Jump to content

Srpski sirotinjski stalci aka redneck stalci


Preporučeni Komentari

Nakon nabavke malečkih zvučnika  Audience  pojavila se potreba i za nekim stalcima za njih.

Prvo sam razmatrao originalne   stalke , na slici ispod, ali  mi se na nisu svidjali.

1plus1side_7.1.jpg

Peviše masivni ( ne verujem da sićušnim Audienceima treba ovako robusni stalci) , glomazni ( kao da imam flotstendere visine 90cm a ne male elegantne zvučnike) pa na kraju i ružni. Četiri prevelika nosača od kojih bi svaki pojedinačno bio predimenzionisan za 2 kila težak zvučnik. Definitivno odustajem od "originalnih". Ispostavilo se da nisu originalni. To što su na sajmovima i na reklamama skoro  uvek na njima nije značilo da su to referentni stalci za njih. Imao sam korespodenciju sa gospodinom Lenny Mayeux-om u vezi nekih nedoumica ( koje i kakvo pojačalo. lampe, D Class, ili ..., subwoofer, da/ne, kako povezan, kakvi stalci, može li drveni?,...) i saznao da:

Audience ima dobra iskustva sa Sound Anchor  stalcima ali da to nije ekskluzivni aranžman. Svaki kvalitetni stalci koji imaju mogućnost balasta ( pesak, sačma će odgovarati). Na pitanje da li može drveni stalci odgovorio je da može ako su čvrsti i masivni. Odlično, to sam čekao. Idemo na drvene stalke.

(Druge stvari koje mi je Lenny napisao je u vezi pojačala : KT90 is a great tube complement for the 1+1, it has good resolution and dynamics (not too soft and lush, like a 300B) and very linear. However, the amp needs a good 25watts of greater of power. The key to amp matching with the Audience speaker is not in the technology (digital, solid state, bi-polar, tube, etc…), but with it being at least 25 watts and very linear with good speed and resolution. Basically, a hi-quality musical amp. Vrlo klever Lenny. 

U vezi suba preporučuje REL a generalno je savet da se SUB veže paralelno sa Audiensima a ne pass through. Odlično i to mi odgovara.  O tom potom, možda u nekoj drugoj temi. )

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neki od stalaka koje mi "vata oko"

4d3c08956952da9171618247b7c060d8.jpg.060d2b0cbf03d0dbaecdc93afb6a4fce.jpg8b70fb588a019d180bc23cd2081c34cb.jpg.5b1282b7987e7b1491be05cfcf2e8e8d.jpg882ec69f7182ca42582c0d654c321b99.jpg.e8f1c7567e9e74769f76579ad8c742ab.jpgbebd499ec5f3badb76d8d05bb573b1c8.thumb.jpg.1337627de3fe557665f1f42558c6e746.jpg

S_TFW-7D__36248__01152009012655-3722.jpg

 

Videh i neke ploče u dezenu mojih zvučnika ( zebrano, piano lak) od kojih bi mogli da se samosagrade neki švajserski zvučnički stalci.

DSC_0512.thumb.jpg.0965e711229dd3fce22f578fac5e05e1.jpg

Drveni kvadar, bočne strane Zebrano, prednja i zadnja Piano lak, horizontalna ploča gore i dole. Maksimalna saglasnost sa Audienceima. Režu na meru, može i pod 450 pa da se ne vidi spoj,...

Generalno razmišljanje o samogradnji mi malo splašnjava entuzijazam. Nit sam stolar, nit sam šloser, a nemam ni alat za to. Ako nosim da mi se odradi jedno pa drugo to će da izdiza cenu. Kupovno iz inostranstva, poskupljuje skup prevoz ( teško i kabasto) i neminovna carina.

 

Šta da se radi?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja ne kontam

 

ljudi kupu malce zvucnike, da mogu da ih turu gde god , da ne smetu i ne vidu se ......... a onda kupuju ckupi ctalci i turaju te malce na ctalke

 

stoj onda tu malo ........

 

:beta:

 

(aha , znam - toj se vise ne slusu zvucnjaci , nego se samo gledu ctalci)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, Zen Mod said:

ja ne kontam

 

ljudi kupu malce zvucnike, da mogu da ih turu gde god , da ne smetu i ne vidu se ......... a onda kupuju ckupi ctalci i turaju te malce na ctalke

 

stoj onda tu malo ........

 

:beta:

 

(aha , znam - toj se vise ne slusu zvucnjaci , nego se samo gledu ctalci)

Za sad gi slušam kao near field i na neke šamlice. Ali oćem mesto šamlice neki stalci. A i nemog ih turim baš tako kud bilo. Traže si da se odvoje od zadnjeg zida a i nemam dva simetrična mesta. Tj imam ali nisu optimalne visine.

