Jump to content

Magnetofon vs Gramofon


neskor

Preporučeni Komentari

1 hour ago, grozni said:

Ajd tek sad jos nesto. HI FI video rekorder. Ja bio ponosni vlasnik svojevremeno Panasonika nesto pa 75. Opako to radilo, slusalo se sa Gridom preampom, Crescendom, Marantz cd 73 i Wharfedalom 708. Opasno to snimalo i sviralo. Fora bila da je to sirotinjski DAT. ( mada ruku na srce... rotira glava, .... velika brzina trake u odnosu na glavu....posto rotira jel), nisam siguran kako bih danas, al tada sam bas bio odusevljen. Mali off, al bolje ja nego Vlad. pa da razbalavi temu, pa jos na  zavere daode. Nahebasmo  ocas posla.

e,tacno to,ja sam to koristio nakon mid-field kazetasa tipa Akai/Aiwa//Naka/Teac i B77-ce..prakticki nema drop-out,i daleko najjeftinije/najracionalnije  je bilo ako si gledao koliko te izadje sat snimljene muzike vs kvalitet snimka/reprodukcije..jos ako si imao nekog ko ima isto to,pa jos vise hiljada LP/CD u kolekciji,eto miline kako doci do dobre muzike,jeftino...jedino sto je brzina okretanja glave bila visoka u odnosu na brzinu /sirinu video trake,pa se iz tog zbira dobijao tehnicki parametar kojemu nije  mogao da parira trakas,i bez reduktora sumova,koji,sem ako nisi zabrazdio u neku profi varijantu,svi su imali neki manje-vise cujni mandrak,pa makar kako se zvali...

^_^

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, neskor said:

Iole ozbiljniji snimci idu na minimum 15 IPS / 38.10 cm/s dok vrhunski studiji koriste 30 IPS / 76.2 cm/s.

Brzina od 7 IPS /19 cm/s se koristi samo za kucnu radinost.

Imao sam Nakamichi Dragon sveze srvisiran i kalibrisan i mogu reci da nije ni priblizno zvucao kao stari Studer B67 MKII.

Nemojte se uopste zanositi da vrhunski dek moze da zvuci bolje od vrhunskog R2R

VRHUNSKI sigurno da ne može, nema načina da se zaobiđe barijera brzine, šta god, i kako god, 4,75 cm/s kasetofona će uvek davati inferiorniji zvuk od 38 cm/s, posebno ako je R2R još i dvokanalac. Možda se nisam dobro izrazio - moje poređenje se odnosilo na kasetofon prema R"R na 19 cm/s, što je kućna brzina za Hi-Fi.

 

Bivša Evropa u celini, a posebno Jugoslavija, je bila domen firme Studer/reVox, totalna dominacija. Koja, kao i sve dominacije, pokrivala stvarost. Nisu Amerikanci bez veze kupovali Studer mašine tvrdeći da imaju sjajno zamišljenu i izvedenu mehaniku, ali da zvučno baš i nisu nešto, pa su neki ljudi, na primer John Curl, ptavili drugačije pločice za snimanje i reprodukiju. Nemci su opet obožavali njihove proizvode, ali su ipak dozvoljavali da su i drugi jednako dobro ako ne i za dlaku bolji, kao na primer, ASC 5002 i 6002, i na ktaju Philips 4520, koji je zaenio reVox u laboratotirji čaospisa Stereo kao referentna mašina, a bio je par stotina maraka skuplji od reVox B77. Jedini japanski mag koga se sećam sa setom je bio Sony 65x (četvorokanalna verzija), to je po meni bio kralj svih magnetofona u lično prenosivom formatu (oko 19 kg, kućna mašina). Odličan zvuk u to vreme je imao i tda novi Uher SG 630/631 Logic, koji je imao sve atribute Uhera, ali bez kapstana za pogon, koristio je "Omega" drive, odnosno sistem prenosa poznat iz profesionalnih video rikordera. Na žalost, stigao je isuvuše kasno i nikada nije pročišćen kao zreli proizvodi nakon nekoliko godina proizvodnje, kada su povađene sve deije bolesti. (Sve ih možete videti na Youtube). Akai, TEAC, Dokorder i slični su bili dobre mašine, ali nikada nisu postigli evropske vrednosti. Slični ali uvek malo ispod zbog ovoga ili onoga.

