Jump to content

Pojacalo za Magneplanare


kilder

Preporučeni Komentari

Pozdrav drustvo... Davno proslo vreme je kada sam zadnji put zalemio nesto. E sad,zanima me jedno... Imam Magneplanar mg12 "kutije" i zanima me neka preporuka pojacala koje bi ih lepo pogonilo... Imam trenutno Rotel rb991 i sve pare "spucao" u njega,tako da trenutno nemam ni preamp zbog toga. Rotel mi se najbolje pokazao od mase testiranih. Ima boljih naravno,ali za kintu koju nemam... Moze li se nasvajsovati nesto sto bi ih lepo pogonilo,a da mi kad prodam Rotel bude i za preamp? Temu Sam postavio ovde,ali nisam gadljiv ni na lampase sa kojima imaju extra zvuk,mada verujem da su toliko sposobni lampasi ipak skuplji...

 

Sent from my IdeaTab S6000-F using Tapatalk

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

velicina prostorije , navike po pitanju glasnoce , kako i sta ti ne odgovara kod Rotela, da li si slusao nesto u svom prostoru sto te zaintrigiralo pored Rotela ........

 

ne moze recept na osnovi prosirene recenice

 

s druge strane - DIY se isplati samo ako pravis skupo (na skup nacin) - vrhunski (citaj - industrijski kvalitet) delovi , sve prekapacitirano i sl.

malo manje se isplati ako ti to neko drugi izvodi DIY

najvise se isplati kad docekas da neko prodaje svoj DIY jerbo ga uhvatili pundravci da pravi drugo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rotel RB 991 je veoma, veoma ozbiljno pojacalo.

bez zezanja.

sto se tice prodaje Rotela, za te pare, amp ili amp + preamp ... 

samo losije od tvog Rotel-a.

ne znam za cene ovde, na jebaju su koliko sam gledao 400-700e.

sarene cene.

za DIY ali valjan, treba da se odresi kesa.

amp + preamp sigurno ne mozes da nadjes (ili napravis) boljeg kvaliteta

za te pare koliko mozes da dobijes za tvoje pojacalo.

ali nije sve tako crno.

dacu ti glup primer - licno sam slusao kod drugara Magneplanar-e na recimo

jeftinom snagasu (Inkel MA 910) i to je radilo ubitacno. preamp je bio

neki Siemens, nisam zagledao model. 

:BeerMugCheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, sax.hifi said:

Rotel RB 991 je veoma, veoma ozbiljno pojacalo.

bez zezanja.

sto se tice prodaje Rotela, za te pare, amp ili amp + preamp ... 

samo losije od tvog Rotel-a.

ne znam za cene ovde, na jebaju su koliko sam gledao 400-700e.

sarene cene.

za DIY ali valjan, treba da se odresi kesa.

amp + preamp sigurno ne mozes da nadjes (ili napravis) boljeg kvaliteta

za te pare koliko mozes da dobijes za tvoje pojacalo.

ali nije sve tako crno.

dacu ti glup primer - licno sam slusao kod drugara Magneplanar-e na recimo

jeftinom snagasu (Inkel MA 910) i to je radilo ubitacno. preamp je bio

neki Siemens, nisam zagledao model. 

:BeerMugCheers:

Samo jedno solidno predpojačalo sa lampama , da ga malo "smiri" jer je taj izlaz tzv nervozan . Oštar i analitičan sa dovoljno snage ? što tu ima smetet . Lampaš bi trebao smanjit "oštrinu" , a analitičnost je benifit koji u načelu nebi smio smetat .Ja u tzv uredu od cc 25 m2  gdje provodim veći dio dana imam  modificirani Rotel  rb 971 koji je kikiriki u odnosu na Tvoj sa neakvom manufaktupom "New line four" - Narayan . Znači ovaj four ima 4 cijevi , 2 za pred izlaz ( ECC 82 ) a dvije za gramafon ( ECC 83) . Tako koncipirana predpojačala imaju mogućnost da rade kao pasivna ili prekidačem kao aktivna . Razlika je ( između pasivnog i aktivnog očita ) , al ni sam nisam osobno siguran kaj je bolje - ovisi o snimci i ....   . Naime  kao pasivno radi abslutno bezšumno , al sa manjom količinom detalja , dok kad se prebaci na aktivno kao da si otvorio vrata i imaš dodir sa vajnskim svijetom - ono sve se otvori ?. Samo tad se pojavi shum ? koda nešto kipi ? al na 20 cm od visokotonaca , znači na 2 m ga ne čuješ . al u primodzgu znaš da postoji . Najvjerovatnije su u pitanju ostarile lampe .  Ovo je moje iskustvo . ! Nemoj Rotela prodavat , neg mu najdi partnera ! ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo podataka proizvođača:

System Description: Two-Way Full Range Quasi Ribbon/Planar-Magnetic Dipole Radiator

Frequency Response: 45Hz - 22kHz ±3dB

Recommended Power: 100 to 250W @8 Ohms.

