Jump to content

Eksperimentalni kabineti


ZZZ

Preporučeni Komentari

 

ne menja se na merenjima, jedva nesto, ne moze se pousdano utvrditi, ali se čuje imam utisak. Ne zavisi od drivera toliko, to je tipično ponašanje, sa svim driverima neke normalne manje snage trebalo bi da se ponaša isto. Bolje radi i od hard damoinga. Isprobao pre montaze ovih pregrada. Mislim da je bas odlično rešenje za drivere koji ne mogu ići dole u dubok bas, a koji su pogodni kao centralna jedinica. Mislim da nece morati nikakvo secenje u donjem delu tacno pada na susret od oko 100-150Hz.

 

Potrebno je napraviti i isprobati i ARU. Videćemo.

 

 

 

Da, to je tacno. Mislio sam na gornji deo. Sa vecim kabinetima je logicno bolje. Veoma me interesuje kako se ponasa u odnosu na udaljenost od zadnjeg zida. Taj drajver je veci i ima i veci potencijal u tom delu ali bi trebalo da vazi i za manje drajvere (ne ispod 8 inch). Inace meni je ta Iskra najbolje radila na fotelji sa sedalnim delom i naslonom od sundjera gde su bocne strane bile slobodne.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nesto kontam, pre ili kasnije cu morati da rastavim moj OB. Upravo zbog (manjka) prostora. Moracu da pravim zvuchnike sa sto manjim "footprint"om. Onako, uzano a visoku, uz zid mozda neki "line array", kad skupim kinte za 50 maleckih fullragera. A do tada, malo malo pa razmisljam kako bi uklopio postojece zvucne jedinice u ne-OB sistem. Kontam, Visaton B200 bas kao da je pravljen (osim za OB) za ARU tj tu vrstu "kutije" sto Zzz eksperimentise.  S'tim sto bi ih hteo napraviti sirokim a plitkim, pa direktno na zid (sa obe strane TV-a). A Eminence Beta 15...mozda od njih napravim par stocica za kafu, a ustvari to bi bile zatvorene kutije sa ekvajlzacijom (Likwitz-Riley fora? O tom potom, samo razmisljam naglas, evo malce ubijam vreme u nedelju ujutro (ne pitajte zasto)...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bio u laboratoriji prof. Mabuzea!!!

Rade kabineti ka avion. Pod jedan nisu toliko ruzni u prirodi.  Pod dva, opako sviraju:wub: od cca 100 pa na gore (mozda i malo vise od 100 Hz), a posebno mi se svidela sraf skretnica.Prave mere instrumenata, glasa. Jedva cekam da zakaci ZZZ i basove. Ovako mi zvuce ko suludo dobre male kutije.  Basovi ce taman da uravnoteze sliku. Ozbiljno zvuce stvarno. Bio i Vix, slozio se uglavnom samnom. Ovakva druzenja trebaju a ne palamudjenja.  Jos jednom ozbiljna, opaka  kutija u perspektivi. Hvala ZZZ-u sto me primio, samo napred, i teraj bre one vodoinstalatere sto ti crtaju kutije:loleverybody:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. ti si blesav ako je to tebi ruzno , makar i na slici (ne samo ti , no bilo ko drugi)

2.iskra u sredini i WE okolo - kako to lose da zvuci

3.biras druzenja , pa se i ne dese palamudjenja

 

:beta:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

2 hours ago, grozni said:

teraj bre one vodoinstalatere

 

14 minutes ago, Zen Mod said:

biras druzenja , pa se i ne dese palamudjenja

... jeste, nigde vodoinstalatera,  sve sami lepetričari na okupu  :crkavanje:

momcovi, :drinks: ... bez ovakvih lepih druženja, ni ova naša  :crazy:  zanimacija ne bi bila ono što jeste 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, hifista said:

grandillusion.jpgEvo ih beli Hartley drajveri. Basce od 24". 

Svi ti driveri što su beli, su Hartley :) (Primer Acoustically Damped Encolsure koji sam isprobao, osmislio je i patentirao Philip Keston Turner 1935. Iz kompanije Hartley Turner Radio)

GB434563A.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Vix Jesi li video davorinov projekat, mislim da je ralizacija ovako nečega moguća. Inače, zanimljiva su i ova iskustva na tom planu.

Meni su ARU i Hartley Boffle koncepti zanimljivi sa aspekta primenjivosti čak i na Line Array.  ''Kutija''  se loše pokazala i kod tog principa, a IB kao ideal je praktično neostvariv, tako da mi ovo dođe kao veoma zanimljivo rešenje. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sprave su samo povod za dobro druzenje. :) Ja sam jos na putu, a bio u BGD na brzaka, ali vredelo svake sekunde :). Steta sto nije bilo vremena da se nesto pojede i popije, ali bice i toga, volje je bilo. :) A cim postoji volja, nista nije nemoguce...

Zvuchnici su...pa blago receno neobicni, a u tome i jeste lepota  njihove ruznoce ;)  Kao na prvi pogled neprivlacna riba koja se dobro krese :) Zatvoris oci i uzivas, otvoris ih, ma boli te K..kako izgleda :D Najvise mi se svideo odziv van ose, stojim sa strane i jako se lepo cuje, jebe mi se za sweet spot  :)

Pajz'te sad kad dovucem neke kanalizacione cevi kuci :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 4/28/2017 at 10:48 PM, ZZZ said:

Odavno sam hteo da isprobam u praksi neke "stare" koncepte kabineta. U poslednjih par meseci se ukazala prilika. sklopio sam jedan nosač za centralnu jedinicu i HF jedinice. Osnovni cilj je bio isprobati u praksi (napraviti, preslušati i izmeriti) 2 tipa kabineta. Acoustically Damped Enclosure ili Boffle, koji je osmislio tridesetih godina, a potom i patentirao Hartley. Taj tip kabineta znatno kasnije razmatra i Philips. Za ovaj tip kabineta nema preciznijih upustava za gradnju i kalkulacije pa sam na osnovu crtža i fotografija izveo neku praktičnu varijantu.

