Jump to content

Prezentacija zvučnika Notax M


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

On 13.12.2016. at 5:32 PM, Alex said:

Ne može Boki, niko da te razume, ko ne pravi zvučnike...

Odnosno, svako ko je pravio, makar kao diy, a da to ispadne baš profi, zna koliko sve ispadne na kraju. Ja sad kada napravih kalkulaciju za Boenicke klon sam se frapirao... jeste, npr. bas drajver piše na sajtu 36e komad, ali dok to dojaše ovde ode na preko 120e za par... Slično je i sa onim "jeftinim" Fountecima, piše na sajtu 15 evra, a dok stigne do mog stana izađe na 50e za par. Pozadinski visokotonci su 14$ oba, a poštarina iz Solena je 85$ (nema nigde u Evropi da se nađu pa mora iz Kanade jer parts-express ne šalje u Srbiju), pa dodaj PDV carinu i muzički dinar... Dodati na to delove za skretnice, žice, konektore, drvenariju - stolar mi uzeo 30e samo da mi obradi jasen na datu debljinu, oblaganje iznutra, furnir, koža, lakiranje... prsteni od 3mm na CNC-u su tek posebna priča + eloksaža za njih. Sve to može u diy varijanti, ali da bi ispalo profi, da izgleda BOOM i da te nije sramota da prodaš nekome da stoji u njegovom životnom prostoru i izaziva divljenje + da svira sjajno... Izađe mnogo, mnogo više od sumirane cene drajvera.
A gde su ruka i uloženo znanje?

 

Realno, ovaj zvučnik npr. je u klasi Dayensovog Grande Piccolo-a - možda svira i bolje, možda svira i lošije, ali 100% sam siguran da su u istoj klasi i da su razlike među njima na nivou nijansi,

što će reći:

eb14cfca509f4f36807b029d30fc3f72.png

Nisam mnogo pogrešio, verujem... :)

Ni ne pokušavajte da ga svrstate u klasu sa Sudio Monitorom, ili još gore Tizo-om...

 Grande Piccolo je prvo bio 2.500 eura i par kutija je prodato po toj ceni . Kako je poskupeo ovoliko    . U pitanju je vrhunski  REGALSKI zvucnik  ( SKUPLJI i bolji od Notaxa M ) Poredjenje i neki info .  Dy C1 Signature koji isto toliko kosta .

Pa Boris je ispade jeftin                    

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

https://youtu.be/tnav0ZHLex4

Dole u komentarima se pojavio neki AndyAndy (prvi komentar) i dao baš sličnu izjavu kao neki ovde:

Love the sound...BUT...the 3 inch full range driver the W5  using is the Fountek Fe85. A measly $12.80 each at partexpress. I don't care how it sounds...ain't gonna pay $3,500 base price for el cheapo drivers. Way too many choices out there....sorry.

A onda je AudioPrana objasnio:

So, it's the parts, not the engineering or the implementation that indicates sound quality. Well, that's an easily understood premise. Over-simplification is long been a cornerstone for those who have no engineering background. It's a way to quantify a belief or desire to know more than they do. Your assertion is backed up by everything except history and fact. Firstly, a speaker is made of more than just parts. It's first and foremost a design. For instance, the W5SE+ has silver and gold caps, silver wire, BB add ons etc. But even without those, it is the sound and the engineering behind the sound one pays for. Goldmund uses very inexpensive drivers in most of their speakers. It's not because they haven't auditioned the most expensive, or that they couldn't easily afford them. It's because, a certain driver (in this case, with more pliant surrounds) they can manipulate in a way of their choosing. You pay for the sound, for the engineering behind the sound, and for the knowledge that you'll never need another stereo (tank build quality) and styling...not for a bunch of parts. Any moron can buy some parts. It's typical in the audiophile community and diy communities to focus on parts price...on easily explained reasons for sound. ('did you see that cheap volume control?' 'can you believe the caps he used in that $30k amp?; 'his internal wiring is what I get for $3 a ft. at Rat Shack.'; & 'those transformers are off the shelf crap.' it's a way to feign knowledge of how something actually works, and thereby assessing a false value. True knowledge of how a driver is loaded (far more important than the driver itself) would be beyond what most DIYers could quantify. Because it takes lots of work and actual mathematics and listening. I would liken it to someone saying, 'you know the LED lights they're using in the Hubble Telescope, only cost $3.75 a piece. What a rip off for 2.5 billion dollars.'; Because getting into the years of work it took to gain the knowledge much less the engineering process to make something work the way they want, is just way beyond their ability to discuss. If you can make a speaker, that approaches the sound of the W5SE+ using the similar parts, please let me know. We'll buy it. But first, do me a favor. Add up the hours or years it took you to figure it out, the parts cost (not just the one's you used but the dozens you sampled), production costs, and we can determine at what price it should come to market.

Amin :worship:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tang Band i Fountek u kutiji od 3 litre (a treba 8 za sub.)
Ma ima negde tema na forumu od 9 strana o Boenicke.
I sam sam sklapao mini kutije sa slicnim drajverima. Jer je jeftno.

Ceo DIY se svodi na foru. Neciji mozak radi za ostale. Samo neki ne dele tako lako sheme da se kloniraju sprave.:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Mikorist Ma nije ovde reč o Boenikama, već o suštini omalovažavanja inženjerstva uopšte.

Kao što reče, one LED diode na Hubble teleskopu koštaju $3.75/komad. Zašto onda Hubble košta milijarde dolara?

BTW, si siguran da si video temu o Boenickama? Na našem forumu? :hihihihi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Alex said:
Quote

True knowledge of how a driver is loaded

 

Tu spava sustina, I zapremina je jedan deo resenja. Dilema da li regali ili mikrobi,mislim da je jednostavna. Izabrao bih zvucnike kojima  se ne primecuje lokacija u radu, vec samo pune prostor sa zvukom.

Alavo volim regale, ali i nemam neki salon za slusanje, samo prosecne gradske sobe od 16-22kvm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uvek je bolje velika kutija, što veći drajveri, ali...

mislim, uvek je tako...veća soba, veća kuća, veća kola, veći mišići...kahm...jedino menje sise su bolje od većih:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, Vix said:

Ma moze i mali, ali tehnicar :D

Ma mali je pa i da je inženjer

Vjenčali se Mujo i Fata. Prvu bračnu noć, skinuo se Mujo i kaže:
- Vidi, Fato, što imam.
Gleda Fata i kaže pomalo razočarano:
- Mali ti je, Mujo!
Kaže Mujo:
- Mali, ali tehničar.
- Ma da je inženjer, mali ti je, - kaže Fata.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, sir Oliver said:

Ma mali je pa i da je inženjer

 

  Reveal hidden contents

 

Vjenčali se Mujo i Fata. Prvu bračnu noć, skinuo se Mujo i kaže:
- Vidi, Fato, što imam.
Gleda Fata i kaže pomalo razočarano:
- Mali ti je, Mujo!
Kaže Mujo:
- Mali, ali tehničar.
- Ma da je inženjer, mali ti je, - kaže Fata.

 

 

A ako je veliki i inzenjer ???

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...