Jump to content

Kazalište Pozorište Gledališče Teatar


Preporučeni Komentari

Mađarski nacionalni savet saopštio je 28. jula da je Jene Hajnal, predsednik tog Saveta, zatražio da se prekine prikazivanje predstave Kazimir i Karolina, Salašarskog pozorišta iz Kavila kod Bačke Topole, smatrajući da se u njoj koristi neprimeren rečnik.

i Mađare smo pokvarili :(

https://www.slobodnaevropa.org/a/salašarsko-pozorište-vojvođanski-mađari-otkazana-turneja/31382484.html

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Bio sam u Puli i ove godine. Jednostavno ju volim kao što volim i Istru. Prvi put sam napokon otišao na predstavu Radinog teatra na Malom Brijunu i sva sreća da jesam.
Predstava je impozantna i zbog režije Lenke Udovički i zbog glume svih sudionika, a pogotovo zbog spoja to dvoje sa nevjerojatnim prirodnim i/ili povijesnim kulisama koje je teatar iskoristio za uprizorenje Shakespearovog Kralja Leara.
Na žalost, na kraju predstave Rade Šerbedžija je rekao da se predstava izvodi već 21 godinu i da se sjeća kako je tada trčao uz te stepenice, a danas ide polako i zadihano....te dodao da je zbog toga danas bolji Kralj Lear nego što je bio prije dva desetljeća....i da je ovo na žalost njegov posljednji put da glumi prolupalog i razočaranog kralja (op. a.).
Nadam se da to ipak nije istina i da će sljedeće sezone i još mnoge koje slijede publika i dalje moći gledati Radu na Brijunima, no ako ostane pri svojoj riječi, želim vam svima dati nekoliko krišom snimljenih fotografija. Većina ih je mutna jer je već padala večer, a za njom i noć i jer sam koristio zoom.... i jer ne znam izvući maksimum iz telefonske 100 megapikselne kamere. :( 
...................................................................

Dame i Gospodo, Kralj Lear! 

Rade2.jpg

Rade3.jpg

Rade4.jpg

Rade5.jpg

Rade6.jpg

Rade7.jpg

Rade9.jpg

Rade10.jpg

Rade11.jpg

Rade12.jpg

Rade13.jpg

Rade14.jpg

Rade15.jpg

Rade16.jpg

Rade17.jpg

Rade18.jpg

Rade19.jpg

Rade20.jpg

Rade21.jpg

Rade22.jpg

Rade23.jpg

Rade24.jpg

Rade25.jpg

Rade26.jpg

Rade27.jpg

Rade28.jpg

Rade29.jpg

Rade30.jpg

Rade31.jpg

Rade32.jpg

Rade33.jpg

Rade34.jpg

Rade35.jpg

Rade36.jpg

Rade37.jpg

Rade38.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 6 months later...

Nezavisnoj pozorišnoj predstavi „Udarna vest“ pozorište MDP iz Praga otkazalo je gostovanje zbog stava Srbije prema ratu u Ukrajini. Hoće li sad stalno biti ovako, pita se njena autorka

WWW.VREME.COM

Rečenicom „zbog političkog stava Srbije prema ratu u Ukrajini gostovanje srpskog pozorišta nije moguće“ javljeno je juče iz Praga.  Srpsko pozorište o kome je

ovo je još jedno u nizu posrnuća Slobodnog Sveta.. za razumevanje postupka Češkog pozorišta, pogledati Zarobljeni Um Česlava Miloša, pod Ketman

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...
  • 5 months later...

01.10.2022. Beogradsko Dramsko Pozorište: Cement Beograd, reditelj Sebastijan Horvat, dramaturg Milan Ramšak Marković

Ljubiša Ristić...1977. me je pozvala da u Ateljeu 212 postavim Cement. Za razliku od, recimo, Jovana Ćirilova – pravovernog partijskog radnika, delegata partijskih kongresa i člana partijskih komisija – Mira Trailović je uvek pokazivala interesovanje za moj rad, stajala iza mene… Još kao student, sa Borom Stjepanovićem i Slobodanom Pajićem, statirao sam kod nje u Ateljeu 212, neprekidno se svađajući oko honorara...

Hajner Miler: Gostovali smo sa predstavom BITKA u Beogradu, na BITEFU, pozorišnom festivalu. Posle je bila diskusija, izvesni Jugosloven nešto je polemisao i onda sam rekao da bi trebalo da se shvati da je nemački fašizam bio samo posebno krvava epizoda u kapitalističkom svetskom ratu koji traje već četiristo godina. A ono što je tu posebno jeste to što je prvi put usred Evrope učinjeno nešto što je u Africi, u Aziji i Latinskoj Americi već vekovima potpuno normalno: uništenje naroda, porobljavanje stanovništva. Jugosloven se razljutio, bio je u partizanima i rekao mi je: Za mene to nije bila nikakva epizoda. Za njega je to bio čitav život.

