Jump to content

Rezanci, originali i RIPovi


sir Oliver

Preporučeni Komentari

Ajde da malo teorijski razglabamo a možda dođemo i do nekih praktičnih rezultata. Daklem : Zašto je toliko primetna razlika između oriđiđi CDa, rezanca ( i RIPa)?

Već sam ranije primećivao razliku ali tek sa prelaskom na nove rezolutnije zvučnike mi je to još uočljivije a i više mi smeta. Da li je moguće narezati CD i da se očuva kvalitet? Svašta sam pokušavao. I smanjenje brzine rezanja, i razne meduijume i razne softvere za RIP i rezanje i opet isto . Originalni CD se bolje čuje od rezanca.

Isto i sa RIPom. Kad probam flac, nije to to. Do sada sam to pripisivao nesavršenosti DACa ali i osrednji CD se čuje osetno bolje od RIPa ma kako dobar DAC bio.

Da li je i kod vas ostalih isto ili ja umišljam?

If yes

   šta je uzrok tome?

Da li je moguće ( i kako) dobiti rezanac  istih soničnih svojstava kao original?

U drugoj iteraciji: Da li je moguće dobiti RIP koji se preko DACa čuje isto kao original?

If No

   da dizamo ruke od strimovanja i da se držimo CDa?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Pchelac

Ma pustim originalni CD i rezanac u audio CD playeru. (PS nisam probao kopije pravljene audio RCD playerima ali nemam razloga da verujem da su oni bolji od pravljenih na PCu)

@Woland

Verujem ja da vreme strimera dolazi ali ne i da je kvalitet bolji.

Razlika zavisi od CDa i DACa koji se koriste ali i od rezolucije sistema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, sir Oliver said:

Verujem ja da vreme strimera dolazi ali ne i da je kvalitet bolji.

Razlika zavisi od CDa i DACa koji se koriste ali i od rezolucije sistema.

pretpostavka je da se upoređuje u istom dakle jednako rezolutnom sistemu, dakle ostaje razlika između CD playera i DAC.. ali ne treba zaboraviti ni streaming - primetio sam razliku u zvuku kod istog strimera (na istom DAC) kada puštam sa NAS preko mrežnog kabla, i kada puštam sa USB diska (USB memorije) u korist NAS.. i razliku između hardverskog plejera i PC, u korist playera.. i u digitalnom lancu ima dosta komponenti koje mogu uticati na zvuk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako ćeš se držati samo CD-ova onda će te to koštati. Tu razliku koštanja je možda bolje uložiti u bolje uređaje pa slušati flacove u maksimali. Inače ni ja ne mislim da je tu razlika toliko velika između flaca i CD-a.

Što se tiče hires. Većina Hires koji su remasteri starih izdanja su po meni lošiji nego prve kopije na CD-u. Hires koji su nove produkcije, tu zavisi opet ponajviše od onog što urade u studiju. Lično nisam nešto oduševljen tim formatom, treba da postoji, ali je to po meni opet nov ciklus za uzimanje para.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo je stvar odluke. Woland je u pravu sto se tice izvora flaca. Razlika se cuje ide li sa NAS-a direktno il krzz njegov Marantz. Nisu to neke velike razlike, ali ih de facto ima. U svakom slucaju treba se orijentisati na CD ili gramofon pricu. Ako se orijentises prema cd-u ( a ti definitivno jesi na toj strani), onda brate kupujes CD originale za kolekciju, a flacove il sta vec slusas dok ne uzmes krsten CD. Isto i sa plocama. Ja sam se orijentisao na gramofon stranu, flacovi mi sluze za informaciju ( bog da pozivi Rutraker, sit sam se naslusao muzike), a kad se istresem za plocu, znam sta uzimam i nema zajeba. Uz dobar DAC briga te sta je. Na zalost, gomila izdanja koja mi se svidjaju, nisu nikada izdata na ploci. To je razlog sto sam se istresao za DAC i napajanje. Na kraju ono ipak sto najvise boli. Ako puknes vec pare za opremu, pa pukni i za originalne medije, bila to ploca il CD.  U medjuvremenu slusas u zdravlju i veselju flac, dok ne nabavis original. Na koncu niko od nas nema love da odjedared kupi sva  izdanja koja zeli. Ako neko kupi skup auto, ne treba da mu stavlja polovne gume. Ako mu i stavi onda ne treba da kuka sto mu na 100 km trese il sta vec.

