Jump to content

Koji visokotonac uz Lowther


Stradi

Preporučeni Komentari

Ok hvala, neskore.

Onda kako se stvari odvijaju  se prica svela na dva drivera Fostex i eventualno Visaton ili jos eventualno Raal po kvalitetu ali ne znam kako stoji sa efikasnoscu ali njega mogu da probam kod kuce mada mi godine iskustva govore da je najbolje kada moze da se uporede uredjaji direktno jer mnogo toga se nama svidja kada cujemo ali se onda ispostavi da kada se direktno uporedi da nam se nesto svidi vise, nisam namerno rekao da je bolje vec da  je samo drugacije jer u hi fi ju ima vise istina nije samo jedna ultimativna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, neskor said:

Ja sam direktno poredio JBL 2405 ( koji je inace bolji od JBL 2402 ) u odnosu na Fostex T900a.

Jednostavno JBL nije imao sta da trazi pored Fostexa. Mnogo prirodniji zvuk koji nije naporan.

Da li si prilagodio kolo skretanja svakom od pomenutih drivera?

Ili si ih "ubadao" jedan po jedan u isto okruženje?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

33 minutes ago, Dacho said:

Moja preporuka je Yamaha JA-4205, vec smo pisali o njima. Vrlo kvalitetan visokotonac i vrlo rijedak. Znam gdje ga ima za 100€ /kom.

588e289933f33_Screenshotfrom2017-01-2918-37-29.png.5ac6e2b2902d4eb56df681ced65f843f.png

20170129_181759.thumb.jpg.cf14ce56a5d99bec741bd38cf07fb60c.jpg

da, ali vidi grafikon, ona pada vec na 15K, znaci to nije supertviter...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Stradi said:

Ok hvala, neskore.

Onda kako se stvari odvijaju  se prica svela na dva drivera Fostex i eventualno Visaton ili jos eventualno Raal po kvalitetu ali ne znam kako stoji sa efikasnoscu ali njega mogu da probam kod kuce mada mi godine iskustva govore da je najbolje kada moze da se uporede uredjaji direktno jer mnogo toga se nama svidja kada cujemo ali se onda ispostavi da kada se direktno uporedi da nam se nesto svidi vise, nisam namerno rekao da je bolje vec da  je samo drugacije jer u hi fi ju ima vise istina nije samo jedna ultimativna.

kad bi mogao direktno uporediti navedene drajvere to bi bilo najbolje, jer sam karakter zvuka ribona ili AMT-a koji je kod mene je potpuno drugaciji od kompresionog drajvera bio on visoki ili supervisoki. Sa kompresionim dobijas atak, energiju, dinamiku a kod ribona to fali, on je detaljan, slusljiv, muzika "pliva" ali on jednostavno zvuci ravno. To se lako pokaze sa materijalom koji ima dinamike, i vidis da to nije to, da je nekako malo "umiveno". Naravno ovo je cisto subjektivan utisak, daleko od toga da je los, pogotovu vrhunski raal, uostalom ni ja svoje drajvere ne menjam jer mi u potpunosti odradjuju posao, pitanje je samo sta ti preferiras od svega toga...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, milovan1963 said:

kad bi mogao direktno uporediti navedene drajvere to bi bilo najbolje, jer sam karakter zvuka ribona ili AMT-a koji je kod mene je potpuno drugaciji od kompresionog drajvera bio on visoki ili supervisoki. Sa kompresionim dobijas atak, energiju, dinamiku a kod ribona to fali, on je detaljan, slusljiv, muzika "pliva" ali on jednostavno zvuci ravno. To se lako pokaze sa materijalom koji ima dinamike, i vidis da to nije to, da je nekako malo "umiveno". Naravno ovo je cisto subjektivan utisak, daleko od toga da je los, pogotovu vrhunski raal, uostalom ni ja svoje drajvere ne menjam jer mi u potpunosti odradjuju posao, pitanje je samo sta ti preferiras od svega toga...

