Jump to content

Stari VS Novi DAC-ovi


chakija

Preporučeni Komentari

2 hours ago, ZZZ said:

...takvi uredjaji imaju SAMO jedno napajanje koje im služi dalje za da od tog JEDNOG napajanja "naprave" sva druga koja su im potrebna i za digitalne delove, i za clock jedinice, i za analogne delove i za OP ampove...

Lako je tebi, o tome bi ti mogao do prekosutra kao :oldtimer: meni kao :baby:

Nije sve tako crno, vise je nekako sivo, super sto si se javio da mi pojasnis nesto... kod tih EVO kockica, pravio sam za svaku kockicu posebnu plocicu SuperTeddy Reg koju nezavisno napaja. U ovom slucaju posebna je kockica za Clock i njeno napajanje, USB to SPDIF takodje sa koje koristim I2S protokol kojim ova kockica komunicira sa Dac kockicom i isporucuje digitalni signal (ova kockica tj. dac ima takodje nezavisno napajanje) ali ono sto me zanima u ovom slucaju je da li se sa tog napajanja za tu kockicu tj. dac istovremeno napaja i digitalni i analogni deo ili taj I2S signal preuzet sa USB to SPDIF kockice nema potrebe da deli to napajanje sa analognim delom -  mada mi ovo ne zvuci logicno jer se u dac kockici obavlja konvertovanje I2S digitalnog signala u analogni?

Molim za kratko objasnjenje.

Hvala.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bar je u danasnje vreme aliekspresa to lako probati.

Kupis par plocica sa razlicitim dac chipovima za sitne pare, usb-i2s karticu, napravis solidno napajanje, malo se poigras sa razlictim izlaznim stepenima i to je to.

Nadjes sam sta voles :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posebna napajanja ne znače puno Ako izmedju modula ne postoji neki vid izolacije signalnih vodova i masa. Možeš praviti i super na kvadrat tedy na kub napajanja samo će se napraviti još veći haos zbog dužine vodova napajanja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, ab-Co-axial said:

Lako je tebi, o tome bi ti mogao do prekosutra kao :oldtimer: meni kao :baby:

Nije sve tako crno, vise je nekako sivo, super sto si se javio da mi pojasnis nesto... kod tih EVO kockica, pravio sam za svaku kockicu posebnu plocicu SuperTeddy Reg koju nezavisno napaja. U ovom slucaju posebna je kockica za Clock i njeno napajanje, USB to SPDIF takodje sa koje koristim I2S protokol kojim ova kockica komunicira sa Dac kockicom i isporucuje digitalni signal (ova kockica tj. dac ima takodje nezavisno napajanje) ali ono sto me zanima u ovom slucaju je da li se sa tog napajanja za tu kockicu tj. dac istovremeno napaja i digitalni i analogni deo ili taj I2S signal preuzet sa USB to SPDIF kockice nema potrebe da deli to napajanje sa analognim delom -  mada mi ovo ne zvuci logicno jer se u dac kockici obavlja konvertovanje I2S digitalnog signala u analogni?

Molim za kratko objasnjenje.

Hvala.

 

Izvin ali suviše je konfuzno. nisam sposoban da odgovorim a ne mogu da čitam više puta stvarno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, ab-Co-axial said:

 

Nije sve tako crno, vise je nekako sivo, super sto si se javio da mi pojasnis nesto... kod tih EVO kockica, pravio sam za svaku kockicu posebnu plocicu SuperTeddy Reg koju nezavisno napaja. U ovom slucaju posebna je kockica za Clock i njeno napajanje, USB to SPDIF takodje sa koje koristim I2S protokol kojim ova kockica komunicira sa Dac kockicom i isporucuje digitalni signal (ova kockica tj. dac ima takodje nezavisno napajanje) ali ono sto me zanima u ovom slucaju je da li se sa tog napajanja za tu kockicu tj. dac istovremeno napaja i digitalni i analogni deo ili taj I2S signal preuzet sa USB to SPDIF kockice nema potrebe da deli to napajanje sa analognim delom -  mada mi ovo ne zvuci logicno jer se u dac kockici obavlja konvertovanje I2S digitalnog signala u analogni?

Molim za kratko objasnjenje.

Hvala.

 

(Odgovor na boldovano) Da, analogni i digitalni deo dac-a se napaja tim jednim napajanjem koje je eventualno, u najboljem slučaju, razdvojeno nekom vrstom stabilizatora/ regulatora unutar "kockice". 

