Jump to content
Stradi

Koji visokotonac uz Lowther

Recommended Posts

On 12/7/2017 at 9:16 PM, Superfi said:

IMHO...

fali tu malo gore ali mnogo vise dole. Bio sam kod gospodina Dabica u stanu, slusali smo prijatelj i ja Ingenium sa 2a3 i zakleli smo se da su ih Sonido u Ayon horni nadsvirali u svemu sem neke mikrodinamike...Ali koga briga za mikrodinamiku i detalje, pola muzike je falilo. Opet, po mom misljenju.

Sto rece Zen, nije vazno kako drugima svira...ako se Stradiju ili Lemicu svidja samo se to broji.

Moze li za nas laike neko strucniji da pojasni pitanje faza kod FR zvucnika? Jer Lowther je sve samo ne fazno linearan ako je suditi po merenjima Troelsa Gravesena. http://www.troelsgravesen.dk/Lowther.htm

Slusao sam u dva navrata fenomenalne zvucnike gde su 8'' FR svirali mid range ili malo sire ali u oba slucaja su bili oslobodjeni basova. Uh, jako to dobro svira! U jednom slucaju visoke su odradjivali jonski A Capella a u drugom Fountek ribon. Nemam toliko zamerki na visoke ali hronican nedostatak basa za mene ih diskvalifikuje kao ozbiljan hifi 2017te godine, bez obzira na kutiju (Mau, Hedlund, TQWT ili sta ti ja znam).

Slušao sam Teresonic 2a3 sa Magusima u upravo ta mikrodinamika, znači preciznost i rezolucija uopšteno, je pobdiula razmišljanje o biamplifikaciji tog časa, Arden Tanoj je izašao iz kuće prepustivši tron majušnom Fosteksu, to je moj subjektivni prioritet o kome sam pisao kao presudnom za odabir koncepta sistema i tako treba da bude. 300b bolje gura Ingeniume, Integrum nešto drugojačije zvuči, zato sam ga i izabrao, a dva vrhunska 2a3 su prošla kroz moju sobu, ipak daleko od SE Ajona a o GM-u70 da ne pričam. Ko je imao prilike da sluša samo za sebe neki sub bas sečen ispod 100Hz, čuo je verovatno nešto nalik na buretanje, neko nerazgovetno mumlanje, ne može da se sluša za razliku od običnog visokotonca ala spikerfon u mobilnom telefonu. No, bas u celokupnom  nekom prezentovanom spektru nosi lavovski deo energije, to prija i svako voli da ga čuje fizičkim osećajem i to je to što se doživljava kao gubitak ili boljitak, zaboravio sam podatak, možda i 60% energije a destak% na visoke a ostalo na srednji opseg, dok po broju informacija sredina nosi bez malo sve. Voleo bih da čujem u živo akustički kontrabas koji će da trese tepih, vokal ili činelu od kojih pucaju čaše a da nije reklama.

Problem izdizanja nekog dela srednjeg spektra je karakteristika FR zvučnika, ta dreka potiče od interakcije wizer membrane sa nosećom, kad je drajver nov pogotovu a jako dugo mu treba da se izlomi i primiri ali nikad ne nestane. Zato se rade raznorazni trikovi, zna i Gosn Dabić al za komercijalu naravno da ne dira nove drajvere. Ja sam moje zapeglao, ponekad mi se čini i previše sada sa GM70. Pod to podpada i fazno prostorno odstupanje, al svaki zvučnici traže da im se nađe optimalana pozicija u  slušaonici, a to u većini slučajeva nije moguće. Merenja ko i svaka mera nepobitna. Puno ima  Tanojaša i simpatizara takvog zvuka, smatram se na neki način merodavnim iako bivšim. Merno je DC 15" katastrofa i kratkog opsega gore, niz krlja i faznih odstupanja, pogotvu bez skretnice,  bas izdignut ko što sam naveo, pa niko ne spominje ni super visokotonac a kamoli da utiša bas. Uprkos tome lepo zvuči, zato sam ga i dosta dugo obožavao, sad je lepa uspomena.

Svaka kutija je daleko od idealnog izvora koji postoji samo teoretski. Za čistokrvni  FR je TQWT naj bolji izbor po mom ubeđenju, moji kabineti su nulti Teresonici, međutim, sa korekcijom zvuče i bolje i šire, nema nedostaka basa i ima rezoluciju, al  naravno da ne ljulja prozore ko +db na Tanoju. Jeste sporadično falilo fundamenta ako je materijal tanak, sa Ruskinjama ni čak tad i  nemam uopšte želju za Tonajovskim basom koji jeste prijatan i lep al po meni daleko od nekoliko zvučnika koje sam slušavao, možda poželim ponekad da čujem tako nešto, ako ništa drugo, ono za podsećanje.

(@S.Krstić, jesi ti Novičin?)

Edited by Lemić

On 7.12.2017. at 10:08 PM, Superfi said:

mi Feastrexe ucinio ne-interesantnim...

Mda, svakako... Znaaaači Feastrex , a ? 

Sledi scena - Skrstic, Ninja, crni i beli, mi dobacuju Sneakers, jerbo sam propao kroz Superfijev krov, u pozadini muzika iz Mission Impossible...:ph34r: