Jump to content

Kazalište Pozorište Gledališče Teatar


Preporučeni Komentari

Ako treba neka literatura, note, stagod vezano za tu oblast - cimaj.

A da, izbor profesora instrumenta je takodje od velike vaznosti.  Mozda i najvaznije.

Prosao tu skolu. Svega ces se nagledas i da vidis. Samo pakleno vezbanje, sto vise internih nastupa, potom i takmicenja do saveznog.

Veoma bitno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

cujem nesto publika glasa , danas na RBG2
e da , bila gost spisateljica i upravnica, tj. biJo prilog sa njojzi
garant sam danas propustio bar 5 pametnih stvari na programu , a to sam morao da budem nazocan ..... :blink:
 
glasa se, ali ja sam beli listić, nacrtam čiča glišu pa ubacim [emoji4]

a upravnica je verovatno pričala o nekoj radionici koju je pohađala kad je pročitala lažnu vest o 7 trudnih tinejdžerki, za koju je posle saznala da je lažna, ali je ipak morala da progovori u ime tih devojčica koje ne postoje.. šta li služe po tim radionicama jbt [emoji4]
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

to je zaboravila da pomene

al nije zaboravila da pomene da se nada da bi negde mogli i decaci da to igraju i stariji muskarci ili kakvi bre vec likovi stariji

ono , nekako mi dodje , ako bas ne budem mogao skroza da nestanem , da se deklarisem kao Buffalo , Wakan Tanka follower ili sta vec

sve samo da me niko ne prepoznaje kao clana modernog srbskoga drustva

dabogdaproporokenrolkadgasvakosvira

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a jes, zgodno je to kad muški igraju ženske.. ali jbg zaboravila je da je tako bilo u Antičkom Teatru..

ipak mislim da je bolja fora kad žene igraju muškarce koji glume žene [emoji4] ali tu foru je provalila Lenka Udovički, u Euripidovim Bakhe.. gledo ja, zato što volim, Upravnica očigledno nije, zauzeta po workshopovima..


Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

30.05.2019. Sterijino Pozorje, Narodno Pozorište RS, Nebojša Romčević - Karolina Nojber, režija Kokan Mladenović

današnji reditelji su nepošteni prema glumcima i piscima - Urban, Frljić i Mladenović (i još po neko), uzmu celu zabavu za sebe, uzmu tekst kao povod, predložak, pa ponešto dodaju, nešto što je u kontekstu, a ponekad i nije.. potom postroje glumce u liniju, podele mikrofone (oni sa stalcima deluju bolje na sceni), povremeno ih zarotiraju u svim pravcima, Urban je patentirao skok u vis iz mesta, Frljić vazda nađe barem jednu stolicu, na koju posadi guzicu Vrhovnoga Autoriteta, Kokan tera glumce da pasu međ publikom, Urban skida do gola i muške i ženske, Frljić ih penje na nekakve klimave skalamerije - boligauvo ako padnu... posle na scenu iznose transparentne pa mašu njima, skandiraju, ako nema para za produkciju, dobar je i odštampan list na laserskom štampaču.. ali svi redom imajju rutinu kojom "otvaraju" predstavu: 5 minuta kakofonije, izvikivanja parola, buke, vike, dreke kojom ošamute neiskusnu publiku, nespremnu na fizičko i mentalno zlostavljanje..

vidim pisce kako se nećkaju, a i glumce kako smrknuto slušaju šta sve treba da na sceni urade.. znaju i jedni i drugi da bi oni to umeli bolje, i drugačije, ali jbg, danas su kolektivna gluma, režija i dopisivanje teksta inn, zapatilo se to na našim prostorima, pa se još i izvozi - Švabe su osvedočeno dobri kupci, Poljaci odmah ispod.. OK, ali videli smo to više puta u poslednjih nekoliko godina.. jes, hardcore je, i punk je, i rokenrol je dinamično, ali braćo, smanjte malo, ko boga vas molim, dajte malo i neku drugu stanicu..

