Jump to content

Few my DIY projects


jororaitchev

Preporučeni Komentari

13 minutes ago, Dacho said:

Nebih se bas slozio sa ovim. Dokazano je mnogo puta da se do kvalitetnog zvuka ne dolazi samo metodom upotrebe mrtvog materijala za izradu zvucnih kutija. Nekada to zna biti kontraproduktivno pogotovo sa upotrebom medijapana. On zna nekada unistiti svu zivost glazbe.

Масивно дрво; буква, храст или егзотични, нису врло погодни за колоне. Има сопствени звук, који је минус, а због његове недоследности се не препоручује, посебно за предњи бик са великим отворима.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 hours ago, jororaitchev said:

Масивно дрво; буква, храст или егзотични, нису врло погодни за колоне. Има сопствени звук, који је минус, а због његове недоследности се не препоручује, посебно за предњи бик са великим отворима.

Eh , zar se svi ne slažemo da stalci imaju funkciju da nam tzv  "bookself" zvučnike dovedu na pravilnu poziciju za slušanje ( po visini , širini i dubini ) . Al eto ti vraga netko je primijetio da oni mogu "odvojit , ili spojit zvučnike sa podlogom . Po mom skromnom mišljenju sam slušatelj bi prema osobnim afinitetima , a  i tipu stalaka trebao odabrati opciju . Al kako u tzv audiofilskom svijetu ništa nije kako "je" ovo je klasični primjer kako je sve relativno i kolko ljudi tolko ćudi . Suma  sumaru - nema je ! :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 hours ago, black coffe said:

Eh , zar se svi ne slažemo da stalci imaju funkciju da nam tzv  "bookself" zvučnike dovedu na pravilnu poziciju za slušanje ( po visini , širini i dubini ) . Al eto ti vraga netko je primijetio da oni mogu "odvojit , ili spojit zvučnike sa podlogom . Po mom skromnom mišljenju sam slušatelj bi prema osobnim afinitetima , a  i tipu stalaka trebao odabrati opciju . Al kako u tzv audiofilskom svijetu ništa nije kako "je" ovo je klasični primjer kako je sve relativno i kolko ljudi tolko ćudi . Suma  sumaru - nema je ! :)

 

Bookshelfi se turaju u vitrinu, jelte (bookshelf) a ne na stalci

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A najboljije da soba za slušanje bude sva u policama sa knjigama. Ne onima na metar nego random. Em najbolje disperguju zvučne talase , em gazdi daju intelektualni oreol.

 

Dodje neko da čuje hifu, vidi onolke knjige pa pomisli " Al je ovaj neki načitan!!!"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, sir Oliver said:

Bookshelfi se turaju u vitrinu, jelte (bookshelf) a ne na stalci

Ak se ne varam stavio sam navodnike ? , a da sam stavio monitori opet bi bilo priče . Ali mislim da je razumio koga se dotikavle ! :) Mislim da je bitnije što je ispod napisano nego sam izraz koji sam upotrebio . Na kraju vlasnik je dobio što je htio i zadovoljan je , a nama prepušta zeku sa terminologijom :) .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
  • 4 nedelje kasnije...

Clarification, this is a polyurethane primer, I will be make veneer on the on cabinet's with "Birds of Maple".
The first home tests are good.
My current surround speakers of " Technics" CA-10 with a good sound from 1997, they are sadly retreated himself ...sr.thumb.jpg.a5aa493ae62292198bfa756ad0c183fe.jpg

 

After the measurements, this is are Technical data:
Frequence Range; 33-25000 Hz
Long term Max Power; 200 W
Crossover Frequency; 2800 Hz
Impedance; 4 Ohms
Sensitivity; 90 db SPL
Cabinet Volume; 31 L
Gross weight / without stand /; 27kg.




Joro Raitchev
Sofia- Bulgaria

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...
  • 2 nedelje kasnije...

Thank you for good evaluation of my work! Ihave long been thinking about chainging the Tw with " crescendo" -SEAS. I have always wondered why SEAS do not offer this one Tw in a similar color of "Excel"- obviously a not well thought- out commercial concept.Agree with me, that these columns will look more lnapproprite with the color of the "crescendo"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 10/9/2017 at 5:50 PM, jororaitchev said:

Clarification, this is a polyurethane primer, I will be make veneer on the on cabinet's with "Birds of Maple".
The first home tests are good.
My current surround speakers of " Technics" CA-10 with a good sound from 1997, they are sadly retreated himself ...

 

After the measurements, this is are Technical data:
Frequence Range; 33-25000 Hz
Long term Max Power; 200 W
Crossover Frequency; 2800 Hz
Impedance; 4 Ohms
Sensitivity; 90 db SPL
Cabinet Volume; 31 L
Gross weight / without stand /; 27kg.




Joro Raitchev
Sofia- Bulgaria

Great work! The 33Hz F3 in 31l closed box is overly optimistic, my estimate is 50-60Hz. Drivers look like those from Seas Thor TL.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Thanks!

Maybe you missed the stage of my posts, please see page 8!

Speakers is a 2  1/2- way, crossover is combination of a series for upper bass and treble added a parallel filter for lower bass.

P.S.

W18E001.                        W18EX001

QTS- 0,42.                          QTS- 0,26

/ Thor/                                   / J&N/

   

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 8 months later...

One photo and address on facebook for everyone who wants to see this place - my personal group!
Here, you can speak in every Balkan language.


P.S.
There is one condition, the group is closed and you have to make an invitation for membership.

https://www.facebook.com/groups/1046794425475324/
Joro

1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

I have finished several heavy projects, today is  Dimitri's day / Happy celebration of all with this name /, i.e. winter is coming in and I start working on stands of the rear loudspeakers, a few picture:

Završil sam nekoliko teških projekata, danas je Dimitrov dan / Sretna svečanost slavlje svih koji su s tim imenom/, tj. dolazi zima i ja cu počinjem raditi na stalcima stražnjih zvučnika, nekoliko slika:

Cheers!

Živjeli!

1-.jpg

2.jpg

3.jpg

5.jpg

5.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I will open an interesting (for me) topic, the seasonal movement of the MDF material.
You assemble aLL of  details in konstrukcion, everything is fine, but after two or three seasons, you can see all assemblies and details similar to this item: 998653641_.jpg.2e0c50c516d818c5133db0c54395dcf5.jpg

I'll show you what is my solution to this problem, for more than 10 years, everything looks like it was at the beginning.
After assembling, I make a whale, with MDF waste material and a polyurethane primer to coat the workpiece;

1.thumb.jpg.153ca6111f9a503910186d7cf77cab31.jpg

2.thumb.jpg.57cec0de5eddb68fa131930b2ff5dfad.jpg

3.thumb.jpg.b4194eee862c456665dc7d4bcef00dec.jpg

to be continued..

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...