Jump to content

Prezentacija zvučnika Notax M


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

To su godisnje plate ovdasnje sirotinje koju teoretski nazivaju srednja klasa. I sa tog aspekta je kuknjava opravdana.

 

Mislim da bi trebalo da se ostane na realnim kvalitetnim, a ne na fensi komponentama, za one koje zanima zvuk i kvalitet izrade.

Mozda bi neke detalje trebalo podici na visi nivo, mozda tip laka ili damping materijala, navodim, nabacujem kao primer, da bi to zaslo u neku tehnicku perfekciju i skupe repromaterijale.

 

Nazalost, visoke cene u audio tehnici su potkovane teskim lupetanjima i nebulozama, prihvacenim kao misticne istine. Sto ovi zvucnici nemaju kao argument. Nemaju ni aurimagicne kristale, ni vodice, ni praskove, ni stelarne drzace... 

Ako cemo industrijski, cena materijala pa puta 3, minimum 2,5 za razradjen proizvod. Napraviti zvucnike sa drajverima od 1000 evra, i prodavati ih za 300..to je neka cudna trgovina..vidim da se niko nije zapitao posto su drajveri u B&W, ako je cela kutija sa sve kartonom za pakovanje i papirom za garanciju 300$.

Ma nije ni vazno,toje ionako propaganda B&W, da se omasovi koriscenje zvucnika, pa ih dele kao privezak uz kesicu cipsa..

To sto imaju drajvere od 30 evra i 100 evra za znackicu cuvene firme..nema veze...

 

Sa dva aspekta, zvucnici vrede  za tu cenu, zbog cene drajvera, konstrukcije i rada(nema ni jednog amaterskog zahvata, dronjave izrade i diletantskih resenja, kao npr u onom  Dayens pojacalu, sto bese neka zaludna diskusija), i sto su zvucno pokazali dve stvari, da imaju odlican bas i da su nestali iz prostora...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne može Boki, niko da te razume, ko ne pravi zvučnike...

Odnosno, svako ko je pravio, makar kao diy, a da to ispadne baš profi, zna koliko sve ispadne na kraju. Ja sad kada napravih kalkulaciju za Boenicke klon sam se frapirao... jeste, npr. bas drajver piše na sajtu 36e komad, ali dok to dojaše ovde ode na preko 120e za par... Slično je i sa onim "jeftinim" Fountecima, piše na sajtu 15 evra, a dok stigne do mog stana izađe na 50e za par. Pozadinski visokotonci su 14$ oba, a poštarina iz Solena je 85$ (nema nigde u Evropi da se nađu pa mora iz Kanade jer parts-express ne šalje u Srbiju), pa dodaj PDV carinu i muzički dinar... Dodati na to delove za skretnice, žice, konektore, drvenariju - stolar mi uzeo 30e samo da mi obradi jasen na datu debljinu, oblaganje iznutra, furnir, koža, lakiranje... prsteni od 3mm na CNC-u su tek posebna priča + eloksaža za njih. Sve to može u diy varijanti, ali da bi ispalo profi, da izgleda BOOM i da te nije sramota da prodaš nekome da stoji u njegovom životnom prostoru i izaziva divljenje + da svira sjajno... Izađe mnogo, mnogo više od sumirane cene drajvera.
A gde su ruka i uloženo znanje?

 

Realno, ovaj zvučnik npr. je u klasi Dayensovog Grande Piccolo-a - možda svira i bolje, možda svira i lošije, ali 100% sam siguran da su u istoj klasi i da su razlike među njima na nivou nijansi,

što će reći:

eb14cfca509f4f36807b029d30fc3f72.png

36 minutes ago, grau said:

malo je kume, pojacaj to....

Nisam mnogo pogrešio, verujem... :)

Ni ne pokušavajte da ga svrstate u klasu sa Sudio Monitorom, ili još gore Tizo-om...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Mikorist said:

ali crni "nije imao pare" . . . 

a pukao za drajvere  1200$ :ninja:

kako li to tek izgleda kad ima para.:w00t:

hahahahahahaha

odo da radim nešto.:loleverybody:

hahaha...e bre miko, nisi razumeo :)

samo sam odgovarao na bokijevu konstataciju glede cene morela

'de ja da dam tolike pare za drajvere!

za te pare nazovem staina i eto meni panela za penziju...kakav notax, kakav dayens, kakvi bakrači...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Alex said:

...svako ko je pravio, makar kao diy, a da to ispadne baš profi, zna koliko sve ispadne na kraju

Zato sam ja rešio od sad nadalje i ubuduće...samo sirova ivera ! :D

A što se izgleda tiče, ako moju ženu nije sramota, nije ni mene...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tzv "el kanto" resenje. :)  Nema veze kako zvuci, vazno da je jeftino.

Ja samo mogu da kazem da mi je drago da sam prisustvovao prezentaciji i sada vidim i promociji jednog "izradka"(kako neki vole da kazu), domaceg dizajna, u koji je ulozen dobar materijal, veliki strucni trud i koji ima svetski nivo u svojoj klasi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vise puta sam se uverio da hi-fi moze biti skup a da jednostavno zvuci lose, a ida bude skup i da zvuci dobro. Da bude jeftin i da zvuci dobro, to j vec malo teze. Zato sam se i okrenuo samogradnji.