ipak predstava je sasvim dobra

20180603175444_481789.jpg

na momente i odlična.. na odličan tekst Nebojše Romčevića, Kokan je tu i tamo nešto nakalemio, nešto iz naše svakodnevnice, neke sasvim konkretne podatke, o veličini budžeta za kulturu u RS, prosečnoj ceni ulaznice.. izneo na scenu simbole današnjeg neukusa kojim nas mediji truju (dobi aplauz za to, onako bez zadrške.. zrelo je jbt).. intervenisao je u kontekstu, držeći se delimično teksta, a u potpunosti sprovodeći piščevu ideju..

i OK je to sve bilo, odmotavalo se i razmotavalo stotinjak minuta, izneo je to Banjalučki ansambl bez zamuckivanja, roptanja, kao petu predstavu u zvaničnoj selekciji Pozorja.. uz Hasanaginicu, jedina predstava vredna spomena.. ipak - Vrat od Stakla nije selektovan...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^

Juce procitah kritiku brzinski, shvatih pozitivna je i bi mi drago najvise zbog Nebojse Romcevica, odlicnog pisca, dramatruga, teatrologa, pre svega dobrog coveka i vrsnog pedagoga. 

Kao podatak - Nebojsa je trostruki dobitnik Sterijne nagrade, a nakon citanja Wolandove kritike, ne bi me zacudilo da dobije i cetvrtu. :thumbsup:

Poslednje sto je aktuelno u vezi njegove karijere je angazman u HBO. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^ moglo bi da se dogodi da dobije još jednog Steriju, mada će to biti "politička stvar"..

M.I.R.A. , Haranaginica, Karolina Nojber i Kozocid mogu da dobiju nagradu, ne bi bilo nepravedno da je bilo koja on pomenutih dobije.. ali one su kvalitetom daleko ispod Gavellinog Kiklopa i Ithake Budimpeštanskog teatra..

na žalost, ni jedno naše Pozorište ne može da konkuriše Kiklopu.. ni da mu se primakne.. ni Vrat od Stakla [emoji3]

ostadoše mi za gledanje neki Poljaci sutra.. odgledah sinoć Kozocid Vide Ognjenović, napisaću nešto kasnije, ali, prijatna oredstava, očekujem nagradu publike

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

31.05.2019. Sterijino Pozorje, Gradsko Pozorište Podgorica  - Kozocid, tekst i režija Vida Ognjenović

prijatna predstava, dramaturški perfektna, scenski ne toliko upečatljiva, ali tečna, logična i mirna.. povremeno komična.. urnebesno komična na momente.. reč je o posleratnom pomoru koza, koje su označene kao štetne po šumu i celokupnu obnovu i izgradnju u prvoj petoljetci.. reč je, naravno i o mentalitetu, o vlasti, o birokratiji, jednoumlji, direktivama, zborovima, seljacima, radnicima i poštenoj (ovog puta doslovno) inteligenciji..

Vida Ognjenović je veliki majstor pera i režije, tako da ne čudi što je ovu, iz današnje perspektive, banalnu temu obradila, pa majstorski - kako u tekstu tako i rediteljski.. logično je baš sve kod Vide, ali nije predvidivo - ova činjenica odvaja dobre reditelje od prosečnih.. sve je na svom mestu, pa čak i zamrznuti kadrovi u kojima dok scena miruje, Antički Hor, u vidu (a ko bi drugi) lokalnog Udbaša, u kojima dobijamo i nezvaničnu verziju događaja, obogaćenu ponekom pikanterijom, su sasvim u kontekstu i deluju prirodno..