Sensitivity: 86dB @2.83V/1 Meter/500Hz

Impedance: 4 Ohms (nisam našao impedance plot, ali verovatno ne ide ispod 4 oma).

Čudno je da daju preporuku za 100-250W na 8 oma, a zvučnik je 4 oma.

Mala osetljivost i impedansa 4 oma više odgovaraju tranzistorskom nego lampaškom pojačalu, ali to zavisi i od ukusa slušaoca.

Taj Rotel je monstrum, ima 300W po kanalu na 4oma sa 10+10 izlaznih tranzistora, trafo od 1,2kW i malo svetliji zvuk. 

Ima dosta veliko naponsko pojačanje (31,8dB - 39x) pa pretpojačalo može da ima malo ili jedinično pojačanje ako je ulaz sa DAC ili CD.

Pretpojačalo lampaško je verovatno naj bolji izbor.

Verovatno može kao preamp i samo potenciometar sa Pass B1 buffer ili nekim buffer-om sa lampama, a to nije tako skupo.

Ako baš dobro svira sa MG12 bolje je da ga ne prodaješ.

 

MG12.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da,dobar je Rotel i ima mnogo "brz" zvuk. Treba mu preamp koji ce ga ukrotiti,a da ne izgubi detaljnost... Sad nisam u situaciji da isprobavam mnogi,ali sam i sam bio misljenja da bi mi lampaski preamp najbolje legao uz njega. Ali kako sredjujem sprat,trenutno sam bez sredstava za ulaganje,pa do tad samo gledam sta bi mi bilo najpametnije... Inace sam planirao mnogo skromniji sistem,ali kako su mi naleteli planari k'o casa (obozavam njihov zvuk i nisam mogao odoleti),tako se sve malo otrglo i posle kupovine Rotela i dac-a sam ostao bez kesa na neko vreme. Inace,stari preamp sam prodao jer mi kupovinom Rotela,postao usko grlo. Mnogo vise detalja imam direktno sa dac-a,jedino sto mi je zvuk svetliji i ostriji za moj ukus,ali i do same prostorije je delimicno takav.

 

Послато са Lenovo A1000 уз помоћ Тапатока

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tebi treba lampaski "buffer". Eno pogledaj temu o lampaskim pretpojacalima, deo teme je i cathode follower tj lampaski buffer. Mozes iz zezancije da narucis neki kineski kao ja, pa da se zamajavas sa njim, ili procitaj vise o tube bufferima pa sklopi jedno kako valja...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na savetima. Nikada osim samog slusanja,nisam imao kontakata sa lampama,pa ne znam da li da se usudim sam da zapocnem nesto,ali verovatno cu morati. Samo jos da odaberem ... Prelistavao sam malo odeljak sa predpojacalima vec,samo jos da se odlucim koje tacno.

 

Послато са Lenovo A1000 уз помоћ Тапатока

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probaj prvo pasivno, treba ti samo jedan stereo pot. od 5-10 klog i četiri RCA, pa ako zaključiš da ti ne treba pojačanje imaš ovde na forumu temu o pravljenju SLCF, a možda može i ovako nešto bez tranzistora ACF: http://glass-ware.com/User_Guides/ACF 9-Pin.pdf  Takođe je omiljeno i pretpojačalo SALAS 6V6 koje ima malo pojačanje oko 5x. To je sve za nebalansiran ulaz, za balansiran nemam iskustva.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, NIXIE said:

Evo podataka proizvođača:

System Description: Two-Way Full Range Quasi Ribbon/Planar-Magnetic Dipole Radiator

Frequency Response: 45Hz - 22kHz ±3dB

Recommended Power: 100 to 250W @8 Ohms.

Sensitivity: 86dB @2.83V/1 Meter/500Hz

Impedance: 4 Ohms (nisam našao impedance plot, ali verovatno ne ide ispod 4 oma).

Čudno je da daju preporuku za 100-250W na 8 oma, a zvučnik je 4 oma.

Mala osetljivost i impedansa 4 oma više odgovaraju tranzistorskom nego lampaškom pojačalu, ali to zavisi i od ukusa slušaoca.

Taj Rotel je monstrum, ima 300W po kanalu na 4oma sa 10+10 izlaznih tranzistora, trafo od 1,2kW i malo svetliji zvuk. 

Ima dosta veliko naponsko pojačanje (31,8dB - 39x) pa pretpojačalo može da ima malo ili jedinično pojačanje ako je ulaz sa DAC ili CD.

Pretpojačalo lampaško je verovatno naj bolji izbor.

Verovatno može kao preamp i samo potenciometar sa Pass B1 buffer ili nekim buffer-om sa lampama, a to nije tako skupo.

Ako baš dobro svira sa MG12 bolje je da ga ne prodaješ.