Hvala Milovane, ti stvarno pogadjas u centar ali ja cu se nasaliti pa ti odgovoriti preferiram SVE, a bez sale sto moze vise, zar to nije sustina.. Vidi realno ja slusam klasiku i ona trazi dinamiku ali ima malo desavanja tu gore mada taj prostor oko tona to je ono sto hocu da postignem, i kada onaj udari cinel u 13-tom redu ocu da se "uplasim"a kada slusam jazz cinela je sada pomalo nedorecena i kadda to snimci dopustaj da se pokaze naravno za moje pojmove ljudi slusaju i sa manje visokih i vicu da ih je previse. Ovaj zvuk koji imam je fantastican najbolji za zadnjih 30 god i to bez imalo preterivanja a koncepcijkski je susta suprotnost od onoga sto sam tih istih 30 god jurio i to ozbiljno jurio i mislio da je to to, kad eto nesto sasvim suprotno. Sad , ja bih jos malo tu gore u HF, Bass na primer mi uopste ne smeta sto nema onog mesa koje daje 15 na primer jer je brz,cist ,precizan i sasvim dovoljno duboko ide jer ja nemam ni jednu numeru sa sintisajzerom na snimku , ma milina samo nekome fali tog volumena ali i to sada kad odem kod drugih ljudi mi smeta kod njih sto ima onako ponpeznog i bogatog bass a. Ne kazem da je jedno bolje ili gore ali ako biram meni se vise svidja ovo sto imam mada je najlakse dodati bass helper ali ova horna i lowther su stvarno strava po meni 50 posto bolja od Henlud horne koju sam takodje slusao i tad sam na primer rekao da to nikada ne bih imao u kuci kao sistem koji slusam, Ovo sto imam je smesno podseca na Mau horn ali stvarno radi za medalju i kad nadjem supertweeter bice za zlatnu medalju. Ja sam sa ovom hornom experimentisao i to na najgori nacin , video da slusaju Shindo opremu na njoj u New York-ku a Shindo kutije stoje pored pa rekoh ako je dobro za njih da probam i ja ali je bila muka jer ih ima samo par u svetu jer je covek koji ih je konstruisao napravio 2 komada i nazalost preminuo. Kod njegovog kolege su ostali crtezi i napravljeno je jedno 10 komada i eto moja je bila u Nemackoj i sada kod mene na moju veliku radost, Kada sam je prvi put ukljucio cak i nije bilo kod mene nego kod mog drugara i tada su bili i skrstic i grozni da cuju ja sam sav pretrnuo da li to ima bass uopste na primer jer svi pisu horna nema bass horna nema bass (dovoljno). E ima ali nema dovoljno visokih tj Lowther tu padne malo, ili ja cujem mnogo :D . Imam Rall u komsiluku i nesto mi ne zvuci da nema dinamike . Probali smo nesto  doduse na tudjim zvucnicima ne mojim (ali bio bi isti komentar i da su moji) a to je uporedjivali Raal i Krsticevim FOstex 17 i oba sviraju daleko van opsega slusnog ali se cuje da Raal svira vislje da dohvati vise tonova gore ali na primer Fostex ima lepsu boju manje je ostar ali sa gramofonom oba mozes da zadrzis sto se tice kvaliteta zvuka jedino sto Raal daje vise informacija kojih retko ima na snimku ali kada ih ima ali je zato Fostex manje naporan pa sad kome se carstvu prikloniti.  Samo smo menjali visoke nista na skretnici. 

Meni treba malo pomoci , a eto i nekog desavanja na forumu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, ZZZ said:

Da li si prilagodio kolo skretanja svakom od pomenutih drivera?

Ili si ih "ubadao" jedan po jedan u isto okruženje?

Koriscena je Bryston 10B aktivna skretnica koja ima sva potrebna podesavanja za svaki driver

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

49 minutes ago, Stradi said:

Evo covek je radio neka merenja pa da vidite sta meni treba

alfredo%20horn%20grafikon_zpsnoi6yc3t.pn

 

Stradi, da je to tako kao na grafikonu ti bi trazio da se nekako smanje ti visoki a ne da se dodaju... :icon_mrgreen:

(malo je verovatno da na 1.25cm zvučnik ima nizi odziv u visokima nego u isto vreme na 60cm od usta horne za niske frekvencije a ne za visoke...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, ZZZ said:

Stradi, da je to tako kao na grafikonu ti bi trazio da se nekako smanje ti visoki a ne da se dodaju... :icon_mrgreen:

(malo je verovatno da na 1.25cm zvučnik ima nizi odziv u visokima nego u isto vreme na 60cm od usta horne za niske frekvencije a ne za visoke...)

