Jump to content

AIKIDO LINE PREAMP


NIXIE

Preporučeni Komentari

4 minutes ago, vladd said:

To je skoro donja granica za "consumer" komponentu, ispod 1k je za profi opremu, ukljucujuci i opstepoznatih 600 oma.

Po IEC standardu, sve <= od 2k2 je korektna impedansa za preamp...znaju toliko Kinezi..

Za ovakvo pojačalo koje sigurno ima i veliki ulazni kapacitet to je previše. Treba da bude što manja izlazna impedansa pretpojačala da ne izgubi visoke, par stotina oma max.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, NIXIE said:

Visoka je izlazna impedansa, skoro 1,2koma.

Nije, naprotiv, za lampe to je mala izlazna imedansa. Mnogo veca imp je ovog gore sa 6sn7, oko 3-4 Koma. BTW tu je isto mali anodni napon svega 135V. Ovo sto je na shemi pogresno obelezeno kao anodni napon je ustvari napon napajanja. U literaturi se obelezava sa Vb od V battery...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Vix said:

Pa ubacim jfet buffer izmedju,pa sta bude :)

 

Ne znam kakav savet da ti dam, treba dosta struje da se puni i prazni taj ulazni kapacitet, ne znam kakve su mogućnosri tog buffer-a. Možda je neko pravio takav pojačavač pa ima više iskustva. Ako ideš sa lampama, onda je naj bolje 6N6P jer ona ima tu struju, pogledaj John Broskie je radio Aikido za slušalice i PSSR  isto za slušalice. Sigurno može da radi anode follower pa cathode follower, klasičnije šeme nema, imaš dve lampe ukupno, malu impedansu i veliku struju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, ZZZ said:

Nije, naprotiv, za lampe to je mala izlazna imedansa. Mnogo veca imp je ovog gore sa 6sn7, oko 3-4 Koma. BTW tu je isto mali anodni napon svega 135V. Ovo sto je na shemi pogresno obelezeno kao anodni napon je ustvari napon napajanja. U literaturi se obelezava sa Vb od V battery...

Slažem se, to može za klasična pojačala, ali za njegov SE pojačavač sa preko 2nF ulaznog kapaciteta mora biti mnogo manje, inače ima da bude mrtav zvuk bez visokih i detalja. 2nF je kao 20-30m koaksijalnog kabla između pretpojačala i pojačala. To može da se kompenzuje samo malom izlaznom impedansom pretpojačala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne buih da serem ali moram:

6SN7 probaj na raznim radnim tačkama ali po mom iskustvu moraš f e s t da je napržiš sa puno napona i struje da bi prosvirala onako odistinski. Sve ispod toga je za vrlodobraše, neeee za odlikaše.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.radiostation.ru/tubes/6SN7.pdf

daklem naprži je pooošteno na 4W discipscije po triodi sa Ua barem 350V pa da ti prosvira za sve pare :)

naravno, uzmi po balonu/lampi samo jednu polovinu-jednu triodu zbog boljeg hlađenja sistema, izračunaj radnu tačku za napon anode od 350-400V i struju od 10mA što daje discipaciju od 3,5-4W za triodu u jednm balonu, veruj mi rezultat je bolji nego kod pičić napona od 100-150 V na anodi i 3-4 mA struje.

u stvari napravi i jedno i drugo pa verifikuj slušno.

meni je svojevremeno pre 15 godina niskostrujna/niskonaponska 6sn7 v.s. nabrijana 6sn7 bila u zvuku doope&oko

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima još jedna stvar, a to je potrebno pojačanje. Za 7 WRMS na 8 oma treba 7,5VRMS, to mora da izbaci pretpojačalo. Pojačanje anode follower/SRPP/AIKIDO je približno = mu/2 (mu follower ima pojačanje prubližno =mu). Što se tiče toga ECC82 ima mu=17, 6N6P mu=22, E88CC mu=33, 6N3P mu=36 a ECC83 mu=100, sve to može da bude još u odstupanju +-15%. Znači ako je ulaz sa CD/DAC/PC tu ima 1-1,5V pa može ka koristi 6N6P, ali je na granici. Mislim da je bolje uzeti prvi pojačavački stepen sa nekom lampom koja ima veće pojačanje, a drugi bez pojačanja sa 6N6P. Ako je ulaz sa RIAA pretpojačala, verovatno nema više od 300mV, pa u tom slučaju prvi stepen treba da bude ECC83 ili 6N2P. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sada sam pogledao taj Bride of Zen preamp, pojačanje je oko 15, ali ima potenciometar 5k na izlazu, to nije uopšte dobro za pogon ovog tvog pojačala. Možda možeš  za probu između BoZ i pojačala da ubaciš AIKIDO cathode follower, trebaju ti samo dve lampe, mogu i te ECC88 da se koriste za probu, sa 10mA struje maksimalno. Onda vidiš ima li boljitka u zvuku, pa ako ima napraviš i ulazni stepen.    https://www.tubecad.com/2010/06/blog0188.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislio sam i na to. Bride of Zen pretpojacalo sam prepravio, tako da se potenciometar nalazi na njegovom ulazu, a ne izlazu. Ne zvuci to tako lose, ali sam eto mislio da ga zamenim cevnim pretpojacalom. A cevke imam dve, ECC88, i 6dj1. Znaci probao bih prvo sa njima, Anodni sa ECC88, pa follower sa 6dj1... Jfet buffer bih verovatno izbacio, to je Pass B1 jfet buffer, prvobitno sam mislio da on odradjuje posao cathode follower-a...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Vix said:

