Jump to content

Dust caps - phase plug ? Ili nesto trece...


milovan1963

Preporučeni Komentari

Kao i nekoliko forumasa koji su to i odradili, i mene je kopkalo to - ima li uopste svrhe i efekta odstranjivanje dust capa i zamena istog "metkom", uglavnom drvenim... Na netu brdo inf. i za i protiv, da ih ne nabrajam sve , svodi se na to da je laksi kretni mehanizam a time i bolja dinamika, cisci zvuk ali uglavnom preko 2000Hz,i da je  to namenjeno visokim, imaju i grafikoni ljudi koji su to merenjem potvrdili. Ima i protivnika, a jedan od problema je i prasina tokom vremena...Meni licno je bilo prvenstveno bitno da mi to " radi posao" 250 - 2000Hz, pa po svemu sudeci zamenom nista ne dobijam. I onda naletim na nesto drugo...Covek je modifikovao fostex fe 126, sticajem okolnosti isti je kod mene svirao za neki projekt 5 dana bez prestanka da se iskoristi kao srednjetonac,i posle tog odlozen jer - da se ne ljute sadasnji i buduci korisnici istog - svirao je kao u kanti.  Naime, lik je isti preuredjivao i sve dokumentovao sa slikama, slusnim iskustvom i merenjem ponasanja do 20KHz-a. Merenje bez dustcapa, cak se zezao i stavio ljusku od jajeta i merio, sa drvenim cepom, i ono sto je mene impresioniralo i sto sam i uradio pre sat vremena - na mesto svega toga, najsuperiornije zvuci mylar tape ( providna samolepiva traka  - suskava). Ukratko, " cebovani "zvuk originala je nestao, ne znam kako i zasto, nema mumlavog i nedefinisanog tona a zenski vokali zvuce jako lepo. Utisak je i da je malo glasniji, i sa manje basa ali to je verovatno sto je ociscen zvuk po celom spektru.

Znaci, jos jedna odlicna stvar za razmisljanje, pogotovu sto je ovo sveza inf. negde iz marta ove godine. Mrzilo me da linkujem, koga zanima moze da ode za detalje na 

Greenvalve audio - modifing type fostex 126.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

od drivera do drivera zavisi da li se to isplati raditi , tj. da li se dobija poboljsanje ili ne

 

ako si vec probao nesto na konkretnom driveru , onda nemas dilemu , zar ne ?

 

neka te ne brine prasina ....... sem ako je feritna :beta:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam ja neka iskustva sa tim phase plagovima. Sa metkom se istice taj region do 2000-3000hz i zato se sa njim najvise cuje cuveni shout. A nisam primetio da dodaje visokih vec zbog izrazenog tog regiona oko 2000hz mozda se stice na prvi pogled takav utisak, naravno moje subjektivno misljenje. On daje ono sto ja zovem brz zvuk mnogo otvoren, nekako malo preostar. To se stavljanjem novog phase plaga gubi cak i kod onih sa ravnom trubicom a tu je problem ostrine dodatno izrazen. Imam kod kuce i krusku phase plug i to je od nekog lepog drveta ako hoce neko da proba mogu da mu pozajmim. Meni se ne svidja. To predlazu za Hedlund hornu ali njoj po meni nista ne pomaze :) Ta kruska po nekima daje dobre rezultate u front loaded hornama. Ne znam nisam probao. Sada imam ovaj bakelitni i on dodaje malo  taj spektar od 8000 pa navise ali je zato cuveni shout smanjen na minoran i to kod slusanja u osi sa vec par stepeni prema napolje nestaje. Slusao sam Fostex 206 i nisam stekao utisak tog cebastog zvuka vec samo dosta rani roll off visokih tako da deluje mozda malo zatvorenije zbog toga ali zato ima vise bass-a a on daje toplinu po meni preteranu i jos taj roll off visokih pojacava taj utisak zatvorenosti ili previse mekanog zvuka. . Njemu na primer odlicno pristaje dodatak visokotoca i to sa samo 1 kondom i to dosta nisko secenim da bi se otvorio ceo zvuk. . Ne znam kako bi phase pomogao da se Fostex otvori sa visokim tonovima.