Jos jednom bog da pozivi rutraker.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, sir Oliver said:

ali i osrednji CD se čuje osetno bolje od RIPa ma kako dobar DAC bio.

Na koji način si poredio originalni CD i rip?

Kako bi poređenje bilo validno, podrazumeva se da rip je dobijen ripovanjem baš tog istog CD-a.

 

Po meni, razlike ne treba tražiti toliko između CD-a i ripa, koliko između načina reprodukcije istih.

U mom slučaju, u zavisnosti od playback lanca, rip može svirati lošije, isto ili bolje :) od CD-a od kojeg je nastao.

 

Mogu da pustim CD direktno preko CD plejera, ili CD plejer povežem preko coax SPDIF-a na DAC. DAC mi je bolji od CD plejera pa je tako i dobijeni zvuk bolji.

Ili... ripujem CD pa ga iskopiram na USB flash koji ubodem direktno u taj isti DAC (na DAC-u imam dva USB porta - zadnji svira bolje od prednjeg! :) ),

...ili pustim isti rip preko kompjutera, pri čemu se zvuk razlikuje ako koristim opički kabl direktno ili koristim odvojen USB to SPDIF konverter,

...a dodatno se razlikuje ako na taj USB to SPDIF konverter zakačim eksterno linearno napajanje, ... a razlike ima i ako umesto linearnog zakačim baterijsko...

...A razlikuje se i zvuk različitih softverskih plejera na kompjuteru.

Razlikovao se i kada sam kao SPDIF izvor koristio Squeezebox Touch, PC sa Foobar-om, PC sa Daphile-om i MacMini. ...MacMini svira najbolje.

 

Deuje komlikovanije nego što stvarno jeste. 

Kada sve namestim kako treba, kod mene rip svira bolje od originalnog CD-a. 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Audirvana+ 1.5.1 i Amarra Symphony 3.0.3.

Amara svira nekako lepše, bogatije i više 3D, ali je komplikovana i hardverski zahtevna, dok Audirvana svira ogoljenije i "suvlje" ali je brža i mnogo praktičnija.

Koristim Amaru za "ozbiljno" slušanje, Audirvanu za usputno/pozadinsko.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

CD plejer upalim nekoliko puta godišnje.

CD-ove ne prodajem čisto iz sentimentalnih razloga, mada mi zauzimaju dosta mesta.

Planiram da veći deo popakujem u kutije, pa u spremište.

Tako sam iz kuće iselio i nekih 700 DVD filmova, pošto sam ih prebacio na HDD.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Kuja said:

CD plejer upalim nekoliko puta godišnje.

3 hours ago, Kuja said:

...Al' zato samo gomilam vinil!!! :D

ako se do vinila moze doci po normalnim cenama,da,apsolutno,ali neki naslovi su se katapultirali sa cenama u stratosferu..filateliju ne podrzavam,kupim oridji CD za 1/10 ili 1/15 od vinilaskog naslova,i vozi..isto tako,po istom principu izbacujem stare rezance,ako se za par eura moze doci do originala danas,menjam...

B)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo ste divergirali. ne znam da li niste razumeli temu ili namerno trolujete.

Jeste sad vreme da se kupe originali CDa kod onih koji krčme kolekciju. (Ima jedan u Nišu koji krčmi vinile, Američke, jer prelazu na Japanske. Da l su japanski boljiji?)Jeste da su braća Rusi idealni surs za nabavku svega i svačega. ali ne pričam o tome

Jesam ja lepo poredio. Original CD, exact audio copy , burn i... nije to to. Da flace malo ostavimo postrani jer su ( ako su downloadovani onda nedefinisanog kvaliteta) zavisni od DACa kojim se reprodukuju, a i od kako hardverske tako i softverske platforme. Tu sam eksperimentisao sa Linuxima, Windowsima, streamerima i dacima i opet je CD kvalitetniji.

Čak sam probao i onaj Fikusov DSD noDac. Slučajno smo imali SACD i DFF rip istog naslova. McIntosh SaCD je bio ubedljiv pobednik.

