohms), odlicno pojacalo, lep zvuk.
Srecko,  ako ti nije zurba, kad se prolepsa vreme, mozemo da dobacimo moj L-530 do tebe pa da vidis da li je to tvoj "cup of tea". Ako ti bude odgovarao, moze se naci na KP, izadje povremeno.
 
 
 
 

Gospodine Damiću, naravno da bih voleo da čujem L530 kod sebe.
Suštinski od kako sam zaradio aritmiju, na moju veliku žalost, morao sam da se odreknem velikih (i po masi a i po gabaritu) snagaša (A klasa naravno) koje inače obožavam.
“Naprasno” su počeli da me interesuju integralci do 20kg, posebno npr. Hegel 190.
Crni zagađujem ti temu?
Izvinjavam se.
Miko da li možete da ovaj deo generalno o Luxmanima prebacite u novu temu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 4 časa, crni. reče

realno, toliki trafo je dovoljan za preamp, ali dobro...šta je, tu je...tako je kod komercijale

Ma ti to nećeš voziti preko 30W nikad, taj trafo je dobro dimenzionisan za 2x100W RMS. Ako ti je Pointe dovoljno glasan biće i ovo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kupio Profigold Bass-Flex OFC 2x2.5mm-2x2metra kabl i oduševio se rezultatima...leglo ko dupe na nošu sa luxom...

jbt, kupujem amp od 150e, kablove od 1200 dinara, odlepio sam...umesto napred, ja idem u nazad:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

poslao mi srećko i moram da se pohvalim

hvala srećko :D

The reality of selling

Did you know that Sugano san, the editor of Stereo Sound magazine uses three pairs of Compact 7ES3 at his home, which he considers to be the ultimate speaker system on which he has judged, for many years, the world's audio electronics brought to him for review? I think that is perhaps the one greatest testament to the Harbeth brand, when he could have any speakers, made anywhere, regardless of size. It was a career high point for me when he told me.

Allan Shaw

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...