Kozocid-40.jpeg

odolela je Vida potencijalnim asocijacijama, nedajbože parafrazama, Živka Nikolića, Miodraga Karadžića, pa i magijskom fatalizmu Matije Bećkovića, njihovim ostvarenjima koja su postala standard - etalon za "Crnogorsku Komendiju".. ako i ima nekakvih recidiva od narečenih, oni nisu zbog Vide, već su proizvod mentaliteta.. ansambl je predstavu izneo perfektno, bez pretencioznosti i bespotrebnog glumatanja i pojedinačnih isticanja. dakle - sve je na svom mestu i kako treba..

ali, možda i nije.. u stvari predstavi ne može ništa da se zameri iz domena onog što je u njoj rečeno.. kao i kod mnogih (svih) drugih u konkurenciji za nagrade, zameram joj ono što nije rečeno.. dakle, zbog čega baš danas priča o kozama, kada se aktuelne teme neodoljivo nude.. da li ćemo čekati 70 godina na predstavu o Doživotnom Predsedniku Crne Gore? naravno za ovo je Vida najmanje kriva, verovatno joj je tražilo tekst i režiju, netalasajućeg komada, i ona je to isporučila.. glumci maestralno odigrali.. nije Gradsko Pozorište iz Podgorice jedino koje ćuti o očiglednom..

istakao se, kao Božo Dosije - Dejan Đonović, a još i više Igor Đorđević kao Profesor.. Đorđević je sasvim zasluženo sve prisutniji na našim scenama..

 

P.S. neki termini se danas bagatelišu, upotrebljavaju se često, prekomerno i neadekvatno.. Genocid je jedna od tih potrošenih reči.. verujem da je svojom kovanicom - Kozocid, Vida ukazala i na to.. mada, na njenom mestu bih išao korak dalje, predstavu bih začinio barem podnaslovom - Istraga Koza

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

02.06.2019. Sterijino Pozorje, Teatr Rozmaitości Warszawa, Magda Fertacz - PUPPENHAUS. KURACJA (Kuća Lutaka. Lečenje.), režija JĘDRZEJ PIASKOWSKI

Rukopisi ne gore! reče Woland i izvuče iz mantila dramu Lutka sa kreveta br 21, Đorđa Lebovića iz 1965, predade ga Magdi Fertač koja je središnji motiv te drame, upotrebila kao pokretački u svojoj.. na Lebovića smo zaboravili, kao da ga nije ni bilo.. mi jesmo, ali očigledno ne i Poljaci.. oni još uvek u našim piscima pronalaze inspiraciju.. nama više ništa ne treba, pa ni inspiracija..

Lebović je, onomad još ustanovio da se u logoru u Aušvicu, u baraci 21, nalazio bordel namenjen vojnicima Vermahta.. Magda kazuje šta se dogodilo posle...

Puppet_house_0353.jpg

a posle - pa, pobednici na oltaru pobede žrtvuju pobeđene, ali sa većim žarom žrtvuju i izdajnike, kolaboracioniste i oportuniste, koji pak svoju kolaboraciju racionalizuju borbom za život na način koji im je nametnut..

teško je to oro, koji je ansambl zaigrao.. u jednom kolu da se nađu pobednici i izdajnici ne biva, jedni ponosno uzdignute glave, drugi zagledani u sebe i u pod, ošišani na ćelavo.. u zemlji u kojoj se oprost dobija klečeći u ispovedaonici, u zamenu za nekoliko zdravomarija, oprosta nema van ispovedaonice.. no, isto je bivalo i na nekim drugim mestima..

predstava je odigrana gotovo šapućući.. tiho, uz pozadinski zvuk krematorijuma i neposredan zvuk vagoneta koji idu u njegovom pravcu.. čatvoro glumaca u igri svetla i zvuka, naposletku postaju i ostaju te lutke iz barake 21, ovog puta doslovno.. premeštajući jedni druge, plastično nas upozoravaju da bi možda i mi mogli da se nađemo na njihovom mestu..

tragao sam sinoć za porukom, ali mi je izmakla.. jutros svatih da je poruka očigledna, a ne pozadinska - ko smo mi da sudimo, odnosno: Ko je bez greha neka prvi baci kamen.

dakle - odlična predstava, sasvim drugačija od svega što sam gledao poslednjih godina, više primerena Bitefu nego Pozorju, plemenita u svojim motivima i prefinjena u izrazu.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Doktor said:

Pre nepuna 2 h izašli rezultati Sterije No. 64 :

https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/215719/Hasanaginica-najbolja-predstava-64-Sterijinog-pozorja.html

Hasanaginica ( Urban ) najbolja predstava.

