Jump to content

Odvojeno napajanje za lampaško pojačalo


igorp974

Preporučeni Komentari

Na postojećem pojačalu razdvajam napajanje i elektroniku.

Interesuje me šta mislite, da li je dobro da odradim masu i uzemljenje kao na šemi? Šema crtana bez ispravljačica, za ulazne i drajvericu 5Y3, za izlazne 2x5r4WGB.

Trafoi ( VN i grejanje) i prigušnice izolovani od šasije.

Takođe me interesuje da li je dovoljno kapaciteta, izlazne lampe troše oko 150, ulazne oko 30mA... Svi kondenzatori PIO.

IMG_20170411_202842.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 14
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Mislim da ces imati potrebe da postaviš vece vrednosti C narocito onih prvih posle ispravljacica i to duplo. Tu ti je vazno mesto i polozaj tih prigusnica u napajanju. Moraju biti dalje od mreznih trafoa. Probaj prvo da li sve radi kso sto bi trebalo pod opterecenjem. Posle dodaj C ako procenis da ima potrebe...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poradiću na nabavci PIO kondova, ne znam šta je "bolje" ako ih ne nađem, motor run ili elektroliti? Oklopiću makar prigušnice i obratiću pažnju na raspored trafoa

Ovo za ispravljačice, nije problem za nabavku 5v3, ali 5r4 ostaje, njih imam, a i mislm da gz34 ne odgovara naponski, nisam siguran...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

znam da je trulo ali za početnu procenu filtriranja i vrednodti kondenzatora i prigušnica, kao i onog šta se dešava kad uključiš sve u struju ( prelazni režim pri uključenju ) ti odlično odrađuje PSU designer sa Duncanamps sajta http://www.duncanamps.com/psud2/

Po mom iskustvu iz vremena kad sam više lemio a manje palamudio bih rekao da je bio i više nego koristan za osmišljavanje napajanja za lampaše :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zflazar, jasno je da PSU designer to odrađuje, znam za softver, ali većini ljudi ovde fali to neko lično iskustvo, šta je "bolje".

U tvojoj temi o preampu koji praviš si napisao da je promena ožičenja donela veliku promenu, a tog iskustva nema u PSUD-u.

Nadam se da se razumemo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

naravno,

zato sam i napisao da je trulo to što spominjem PSUD.

Moje lično iskustvo sa papirima-u-ulju v.s. elektroliti mi kaže da nije bilo neke velike razlike u zvuku ako sam menjao kondenzatore na određenim mestima u filtru napajanja poštujući iste vrednosti.

Mada najviše volim (ako za to imam mesta)  da umesto jednog elektrolita na određenoj poziciji stavim četiri i to tako da ih vežem po dva redno i po dva paralelno da dobijem istu vrednost kao sa tim jednim. Tako je rešeno u 6S33S SE. Jbg, to mi je neki fetiš :) 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

WP_20161120_19_09_33_Procompressed.thumb.jpg.d8f3b9f7a6b4fe783e42447753ffb4db.jpgovo je jedna od slika probe mesta pod haubom napajanja za Babušku kad je već bila pri kraju sa razvojem kutijanja, levo su torusi za visoke napone, u sredini trafo za grejanje ispravljačica pa u nastavku prvi kond ( papir-u-ulju), pa odozdo naviše kondovi za sekcije između/posle prigušnica. Prigušnice (3) desno ulivene i oklopljene. Obrati pažnju na plave Philipse od 220uF kako su povezani u kvartetima.

Definitivna verzija koja je išla pod haubu je slična samo kozmetski dorađenija sa prelemljivanjem i zamenom šume kontakata na kondenzatorima, termo-lepkom, lepšim ređanjem komponenti i trafoa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, igorp974 said:

Zflazar, jasno je da PSU designer to odrađuje, znam za softver, ali većini ljudi ovde fali to neko lično iskustvo, šta je "bolje".

U tvojoj temi o preampu koji praviš si napisao da je promena ožičenja donela veliku promenu, a tog iskustva nema u PSUD-u.

Nadam se da se razumemo...

mislim da je ozićenje spomenuto u kontekstu materujala zice za signal transformatote, atenuatore. tako nešto. jedabn motan sa bakarnom zicom drugu sa posrebrenom ili srebrnom?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 hours ago, igorp974 said:

Zflazar, jasno je da PSU designer to odrađuje, znam za softver, ali većini ljudi ovde fali to neko lično iskustvo, šta je "bolje".

U tvojoj temi o preampu koji praviš si napisao da je promena ožičenja donela veliku promenu, a tog iskustva nema u PSUD-u.

Nadam se da se razumemo...

Pre svega mora biti tehnicki korektno odradjeno, da bi uopste imalo sansu da bude dobro.

Ovo sto je Zflazar pokazao je otprilike maksimum sto se moze dobiti iz CL ispravljaca..

To je dc napon, kao takav potreban, razna srebra i zlata su samo duhovni ili fensi mir, zbog visokih napona je bitno da prvi kond bude kvalitetan, a najjeftinije sto moze da se priusti visokog napona a stabilno su PIO. Kondove, narocito elko, je potrebno zastititi od grejanja i prenapona.

Ispravljac treba da ima malu izlaznu impedansu i dovoljno energije za tranzijentna iznenadjenja iz potrosaca.

I to je otprilike sve o cemu treba voditi racuna, sa elektricne strane.

A detalji su manje oko zica a vise oko mehanike, lemova, medjuuticaja, vibracija..

Sve manje od toga negativno utice na zvuk.

 

S obzirom da se planira odvojeno napajanje,  uzeti u obzir upotrebu duzih dovodnih zica, pa komponentama gladnim energije, ili osetljivim na smetnje-oscilacije, obezbediti poneki kond ili po potrebi prigusnicu, na tackama napajanja u uredjaju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam kakav si sa naponima ali LC je nenadjebivo. Zdravije za ispravljacice, bolje pegla napon i drzi ga stabilnim kao temelj. Jedino sto je zeznuto je veliki pad napona, mada i to zavisi od ispravljacice.

Takvo napajanje imam u pojacalu (jer zbog sekundarnih napona nisam imao izbora) i sta god da budem pravio sa lampama bice sa LC napajanjem. Mada ni u SS tehnici nije za zobilazenje takav filter.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...