U ovom slucaju tu lezi zec. Neko napravi u samogradnji dobar zvucnik za normalne novce, ali ako se krene u prodaju, pa se nakace pijavice na sve strane, onda to postane dobar zvucnik za nenormalne novce.

Ipak, bolje dobar i skup zvucnik (u konkretnom primeru) nego skup i los zvucnik, a i toga ima koliko hocete...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za mene je ključna stvar upravo zvučnik. SVE ostalo što imamo se na kraju krajeva sublimira u zvučniku, pa ako je osrednji, nikada nećemo ni dobitiviše od toga, ma šta drugo nakačili. A ako imamo zvučnik koji je precizan i linerana, sa razumno niskim izobličenjima, onda imamo i osnov prema kome možemo da procenjujemo ostatak sistema. Po mome mišljenju, Bokijeve kutijice omogućavaju baš ovakav pristup, što po meni jako relativizuje njihovu cenu jer će pokazati folirantske komponente i time nam uštedeti bar neku promašenu investiciju.

U ovo sam se uverio još 2002. godine kada sam u sobu stavio sopstvene zvučne kutije, B&M 1041. Zamislite ih kao starijeg i većeg brata ovih Borisovih, jer iako su ih radili drugi ljudi, imaju dosta zajedničkog u razvojim komncepcijama. Sećam se da kada ih je Boris čuo, njegov prvi komentar je bio: "U j****e, ala ste ih zategli!" Mi (Mirko Bevenja iz B&M Acoustics i ja) smo hteli maksimalnu linearnost uz minimalna izboljičenja, i dobro smo se namučili oko toga, porađali smo taj model dobrih 6 meseci, ali vredelo je. Cena u Beogradu mu je tada bila €1.300, što je bilo povoljno za dve gromade od po 28 kg svaka, sa basom od 26 cm, srednjetoncem od 12 cm i visokotoncem od 25 mm i vrlo solidnom efikasnosti od 92 dB/2,83V/1 m. Dole idu do 39 Hz - moglo je i malo manje, ali po cenu linearnosti, a to nismo hteli, hteli smo da prirodno opadanje odziva ispod 39 Hz bude što ravnomernije i prirodnije.

Verujem da bih bar većinu, ako ne i sve ostale rezultate, mogao danas da dobijem i sa Borisovim zvučnicima, što sam mu i rekao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

voleo bih vise nego ista da kolegion magacioner napravi skoro neki DIY

JBL  uredak. natovarimo ga viljuskarem na kamion i pravac hala za prezentacije.

oni radovi kao sa Japanskih videa - u ma Uzas  sekciji...

to bi bila do jaja prezentacija.  

ma samo nek se prezentuje.  stagod. bar jednom godisnje FAK - a ne svake prestupne. ja moree.

p.s.  ko nema zvucnike moze i slusalice da prezentuje.socijalaaa bateee.

a ko nema nista (verovatno i takvih ima audiofila na ovu glad- rasprodaja je u toku kao nikad  na KP) - pijemo vopi snogu ispred dragstora batice i zickamo pljuge. :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, crni said:

važno je da najbolje zvuči sa parama kojima se raspolaže

Apsolutno saglasan.

 I sa Vix-ovom pricom..a ako cemo da debatujemo sta je skupo, onda da krenemo od drajvera, a ne od dobro uradjenog zvucnika sa drajverima po solidnoj ceni.

Zasto malo kartona, bakra, lima ili magnezijuma, sve ukupno par kila magneta i mrva tkanine i bakra, kosta neke stotine dolara..i jos je "jeftinija" opcija, sa magnetom, a ne sa skupljim koilom.

Ovo je dostupni i specificno slozeni diy, jos kompleksniji diy bi bio da se turpijaju sami drajveri..to moze da bude zanimljivo, dosadno, zamorno, pa uostalom niko ne goji kristale po kuci i zaprljava poluprovodnike.

Notax M zvucnici su visok nivo konstruisanja, za razliku od masovnog diy..

I tesko moze za ulozene male pare predobro, ali nije jednostavno ni ekstra dobro za velike pare.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, Mikorist said:

voleo bih vise nego ista da kolegion magacioner napravi skoro neki DIY

JBL  uredak. natovarimo ga viljuskarem na kamion i pravac hala za prezentacije.

oni radovi kao sa Japanskih videa - u ma Uzas  sekciji...

to bi bila do jaja prezentacija.  

ma samo nek se prezentuje.  stagod. bar jednom godisnje FAK - a ne svake prestupne. ja moree.

p.s.  ko nema zvucnike moze i slusalice da prezentuje.socijalaaa bateee.

a ko nema nista (verovatno i takvih ima audiofila na ovu glad- rasprodaja je u toku kao nikad  na KP) - pijemo vopi snogu ispred dragstora batice i zickamo pljuge. :smesna:

Ako uspem da nadjem vremena, sto kako stoje stvari nece ici lako , pravim svoju varijantu sa M2 jedinicama. Sumnjam da ce to da se desi pre kraja sledece godine ako ovim tempom budem morao da se bavim tekucim obavezama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...