 

Neko je izrazio divljenje prema Telefunken R2R - ne zaboravite da je Telefuken napravio prvi magnetofon još krajem 30-ih godina, svi ostali su došli tek godinama kasnije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, vladd said:

Ne boj se, ja sam ljubitelj stvarcica pre svega, jos ako sviraju kako treba, milina. :) 

Samo tu zbavu vodim na racionalnom a ne na pomodnom osnovu, i pride me zuljaju tehnicke nebuloze, izrecene od marketinskih eksperata.

Ne moze se kasetofon porediti sa RtR, posto je mogucnost promene brzine presudna prednost. Zahvaljujuci (ogranicenim)mogucnostima trake.

Ono sto moze da bude problem je dovodjenje profi sprave u vrhunsko stanje, studiji su imali dobre resurse za razliku od pojedinaca.

A onda se pada u ropstvo raznih radionica i posednika delova... 

A inace razmisljam kao ninja, nabaviti jedan za ukras...pa makar mu samo sijalice radile :) 

Ko hoće da tera mak na konac, mora da poseduje standardne test trake prema kojima će štelovati mašinu. I začudo, ništa manji problem je nabavka dobro demagnetizera glava, ima ih kao kusih pasa, a troše 10, 12 pa do 20 W. Zašto je to malo saznaš čim nabaviš onaj Sony demagnetizer koji troši 60W i trese ti ruku od vibracija kada radi. U ono vreme sam ga jurio dobre dve godine, a imam ga i dan-danas, ni moj kasetfon nie ravnodušam, drugačije radi kada se lepo servisira nakon neki 10 sati  rada, ili tu negde. O češćoj upotrebi medicinskog alkohola i štapića sa vatom da i ne govorim. Poenta je, R2R je kao i gramofon, ima svoju proceduru rada, održavanje i pripremu, ali te zato nagrađuje odličnim zvukom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, neskor said:

Iole ozbiljniji snimci idu na minimum 15 IPS / 38.10 cm/s dok vrhunski studiji koriste 30 IPS / 76.2 cm/s.

Brzina od 7 IPS /19 cm/s se koristi samo za kucnu radinost.

Imao sam Nakamichi Dragon sveze srvisiran i kalibrisan i mogu reci da nije ni priblizno zvucao kao stari Studer B67 MKII.

Nemojte se uopste zanositi da vrhunski dek moze da zvuci bolje od vrhunskog R2R

 

tacno uz ogradu da je dragon zvucno jedna od najprecenjenijih sprava u audiofoiliji, cak je i u nakamichi lancu bilo sprava koje bolje sviraju - naravno nisu takav sex po svemu ostalom, kome je vazno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, dvv said:

Ko hoće da tera mak na konac, mora da poseduje standardne test trake prema kojima će štelovati mašinu.

U tom smeru i razmisljam.

Pogotovo za profi sprave. Islo se na kurseve za koriscenje, a jos vise za servisiranje. To nije bio posao korsinika, studija, vec servisa, koji je imao sve potrebne igracke i procedure za doterivanje u red. Nije bas moglo stelovanje na uvce, tada se najcesce upropasti stelung.

Kucne sprave su ipak pretezno za netehnicke korisnike, drugacije je odrzavanje,  uprosceno, upodobljeno

Za obicnog korisnika je sistem "turi i neka svira", kakva crna stelovanja.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, vladd said:

Naravno, ali to nije zona zabave za diyere :) 

Kako nije? 

Ja sam na svom Studeru B67 MKII sam zamenio sve elektrolite i ostale problematicne kondenzatore i uradio osnovna podesavanja po service manualu.

Nakon toga sam odneo u servis da se izvrsi kalibracija i podesavanja glava.

Za mene bilo sasvim lepo i poucno iskustvo kao diyera.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ocito je da stepen diy zavisi od raspolozivih resursa i pribora. Da nisi imao manual, ne bi ni osnovna podesavanj mogao da uradis.

Iskustvo zamene kondova jednog renutka postane zasiceno, :) 

Zato sam i rekao, da bi kod mene stajao kao ukras, a da li bih ga proucavao i sakupljao igracke za tranziranje, to je druga prica.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Ocito je da stepen diy zavisi od raspolozivih resursa i pribora. Da nisi imao manual, ne bi ni osnovna podesavanj mogao da uradis.

Iskustvo zamene kondova jednog renutka postane zasiceno, :) 

Zato sam i rekao, da bi kod mene stajao kao ukras, a da li bih ga proucavao i sakupljao igracke za tranziranje, to je druga prica.

Jao, ko te ne zna još bi ti i poverovao. Ti da ga ne središ za verbicu? Idi begaj, derane, to je kao da kažeš da mali deca ne vole čokoladu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...