Jump to content

Švajsovanje, lemljenje, kalaji, lemilice, multimeri..


Woland

Preporučeni Komentari

  • 3 nedelje kasnije...

Pozdrav Shonne, 

Ja sam prije par meseci kupio Baku 909, ima duvaljku, regulator voltaze ( ni sam ne znam za koji ce mi taj regulator na lemilici ali eto ) i naravno lemilicu. Sto se duvaljke tice radi pristojno, sa njom mozes skinuti sve smd elemente sa mnogo nozica bez ikakvih problema. Vidim da baku pravi dvije vrste, jednu sa malim kompresorom unutar kucista od same lemilice i drugu sa ventilatorom u drsci. Ja sam uzeo ovu drugu. Za sada radi i ne pravi probleme. Imam i tri nastavka za duvaljku. 

Sto se lemilice tice nije bas bog zna kakvog kvaliteta ali radi posao.  Vrh koji sam dobio sa njom je ok, i radi kako treba. Vece vrhove koje sam dokupio u istoj radnji, da bih odlemljivao vece komade elektronike, na malo vecim temperaturama lemilica  jede jako brzo, tako da treba voditi racuna i spustati temperaturu da vrh ne trpi stres. Sama drska lemilice je prava kineska, krta i jeftinog kvaliteta pa i tu treba paziti. Ja sam svoju malo dotegao i drsku sa navojem zategao izolir trakom tako da sad dobro radi posao. 

Sve u svemu ako ti je potrebna duvaljka ova ce ti zavrsiti posao. Uzmi neku bez regulatora voltaze i to je to. 

Sto se lemljenja SMD tice potrebno je malo vjezbe i onda sve tece glatko, cak je bolje i prakticnije od standardne velicine za lemljenje. Trebace ti par nedelja da savladas lemljenje i steknes osecaj, kasnije ces lemiti i elemente od 40 nozica bez problema. 

Treba ti i dobar flux, bez njega nista. I naravno minimum dobra lupa ili neki mikroskop ako hoces da ides na bas sitne stvari. 

Sa srecom :)

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Duvaljka i nije potrebna da se lemi vec da se skinu komponente koje imaju mnogo nozica, na to sam mislio, a ovo za lemljenje Impuls je u pravu. Dobar vrh i flux su tu vazni. Inace interesantno je koliko su kvalitetno stare pc ploce i graficke karte napravljene. Na par njih sam skidao i lemio  desetinama puta razne elemente sa 30-40 nozica i ni jedan jedini pad se nije odvalio ili pomjerio. Odlicna stvar za vezbu. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da napomenem, ja sam jos ''zelen'' sa igranjem u SMD, tako da mozda nisam merodavan da dajem neki sud...

Ovo sa tecnim kalajem je u redu ako imas dobar tecni kalaj i znas da radis. Ja sam probao sa BAKU tecnim kalajem i ne ide tako lako, ako je raster medju nozicama malen tecni kalaj se jednostavno hvata i pravi kapljice medju nozicama... meni je lakse da radim sa dosta fluxa i standardnim manjim vrhom za lemilicu, kao sto je Impuls rekao. Ako imas dobro povecanje slike ( mikroskop ili bas dobra lupa ) uz malo vezbanja mozes da zalemis i najmanje rastere sto se SMD a tice. I to jedan po jedan ako treba ;) 

Fazon je spreciti oksidaciju sa fluksom i samim tim kalaj se hvata samo tamo gde treba. Posle se sve lepo ispere sa isopropil alkoholom i sve bude bukvalno fabricki. Ona punija gospodja iz I Fixa ( you tube lekcija ) je sve lepo objasnila. 

P.S.

Ako ovu temu cita neko iskusan i zna koji flux je najbolji molio bih za preporuku. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

potreban je samo specijalni vrh koji ima konkavnu povrsinu umesto ravne. Tu se skupi visak kalaja i ne prespajaju se nogice. Ja radim tako sa nekim wellerovim vrhom. Za baku sigurno ima takav vrh isto. toliko je prosto da je neverovatno. Naravno uz bogatu flux pastu. brzo i bez pregrevanja elementa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...