Jump to content

Kondenzatori kao staklene diode


vbraca

Preporučeni Komentari

Imam na servisu niskobudzetno pojacalo, koje u sebi ima vise spreznih kondenzatora, koji su nalik na staklene diode. Ne secam se da sam skoro naisao na tako nesto. Pitanje glasi, da li da ih cupam i zamenim sa nekim poznatim kondenzatorima ili su i ovi OK za audio?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, sax.hifi said:

ti kondovi su u klasi keramickih, u najboljem slucaju.

svakako ce biti bolje ako ih zamenis barem sa najeftinijim poliesterom

ili metaliziranim.

:BeerMugCheers:

Ošla je ta keramika sa kvalitetom ihaaaaj zadnjih godina... ...npr Cornell Dubilier serija FCA koje ću vrlo rado probati u nekom od projekata. Dodatna prednost u odnosu na ove velike kondove je što su SMD i mnogo manja antena za smetnje.

Datasheet http://www.cde.com/resources/catalogs/FCA.pdf

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pocupao sam sve staklence, na kojima pise i Mexico i ugradio poznate kondove, kao na linku gore. Mereci, utvrdio sam, da bitno odstupaju od nominalne vrednosti, da prilicno cure i imaju veci ESR, bas kao losi keramicari. Nadam se zvucnom poboljsanju, ako uspem da ga sastavim po ovom paklu od vremena. Lemilica pece i kada se drzi za plastiku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Doticni FCA nisu keramicki, vec paralelni slojevi metalizovanog akrila. Prednost je sto apsolutno minimalizovana induktivnost. Ostaje problem dielektrika, sto je stvar ukusa. I recimo da je nizak napon problem, 12v rms...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razloge bih mogao da naslutim, ali ne i tacan odgovor pogotovo ne znajuci koji je to misticni proizvodjac. I da li je neko vec menjao nesto u pojacavacu. Americki proizvodjac iz 70-ih?

Tada je bila slozena situacija, malo je ozbiljnih inzenjera bilo upetljano u razvoj audio tehnike, veliki broj njih je bio uspesno angazovan za nasu i za razvoj racunara. Firme su cesto koristile "modelare" koji su modelovali pojacavac(ili bilo koji deo audio opreme) prema trzistu, kako je trziste pripremljeno, kako su kupci obradjeni, oslanjali su se i na neobicne komponente koje bi mogli da prezentuju kupcima.

A audio biznis je krenuo da dozivljava velike promene. Pojavili su se i mesetari i propagandisti, u znacajno vecem broju od likova kakav je fizicar Nelson ili elektricar Leach, narocito Nelson Pass, koji je i ostao u poslu vise inzenjer nego prodavac opreme. Mislim, morao je i on malkice da legne na rudu zahteva trzista, ali cistog inzenjerskog obraza. :) 

A glavni likovi su manageri prodaje, ostali su samo modelari proizvoda. :) 

Posmatrajuci tu situaciju, nemoguce je proceniti ciji je upliv u takav dizajn, koji je posle 40+ godina neprihvatljiv. Tada su stavljali i tantale na liniju signala, i sve skupo sto im nasa(ili vojska) prepusti, tesko je tvrditi da li je cena komponenti ili marketing ili cak i sami dizajneri, presudan faktor, ko doneo takvu odluku.

Pride sto se nije zalazilo u veliku dubinu problematike, ili nije bilo dostupno u dovoljnoj meri, niti je bilo uslova, niti je bilo javno ceprkanje po strukturi komponenti. Standardi su bili zastareli, losi, nedoreceni, vise su sluzili za brzu trijazu i poredjenje uredjaja, nego za ocenu kvaliteta. A neki ostriji su precutkivani. Sto je odresilo ruke marketingu.

 

Pa sada ti vidi zasto? :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 hours ago, vladd said:

Razloge bih mogao da naslutim, ali ne i tacan odgovor pogotovo ne znajuci koji je to misticni proizvodjac. I da li je neko vec menjao nesto u pojacavacu. Americki proizvodjac iz 70-ih?

Tada je bila slozena situacija, malo je ozbiljnih inzenjera bilo upetljano u razvoj audio tehnike, veliki broj njih je bio uspesno angazovan za nasu i za razvoj racunara. Firme su cesto koristile "modelare" koji su modelovali pojacavac(ili bilo koji deo audio opreme) prema trzistu, kako je trziste pripremljeno, kako su kupci obradjeni, oslanjali su se i na neobicne komponente koje bi mogli da prezentuju kupcima.

A audio biznis je krenuo da dozivljava velike promene. Pojavili su se i mesetari i propagandisti, u znacajno vecem broju od likova kakav je fizicar Nelson ili elektricar Leach, narocito Nelson Pass, koji je i ostao u poslu vise inzenjer nego prodavac opreme. Mislim, morao je i on malkice da legne na rudu zahteva trzista, ali cistog inzenjerskog obraza. :) 

A glavni likovi su manageri prodaje, ostali su samo modelari proizvoda. :) 

Posmatrajuci tu situaciju, nemoguce je proceniti ciji je upliv u takav dizajn, koji je posle 40+ godina neprihvatljiv. Tada su stavljali i tantale na liniju signala, i sve skupo sto im nasa(ili vojska) prepusti, tesko je tvrditi da li je cena komponenti ili marketing ili cak i sami dizajneri, presudan faktor, ko doneo takvu odluku.