Pitanje: koja je dužina kabla koji prenosi I2S signal do dac-a? (ako sam dobro razumeo koncept, svaka od tih kockica je u svom kućištu i međusobno se povezuju nekakvim kablovima u celinu)

Predpostavimo da se na svakoj od tih pločica vodilo računa o vodovima mase kako napajanja tako i signala koji prenose informaciju sa izvora - što se bez uvida i dublje analize samih pločica ne može znati -  mišljenja sam da bi se iz te digitalije izvukao maksimum tek ako bi se sve to izvuklo iz "kockica" u prepakovalo u neko veće kućište gde bi se svakom bitnom sklopu/celini u tom lancu obrade signala dalo (makar na sekundarima trafoa ako ne zasebnim trafoima) odvojeno napajanje. U tom slučaju bi se i prenos I2S signala obavljao znatno kraćim kablom što je vrlo bitno zbog same prirode I2S-a.

Razdvajanje napajanja i njegov kvalitet je jedna od bitnih stavki koja kvalitetne  D/A konvertore čini skupim. Ne pratim ovaj segment tržišta ali mi se čini da će se u nekom po ceni srednjem dac-u naći isti čipovi kao i u onim skupim primercima konvertora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aj malo varijacija na temu:

Pretpostavimo da zelim solidan DAC, a da pri tom prodjem sto jeftinije. Skockacu sta treba, eto racunajte plocice sa Aliexpresa. Moze li nesto (da se skocka)  posteno da svira do 100 Evra?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pod pretpostavkom da je novac glavni faktor zasto nisi zadrzao buffala, ne vidim mnogo razloga da trazis nesto drugo. Meni onako klot bez dodatnih napajanja, koje planiram da ugradim, svira bolje od nekoliko drugih u tom rangu cene koje sam slusao. Doduse, nisam slusao nista od tih italijana, koje mnogi hvale, a razmatrao sam young kad sam trazio dac za sebe. Pocela se pominjati cifra od 500, 600eur, a za taj novac moze se kompletan buffalo skockati. Od starih dacova sam slusao i posedovao par i zvucali su ok, ali mi dinamika i rezolucija nisu odgovorali poredeci sa novijim dakovima. Verovatno nisam naisao na dovoljno kvalitetno uradjen dac pa neka bude ova izjava uz dozu rezerve.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moja iteracija buffala je bila tzv "buffalo32s", tj integrisan IVY I izlazni stepen na istu plocicu sa DAC cipom.

Buffalo II je mnoogo bolja varijanta, ne samo zbog mogucnosti eksperimentisanja sa izlaznim stepenom, vec i zbog mogucnosti nadogradnje boljih regulatora.

32S mi je svirao negde u rangu Hegela HD11, koji je opet tu negde oko 500e.

Buffalo mi je uvek imao nekako suv i detaljan zvuk, ali je bass bio stvarno dobar.

I dalje se razmisljam da li da ulazim u pricu polovan buffalo 2+trident+ legato/trafo/lampa ili da vijam nesto tipa taj Young ili pak neka matora Theta itd... 

Jako bitna stvar je sto 95% muzike koju slusam je 44.1kHz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dac nije izvor. Izvor su u većini slučajeva besplatni flac ili drugi komprimovani fajlovi skinuti sa neta. Veoma cesto napravljeni od mp3 formata. Za pune formate potrebno je platiti članarinu koja je veća nego što se izdvaja za pločice dacova. I takodje postavljati kontinuirano wav fajlove propisno grebovane sa originalnih izdanja, što nije jeftino. I to je fer razmena. Na taj način ljudi koji su decenijama formirali svoje kolekcije originalnih CD i DVD izdanja razmenjuju najpribližnije formate u formi fajlova.

Posle toga ide računar kao hardversko-softverski interfejs. Tek posle računara dolazi dac koji dalje isporučuje analogni audio signal na pretpojačavač.

Rezolucija nije prisustvo visokih frekvencija i "čist" zvuk u visokom delu spektra. Rezolucija je jasnost u centralnom i niskom srednjem opsegu gde je najveća gustina snimljenih tonova, instrumenata, glasova i muzičkih dogadjaja.

Dinamika ne zavisi primarno od daca. Več od samog početnog materijala, i relacije pojačalo zvučnici.

Od DACa zavisi tonalni balans. Ako ne postoji tonalni balans, a u većini slučajeva kod novijih sprava ne postoji, nema ni govora o rezoluciji ni dinamici.

