Jump to content

Tretman Membrana i Vešanja zvucnika


Zen Mod

Preporučeni Komentari

Na Beymama imam platnetno harmonika vešanje. Da li ga samo malo omekšati recimo vazelinom ili mora i da se ponovo zaštiti-preparira. 

Najveća nepoznanica je da li je uopšte vremenom došlo da ukrućivanja i promene samim tim parametara ili nije. Ako nije onda ništa ne dirati. al znaj ti sad bez merenja.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da nije nista potrebno? To je PA driver sigurno. Predvidjen za velike snage, velike vibracije i ekskurzije. U tom smislu su i centrator i vesanje sigurno kvalitetni?

A u kucnim uslovima taj driver nije ni primirisao te uslove eksploatacije za koje je predvidjen. Pogoni se mnogo manjim snagama i skoro su konstantne temperatura i vlaznost posto je unutra stalno ne tumba se tamo amo kao u PA ozvucenjima?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja tu ne bih ulazio u radikalno skidanje vesanja zbog tog detalja estetike, pre bih taj detalj korigovao, izmodelovao da bude neprimetan. Posto ne utice na zvuk.

Ali to je moj stav o takvim detaljima...nekoga to previse zulja, pa ga sama svest o postojanju nesavrsenosti iritira.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

33 minutes ago, mrcelavi said:

Hvala ZZZ.

Idemo onda na vintage. Kako popraviti ovu falinku na 10" bass jedinici, ružno brate. Imam na nekim levim basovima odlične ove prstenove. Kako skidati  ( tapetarskim nožem npr.)  i čime lepiti 

 

probaj pazljivo segment natopiti alkoholom , pa odlepljivati pincetom

cistiti polutvrdom cetkicom , nicim tvrdjim

onda radi sta oces - lepi i onu gumu za vrata/prozore ako ti je volja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 years later...

Kolko "dammarisanje" membrana može da ima negativne posledice na zvuk?

Imam nedoumicu sa mojim srednjetoncima - klinac mi je ulubio kalotu na jednom zvučniku i kada sam je izvukao napolje primetio sam da je zvuk bio nešto drugačiji u odnosu na drugu kutiju. Da bi izjednačio situaciju, namerno sam deformisao kalotu na drugoj kutiji. E sad, srednji su usled ovoga izgubili malo na detaljnosti i oštrini, ali nekako su mi slušljiviji (bar koliko me sećanje služi).

Kalote su u gornjoj zoni sada mekanije na dodir - lakše se deformišu.

Slušam kutije ovako već više od godinu dana i zvuk mi je OK, ali se razmišljam šta bih dobio kada bi premazao kalote dammarom.

IMG_20181228_185357.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

meni dammar milozvucniji :Viannen_loungelizard:

 

sto je membrana starija , razbijenija,suvlja - vise benefita sa dammarom

kojeg god fifi termina da se setis , na svakom od tih polja bolje radi

e da, niko jos nije smislio izraz "berilijumskije" , zato ga ja sad izmisli

e , i berilijumskije zvuci

 

:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemoj da se smeješ :D Ja sam posle uklanjanja whizzer trubice mazao membranu širokopojasnih zvučnika imalinom u više slojeva i lakirao lakom za kosu i uspeo sam tako da povratim težinu membrane i bas koji sam izgubio. Znači razlika je da svira malo dublje, zavisno od broja nanetih slojeva.  Našao sam da tako farbaju stare papirne drajvere, koji su požuteli ili prljavi.

Radio sam i sa dammarom i  snjim nemaš šta da izgubiš, nije to papirni visokotonac.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...