Pride sto se nije zalazilo u veliku dubinu problematike, ili nije bilo dostupno u dovoljnoj meri, niti je bilo uslova, niti je bilo javno ceprkanje po strukturi komponenti. Standardi su bili zastareli, losi, nedoreceni, vise su sluzili za brzu trijazu i poredjenje uredjaja, nego za ocenu kvaliteta. A neki ostriji su precutkivani. Sto je odresilo ruke marketingu.

 

Pa sada ti vidi zasto? :D 

Koja razlika od danas ? . Kad se bankari umješaju fergesn kvalitetu ? sam profit ) , a tu nastupa reklamna mašinerija . I onda nastupa ZSV standard ( zajebali smo vas) kao revolucionarno otkriće i udri po njemu jer to je to . Koji će vam "moj" tako veliki trafo ( košta) , te "konzerve" ( koštaju ) od kondenzatora , pa tolki izlazni tranzistori - ima STK kad to sve morete kompenzirati kabelima i inim pizdarijama ? . Sve sam da se ne napravi dobar uređaj za normalne pare . Tu naravno pripomažu kojekakve manufakture sa suludim cijenama jer su skužili da "je manje više" i pa onda udri jedni po drugima , jer dijele isti dio kolača ? . Naravno da će manufaktura izgubit , prvo na medijskom prostoru a nakon toga i na tržišnom ? Da je najidealniji na svijetu - ne mogu napravit dovoljni broj komada - :) - bez bankara- :)  Pojednostavljena priča .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa osnovna razlika je sto bi 70-ih nekoga strpali u ludnicu, kada bi rekao da mu je mrezni kabal doneo prostornost detalje i stejdz u zvucnoj slici.. :) 

Medjitim, danas je to legitimni deo sirenja trzista, psihoakustika je znacajan deo uzivanja u muzici i hobiju, sva cula se zadovoljavaju..

(Mislim,. ko je meni kriv kada mi je umetnicki dojam i talenat nula, :D pa sam neosetljiv na estetske i filozofske nadrazaje).

Ali i tehnologija je donela svoje benefite, i ponovo se preispituju dizajni, i komponenata i koncepcija. koliko vidim, struja je odnela dominaciju, brzina pojacavaca takodje, npr sada su ispeglane, ili su bar jasne SID i PID distorzije, definisu se ozbiljne metode kojima se ispituju pojacavaci, i pravi jasna razlika medju njima. I to vazi za sve detalje nekog sistema..

Poluprovodnici su izuceni hiljadama puta vise nego pre 40 godina, tehnologija je omogucila specificne zahvate u kristalima..nekada skupa oprema je veoma pristupacna...novi materijali i metode izrade svakog polufabrikata..

I tako je prosireno igraliste, i opravdano i neopravdano, uz veliku razmenu informacija i tehnoloskih dostignuca spusta informacije i do korisnika, konzumenta proizvoda. Koji je i dalje u potrazi za idealnim zvukom, ali sada zavejan lavinom podataka..

A profit je postao bog, morala nema, sve je u sluzbi novca, medjutim, razvija se i diy zajednica, Kineska hiperprodukcija je napravila rsum, strahovit upliv u elektroniku, a narocito diy i pozitivan i negativan.

I otislo se u ekskluzivu i sulude cene, vecinom pomodarske ili kolekcionarske. A to velike firme ne mogu da apliciraju, njima treba proizvod koji se prodaje lako i brzo, bez obzira na cenu, a ne da je pusten na upoznavanje sa kupcima..

Kada je Philips otkacio i Marantza i audio sektor uopste!! :) A svetski najjaca, revolucionarna firma u audio istoriji..

 

Glavna razlika je ogroman protok informacija i veliki skok tehnologije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, sax.hifi said:

takodje  i ja.

prostor i detalji ... odma na terapiju

:BeerMugCheers:

I ja sam tako mislio, medjutim, to je pogresno u liberal kapitalizmu. Uzmes im pare, i negujes ih, podgrevas viziju, i redovna vuna. :D 

Naravno, ko ima stomacic za takvu filozofiju.

Zasto bih ja ljubiteljima cece kraljice objasnjavao sund, ili ljubiteljima akusticnoh mreznog kabla pojasnjavao tehniku? I jedni i drugi vrte pare, imaju trziste...

Nit sam pozvan niti placen, niti mi je interesovanje da glumim ni mesiju ni proroka. Ponekad se osvrnem, kada  bas zastrani diskusija, ali je to vise zarad odrzanja diskusije u nekim upotrebjivim okvirima.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije mi do Vas matorih, nego neko mlad koji bi mogao saznati nikada nece zbog Vas koji lazete sebe pa i njih jer na svakom koraku ponavljate mantre kao neka sekta. Da ne ponavljate fanaticno i sami bi poverovali u suprotno. :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma da, prepustimo mlade da ih deru prodavci zmijske vodice, sto i moze da bude jedno, istina imaginarno resenje.

Nekada je mozda bolje da citaju sarene i zabavne casopise, nego da se smaraju sa Bio Savarom, Rosom, Nojmanom, Maksvelom..pu pu.. :D 

To je posebna, dosadna sekta, a pojave neobjasnjive sa svakodnevnim lepim recima, nejasne, sigurno je u pitanju neka tajna ili magija :) 

 

Samo, problem je sto se te razlike najbolje cuju kada se da >40000 volj dolara volj evra za sistem, ispod ne vaze.:diablo:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...