Milan Ramšak Marković: Prva (predstava), u Zagrebu, skoro je integralni Milerov tekst, s nekim delovima koje sam dopisao. Ljubljanska je svedena na samo dve scene, koje su razrađene, ali je većina teksta štrihovana. Za beogradsku sam napisao potpuno nov tekst, inspirisan nekim motivima Milerovog dela, ali se ustvari bavi našom istorijom na specifičan način i Beogradom danas

ESTO6437-10-1-1070x580.thumb.jpg.570fbf9274ea1e9b6c62f57ab9cb7885.jpg

MILENA ZUPANČIČ, MIODRAG MIKI KRSTOVIĆ, BOJANA STOJKOVIĆ, MILAN ZARIĆ, IVAN ZABLAĆANSKI, ISIDORA SIMIJONOVIĆ, MARIJA PIKIĆ, NEDIM NEZIROVIĆ

predstava u dva čina bez pauze, u prvom se na techno industrial potki, poletno iznesu mladanački snovi,  ideali, želje (mali opštinski stan...), a u drugom se tiho i neprimetno umre od tuge

nikada bolji Miki Krstović i sjajna Milena Zupančić u njihovim zrelim godinama podižu pozorišnu igru na nov nivo; deca u prvom činu sjajna.. sve nagrade, a predstava ih se nadobijala (i još ih dobija), su potpuno zaslužene; Milerova drama je inspiracija koju je Milan Ramšak Marković duboko usadio u sadašnji trenutak (u kom se umire od posledica Covida, nema za hranu dok dežurni paranoik budalesa o lideru regiona), a Sebastijan Horvat pretočio u uzbudljivu pozorišnu igru

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...
On 1/4/2021 at 6:22 PM, Woland said:

RIP Dušan Jovanović, dramski pisac, reditelj (1939-2021)

33333-1024x674-1.jpg

"...Upravo su Ristić i Dušan Jovanović, zajedno sa koreografkinjom Nadom Kokotović i glumcem Radetom Šerbedžijom osnovali KPGT. Bilo je to u jesen 1977. godine, i to pod pokroviteljstvom zagrebačkog Centra za kulturnu djelatnost..."

https://pulse.rs/dusan-jovanovic-oslobadanje-bolnih-uspomena/

 

Na prostoru bivše Jugoslavije, naime, paralelno sa procesima rušenja materijalnog i dezintegracije duhovnog sveta, odvija se i kancerogena metamorfoza ljudskog tkiva (ljudi sakate ljude, izazivaju katastrofalnu propast u sebi i u svojim bližnjima). Proizvodnja mržnje je jedina proizvodnja koja beleži vrtoglavi rast, sve ostalo nezadrživo i neopozivo pada! Ono što vidimo oko sebe jesu prašina i dim nekog sveta koji je nestao, ispario i potonuo, koji je uspomena na nešto što je sahranjeno i sada definitivno pripada prošlosti.

'93 godine, na vrhuncu naše sveopšte propasti, Dušan Jovanović je objavio esej - Šta sam sada.. i danas je aktuelan

Dušan Jovanović – Šta sam sada, skica za autobiografiju.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sentimentalna i lakoverna gomila može se ubediti u to da je pozorište, u njegovom sadašnjem obliku, škola. Ali onoga ko poznaje školu u pravom smislu, na tu udicu nećeš uhvatiti. Ne znam šta će biti za pedeset - sto godina, ali u sadašnjim uslovima pozorište može da služi samo za razonodu. Ali ta razonoda je suviše skupa da bismo se i dalje njome koristili. Ono oduzima državi hiljade mladih, zdravih i obdarenih muškaraca i žena, koji bi, kada se ne bi posvećivali pozorištu, mogli da budu dobri lekari, zemljoradnici, učiteljice, oficiri; ono oduzima publici večernje časove - najbolje vreme za umni rad i drugarske razgovore. A da ne govorim o novčanim izdacima i moralnim gubicima kakve trpi gledalac kada na sceni vidi nepravilno prikazano ubistvo, preljubu ili klevetu.

A.P. Čehov - Dosadna Priča, napisana pod uticajem Tolstojeve pripovetke - Smrt Ivana Iljiča, to je jedna od prvih pripovedaka koje je Čehov napisao (u vreme kada je napisao dramu Ivanov); mlad, zabavan i ironičan Čehov

uz Emerson Quartet i Schumanna

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

ko može da vrati programe unazad, 25.02. na RTS2 u večernjem terminu, u okviru emisije TV Teatar, pušten je snimak predstave Carstvo Mraka (L.N. Tolstoj) reditelja Igora Vuka Torbice.. preporučujem

WWW.NARODNOPOZORISTE.RS

драма Лава Николајевича Толстоја

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...
  • 8 months later...
WWW.POLITIKA.RS

Историја српске књижевности подарила је веома раскошну палету ликова. Велики њен део заузимају различити типови лудака. Између осталих, њих је виртуозно представио писац Душан Ковачевић. У жељи да представи...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...