 

Polako čekaj fabulu radnje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle male digresije nastavljam dalje.

Daklem projektni zadaci su sledeći:

1. Jeftini tj džabe jer sam se izlihtao za zvučnike. Ako propadne projekat da ne trpim veliku štetu.

2 Laki za samogradnju bez specijalnog alata, angažovanja profi majstora i preterivanja u zahtevima.

3 Elegantni,  mali , saglasni zvučnicima a da zauzimaju što manje prostora( WAF). I dalje moraju da ispunjavaju osnovne audiofilske zahteve, čvrsti, stabilni,...

4 Drveni (ili pretežno drveni)

Gledam šta imam raspoloživo i odlučujem se za redneck rešenje.

A raspoloživo mi je sledeće:

Nekoliko VESA stalaka za monitor. ( zaostali viška od nekih ranijih projekata kada su monitori ugradjeni u pult a stalci "preskočili"). Regulacija  po visini, tilt i pan.  Fenomenalno, mogu da napravim stalke gde se reguliše visina pa ček i nagib zvučnika. Dva modela sa okruglom i sa zvezdastom stopom.

DSC_0543.thumb.jpg.f65eb20eca40648f60736ac62b4a9f47.jpg

Drvena letva, sušena godinu dana na promaji , za glavni stub.

DSC_0539.thumb.jpg.2312a8b5d8cbad4e3c57b7e9f49a30be.jpgDSC_0540.thumb.jpg.ff82a2481f14c030dca2ab4adb365bb3.jpg

Ideja, ušrafiti letvu u nosač monitora, odozgore horizontalna podloška za zvučnik i ...GOTOVO. ( Ajde de, još i farbanje recimo)

Ako se nagne letva naginje se i zvučnik. kada se pomera po vertikali položaj ove četvrtke, podešava se visina zvučnika.

Ta prva ideja mi se ne svidja. Četvrtka je prevelika (12cm). Previše izbacuje letvu napred. Ako stavim veću letvu rešenje više nije elegantno.

Odlučujem da koristim stalak sa zvezdastom stopom, lepše i stabilnije. Sam stalak je metalan i vrlo čvrst. Plastika je samo omotač oko vrlo čvrstog sklopa.

DSC_0542.thumb.jpg.877c86f7986b7d69260b5b2ec640f9bb.jpg

Mogu čak i šiljke dsa stavim kasnije mada sam protivnik šiljaka.

Izbacujem mehanizam za tilt da bi letva bliže prišla uz vertikalni deo stalka a i glupo izgleda tiltovana.

To Do:

1 rešiti sistem pričvršćivanja stalka na letvu. ( Na slici ispod uklonjena montažna ploča)

2 probati da li težina zvučnika(kad sve bude gotovo) odgovara jačini opruge u mehanizmu za vertikalu. Da je bude stalno dole ili stalno gore.

3 završni finiš ( bojenje, lakiranje)

DSC_0541.thumb.jpg.208f58fa16c6a11c5f4fdb77e544c6c0.jpg

To be continued

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

32 minutes ago, shonne said:

zar ovi malecki ne idu pored monitora eventualno TV  :huh:

kad ugrabim vreme, slusamo ih Sire...

Za slučaj da si ozbiljan,

Audiensi se slušaju u tri režima.

1 Near field monitori. Na stolu ispred.  Na tv stočiću nemam mesta za njih

2 na stalcima po uglo od oko 5 stepeni ose koje se seku i malom sweet spotu.

3 na stalcima sa osama pod uglom od 45stepeni sa malo većim sweet spotom za tri slušaoca. 

U svakom slučaju udaljeni od zadnieg zida i u svakom slučaju neverovatna detaljnost, prirodnost i stereo slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 hours ago, sir Oliver said:

Za slučaj da si ozbiljan,

Audiensi se slušaju u tri režima.

1 Near field monitori. Na stolu ispred.  Na tv stočiću nemam mesta za njih

2 na stalcima po uglo od oko 5 stepeni ose koje se seku i malom sweet spotu.

3 na stalcima sa osama pod uglom od 45stepeni sa malo većim sweet spotom za tri slušaoca. 

U svakom slučaju udaljeni od zadnieg zida i u svakom slučaju neverovatna detaljnost, prirodnost i stereo slika

Ako se u nešto razumijem to je postava zvučnika u prostor !. Aj stavi slikicu "front linije " di bi ih želio stavit ?  pa ćemo onda o zvućnoj slici i kakvu želiš po dubini , širini i visini , i dali je moguće ? razložno razgovarati . Osobno me interesiraju ovakvi zvučnici , sam nisam vidio cijenu . U ovom slučaju  postavci  akustika sobe nebi trebala bit neakav problem ? , al udaljenost od zadnjeg zida bi ?  Nearfeld  za tri slušatelja ? :) , al ? želim pomoć pa ? , i mene to čeka , al sam za jednog slušatelja ! :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jes, greota da ih neko  mune i zvucnjaci popadaju.