Znaci laze lik sa big DIY. Ja to ne znam a ne vidim ni razlog zasto bi jer tu nema komercijalnog efekta sa njegove strane ali ok svako ima pravo na svoje misljenje.

Visoki se cuju odlicno ali vec sam napisao sta po meni i za mene fali, drugi nemaju taj komenar ali mozda cuju slabije ja to ne znam ili sta ja znam . Ja se u grafikone ne razumem kao ti naravno ali mi po onome sto slusam i sto vidm na grafikonu lici da je grafikon jako tacan osim verovatno razlike na 24 incha zbog sobe moje i njegove, i to najvise u bass-u. 

ps

ja inace koristim mnogo brzi Lowther sa brzim zvukom nego sto ti imas i sa novijim phase plug-om tako da se moj i tvoji drajveri razlikuju po zvuku, ne znam da li si slusao moje ja te kao tvoje jesam i kupio sam ove koje imam. Ako je razlicit zvuk razlicit bi bio i grafikon, mozda se ti osvrces na to iz perspetive tvojih drivera.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, ZZZ said:

Stradi, da je to tako kao na grafikonu ti bi trazio da se nekako smanje ti visoki a ne da se dodaju... :icon_mrgreen:

(malo je verovatno da na 1.25cm zvučnik ima nizi odziv u visokima nego u isto vreme na 60cm od usta horne za niske frekvencije a ne za visoke...)

Stradi ti razmatras motive u odnosu na ljudsko ponasanje. I to je ok ako nema drugih indikatora. Ovde se radi o prostoj logici koja vazi za sve drivere. Crvena linija je relativno tipična za FR drivere sa trubicom. I to za merenja na blizu. Pad u niskim počinje na oko 200Hz, odatle blagi porast do jakog pika trubice tipično izmedju 2-3KHz, I isto tako tipični pad od 10-12db/oct posle 4-5KHz na gore. To je ono sto driver daje na jako malim distancama od oko 1.5cm i u osi. To se moze smatrati tipičnim ponašanjem drivera tog tipa. Tako da se u tom smislu, taj driver ne ponaša drugačije, nije ni brži ni sporiji, u odnosu na druge drivere tog tipa i konstrukcije. Vrlo slične rezultate sam dobio i ja sa mojim primercima. Kao i drugi koji su nezavisno merili.

Sve drugo, udaljenije i pod uglom daje vece padove u visokima. Na osnovu toga ta druga lubičasta linija mi je čudna zbog toga sto je to mereno pod uglom u odnosu na driver iz koga zvuk primarno dolazi a na ustima horne. Taj lubičasti grafik je takodje i pojačan ili je mereno na jačim nivoima signala, jer nemoguće je jači zvuk sa 60cm nego sa 1.5cm. Ovo ispod oko 100Hz je reakcija horne u basu, pošto joj je to i osnovni zadatak. Zbog toga sam samo napomenuo tu činjenicu.

Na ljubičastom grafiku se jasno vidi porast od oko 10db od oko 250Hz pa do 10KHz. A posle toga pad oko 12-15db po oktavi do 20Khz. MAda je to informacija o onome sto se desava na 60cm, i u osi. Sto nije slučaj u mestu slušanja. Mesto slušanja je na sigurno 3 X većoj udaljenosti + pod uglom + 2 kabineta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, Stradi said:

