Jump to content
BokiTokiVoki

Amp za slušalice HeadAmp - pitanja !!

Recommended Posts

On 1/4/2017 at 11:40 PM, sax.hifi said:

kad poludim, ce da napravim full lampasko.

Zasto jos nisi poludeo pa napravio i onda to lepo otudjis meni a ti pravis nesto drugo.

Koju i kakvu kutiju za head amp?

Pošto je amp napravljen za ličnu upotrebu, i ne patim da bude neka lepota, cilj je da je kutija funkcionalna (odgovarajućih dimenzija), i da je jeftina.

Odem sutra u Mehatroniku da vidim šta ima u radnji. A gledao šta ima na KP, i primetio sledeće:

1. kutije pravljene, iz Niš, ću pozovem za cifru, link: http://www.kupujemprodajem.com/Metalne-kutije-i-ormarici-31120699-oglas.htm

2. private, kutija full AL, solidna cena: http://www.kupujemprodajem.com/kutija-za-elektroniku-43331298-oglas.htm?filter_id=103801982

3. PVC kutija sa AL prednjom i zadnjom pločom. Prednost je niska cena, OK izgleda, ne mora posebna izolacija za trafo i mrežni filter. http://www.kupujemprodajem.com/veca-pvc-kutija-43609710-oglas.htm

Sviđa mi se varijanta 3. Protiv? Zaštita od spoljnih smetnji? Ne verujem, posebno ako ožičim dobrim kabelom npr. Klotz AC110.

Slobodno dajte i druge predloge. Minimalne dimenzije u mm: 220 (širina) x 130 (dubina) x 55 (visina).

Sve ovo što si predložio je ružno. Može za industrijsku elektroniku ali ne za u kuću. A drvena ti ne odgovara?

Daj sliku švajseraja da steknem uvid. Imam neke kutike koje možda odgovaraju.

U Ustaničkoj ne radi više Mehatronika, tako mi kazali kad sam zvao poslednji put se raspitam štogod.

Za tipske kutije mož se provere firme 5MK ili NDM metal. Imaju u ponudi kutijica takih nekih dimenzija.

Uz svo poštovanje svih, ja bih ipak prvo napravio elektroniku pa onda jurio kutije. Ako sve ostalo propadne, uvek je tu naš Grand Master Leonardo da ti napravi bonbona kutiju po meri od aluminijuma.

Borise, objasni šta znači da bude "jeftino", to je veoma rastegljiv pojam. Kreće se od upotrebe jednog dual op ampa i to je to pa do potpuno diskretnog uređaja na bazi trantistora, FET i/ili MOSFET-ova, ili cevi. Srednji put bi ti bio upotreba op ampa kao ulaznog stepena i VAS-a sa dodatim strujnim pojačanjem. Poenta je da podesiš izlazni deo tako da troši oko 100 mA bias struje (John Curl koristi 130 mA), jer u tom slučaju celina radi u čistoj klasi A u celom opsegu snage, što bar ja smatram veoma poželjnim. Ne mora biti bog zna kako skupo, ali može da bude konačno rešenje, jednom napraviš i to je to, posle godinama uživaš. I plus imaš mogušnost da sve to podesoš prema potrebama slušalica, dakle i prema poznato nezgodnim sluškama kao što su recimo AKG, itd.

Moj savet tebi je da dobro razmisliš o tome šta tačno hoćeš, pa da vidimo šta ćemo. Na primer, ako hoćeš na bazi op ampova, mogu da ti dam AD 818 (single) ili 828 (dual), imam par zgodnih izlaznih tranzistora (Motorola/ON Semi 2MJL od po 200W koje možemo upariti, a možeš se zadovoljiti i sa MLJ 15029/15030 50W kojih ima kod nas, mislim da imam i dva odgovarajuća hladnjaka, itd. Treba da se opredeliš da li hoćeš jedno napajanje za oba kanala ili ideš do kraja sa Dual Mono koncepcijom, ili ideš do ludila kao ja sa Dual Mono kocepcijom Shunt regulatora i cevi. Ako ideš na tranzistore, možeš da ideš u AC verziji (sa veznim elektrolitima) ili u DC (servo) veziji bez ikakvih veznih elektrolita.

Sada sedi i lepo razmisli i odluči se u kom smeru ideš.

5 hours ago, dvv said:

Sada sedi i lepo razmisli i odluči se u kom smeru ideš.

Skleroza je super bolest. Ništa ne boli, a svaki dan upoznaješ nove ljude. :lol:

9dd8144e-49c3-4f1a-9336-1b56b4da309d_zps

Dakle, na ulazu je LME49710, drajverski je BD139, a na izlazu su trenutno BD139/140, a uskoro zamenim sa MJE2955T/3055T koje sam, zamislite, dobio od DVV-a.

Još ću malo da poslušam na koju mirnu struju će to da bude, a i slušno da li sa ili bez basic mrežni filter by Iskra (4x2.200 uF, 2x2,4 mH, 2x0,12+0,01 uF, 2x0,5 mH). 

Većinu delova sam imao. Ovo je za (light) preslušavanje onoga što od muzike stigne novo (comp, ext. zvučna ESI). Sluške su AKG K240. (za sada je to)

Pitanje.

Koliko na sve može da utiče kvalitet drajverskog BD139 ? Da li da jurim "neki dobar original" ?  Ima ih sa različitim strujnim pojačanjem 40, 63, 100.

Da li neki drugi drajverski tranzistor ? Od BD139, na Farnell izlista 11 modela od 4 proizvođača.

FAIRCHILD SEMICONDUCTOR (5)
MULTICOMP (1)
ON SEMICONDUCTOR (2)
STMICROELECTRONICS (3)