Kokan dobio za režiju Karoline Nojber.

Izvisio moj favorit Romčević za text ( Karolina N. ).. Dobila vida Ognjenović ( Kozocid ).

 

2 hours ago, Zen Mod said:

bas me zanima Wolijeva rekapitulacija

evo svih nagrada: http://www.pozorje.org.rs/wp/wp-content/uploads/2019/06/Sterijine-nagrade-64-SP-2019.pdf

ovogodišnje Pozorje (takmičarski program) je bolje od prošlogodišnjeg - samo jedna izrazito loša predstava (neustrašive... Tanja Šljivar), prošle godine ih je bilo 3.. ako je bolje, ne znači da je bilo dobro, OK, produkcija predstava po domaćim tekstovima je slaba, ali ove godine najbolja predstava nije selektovana, što je jbg Skandal, sa velikim S

nagrade su podeljene očekivano, po onoj o brojnosti vukova i sitosti ovaca, ili beše obratno :) Romčevićev tekst nije mogao poneti Sterijinu nagradu zbog Kokanovih intervencija na njemu koje su ga učinile tek delimično prepoznatljivim, tako da je Vidin tekst jedino logično rešenje.. tekst nije loš, barem je dramaturški dobro odrađen.. moja lista bi bila drugačija:

za predstavu: Vrat od Stakla, axa nije selektovan, OK u ovoj konkurenciji - Hasanaginica

za tekst: ni jedna, OK to se ne sme, dakle Kozocid, zasluženo

za režiju: Iva Milošević, svedena, ni malo pretenciozna režija - čvrsta, a nenametljiva - majstorski rad

za glumačko ostvarenje: Igor Đorđević i Marta Bereš.. i niko više, pa ni Stanić (skoro pa beznačajna epizoda), Mirjana Karanović (nije ona ono što je bila)

 

publika je izabrala, njojzi fala.. Kiklop je po publizi druga od pozadi :) ma ko jebe festivalsku publiku iz pokrajinskih i drugih organa koja karte dobija a ne kupuje - oni nisu publika.. Kiklop je predstava koja se dogodi jednom u 10 godina..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 months later...

Peter Handke dobio Nobelovu Nagradu za književnost.. sasvim zasluženo.. čitam danas, ugledni novinari u ekstazi, kažu - kao da smo je mi dobili [emoji50] eskurac [emoji846]

a, da je imao problema zbog nas jeste.. nije to čudno, mi mnogima stvaramo probleme: prvo ga je Onaj digao u zvezde, proglasio herojem zato što je digao glas zbog nas a ne za Njega.. posle ga je isti Onaj valjao po blatu zbog toga što mu je spočitao da je diktator..

ali džaba ga bilo, Onaj je, iako mrtav, pratio Handkea, otkazivalo mu tribine, književne večeri, pljuvalo u njegovom pravcu..

ipak - dobi Handke Nobela.. menščini da je Dilan za to najzaslužniji - srozao je nagradu i uzgred isponižavao žiri, pa su morali da se uzmu u pamet [emoji846]

Handke je Koruški Slovenac po majci.. otac mu je bio okupator, neprijatelj.. ima Handke jedan pozorišni komad, u kom se bavio sobom, Koruškom, Austrijom i Jugoslavijom..

Še vedno vihar - Još uvek oluja.. pre nekoliko godina gostovala na pozorju.. rado je se sećam i iščekujem prevod.. valjda će sad posle Nobela


Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 6 months later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...