Hvala Milovane, ti stvarno pogadjas u centar ali ja cu se nasaliti pa ti odgovoriti preferiram SVE, a bez sale sto moze vise, zar to nije sustina.. Vidi realno ja slusam klasiku i ona trazi dinamiku ali ima malo desavanja tu gore mada taj prostor oko tona to je ono sto hocu da postignem, i kada onaj udari cinel u 13-tom redu ocu da se "uplasim"a kada slusam jazz cinela je sada pomalo nedorecena i kadda to snimci dopustaj da se pokaze naravno za moje pojmove ljudi slusaju i sa manje visokih i vicu da ih je previse. Ovaj zvuk koji imam je fantastican najbolji za zadnjih 30 god i to bez imalo preterivanja a koncepcijkski je susta suprotnost od onoga sto sam tih istih 30 god jurio i to ozbiljno jurio i mislio da je to to, kad eto nesto sasvim suprotno. Sad , ja bih jos malo tu gore u HF, Bass na primer mi uopste ne smeta sto nema onog mesa koje daje 15 na primer jer je brz,cist ,precizan i sasvim dovoljno duboko ide jer ja nemam ni jednu numeru sa sintisajzerom na snimku , ma milina samo nekome fali tog volumena ali i to sada kad odem kod drugih ljudi mi smeta kod njih sto ima onako ponpeznog i bogatog bass a. Ne kazem da je jedno bolje ili gore ali ako biram meni se vise svidja ovo sto imam mada je najlakse dodati bass helper ali ova horna i lowther su stvarno strava po meni 50 posto bolja od Henlud horne koju sam takodje slusao i tad sam na primer rekao da to nikada ne bih imao u kuci kao sistem koji slusam, Ovo sto imam je smesno podseca na Mau horn ali stvarno radi za medalju i kad nadjem supertweeter bice za zlatnu medalju. Ja sam sa ovom hornom experimentisao i to na najgori nacin , video da slusaju Shindo opremu na njoj u New York-ku a Shindo kutije stoje pored pa rekoh ako je dobro za njih da probam i ja ali je bila muka jer ih ima samo par u svetu jer je covek koji ih je konstruisao napravio 2 komada i nazalost preminuo. Kod njegovog kolege su ostali crtezi i napravljeno je jedno 10 komada i eto moja je bila u Nemackoj i sada kod mene na moju veliku radost, Kada sam je prvi put ukljucio cak i nije bilo kod mene nego kod mog drugara i tada su bili i skrstic i grozni da cuju ja sam sav pretrnuo da li to ima bass uopste na primer jer svi pisu horna nema bass horna nema bass (dovoljno). E ima ali nema dovoljno visokih tj Lowther tu padne malo, ili ja cujem mnogo :D . Imam Rall u komsiluku i nesto mi ne zvuci da nema dinamike . Probali smo nesto  doduse na tudjim zvucnicima ne mojim (ali bio bi isti komentar i da su moji) a to je uporedjivali Raal i Krsticevim FOstex 17 i oba sviraju daleko van opsega slusnog ali se cuje da Raal svira vislje da dohvati vise tonova gore ali na primer Fostex ima lepsu boju manje je ostar ali sa gramofonom oba mozes da zadrzis sto se tice kvaliteta zvuka jedino sto Raal daje vise informacija kojih retko ima na snimku ali kada ih ima ali je zato Fostex manje naporan pa sad kome se carstvu prikloniti.  Samo smo menjali visoke nista na skretnici. 

Meni treba malo pomoci , a eto i nekog desavanja na forumu.

pa, bash si u problemu...Ono  sto moze adekvatno da isprati lowthere u dobroj horni je prilicno skupo, a ako dodje nesto neprikladno , moze da erodira zvuk...Na kraju, kad to sve poslusas i recimo ostanes neodlucan, mozda je ipak jedno od resenja kao sto i napomenu Zen da probas APT,nadju se i polovni za male pare na KP gde su ozvucenja, ma moze cak i piezo cisto kao jeftino i po meni privremeno resenje, da se uveris da li definitivno ides na supertviter,i da experimentises sa njim koju visinu reza dok ne dodje pristupacan i  polovan kvalitet na ibeju ili negde drugo.    Problem je sto je i kvalitetnih fostexa koji su polovni - skoro pa i nema...Izgleda ko ga kupi, taj ga ne menja. Kad ti se svideo FT 17H, bez alnico magneta , mozes zamisliti kako zvuce malo bolji alnico. Pogledaj japance sa uredjajima - dole dobar centralni drajver a gore t 500, bas im i ne treba. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti fostexi su dobri ali to se ne može naći. Mozda i može ali polovno i ko zna u kakvom unutrašnjem stanju. Ipak je mozda najuputnije ići na nove jedinice pošto su i tvoji driveri novi. Tako da je mozda najsvrsishodnije rešenje Visatonov supertweeter model. Koji isto ima hornu i koji se moze nabaviti u prodavnicama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo uvoda pred finale 