Prvenstveno sam pitao pri otvaranju teme u čemu je razlika izmedju printanog CDa i prženog? Bitovi su tu i bajtovi. Da li je oblik rupica drugačiji, na printanom idealne kružnice i elipse a na prženom nepravilne ivice? I kako to utiče na reprodukciju? Šta je sa jitterom? Da li se on presnimava?  Tek kad se odgovori na ova teorijska pitanja moći će da se priđe kvalitetnom reprodukovanju RIPova.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre mnogo godina dosta sam eksperimentisao sa rezanjem CDa. Mehanička svojstva narezanog diska utiču na brzinu i uniformnost očitavanja CD čitaca. Bez obzira sto je informacija digitalno identična, tip folije rezanca, brzina pisanja, tip rezača imaju uticaja na većinu CD čitača. Svojevremeno sam to i zvučno testirao u ozbiljnim sistemima. Najbolje rezultate dobijao sam sa eksternim scsi Philips pisacem, najmanjom brzinom upisa na Maxell gold rezancima. USB je druga prica, treba ti ultra dobar CD transport da nadmaši asinhroni galvanski izolovani USB dac, poput onog koji radi Pedja Rogic, jedan od pionira hifi upotrebe usb.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

2 hours ago, sir Oliver said:

Malo ste divergirali. ne znam da li niste razumeli temu ili namerno trolujete

...

Prvenstveno sam pitao pri otvaranju teme u čemu je razlika izmedju printanog CDa i prženog?

 

 

 

 

Kako to sad misliš da namerno trolujemo?

Meni je delovalo da tema pored pitanja o razlikama CD vs rezanac, ravnopravno uključuje i reprodukciju ripova putem DAC-a?

 

On 5/2/2017 at 9:36 PM, sir Oliver said:

Ajde da malo teorijski razglabamo a možda dođemo i do nekih praktičnih rezultata. Daklem : Zašto je toliko primetna razlika između oriđiđi CDa, rezanca ( i RIPa)?

Već sam ranije primećivao razliku ali tek sa prelaskom na nove rezolutnije zvučnike mi je to još uočljivije a i više mi smeta. Da li je moguće narezati CD i da se očuva kvalitet? Svašta sam pokušavao. I smanjenje brzine rezanja, i razne meduijume i razne softvere za RIP i rezanje i opet isto . Originalni CD se bolje čuje od rezanca.

Isto i sa RIPom. Kad probam flac, nije to to. Do sada sam to pripisivao nesavršenosti DACa ali i osrednji CD se čuje osetno bolje od RIPa ma kako dobar DAC bio.

Da li je i kod vas ostalih isto ili ja umišljam?

If yes

   šta je uzrok tome?

Da li je moguće ( i kako) dobiti rezanac  istih soničnih svojstava kao original?

U drugoj iteraciji: Da li je moguće dobiti RIP koji se preko DACa čuje isto kao original?

If No

   da dizamo ruke od strimovanja i da se držimo CDa?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, paja959 said:

ako se do vinila moze doci po normalnim cenama,da,apsolutno,ali neki naslovi su se katapultirali sa cenama u stratosferu..filateliju ne podrzavam,kupim oridji CD za 1/10 ili 1/15 od vinilaskog naslova,i vozi..isto tako,po istom principu izbacujem stare rezance,ako se za par eura moze doci do originala danas,menjam...

B)

Ne kupujem vinil po svaku cenu, samo zato što je vinil. :)

Najviše tražim neka specifična i zanimljiva izdanja kojih nema na CD-u ili ih je nemoguće naći (out of print mali tiraži, itd).

Najčešće odem na berzu i vratim se sa gomilom ploča od kojih pola ni ne znam šta su. ...A onda utvrdim da ne postoje ni na Discogs-u - nekakav brkati trio iz Gvatemale iz 60-ih i tako to. :D

 

Što se filatelije tiče, skupljam recimo ploče francuskih izvođača iz 50-ih i 60-ih, nemačkih iz 20-ih i 30-ih, itd...

Neke od njih imati u originalu je neprocenjivo.

Na buvljaku u Barseloni, letos ulovljen skoro mint first press prvog albuma Žilbera Bekoa iz 1953-e za 4 evra:

DSC07165s.thumb.jpg.175e8f59383eb22636f3e6732265a8c2.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, sir Oliver said:

Prvenstveno sam pitao pri otvaranju teme u čemu je razlika izmedju printanog CDa i prženog? Bitovi su tu i bajtovi.

Razlika je u procesu proizvodnje, originali se dobijaju brizganjem a rezanci, zna se kako. Rupice sigurno nece biti istog oblika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako postoji razlika u digitalnom zapisu onom pre d/a konv onda ni jedan program pokrenut sa rezanog cda ne bi mogao da se pokrene?

Sire, hajde probaj oba original i rezani cd prebaci u flac sa eac-om pa vidi hoćeš li dobiti isti accuracy.

 

Sent from my KIW-L24 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...