Na kraju krajeva nije bas jeftino zadovoljstvo samo da se proba narocito varijante da se nesto "secka".  A jedino tako bi imali uvid sa kojim driverom je koja kombinacija najbolja tj cak i da li se nesto uopste dobije ili se izgubi. Ja eto smatram da sam fabrickim phase blagom dobio najvise od ovih koje sam probao alu tu nema "seckanja" samo zameni i teraj. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

48 minutes ago, prophet said:

@Stradi kako se montira ta kruška i koliki je diametar u osnovi?

Montira se  samo srafljenjem. Ima brezon koji prolazi kroz nju. Isto kao i svi ostali phase plagovi za Lowther. Osnova je 35mm. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Stradi said:

Slusao sam Fostex 206 i nisam stekao utisak tog cebastog zvuka vec samo dosta rani roll off visokih tako da deluje mozda malo zatvorenije zbog toga ali zato ima vise bass-a a on daje toplinu po meni preteranu i jos taj roll off visokih pojacava taj utisak zatvorenosti ili previse mekanog zvuka. . Njemu na primer odlicno pristaje dodatak visokotoca i to sa samo 1 kondom i to dosta nisko secenim da bi se otvorio ceo zvuk. . Ne znam kako bi phase pomogao da se Fostex otvori sa visokim tonovima.

Jel' taj Fostex bio sa nekim  korekcionim kolom na sebi il' ste ga slušali onako ''klot'' što bi se reklo, direktno na pojačalo bez ičega. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa korekcionim kolom onaj BSC . Slusao sam i bez korekcionog kola. Ono sto sam opisao je nesto sto on ima kao karakteristiku bar 206. Njega sam spomenuo jer to ima @skrstic . Inace svi Fostexi koje sam slusao su bili 8 incha i svi su imali roll off visokih i odlican odziv u niskim tonovima onako generalno da ne zalazim u detalje jer to nije tema. Ali mislim da je to filozofija firme da bi kupio i visokotonac a da se slazu slazu se. Mozda oni od 5 incha nemaju taj nedostatak tako izrazen. Nisam slusao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam za 1 veći. Fostex fe207e sa BSCom i super tviterom ft17h.

Odštampo mi kolega phase plug ali nikad nisam skupio hrabrosti da sečem. Kasnije mi klinac pogubio jedan komad. Ovo igranje, koliko sam čitao, ima više uticaja na manjim Fostex-sima nego na većim. Lepši zvuk. Smanji se direktnost i poveća se scena. Samo za njih sam čitao. Lažem i za Visaton b200 sam čitao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, Beli said:

Meni je zanimljiv onaj fazon kada se upotrebi gedora  za phase plug. Mislim da je  Decware po  tom fazonu i napravio  phase plug  koji upotrebljava i kod DFR-8 modela, koji je u stvari modifikovan Fostex FE206E.

to mu vise nije interesantno ni isplativo, veca mu je fora uzeti dayton 220 fullrange za 95$, prepraviti ga na fieldcoil i mlatiti pare...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

11 hours ago, milovan1963 said:

to mu vise nije interesantno ni isplativo, veca mu je fora uzeti dayton 220 fullrange za 95$, prepraviti ga na fieldcoil i mlatiti pare...

Dobro, i ... ko tebi brani da uradiš tako nešto ? :character13:

Šalim se, naravno, al' nije on ni prvi ni poslednji koji je uradio tako nešto ... bezbroj je primera, da ne nabrajam sad. Njegov primer sam naveo samo za ilustraciju ideje da se geodora iskoristi kao phase plug, a nisam našao ništa drugo na Internetu o tome.

