Jump to content

Švajsovanje, lemljenje, kalaji, lemilice, multimeri..


Woland

Preporučeni Komentari

  • 3 nedelje kasnije...
4 hours ago, sir Oliver said:

Miro nabavih neki kit za sluške. Evo objašnjenja kako se sastavlja. Ništa specijalno posvećeno ovom uređaju već generalno dobro objašnjeno kako se lemi.

http://imgur.com/a/TC1AH

Skroluj nadole

 

fala.. tako sam (nekako :) ) i ja.. vidiš, ustanovio sam (proviđenje) da mi je vrh lemilice debeo za ove sitne rupe

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro je zivotno providjenje da je vrh debeo za neke rupe :D

Elem, koristi se nesto hladnija lemilica, ispod 350C, za oko pola sekunde je duze drzi na lemu. I koristi jedan vrlo koristan(a slabo primetljiv potez) da prisloni kalaj prvo na nozicu koja se lemi, i kada kalaj krene da se topi, mesto je zagrejano i krece se u pun lem.

Malo duze drzanje omogucava prolaz lema kroz viu, ali ne treba zaboraviti kako se vie proizvode. Nanosenjem grafita na zidove rupe izmedju dve bakarne strane i metalizacija bakrom, i vise su osetljive na stres. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

28 minutes ago, skrstic said:

Vidim ja da će da padne jedan GB za onaj od litar. 50ml je 433,66 din dok je litar 5.952,21 din. 

:huh: a u MikroPrincu: http://www.mikroprinc.com/proizvodi/lemna-oprema-i-pribor/materijal-za-lemljenje/flux-i-paste/flux-elsold-elflux-2001-1000ml/index.php?keyword=flux

25 minutes ago, sir Oliver said:

A šta je flux po sastavu? Rastvarač neki?

Može bemzin?

Pre ce biti alkohol, neka varijanta fluksa je kalofonijum rastvoren u alkoholu, pa moz` biti da je i za ovaj industrijski alkohol glavni sastojak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoje i neke organske kiseline, koje su aktivne samo dok se aplicira visoka temperatura, na sta ponajvise lici ova maza sa slicica, ali je obavezno pranje, posto nastavlja da deluje na metal, u blazoj formi, ali vremenom je problem.

Za rad pocetnika je najednostavniji kalafonijum u alkoholu. MAda zna da ostavlja crna ostrva sagorelog kalafonijuma.

Ako je kalaj dobar, ploca cista, fluks nije potreban, dovoljno je sta se nalazi u zici za lemljenje.
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mada je to cista kiselina, i skida jace okside.

Fluksevi su miks vise gadosti, od Aminokiselinskih halida(neprijatno lemljenje, mirise na spaljeni organski materijal), hidrohlorne kiseline do amonijum hlorida...cink hlorida. Pa su miksevi modelovani prema potrebama, i svi su rastvorljivi, lako operljivi vodom. I obavezno ih treba oprati.

Najbolji su oni za (starije)automatske sisteme lemljenja, uklanjaju okside, i povecavaju slivenost kalaja, ali zaista nema potrebe previse se opterecivati sa tim, za pokucno lemljenje i zabavu.
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

ali zaista nema potrebe previse se opterecivati sa tim, za pokucno lemljenje i zabavu.
 

Da, tu se potpuno slazem. Uvek mozemo da nadjemo dobar skalper i da ocistimo neku "zardjalu" ili oksidiranu nozicu  komponenete.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...