Mislio sam i na to. Bride of Zen pretpojacalo sam prepravio, tako da se potenciometar nalazi na njegovom ulazu, a ne izlazu. Ne zvuci to tako lose, ali sam eto mislio da ga zamenim cevnim pretpojacalom. A cevke imam dve, ECC88, i 6dj1. Znaci probao bih prvo sa njima, Anodni sa ECC88, pa follower sa 6dj1... Jfet buffer bih verovatno izbacio, to je Pass B1 jfet buffer, prvobitno sam mislio da on odradjuje posao cathode follower-a...

Dobro si to uradio sa potenciometrom, napravi AIKIDO sa tim lampama bez pločice za probu, samo nemoj da vezuješ grejanja na red nego sva u paralelu na 6,3VDC. To je mana one kineske pločice što su grejanja na red vezana za 12,6V, ako hoćeš da imaš različite lampe u prvom i drugom stepenu, onda je problem jer im grejači obično nisu isti pa na jednoj lampi bude recimo 6V a na drugoj 6,6V. Mrzelo me to da prepravljam jer onda mora sve da se menja, da se izbace 7812 i stave LM317 sa pratećim elementima, da se iseku vodovi grejanja i sve prežiči a onda mi ta pločica tako unakažena više i ne treba. Možeš da kupiš onaj protoboard za lampe pa na tome sve da isprobaš. Nego, koje su ti to lampe 6DJ1, jel si mislio na 6DJ8.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vix, ako misliš koristiti ceo opseg potenciometra batali aikido, pojačanje mu je preveliko za to pojačalce koje imaš(SEWA). Ubaci taj bafer iz B1 u SEWA i napravi neko kršteno pretpojačalo sa manjim pojačanjem, nešto poput Salasovog sa 6V6 ili  sstrsatovog sa 4П1Л. U tvom slučaju prednost dajem Salasovom 6V6, zato što je 6v6 indirektno grejana cevka i još uvek se proizvodi(Tung-Sol je odlična).

Nije AIKIDO loše pretpojačalo, ali za današnje uslove gde je izvor zvuka većinom digitalija, tj neki DAC, njegovo pojačanje je jednostavno preveliko.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

50 minutes ago, Beli said:

Vix, ako misliš koristiti ceo opseg potenciometra batali aikido, pojačanje mu je preveliko za to pojačalce koje imaš(SEWA). Ubaci taj bafer iz B1 u SEWA i napravi neko kršteno pretpojačalo sa manjim pojačanjem, nešto poput Salasovog sa 6V6 ili  sstrsatovog sa 4П1Л. U tvom slučaju prednost dajem Salasovom 6V6, zato što je 6v6 indirektno grejana cevka i još uvek se proizvodi(Tung-Sol je odlična).

Nije AIKIDO loše pretpojačalo, ali za današnje uslove gde je izvor zvuka većinom digitalija, tj neki DAC, njegovo pojačanje je jednostavno preveliko.

To nije tačno, navodite čoveka na grešku. Za njegovo pojačalo baš treba veliko pojačanje (oko 15x ima sad sa BOZ i toliko mu otprilike i treba) jer samo po sebi nema nikakvo naponsko pojačanje, samo strujno. Pojačanje kada nema povratne sprege, što je ovde slučaj, zavisi samo od mu lampe koju stavi u prvi stepen, isto je za AIKIDO kao i za te verzije što ti navodiš ako koristi iste ili slične lampe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, NIXIE said:

To nije tačno, navodite čoveka na grešku.

A šta to nije tačno, koliki napon mu treba za 7Wrms na 8Ω? Pa kad to sračunaš, podeli tu vrednost sa 2Vrms, koliko daje  prosečan DAC na izlazu i onda kaži koliko tačno iznosi to ''veliko'' pojačanje u brojkama. Živo me zanima taj podatak.

A treća rečenica ti je toliko nesuvisla, da prosto ne znam šta bih tu mogao da komentarišem. Očito je da nemaš pojma o pretpojačalima koje sam mu predložio.

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...