Ova potraga traja vec duze vreme i kontaktirao sam dosta (i previse)  svojih poznanika koji su imali ili imaju priliku da slusaju Fostex super tweeter i da ih uporedjuju (i to direktno sto je i najbolje,) jer u njihov sud imam poverenja a ja nemam prilike u Srbiji da nadjem nekoga ko ima dva razlicita Fostex ST. Mada su to ljudi sa razlicitih podneblja skoro svi su m rekli isto a to je da za opseg koji meni treba nema razlike u zvuku izmedju recimo T90a T 900a kao i FT90h i to apsolotno nikakve.  T900a je bolji od FT90h ako se koristi u sirem frekventnom opsegu i tu pokazuje tj opravdava svoju cenu ali iznad 10000hz a narocito iznad 12000hz im je zvuk potpuno identican,. Znaci ko ima drugaciji fulrange ili srednjotonac ili drugaciju zamisao za koriscenje super tweetera ima opravdanosti da  kupi T900 na primer ali za mene ocigledno nema sto je cini mi se i ZZZ napomenuo u nekom postu.. Uz Lowthera je svaki po njima  isto zvuceci od navedenih. A da ne zaboravim i u odnosu na druge drivere svi su mi takodje preporucili da  nabavim neki od Fostexa jer su po njima i mozda najbolju. 

Sudeci da sam ja trazio ultimativno resenje i to kao krajnje(znaci penzija)  naravno da novac nije smeo da bude prepreka ali isto tako ne zelim da dajem ili bolje reci bacam novac na nesto sto nema nikakvog smisla naravno u pogledu boljeg zvuka.(a kupovinu za prestiz smo odavno prevazisli)  T 90a kao i T900 su lako nabavljivi drajveri ali FT90h nije a njega sam trazio jer najmanje kosta u toj grupi isto zvucnih drivera (za moje potreba). Ne secam se da sam se vise namucio i da sam vise ljudi aktivirao da mi se nadje neka komponenta. Vec sam poceo da razmisljam da narucim neki drugi Fostex ST. Izuzetno retko, mislim da trenutno ima samo 2 na prodaju u Evropi i par komada u Japanu. U japanu su najeftiniji do oko 200USD par ali prevoz i eventualna carina su me odaljavali mada mi je prijatelj za svaki slucaj ucestvovao na jednoj aukciji za Fostex FT90h. Stvarno je Milovan bio u pravu ovo je nocna mora kupiti , nadam se da ce opravdati ovo silno za mene slatko ali za moje poznanike ne verujem da je slatko maltretiranje.

Na kraju nasao sam to sto sam hteo i kupio danas treba da stigne eventualno sutra. Fostex FT90h . 

U medjuvremenu slusao ponovo Fostex FT17 od skrstica koji mi je dao i buljuk kondenzatora za probu, Kod mene mi se najvise svideo sa 1,68uf u odnosu na 1,0uf, 1,2uf, 1,88uf, 2,2uf.  

Slusao i Raal 140D ponovo sad cekamo malisu ali jedno znam da je to prica koja mi treba jer kada se raskaci super tweeter pitam se kako sam izdrzao da to ne nabavim ranije. Ja odavno govorim sebi a i drugima da je to ono sto treba ali tek sad kad ih i fizicki stavim na hornu vidim i koliko treba.

Inace oni treba da dodju na ovo https://picclick.com.au/LOWTHER-PM-6A-SILVER-VINTAGE-SPEAKER-Alfredo-Horn-142328497129.html

Sledece je javljanje sa konkretnijim utiscima .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koja je rezna frekvancija i koji tip skretnice .

Cene necemo da mesamo samo zvuk jer me samo zvuk zanima.  Ja sam poslusao savete ,  da su bili explicitni da je 900 bolji ja bih njega narucio jer nisam nazalost mogao sam da uporedjujem zvuk sto bi naravno bilo najbolje ali sta cu . Eto mozda cu moci jednog dana da uporedim tvoj i moj ST naravno iznad frekvencijama koje meni trebaju jer za ostale sam vec napisao misljenje mojih poznanika. Znaci rezna frekvencija nikako da se ne zaboravi. Ako tvoj bude bolji lako cemo ga nabaviti jer ga ima u prodaji pa bar se necu maltretirati kao sa ovim.

Ono sto me takodje zanima a smatram da je izuzetno bitno je da li si uporedjivao zvuk samo visokotonaca bez ostalih drivera i to na tako vislkim frekvencijama koje mene interesuju, Pitam jer kada su sa ostalim driverima je mnogo teze procceniti samo njihov zvuk a ne zvuk kompletan jer i ostali driveri uticu na ukupan utisak o njihovom zvuku. Znaci samo njihov zvuk jer svi mi imamo ostale drivere razlicite pa ce celokupna slika biti drugacija.  

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...