Jump to content
Stradi

Koji visokotonac uz Lowther

Recommended Posts

Jutro,

Zvučnik što je stariji, to bolje zvuči, plus alniko, mada po nekom mom saznanju, keramika je naj, ali manji pa to mana, zato se sad ponovo veličaju elektro magneti, ko što su nekada i bili, to je sad tema za diy. I mislim da je i stara korpa bolja.

'Broj'tro Lemicu, 

Kada pogledas istoriju zvucnika, u jednom trenutku su zbog jeftinoce presli na stalne magnete...a onda je jeftinoca prestala to da bude.. :) 

Nikada nije receno, niti je, "jeftinije a bolje"..a fild coil jeste skup za proizvodnju, ali ne bas toliko koliko poneki snalaznljivi traze za svoje uradke uz silnu pricu. :) 

10 hours ago, Zen Mod said:

bitno da je tebi lepo i da uzivas

tvoja soba , tvoj sistem .

Slika je proslost, sada su u igri "nekakvi" elektrostaticni sifonjeri, brdo sabvufera, aktiva na sve strane, dsp upeglan zvuk...evolucija ili revolucija :D 

6 minutes ago, vladd said:

'Broj'tro Lemicu, 

Kada pogledas istoriju zvucnika, u jednom trenutku su zbog jeftinoce presli na stalne magnete...a onda je jeftinoca prestala to da bude.. :) 

Nikada nije receno, niti je, "jeftinije a bolje"..a fild coil jeste skup za proizvodnju, ali ne bas toliko koliko poneki snalaznljivi traze za svoje uradke uz silnu pricu. :) 

Tako je, kad se pogledaju stare fotke, pa jasno se vidi koliko je to staro bilo bolje i izrađeno i mnogo više pažnje ugrađeno u neki proizvod. Danas se sve potura ko kukavičije jaje, novo=dobro, a bubac, pa sve je već izmišljeno pre jednog veka. Nego, svojvremeno sam hteo nešto da drndam sa megnitima na nekom hibridnom i jako retkom zvučniku, dole bas a gore elektrostat, nije bilo nešto posebno da se uradi u avali na Batajničkom putu i uopšte ne znam zašto sad toliko navijaju cene za retku zemlju i slične varijacije kad postoji ovo na slici:

1 minute ago, Vix said:

Ovo je sa Burning Ampa 2012-te. Malo nezgodno za montazu, mada me jako zanima kako zvuci...

np_ob_back.jpg

Još dvnih dana sam imao ideju za elktro magnetom, al bilo neumesno pored tek masovnije pojave neodijuma. Prelistao sam malo net, vrlo zanimljivo i nije neka muka da se napravi, dobra strugarska obrada i solidno motanje špulne. Neki komentari čak navode da ni napajanje nije nešto kritično i čini mi se sve u svemu kao lak zalogaj, barem za diy. Sam drajver uvek valja da bude podrprt sa zadnje strane nekako, sa izduženjem je to još lakše, a inače valja i sam magnet da bude kapsuliran, ima jedan Lauter sa takvim kućištem, a uostalom, i sam Tanoj DC fabrički ima poklopac preko magneta i to je dobro, čak se modifikacijom može uticati na zvuk visokotonca.

15 minutes ago, vladd said:

Slika je proslost, sada su u igri "nekakvi" elektrostaticni sifonjeri, brdo sabvufera, aktiva na sve strane, dsp upeglan zvuk...evolucija ili revolucija :D 

Kvantitet na uštrb kvaliteta, a oba kretanja mogu da idu i u degnerativnom smeru.

Edited by Lemić

Neka neka, lepo to svira.

Sto se tice elektromagneta, i tu je postavka pretvaraca solidno jednostavna, a ne mora da bude. Nije nuzda da se elektromagnet napaja fiksnim naponom ili stujom, a moze i da se modulise u nekoj meri, ne mora da bude ni prost kalem, vec vise slozeniji, samo se slabo ekperimentisalo u tom smeru.

Jeftinije je nalepiti magnet, ispricati sitne price i dodavati nule na cenu...

2 minutes ago, vladd said:

Neka neka, lepo to svira.

Sto se tice elektromagneta, i tu je postavka pretvaraca solidno jednostavna, a ne mora da bude. Nije nuzda da se elektromagnet napaja fiksnim naponom ili stujom, a moze i da se modulise u nekoj meri, ne mora da bude ni prost kalem, vec vise slozeniji, samo se slabo ekperimentisalo u tom smeru

Nem pojma oko toga, al vidim da bi to bilo relativno lako moglo da se uradi, ima tema na diy.com, al nisam stigao da se više upoznam. A ako si voljan da sugerišeš, izrada i načini su bez limita, može sve i raspoložen sam u svaku komplikaciju da se upustim. No, mislim da bi možda mogli da otvorimo neku slobodnu temu i da ne ofujemo Stradijevu, malo smo ga preterali i to nije u redu na neki način. Problem je što ja nemam kapaciteta da otvaram novu temu, uvek je lakše biti padobranac ofer.

2 hours ago, Vix said:

Ovo je sa Burning Ampa 2012-te. Malo nezgodno za montazu, mada me jako zanima kako zvuci...

np_ob_back.jpg

dobro zvuci

ja sam slusao kod M.Dabica te Terasonic FR i meni je to tada zvucalo skroz bezveze

tako da se nisam viseo ni primao na to

inace imao sam Sabe greencone, terano bez skretnice za glavni drajver i to mi se jako svidelo