 

MG12.jpg

Probaj ako možeš da upregneš jedna Luxman 03 premap za tog Rotela-a, izvutne transparentan predpojačavač, vrlo kompletan kao model, ima sve što treba. Kod nas na KP košta oko € 250, mada ima optimista koji za njega traže i više. Ja ga koristim kao ulazni deo za jedan HK 2400 pojačavač snage (nominalno 200W/8 Oma) na kutijama sa efikasnosti od 95 dB/2m/1w i to radi beskrajno dobro i dinamično.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

22 minutes ago, kilder said:

E,da... Zaboravih da napomenem da mi treba varijanta bilo preamp,bilo nesto drugo,sa dva izlaza,zbog aktivnog sub-a...

 

Послато са Lenovo A1000 уз помоћ Тапатока

 

 

Onda pasivno nije dobar izbor, možda i može za neku probu, ali izgubiće se detalji. Sve zavisi od ulazne kapacitivnosti Rotel-a i tog SUB-a, a to ne znamo. Bilo koji aktivni buffer je transformator impedanse i nema problem te vrste. SALAS 6V6 ima izlaznu impedansu oko 1,5koma pa ne znam da li odgovara za pogon dva pojačala. Oni drugi buffer-i imaju znatno manje izlazne impedanse par stotina oma, oni mogu i više pojačala da pogone, ali nemaju pojačanje. Nisi napisao čime sada pogoniš Rotel i SUB.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pogonim ga direktno dac-om,tacnije njegovim pojacalom za sluske. Inace bas sam tog Luxmana imao i dok je sa predhodnim snagasem bio ok,za Rotela nije dovoljno dobar iako je bio refresovan nichikon i icel kondovima.

 

Послато са Lenovo A1000 уз помоћ Тапатока

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

35 minutes ago, dvv said:

Probaj ako možeš da upregneš jedna Luxman 03 premap za tog Rotela-a, izvutne transparentan predpojačavač, vrlo kompletan kao model, ima sve što treba. Kod nas na KP košta oko € 250, mada ima optimista koji za njega traže i više. Ja ga koristim kao ulazni deo za jedan HK 2400 pojačavač snage (nominalno 200W/8 Oma) na kutijama sa efikasnosti od 95 dB/2m/1w i to radi beskrajno dobro i dinamično.

Cevke su cevke ? za Rotela  ? Još nisam odlučio da li ću sa HK koji  si preporučio u nakon puno poslušanih pojačala u u mirovinu . Ima sad nešto kod nas  tipa Sanyo predpojačalo sa phohom , al sam kukavica ( oću ono dok nekaj čujem ? ) . Više mi se neda istraživat !  Oču se preispitat uz malu pomoć osoba koja me razumiju? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, kilder said:

Pogonim ga direktno dac-om,tacnije njegovim pojacalom za sluske. Inace bas sam tog Luxmana imao i dok je sa predhodnim snagasem bio ok,za Rotela nije dovoljno dobar iako je bio refresovan nichikon i icel kondovima.

 

Послато са Lenovo A1000 уз помоћ Тапатока

 

 

Probaj ipak prvo pasivno sa jednim ulazom, potenciometrom i dva paralelna izlaza za Rotel i SUB, to te ne košta puno, samo da utvrdiš da li ti treba pojačanje, ali nemoj uzimati signal sa izlaza za slušalice koji je jači naponski, nego sa RCA line izlaza. Kada to utvrdiš, onda će biti jasno da li ti treba pretpojačalo ili buffer sa jediničnim pojačanjem. Za pasivno "pretpojačalo" postavi na DAC-u jačinu na 100% ako su varijabilni RCA izlazi, ako nisu onda je regulacija jačine samo na izlazu za slušalice pa nije bitno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na rca i balansiranim izlazima na dac-u nemam kontrolu glasnoce,pa zato sada dok sam bez preampa koristim izlaz za sluske,jer ima kontrolu glasnoce,a i pojacanje pa moze da "gura" oba...

 

Послато са Lenovo A1000 уз помоћ Тапатока

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, kilder said:

Na rca i balansiranim izlazima na dac-u nemam kontrolu glasnoce,pa zato sada dok sam bez preampa koristim izlaz za sluske,jer ima kontrolu glasnoce,a i pojacanje pa moze da "gura" oba...

 

Послато са Lenovo A1000 уз помоћ Тапатока

 

 

OK. Probaj sa pot. i RCA izlazom pa ćeš znati da li je izlaz DAC-a dovoljan za Rotel ili treba da se pojača. Balansirani izlazi ti ne trebaju za lampaška pretpojačala koja su u većini SE. Ima i balansiranih verzija, ali to je preskupo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, kilder said:

Probacu. Videcu da uzmem neki blue alps i neke rca,pa da vidim kako ce se ponasati.

 

Послато са Lenovo A1000 уз помоћ Тапатока

 

 

Pazi na te ALPS BLUE, ti su ti na EBAY 95% fake, kao i po našim prodavnicama. Imaš original ALPS stereo 10klog RK27 u Primotronic (RS Components Srbija). Valjaće ti i za preamp. ako budeš pravio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...