Monitorski stalci lako ispadaju iz balansa, cuvao sam i ja nekoliko da glume stalke, pa se dorada za uterivanje stabilnosti pokazala komplikovanijom od izrade drugacijih.

To su fini nosaci za koncentrovano i nisko teziste, cim se poluga produzi, ne valja.

Lep je onaj drveni sa slike, tri grede i dve drvene ploce, ozdo mogu neki siljcici ili nesto mekse, pretpostavljam da kutije ne zvone spolja.

Jednostavno za rad, seckanje lepljenje i lakiranje, a ima i gotovih gredica na metar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 8.4.2017. at 9:46 AM, black coffe said:

Ako se u nešto razumijem to je postava zvučnika u prostor !. Aj stavi slikicu "front linije " di bi ih želio stavit ?  pa ćemo onda o zvućnoj slici i kakvu želiš po dubini , širini i visini , i dali je moguće ? razložno razgovarati . Osobno me interesiraju ovakvi zvučnici , sam nisam vidio cijenu . U ovom slučaju  postavci  akustika sobe nebi trebala bit neakav problem ? , al udaljenost od zadnjeg zida bi ?  Nearfeld  za tri slušatelja ? :) , al ? želim pomoć pa ? , i mene to čeka , al sam za jednog slušatelja ! :)

 

Evo ti owner manuala pa rastumači šta i kako najbolje

58ea6f4b03b7f_image-Audience11.thumb.jpg.7cf531c4a90b6ac897473aae1dcf3455.jpg

On 8.4.2017. at 11:52 AM, vladd said:

Jes, greota da ih neko  mune i zvucnjaci popadaju.

Monitorski stalci lako ispadaju iz balansa, cuvao sam i ja nekoliko da glume stalke, pa se dorada za uterivanje stabilnosti pokazala komplikovanijom od izrade drugacijih.

To su fini nosaci za koncentrovano i nisko teziste, cim se poluga produzi, ne valja.

Lep je onaj drveni sa slike, tri grede i dve drvene ploce, ozdo mogu neki siljcici ili nesto mekse, pretpostavljam da kutije ne zvone spolja.

Jednostavno za rad, seckanje lepljenje i lakiranje, a ima i gotovih gredica na metar.

Pa i ja ne polažem neke preterane nade u ovo skarabudživanje ali mora da probam. I nije neka šteta ako ne uspe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 hours ago, sir Oliver said:

Evo ti owner manuala pa rastumači šta i kako najbolje

58ea6f4b03b7f_image-Audience11.thumb.jpg.7cf531c4a90b6ac897473aae1dcf3455.jpg

Pa i ja ne polažem neke preterane nade u ovo skarabudživanje ali mora da probam. I nije neka šteta ako ne uspe.

Nešto me vuče na one zidne zglobne tzv "teleskopske" stalke na kojima si sam zadaš visinu , a udaljenost od zida i razmak se daju regurilati  . Jedina posljedica , ako nisi zadovoljan su rupe u zidu :(  , i ne prevelik trošak , al . Benificije su  Prilagodljivost  u smislu da moreš porihtat za "nierlfild " a i za recimo " ozbiljno"  slušanje podešavanjem . Znači po širini i dubini . Visina je zadana , a kut je također podesiv . Pa ?  sam glasno razmišljam . Osobnog sam mišljenja da su ovi parametri bitniji  od  "stabilnosti"  ovako uvjetno rečeno laganih  recimo monitora ! BTW  nisi mi šapnuo cijenu ? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, sir Oliver said:

Da ti radiš u gradilište video bi te. 3 godine zidaju Skadar na Nišavu a mi gazimo kroz pesak, cement i šut. Dok dodjem na poso ko rudar izgledam.

To nije nikakvo opravdanje. Ti bar mozes da dobijes one jednokratne papirne kaljace za operacione sale.

A mozes i blatike. :)

https://www.hocuto.rs/poklon/blatike/8656

 

blatike.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 hours ago, sir Oliver said:

Vidi ga kako je lep na render. Ne stigoše da ga otvore pred izbore

Novi_KC.jpg

A vidi kroz šta prolazim dok dođem na rabotu

800x600_Untitled.jpg

Pusti priču ? :) - Sadržaj ili forma ? :) , neg i dalje ne vidim poruku ! A "priča" me za istać interesira . Bar stavi link na zvučnike , za pojačalo se bumo "snašli"  Pozdrav !

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...