Drugi tip je Karson horna ili Coupler za HF područije. To sam već isprobao ranije nekoliko puta u nekim priručnim verzijama. Pošto mi se to svidelo kako radi i kako se ponaša na merenjima rešio sam da to ponovim ali u za nijansu zanimljivijoj verziji.

Osnovana zamisao je bila da napravim manji kabinet-nosač. A da horne ne izlaze previše u prostor kao klasični tipovi horni. Takodje kabinet za centralni driver isto manjih dimenzija. totalna širina je oko 45cm, a dubina manja od 50cm uključujući i vrh horne. :)

Evo prvo malo fotografija a kasnije ću nešto napisati i o zvučnim rezultatima.

Prvo sam testirao Open bafle U-frame. Kasnije sam dodao Acoustically Damped koncepciju i isprobao...

Sledeći korak je dodavanje Acousticlly Resistance Unit-a (Goodmans, Jordan istraživanja) na poledjinu kabineta i uporedjivanje sa prethodnim verzijama. U istim uslovima.

Mogu samo reći, da posle ovog iskustva, više nikada neću ni pomisliti da pravim OB kabinet u bilo kojoj varijanti.

IMG_0424.JPG

IMG_0427.JPG

IMG_0429.JPG

IMG_0433.JPG

IMG_0440.JPG

 

 

Da podsetim tema su ZZZ-ove eksperimentalne kutije. Namena kutija je univerzalnost, odnosno mogućnost da se isproba više drajvera u datoj koncepciji. Kako centralnih tako verujem i u bas kabinetima koji slede. Dobijeni rezultati su ohrabrujući i idealni za datu namenu. Poklapaju se i sa onim što sam u proteklim godinama isprobao i izmerio a vezano za opseg 150-300Hz, doduše sa nešto drugačijim ispunama. Raduje me i "produžetak" dejstva do 1K. Zaista ohrabruje ukoliko to ne mora električno da se obrađuje.  Takođe stoji i deo vezan za jet i Karlson coupler. Što se drajvera tiče, teško da se mogu pronaći bolji. 

Pišem jer mislim da nema smisla u skretanju sa teme glede estetike, drugih koncepcija i linkova. Dozvolimo ZZZ-u da ovo predstavi do kraja u preglednoj formi. Zahvaljujem.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ni meni se nešto ne dopadaju da padam u nesvest... Ali osnovni cilj mi je bio ergonomija, brzina izvodjennja, mobilnost, rasklapanje i sklapanje itd itd. Kao i to da kabineti zauzimaju sto je moguće manje mesta u prostoru. (Male horne, plitki kabineti.) A da se svi potrebni delovi, šper, srafovi i razne druge pizdarije, mogu naći u lokalu. (i pored toga jedno 5 puta sam išao u prodavnicu srafova to me najviše nervira...) Drugo tu je bilo mnogo pojedinačnih elemenata tipa raznih maski, prstenova i gluposti koje sam sve ručnim alatom uradio. Zato sam kao i nazvao temu eksperimentalni kabineti... Sa ciljem da se dodje brze do konkretnih rezultata.

Ne verujem da bih odmakao daleko da nisam počeo i dosta toga pripremio u toku zimskog raspusta.

Sledeće mi je Pravljenje ARU elemenata i proba. U medjuvremenu cu postavljati fotke koje imam horni. dimenzije itd itd.

Što se tiče razmaka od zida ovaj Tarner/Hartlijev sistem je mnogo bolji od prazne OB kutije. Slusao i merio u worst case na kub, prostoriji i to sa 5-6 m2 staklenih vrata iza kabineta i isto toliko stakla prozora ispred.

Tako da mislim da ce se dobro ponasati i sa svega 20-30cm od zida. Pošto kabineti već imaju jedno 5-6 zidova pre zida prostorije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako te razumem dobro OB sa U frejmom sa ovako odrađenom pozadinom bi mogao skoro pa da se gurne do zida i da nema džeta? To je super. Ovako će mnogo više ljudi moći, zbog prostora, da proba OB. Kakav je uticaj na SPL i dubinu bsa? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, skrstic said:

Ako te razumem dobro OB sa U frejmom sa ovako odrađenom pozadinom bi mogao skoro pa da se gurne do zida i da nema džeta? To je super. Ovako će mnogo više ljudi moći, zbog prostora, da proba OB. Kakav je uticaj na SPL i dubinu bsa? 

"Jet" je naziv vezan za horne, nema veze sa OB i sličnim stvarima. Taj termin je upotrebio Karlson da objasni kao njegove horne nemaju taj prizvuk kao da stojis blizu iza malaznog motora... To je kombinovanefekat 3 osnovna činioca: pre svega pojačanja pritiska horni, onda direktivnosti i na kraju izdizanja filtera skretnice koja je upotrebljena za horn driver. Karlson je rekao da njegova horna nema taj efekat ili da je on minimalan.

U inverznom smislu taj efekat posoji i kod snimanja muzike. Tipično se dešava kada pevač peva visoke tonove ali tiho. Onda ne izlazi pun ton već uglavnom "prazan" vazduh. Mikrofon to beleži. Horna je u tom slučaju govorni aparat i aparat za disanje.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...