Jump to content

Babelfish J V2


ALFA

Preporučeni Komentari

Nabavljene plocice i komponente sto idu uz njih ( hvala Zen Mod :) ). Trafo ide na premotavanje. Ostaje ono "najzesce".... ispravljacki deo, hladnjaci i kuciste :)

Sto se hladnjaka tice, ovo bih mogao da nabavim:  http://www.fischerelektronik.de/web_fischer/en_GB/heatsinks/A01/Standard extruded heatsinks/PR/SK501_/$productCard/dimensionParameters/index.xhtml

U pitanju je SK501 200mm, po kanalu. Sad ne znam da li ce biti dovoljno? 

Postojala je i varijanta za gotovo kuciste sa sve hladnjacima HI FI 2000 ali nemam kombinaciju da to kupim i dovezem iz Italije. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A "burgijam" ali nista konkretno da nadjem... Nemam neku pravu kombinaciju da zavrsim tu kutiju :-( ako ti imas neku varijantu...casticu nesto :-)

Ali nesto mi nije jasno, gledao sam tvoj blog i ti si koristio tu kutiju visina 4U to je  sa hladnjakom 165x40x400, takav fischer-ov hladnjak ima 0,3 K/W, ovaj SK501 200x40x300 ima isto 0,3 K/W. Ideja je bila da uzmem ta dva hladnjaka i kupim AL kutiju u 5mk brasina i zavrsim posao, ali ako kazes da nisu dovoljni....nista idemo dalje :-) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zajeb je sto ne postoji tacan standard definisanja K/W

znam samo da su ti podaci od Konrada pomalo optimisticni

 

uzmi u obzir da hladnjak dubine 400 bolje hladi od hladnjaka dubine 300

dubina hladnjaka maltene linearno smanjuje K/W , dok duzina hladnjaka smanjuje po nekoj krivi ....... (koju mozes da vidis iz k-ka)

za HiFi2000 kutije uvek mogu da kazem iz iskustva , dok je vec drugacije sa hladnjacima iz radnje - koristilo se svasta a treba da natrcis na nekoga ko je probao bas konkretan model , u uslovima koji tebe interesuju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da može da se napravi dosta pristojna kutija za osjetno manje novca ali samo kome su dostupni materijali, alati i uslužne radionice za sve što ne možeš sam. Razlika u novcu se kompenzira sa dosta rada, gubitkom vremena i zaduživanjem konto usluga.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

upravo i moje iskustvo

ako vec imam hladnjake na polici , onda razmisljam o pravljenju ...... ako nemam , razmisljam kako da dobavim iz Italije ...... a da ne platim carinu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako ćeš kupovati gotove kutije po  ovako ''fantastičnim cenama'', kako reče neko, možda ti je onda bolje da kupiš od Štajnike gotov Babel i rešiš se muke ...  a proći ćeš na kraju možda čak i jeftinije. Al' to onda nije DIY, to pojačalo je onda pomalo i Steinovo, Zenovo, a ne samo tvoje.

A ako hoćeš da imaš pojačalo koje si sam napravio, onda nemoj kupovati ovakve gotove kutije i potrudi se da sam napraviš nekakve kutije  koje i ne moraju biti baš ovako lepo urađene kao prethodno prikazane. Za početak pokušaj da nabaviš odgovarajuće hladnjake i oni nek ti budu osnova za izgradnju kutije. Hladnjaci se lako mogu povezati sa stranicama L-profilima ili tzv ''firkantima'', a oni sami mogu ti  biti bočne strane.

E da se nisi predomišljao, mogao si nedavno i ovde na forumu nabaviti odgovarajuće hladnjake. 

P.S. Ako pak planiraš da sam praviš Babela, pregledao sam zalihe i mogu da ti ponudim jedan komplet kondenzatora(8 x 33mF/35V) i par pločica za njihovu montažu(koju je projektovao Zocky a rađene su u okviru GB na ovom forumu).

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cena jeste fantastična.

Jedan komad hladnjaka koji može da valjano ohladi Babel a da bude Fisher je 100e plus troškovi dostave (obrći okreći od jutra do sutra, tako 'e).

Limovi za prednju, donju i zadnju ploču sa eloksažom i CNC sečenjem ne mogu da izađu manje od 100-150 evra.

Dodaj konektore, prekidače, nogice = eto još 50e.

Total 350-400.

 

E sad druga strana priče je što tu može i mnogo da se uštedi pa da diy kutija izađe dosta manje nego kupovna ili CNC, a da izgleda lepo.

NPR hladnjaci ova 2 komada, presečeni po širini na visinu cca 150mm završavaju posao: http://mgelectronic.rs/aluminijumski-hladnjak-a6023300

Eloksaža za ta dva kod Ante neće da izađe više od 2000 din, dakle total 90e.

4 stranice mogu da se odrade od parčeta AL lima 3mm 32x90cm (koji bi koštao oko 2500 din) tako što čovek sam iseče na 3 parčeta 32x40 (2 kom) i 32x15 (zadnja).

Eloksaža za to tipa 1500 din. Dakle total 35e.

Prednja, naručiti parče flaha iz AlCu metala, 15x45cm izaći će oko 1500 din. Eloksaža oko 1000 din, dakle 20e.

Konektori, prekidači može da se nabavi za 20e sve a da budu normalni, ni nekvalitetni ni neki od prepucijuma.

Nogice pustiti mašti na volju.

TOTAL 165 evra, ali i mnogo bušenja, sečenja, rada, itd.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

54 minutes ago, Alex said:

Cena jeste fantastična.

