Jump to content

Nazimenicni napon izmedju sasije i nule, promenljiv


_fly_

Preporučeni Komentari

Da li moze neko da mi objasni napon koji se javlja izmedju sasije i nule u isravljacu koji sam pravio. Javlja se naizmenicni napon od 145 volti ( i 32 volti kada se obrnu nula i faza na primaru trafoa). Trenutno je u fazi sklapanja i testiranja ali mi je nejasno o cemu je rec. Sasija nije uzemljena (iako ima mogucnosti samo sto u zidu ne postoji uzemljenje) niti je povezana sa uzemljenjem (nulom) u ispravljackom delu.
Sekundar ima po dva namotaja sa srednjim izvodom.
Ima li resenja? Gde gresim?


Pogledajte sliku za detalje.

nula_naizm_napon.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 38
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

spoji to na suko uticnicu i neces imati problema

 

po propisima , svaki uredjaj u metalnom kucistu ( da ne razglabam sad o klasama izolacije) mora biti uzemljen

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Problem je u tome sto i jeste rec o suko uticnici, ali u mojoj zgradi nema pravog uzemljenja - ni do bojlera mi ne dolazi uzemljenje, samo nula i faza. Svi uredjaji na toj uticnici rade bez problema, svaka audio komponeneta povezana u sistem radi - nisam ih otvarao da proveravam napone. A sto se tice onoga sto sklapam, ne kontam da li je to do moje izvedbe - da li spojeni srednji izvodi na sekundaru mogu generisati ovakve napone, mada mi je takva sumnja nelogicna ukoliko je trafo pravilno namotan, a motan je u poznatoj firmi za trafoe.

I dalje mi je nejasno kakav uticaj moze da ima na uredjaje koji ce biti povezani sa uredjajem za koji pravim ovaj isprtavljac?  Da ne kazem da sumnjam u bezbednost sa gledista strujnog udara.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sa gledista strujnog udara sigurni su samo tzv. double insulated uredjaji

ono sto se preporucuje kad nema uzemljenja u instalaciji je tzv. nulovanje uticnice - nista drugo nego povezivanje NULE i na kontakt uzemljenja , tako da je kuciste prikljucenog uredjaja na potencijalu nule , a ne lebdece** , kako je to kod tebe slucaj

 

**iz istog razloga ti i meris te vrednosti - zahvaljujuci tome sto transformator ima odredjene kapacitivnosti  ...... kako izmedju namotaja te namotaja i jezgra , te dolazi do transponovanja naizmenicnog napona na kuciste

 

ako si razumeo - nuluj uticnicu (jos bolje sve uticnice u stanu )  i mirnije ce da spavas

 

ako nisi siguran u to sto radis , nadji elektricara da to uradi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uh, isti problem imam i ja na pojacalu-imam naizmenicni napon izmedju kucista i zemlje u uticnici. Kada pipnes sasiju oseti se "peckanje".

Sasija je uzemljena ali utikac je onaj pljosnati bez uzemljenja. Mislim da cu promeniti citav kabel za neki kvalitetniji i sa kvalitetnim suko utikacem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, sir Oliver said:

Veži za oluk.

Ali ga predhodno zakopaj u zemlju :)

Nece da moze za oluk, tako ce da dobije solidnu antenu i mala grmljavina u okolino moze da prouzrokuje veliku stetu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da li sasija stoji na nekoj podlozi koja je provodna prema zemlji?Kada meris stavi sasiju na izolator-novine,suva daska itd...spremi neki potrosac - sijalicu od 100w vezi paralelno sa pipalicama od voltmetra i onda meri i napisi sta si dobio .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Impuls said:

vezi uzemljenje zicom za vodovodne cevi

Bez zezanja ali moj prvi HiFi sam vezao na slavinu. U user manualu pisalo i ja sproveo žicu po podu ispod lajsne pa rupa u kupatilo i šelnom na slavinu.

65D898EADF0FA2E3DF27F6A9586E5822A6CCA52E

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima saljivih ovdi, ali neka.
Nego iz svega procitanog, pravilno uzemljavanje unutar uredjaja bi prouzrokovalo da se visoki napon iz nule iza sekundara pojavi i na sasiji (kada bi po pravilu sasija i ta nula trebali da budu u jednoj tacki povezani pa uzemljeni preko uticnice). Posto trenutno sasija i ta nula nisu povezani (glinerica nikada ne pokazuje opasan napon na sasiji), napon od 145V koji se nalazi samo unutar lepdece nule bi jedino usled kvara tj dodira nule i sasije mogao da bude opasan.

A to znaci da izolacija sasije od unutrasnjih veza daje u slucaju da ne postoji uzemljenje u suko uticnici najbolje resenje u borbi protiv mogucih napona na istoj.

Obrtanje utikaca da bi se izbeglo pojavljivanje opasnog napona na sasiji je lutrija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 hours ago, Impuls said:

jel crkao programator?

 

izgleda da jeste, neke varnice se pojavile i gotovo... Iz servisa rekose stari model 7-8 godina ne isplati se popravljati po pravka preko polovine cene nove.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...