Osnovna karakteristika savremenih dacova je poremećaj tonskog balansa koji karakteriše istaknut donji visoki i visoki deo spektra, poremećen odnos harmonika istaknuti neparni harmonici, veliko prisustvo digitalnig suma i digitalnog zrna koje zalazi i u centralni deo spektra. Nedostatak rezolucije. Nedostatak početka tona, samo su "krajevi" dogadjaja prenaglašeni pa to ljudi pogrešno shvataju kao rezoluciju. Nedostatak veze dubokih basova sa donjim mid područijem, "rupa" upravo u delu svih početaka muzike i tonova. Neprirodni i isti sibilanti. Na većini materijala slični reverbi. Čak je i inače masivan šum na starijim snimcima "tanak" i potisnut ka samom kraju visokog spektra.

Ovo mišljenje je formirano na osnovu razgovora i iskustava ljudi koji intenzivno slušaju muziku veoma različitih žanrova i perioda. Većina opisuje isto ili veoma slično onome kako sam ja opisao. To mi je pomoglo da formiram sopstveni pogled pa i da naučum kako da prepoznam te fenomene u praksi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 minutes ago, chakija said:

. . .

I dalje se razmisljam da li da ulazim u pricu polovan buffalo 2+trident+ legato/trafo/lampa ili da vijam nesto tipa taj Young ili pak neka matora Theta itd... 

Jako bitna stvar je sto 95% muzike koju slusam je 44.1kHz.

Moj glas ide za neku "matoru" Theta-u.

Sit ces se muzike naslusati bez nervoze, cestih padova koncetracije, a ponajvise fatigue iliti zamora zbog digititisa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, chakija said:

Moja iteracija buffala je bila tzv "buffalo32s", tj integrisan IVY I izlazni stepen na istu plocicu sa DAC cipom.

Buffalo II je mnoogo bolja varijanta, ne samo zbog mogucnosti eksperimentisanja sa izlaznim stepenom, vec i zbog mogucnosti nadogradnje boljih regulatora.

32S mi je svirao negde u rangu Hegela HD11, koji je opet tu negde oko 500e.

Buffalo mi je uvek imao nekako suv i detaljan zvuk, ali je bass bio stvarno dobar.

I dalje se razmisljam da li da ulazim u pricu polovan buffalo 2+trident+ legato/trafo/lampa ili da vijam nesto tipa taj Young ili pak neka matora Theta itd... 

Jako bitna stvar je sto 95% muzike koju slusam je 44.1kHz.

Čakija, jednostavno moraš konkretno isprobati u sopstvenom sistemu pa onda odabrati šta tebi najviše odgovara u tom momentu. Idealno bi bilo da mozes probati u isto vreme, prostom zamenom, komponenti. Ali to je malo verovatno izvodljivo. Pa se moraš pouzdati u neko audio pamćenje. Drugo jako je važno da "pročitaš" sebe koji si ti tip audiofila, koliko često i sa kojim razlozima, menjaš komponente u sistemu. Ako recimo pripadaš tipu kod koga postoji velika verovatnoća da će se "predomisliti" onda u svakom slučaju izaberi firmiranu fabričku spravu koju kasnije možeš preprodati lakše uz manje ili ne previše značajne finansijske gubitke, a mozda i dobitke...

A ako imaš poverenje i iskustvo ručnog rada, moj predlog je da napraviš neku verziju jednostavnog Kushunoki NOS daca. Pošto kažes da slusas uglavom NOS materijale koji i jesu u najvećoj meri prisutni. To ti moze poslužiti i kako neki stalni referentni mali dac sa kojim ćeš uporedjivati pridošlice :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ je dao odlicnu dijanozu vecine DAC uredjaja na trzistu. Mogu da dodam da ljudi prenaglasavaju koji je DAC cip unutar uredjaja, sto bi grubo bio ekvivalent procenjivanja kvaliteta pojacala na osnovu lampi koje se koriste, ima veze ali obicno je realizaija ta koja pravi razliku.   

Koriscenje racunara kao izvora daje novu vrednost NOS dacovima, ako imate mogucnost da ih "nahranine" pravim hi-res od 192khz, tada mozete da cujete sta je prava rezolucija i gubi se nesto zamuceniji visoki registar, sto je mnoge ljude udaljavalo od NOSa kao suvise tamnog i nedovoljno detaljnog. Nazalost "pravog" hi-res materijala nema puno, a ako vam je bas stalo do digitalnog procesiranja mozete sami da pravite HQ res format u realnom vremenu ili u fajlu.

Za DAC mogu da propurucim bilo sta sto radi Pedja Rogic, dobar tonalni balans bez vestacke prenaglasenosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono sto mogu da pomognem, ako ce to uspeti da suzi izbor, jeste da ti dam mog buffala na par dana pa da isprobas. Nezgodno je sto je na radnoj ploci i dalje i sto ima samo osnovno napajanje, ali radi. Ako budes zainteresovan mozemo na PM da se dogovorimo.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...