Pa cena Steinovog  Babela je još fantastičnija u poređenju sa tom kutijom. Al' nije u tome poenta. Dečko pravi, ako sam dobro razumeo, svoje prvo pojačalo, koje je za njega praktično prototip ili bar nulti primerak. Ne pravi ga za prodaju pa da mora imati kutije od po nekoliko stotina evra. 

I gde piše da stranice, mislim pre svega na prednju i zadnju, moraju biti od metala. Šta fali drvetu, šperploči i sl. materijalima. Mnogo su lakši za obradu, ne zahtevaju CNC mašine i profesionalce za obradu, a mogu se napraviti jako lepe kutije od toga.

Ni hladnjak ne mora da se eloksira, ako je dovoljnog kapaciteta za hlađenje. A ne mora ni da se kupuje nov, može biti i korišten, što dodatno doprinosi smanjenju troškova.

Ne treba odmah na startu ljude obeshrabrivati, ne mora prvi uređaj odmah u neke fensi kutije.  Može to da svira privremeno i na dasci:), a pare je bolje uložiti u kvalitetne(ne fensi za koje treba bubreg dati) delove koji će obezbediti pouzdan rad.

Ako može sebi to da priušti neka kupuje gotove kutije,  ja samo hoću da kažem da to može i drugačije i jeftinije ... a posebna priča je osećaj koji će imati na kraju kad pojačalo proradi, naročito kad je ono u celosti njegovih ruku delo .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može i hladnjak da bude drven :)  I to ne mora neko drvo obrađeno (da mu stolar ne uzima pare), može da odseče hrast ispred zgrade i da ga izdelje.

I ovo je pojačalo, i to lepo svira, šta:

blur-bird.jpg.789408428466d6d1f3df4bacbd97a462.jpg

 

A sad ozbiljno: Polovne hladnjake nema šanse da kupi a da pobiju cenu ovih iz MG koje sam naveo - za tu količinu ohlađene toplote.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Viđao sam na ovom i drugim forumima jako lijepe kutije koje sigurno nisu koštale previše novca. Ako hoćeš dobro i lijepo, usporedivo sa fabričkim, ne može da ne košta a sve je stvar dokle želiš da ideš. Hladnjaci mogu i polovni a i novi su već glavni dio kutije pa se može malo više potrošiti. Ne vidim potrebu raditi donju ploču na CNC pa ni gornju. I zadnja može ručno. Problem je pronači lim i nekoga da ga izreže poslije je lako nekim L ili sličnim profilima sve povezati. Prednja ploča može jednostavna ali ako se hoće baš dobra mora na CNC. Sa drvetom (ko može da nađe lijep komad) ili nekim drugim materijalom može i to dosta jeftino. Ne moraju se dijelovi kutija eloksirati, može se obojiti. Antic sprej boja izgleda dosta lijepo a ima je od crne pa skoro do aluminijum svijetle. Na kraju, dobro pojačalo u bilo kakvoj kutiji može malo i da čeka onu pravu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

42 minutes ago, Alex said:

A sad ozbiljno: Polovne hladnjake nema šanse da kupi a da pobiju cenu ovih iz MG koje sam naveo - za tu količinu ohlađene toplote.

Grešiš. Hladnjaci koje sam nedavno prodao na ovom forumu i te kako '' pobijaju cenu'' tih iz MG-a koje si naveo.

Uzgred, zaboravio si drvene PCB i komponente na njoj ... kao i drveni alat, lemilicu i drveni tinol ... i sa drvenim majstorom uz sve to.:P 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod ovog drugog Babela zadnja stranica je od šperploče( ili čak možda i laminata), prednja od fioke regala ... i sve je uredno složeno. A sve je povezano ''firkantima'' i L-profilima.

Dakle može čak i od otpadnog drveta koga ima u svakoj kući.

drvo1.jpg

Picture%20202.jpg

Babelfish J odozgo.jpg

Babelfish J otpozadi.jpg

Babelfish J odozgo 2.jpg

Babelfish J odnapred.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

33 minutes ago, Beli said:

Grešiš. Hladnjaci koje sam nedavno prodao na ovom forumu i te kako '' pobijaju cenu'' tih iz MG-a koje si naveo.

Baš sam hteo da napomenem da nije striktno tako, nego da se desi s vremena na vreme da se pojavi neki hladnjak koji ode za "normalnu" cenu, ali ne mogadoh da se setim gde sam ga video... Sad kada si ga pomenuo ga nađoh.

Ali to je izolovani slučaj za normalne pare, i to se retko dešava tako da ne možemo da generalizujemo. Šta misliš, zašto si ga prodao za dan?

Ako izvrtiš KP dođeš do nenormalnih cena iole normalnih hladnjaka, npr. http://www.kupujemprodajem.com/Hladnjaci-fischer-SK47-100-42889130-oglas.htm  dečko nije normalan, znači hladnjak tih dimenzija (samo ne-eloksiran) u MG-u je 1500 din (12e).

Originalni, TAJ, u Farnell-u 13 funti/komad. Poštarina free.

 

Jedino od polovnjaka (što se trenutno nudi) da proba da nešto izvrti kod ovog Nišlije koji je povoljan, ali ima premnogo da ukraja, uklapa http://www.kupujemprodajem.com/Novi-hladnjaci-34819574-oglas.htm

 

A drvena pojačala - stvar ukusa. Meni se ne sviđa, ali nikako (lično mišljenje, skroz nebitno generalno).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...