Jump to content

Kazalište Pozorište Gledališče Teatar


Preporučeni Komentari

On 6/1/2018 at 11:05 AM, Woland said:

mislim da je veoma važno što se predstava uopšte dogodila, glumci je izvode sa neskrivenom strašću, što znači da veruju u tekst poput barem polovine gledalaca.. ni druga polovina nije ravnodušna i evo prostora za razmenu mišljenja a to je danas retkost.. :)

A znaš što neko jednom reče ? , da je Balkan jedina oaza tzv anarhije koja je tu i tamo potrebna ? . Sam zato da se nebi autitorivna birokracija EU  mislila da more spavat na lovorikama i i " bacat  kukuruzu pajcekima " i onda buju oni roktali po njezinim notama ? :)  Al ko sam ja ? .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^ meni je Frljić super - iskoristio je svoje srpskohrvatsko (hrvatskosrpsko :) ) poreklo da poliva na obe strane :) prošle jeseni je gostovao u Subotici sa pozorištem iz Manhajma, pa videh da poliva i Švabe.. Poljaci, pa evo sad i Česi mu prekidaju predstave (protestvuju jbt) zgroženi slikom o sebi koju im Frljić emituje :) da ga nema valjalo bi ga izmisliti

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 hours ago, Woland said:

ništa od pisanja za danas, biće.. ali - Črna Mati Zemla je predstava koja se dogodi jednom u 5 do 10 godina.. uprkos težem razumevanju Međimurskog akcenta, publika (svi, ali zaista SVI) su po završetku skočili na noge lagane i aplaudirali barem 10 minuta :)

To ti je kao da slušaš švedski kad zagorci progovore, ja sam poslovno često u tom okruženju i uvijek moram tražiti prijevod...:D

Ali u predstavi je to vjerovatno zanimljivo i doprinosi ukupnom dojmu, a da ne govorim da je sve rijeđe na repertoaru u izvornom jeziku..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

02.06.2018. Sterijino Pozorje, Stevan Vraneš Svedobro, Narodno Pozorište Užice, režija Nemanja Ranković

o ovoj predstavi izveštavaju portali Story i Svet.. za to je zaslužna tema - ženska priča sa plakanjem i pevanjem, onako kako je muškarac zamišlja.. ili čak onako kako muškarac misli da bi se dopala ženama.. a dopala se, doduše ne onoj koja je bila pored mene, ali ona je izuzetak koji potvrđuje pravilo, uostalom sedeti pored mene i nije neko dostignuće, osim što dosta govori o ukusu i karakteru :D

Festival_Svedobro_NP_Uzice-1-678x381.jpg

bilo je tu (osim plakanja i pevanja) svega, dvojica muškaraca, jedan grub, bivši borac, balkanski mačo, i jedan baš po ženskom ukusu - nem :) i priča, koja seže u mladost dve junakinje, koja je naravno melodramski tragična.. malo veganstva i rialitija, taman koliko je potrebno za Story, Svet i Stil, poneku suzicu i bezbednu pomisao kako postoje one kojima je gore..

nemam baš ništa protiv Provincije, živim u njoj nekako već, nekada je Provincija imala prefiks Kulturna.. to je bilo manje ili više zasluženo.. međutim protivim se Provincijalizmu, koji u liku Marine, veoma uspešno demonstrira Tanja Jovanović, koliko svojim pretencioznim glumatanjem, toliko i (bez)brojnim hirurško-kozmetičkim intervencijama, kojima je od sebe napravila grotesku ženstvenosti.. nekako mi veganstvo i joga ne idu uz botoks.. ili baš idu bemliga :)

 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

22 minutes ago, Dacho said:

To ti je kao da slušaš švedski kad zagorci progovore, ja sam poslovno često u tom okruženju i uvijek moram tražiti prijevod...:D

Ali u predstavi je to vjerovatno zanimljivo i doprinosi ukupnom dojmu, a da ne govorim da je sve rijeđe na repertoaru u izvornom jeziku..

meni je slično sa Vranjancima, negde tamo na Jugu Srbije sam se raspitivao za put - tri puta sam pitao čoveka da mi ponovo objasni :)

u ovom slučaju, jezik nije folklor, već ono što i jeste - sredstvo komunikacije.. išao je i prevod sa titla, na Engleskom :D nismo ga čitali..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

02.06.2018. Sterijino Pozorje, Dušan Jovanović Zid, Jezero, Slovensko Narodno Gledališče Ljubljana, režija Miloš Lolić 

xa! nova verzija Jovanovićeve predstave iz '89.. tada su je igrali besmrtnici - Radko Polič i Milena Zupančič.. odigrana je odlično i sinoć.. bez prenemaganja, pošteno i zdušno..

1.jpg

četvoro glumaca, svedena scenografija, malo muzike i mnogo emocija.. dovoljno je to Jovanoviću, snalazi se on u igri na male golove, a to mogu samo najveći :)

oko veličine samo jedno podsećanje - krajem sedamdesetih je KPGT postavio njegovu Oslobođenje Skopja.. odigrano je 800 predstava, od čega čak 78 u USA i 36 u Australiji.. ajd da vidim majčinoga sina (a voleo bih svega mi) koji će da ponovi to :) bila jednom jedna zemlja..

predstava nema epilog, ne nazire se rasplet priče koja je postavljena poprilično oštro, ali samo je oštrina postavke bitna, a ne i priča koja služi samo kao šlagvort likovima da ispričaju, svako svoju, priču.. dobra, odlična i jaka predstava.. a ovako je izgledala nekad:

Zdi-album1.jpg?w=650

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozorje je završeno, takmičarski deo.. ostala je još jedna predstava večeras, u čast nagrađenih.. žiri je obavio posao, i za divno čudo nagradio predstave i glumce koji su i po po mom mišljenju to zavredeli..

