Jump to content

Eksperimentalni kabineti


ZZZ

Preporučeni Komentari

Elvis resurrection complete...

preslusavao, setovao i merio. Zavrsio neku start verziju skretnice. Da moze da se slusa dok ne zavrsim LF jedinice. Bice tu sigurno jos

korekcije kada postavim kompletan sistem. Kao i zamene neodgovarajucih elemenata. Skoro da sam se navikao da slusam bez basa... :(

 

IMG_0580.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa ustvari ne. Nego ovi driveri koji zalaza visoko u gornji deo spektra, jednostavno moraju da prime neku zavojnicu kao poslednji element. U to sam ubedjen. Pokazalo mi se i ranije a i sada. Na merenjima se to toliko ne vidi. Ima razlike ali nije znacajna. Medjutim cuje se. Mislim da je to neki "konflit" izmedju relativno velike mase za taj deo spektra, jakog motora, i oblika horne membrane.

Ako se ide sa kondenzatorom kao II reda filterom sve se poremeti, isto vazi i za zobel clan, bez obzira koliko blag. Poremete se reverbi, a malo i tonalni balans. Otprilike taj poslednji L pocinje tamo gde "gubi" dejstvo RL clan ispred...

Imasigurno uticaja i komora u centru membrane. Trebalo bi to ispuniti nekim plugom nsa srafljenje. Valjda i ing. Altman zna nesto... :)

Videcu to kasnije kada postavim kompletan sistem jedinica. Za sada mi je dobar izgovor da preslusavam materijale i da trazim dlaku u jajetu... ha ha...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ja se nadam ali nisam bas 100% siguran... Videce se. To me ceka ovog meseca. Kad pomislim na krojne liste pa prevoz tabli, pa sklapanje, pa smirglanje tih famoznih 1mm koje nikada ne iseku kako bi trebalo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Radi se upravo o tome da se dobro iseče bez potrebe za naknadnu obradu. CNC  za kružno sečenje u Pazovi imaju u Matis-u. A za precizno pravolinijsko sečenje kod privatnika, takođe u Pazovi. U Pazovi takođe možete kupiti i šrafove, najveći izbor a najniže cene.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 6/1/2017 at 9:49 PM, ZZZ said:

Imasigurno uticaja i komora u centru membrane. Trebalo bi to ispuniti nekim plugom nsa srafljenje. Valjda i ing. Altman zna nesto... :)

Da li vaditi dust cap? I kako ga pravilno odstraniti?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, prophet said:

Da li vaditi dust cap? I kako ga pravilno odstraniti?

Pa mora da se vadi dust cap, papir se postavi u procep, postavi se prsten neke zive gume ili tako necega oko papira da opiljci ne udju u procep, Izbusi se rupa i ureze navoj jedno 5-10mm, izduva i dobro ocisti rupa, onda se postvi jos jedan sloj gume preko i pokupe se svi zaostali opiljci a zatim se izvadi ceo prsten sa paprom i gumom iz procepa.

Urezivanje se mora uraditi postupno i pazljivo bez dodatka prekomerne sile zbog toga sto kod nekih drivera taj barrel nije bas cvrsto povezan sa magnetom. Ipak oprezno, ako se poremeti - gotovo. A na jednim iskrama sam recimo skinuo komplet motor, zastitio gap i na masini izbusio polagano skroz kroz centar magneta. Bez urezivanja navoja sa dugackim mesinganim srafom kroz sredinu. to su oni crven ban zvucnici :)

Onda se tu zavrne neki plug da popuni tu inace praznu komoru. Tako sam ja radio na driveru sa membranom. Bez skidanja membrane. Ako se pokretni mehanizam skida, ako je zasrafljen a nije zalepljen onda je mozda bolje skinuti to. uraditi rupu sa navojem i ujedno ocistiti procep pa sve to ponovo lepo nacentrirati i sklopiti?

trubica i ta komora dejstvuju na drugim frekvencijama. Altman je to radio na nekim driverima koje on ugradjuje a modikovao ih je na taj nacin.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Platneni dust cap se moze polagano izrezati ko sto zen rece od centra ka krjevima. Ako ne smeta vizuelno taj mali prsten od platna moze i da ostane. Samo treba paziti da se ne pomi vrh seciva jerbo onda sigurno ide u procep... Ili ko ima jaci rastvarac moze polako tretirati pa skinuti lepak i platneni dust cap. Papirni dust cap se isto moze iseci ali je on mnogo tvrdji i lakse dolazi do gresaka proklizavanja sklapela i onda se osteti nesto sigurno...
Jedini recept je tu polako i oprezno. Rastvaracem se moze skinuti kao da niakda nije ni bilo capa. Ali to je isto rizicno jer ako se kojim slucaje m previse rastvaraca nanese on se slije do kalema pa tu vezu moze oslabiti ili ostetiti?

Na primer nekim losim spricem ga shiknes i to je to...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Altmann to vise tretira kao nesto sto ce da popuni komoru a manje kao phase plug?

evo linka isto skida dusk cap ima i neko njegovo objasnjenje... A ne vidi se koje firme drivere koristi za modifikacije?

http://www.mother-of-tone.com/speakersystem.htm

http://www.mother-of-tone.com/speaker.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...