Ta ideja mi je svojevremeno bila jako zanimljiva, ali tada nisam imao hrabrosti da seckam tek pristigle Fostex-e  ... a stigoše su mi  ''preko sedam mora i sedam gora'', u dva paketa i sa gomilom druge robe za potrebe nekog od GB, koje smo u to vreme organizovali; ponajviše zahvaljujući @scope-u ... al' slatke su to muke bile.:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto sam sam phase-plugovao i Fostex 206, i Visaton B200. S'tim sto sam u Fostrex ubacio Gedoru. Ne bih bas rekao da je pomoglo :(. Ali ona je sad "slepljena" za magnet i bas mi se ne vadi. Ionako Fostexe ne koristim vec neko vreme, stoje spakovani u kutiji i cekaju ne znam sta. Ne koristim ih zato sto nikako nisam mogao da se naviknem na njihovo dranje.

A kod Visatona je malo drugacija prica. Phase plug je napravjen na brzinu id plute, i tako ostalo. Trebalo bi ga zameniti "pravim". On je kod njega dosta pomogao. 

Sa druge strane, u zadnje vreme me nesto ne privlace fullrangeri veci od 10-tak cm precnika, sve vece od toga pocinje da se dere. A ovi manji pa nemaju basa, ali to se da srediti. Sve je kompromis, samo se radi o tome sta zelite da zrtvujete...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Vix said:

A kod Visatona je malo drugacija prica. Phase plug je napravjen na brzinu id plute, i tako ostalo. Trebalo bi ga zameniti "pravim". On je kod njega dosta pomogao. 

Možda je ipak od tog whizera više štete no koristi. Meni je zakretanje Fostex-a van ose svelo to deranje na podnošljivu meru, al' verovatno su se time izgubili i visoki ... ne znam, nisam merio, al' se to da relativno lako rešiti nekim (super)tweeterom ... ako nismo baš tako zahtevni kao naš drug Stradi.:character13: ... ja nisam sigurno, uopšte više ne čujem slepe miševe dok noću lete naokolo, k'o nekad. :laugh1tooht:

1 hour ago, Vix said:

Sa druge strane, u zadnje vreme me nesto ne privlace fullrangeri veci od 10-tak cm precnika, sve vece od toga pocinje da se dere. A ovi manji pa nemaju basa, ali to se da srediti. Sve je kompromis, samo se radi o tome sta zelite da

Mene kod tih malih ''prdavaca'' pomalo brine max SPL koji oni mogu dostići, ali  zato su mi veoma zanimljivi za neki Line Array ... eventualno uz dodatak (sub)woofera, u zavisnosti od malaca koji se koriste za Line Array.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, ali ozbiljan Line array bi bio sa nekih 50 prdavaca od poda do plafona, a to je vec ozbiljna lova, a ima i posla oko toga. A max SPL, pa ni to mi nije neki problem posto u stanu ima neki limit kol'ko mozes da odvrnes. Tako da sad nesto vrtim u glavi neku Fast varijantu, prdavac+suskavac, bolje nego drekavac, sta ce od toga biti, videcemo...

Izmenjeno od Vix
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ja sam istog misljenja. Posle Usher BE 718 nisam cuo malu kutiju da bolje zvuci. To sam cini mi se komentarisao i posle sajma ovde. Bio sam u najmanju ruku zapanjen sta se cuje iz njih .mnogi su zamerali room corection ali jako je malo tu bilo za zameranje mada uvek ima ali  ko hoce da zakera uvek se nadje nesto. Koga uslovi pritiskaju a ne insistira na magiji FR to je way to go i po meni. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Beli said:

ako nismo baš tako zahtevni kao naš drug Stradi.:character13: ... ja nisam sigurno, uopšte više ne čujem slepe miševe dok noću lete naokolo, k'o nekad. :laugh1tooht:

Imam gotovo resenje za tebe ali ozbiljno. Nisam ja zahtevan :P , a sto se tice slepih miseva nesto ih cesto ima ovde kod mene oko kuce u poslednje vreme. Ne znam sta se desava :D. Juce citam da covek cuje od 63hz do 50000hz samo to preko 20000 mozak drugacije obradjuje. Sad bar znam da mi ne treba bass helper :lol: a ZZz me nagovara da stavim 4 po kanalu. Izgleda nije citao ovaj text. Hahahaha

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...