Jami Distrikt je poneo čak 7 nagrada, za predstavu, režiju, tekst, kostimografiju, i za glumu sve tri glumice u nekoj od kategorija.. 

zasluženo je to, osim što je ohrabrujuće iznenađenje..

Carstvo Nebesko je dobilo nagradu kritike, Bojan Žirović kao najbolji glumac, a sjajna Bojana Zečević (prepoznah je U Ostalima kao dobitnicu) nagradu za žensku ulogu.. bilo je još nekih manje bitnih nagrada, koga interesuje ima na sajtu: http://www.pozorje.org.rs/wp/wp-content/uploads/2018/06/Sterijine-nagrade-63-SP.pdf

Rusi ne dobiše ništa (osim zvižduka na sceni silovanja) i to mi uliva optimizam, ne zbog Rusa (nisu oni krivi) već radi objektivnosti..

Milan Nešković, za čak dve predstave nije dobio ništa (nije ni trebalo), sreća što nije selektovan Kokanov Oblak, ali tako bi Kokan konkurisao samom sebi :) velika je šteta što selektor nije bio hrabriji, pa svratio do Zrenjanina i Subotice i selektovao malo bolje.. pritiskalo ga? verovatno.. ali bolje je biti pritisnut nego osramoćen pojedinim selekcijama.. ali to ja iz moje perspektive :)

Hrvatska i Slovenačka produkcija je ubila našu, ne klasičnim već tehničkim nokautom, nači nismo pali na pod, dobro je :)

  • Črna Mati Zemla
  • prazno
  • prazno
  • prazno
  • Jami Distrikt
  • Ljudi Od Voska
  • Carstvo Nebesko
  • Zid Jezero
  • sve dalje su prazna mesta

sad ću da ćutim neko vreme, smorio sam i sebe :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

30 minutes ago, black coffe said:

Imam nekak osjećaj da si objektivan bez obzira na ( tvoje ) rezimiranje . A hebi ga u predstavam nije bitno ko je čiji neg interakcija ? :)

svi su bre oni moji :) a u tome nisam usamljen, glasovi publike su otišli "vašoj" predstavi i to ubedljivo.. i to je bilo normalno pošto jeste bila najbolja.. da je predstava bila u konkurenciji za Sterijinu nagradu, siguran sam da bi joj je ovogodišnji žiri dodelio - inače nagradu je dobila predstava sa kojom naša aktuelna vlast ima velikih problema..  velika većina ljudi je neopterećena političarskim igricama, ali se to u medijima ne primećuje, tamo se plasira ono najgore

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 6/3/2018 at 12:23 PM, Woland said:

. . . 

  • Črna Mati Zemla
  • prazno
  • prazno
  • prazno
  • Jami Distrikt
  • Ljudi Od Voska
  • Carstvo Nebesko
  • Zid Jezero
  • sve dalje su prazna mesta

sad ću da ćutim neko vreme, smorio sam i sebe :)

 

"Jami" ispred "Ljudi"  . . . .  :o

E pa, neka je . . .  msm, Jami. 

Sada, na kraju Pozorja, da se tebi zahvalim na svim ovim tvojim recenzijama . . . input-ima . . . ocenama . . . :worship:

 

P.S. "Crnu zemlju" cemo negde u'vatiti vec da pogledamo . . . 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Doktor said:

input-ima

 

1 hour ago, Zen Mod said:

prop'o nacisto

bila sinoć i predstava za nagrađene.. nije vredna spomena, ono što treba spomenuti su Renata Ulmanski i Predrag Ejdus - oni su dobili posebne nagrade.. jbt, kakav autoritet imaju.. ono - najave  ih, publika ustaje pre nego što su izašli na pozornicu.. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 6/3/2018 at 12:23 PM, Woland said:

Pozorje je završeno, takmičarski deo.. ostala je još jedna predstava večeras, u čast nagrađenih.. žiri je obavio posao, i za divno čudo nagradio predstave i glumce koji su i po po mom mišljenju to zavredeli..

. . .

Hrvatska i Slovenačka produkcija je ubila našu, ne klasičnim već tehničkim nokautom, nači nismo pali na pod, dobro je :)

. . .

https://www.kurir.rs/zabava/pop-kultura/3062113/u-narodnom-pozoristu-nastavljaju-da-krse-zakon-jug-radivojevic-dobio-posao-bez-konkursa-iako-i-dalje-traje-zabrana-zaposljavanja

Bojim se da će zbog ovakvih stvari u bliskoj budnućnosti doći i do klasičnog nokauta ne samo srpske produkcije, već i komplet kulture. :huh:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^ ma to je samo kap u moru.. iz budžeta se finansiraju neke komercijalne stvari poput npr Exit festivala.. bez ozbiljne kinte neće biti pomaka u kulturi.. da ne spominjem Narodni Muzej kojeg smo i zaboravili da imamo - ima para za Migove :(

rad na Črna Mati Zemla je trajao 3 godine, od čega 2 na dramatizaciji, tako može da se dođe do rezultata.. kod nas su prinuđeni da improvizuju u pozorištu, pa to posle proglase trendom - kolektivni rad na tekstu, režiji..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...