Jump to content
Aleks

ВП-25 "Умка" (Vladino pojačalo, CMA CFA amplifier)

Recommended Posts

Ovom ampu definitivno fali malo neka lampa u preampu, morebit onaj u follower sipijev bi ga lepo raspevao, zaoblio kanda.

Pošto se u temi pominje 4P1L, evo zanimlivog štiva od velikog poznavalaca lampi(tj. lampadina, kako bio on rekao) sstrsat-a, koji nažalost nije više sa nama :

A ako se netko ne boji direktno grijanih cijevi, evo i jedne sheme sa 4P1L i gainom do maksimalno 4 puta. To je malo modificirani jedan stupanj iz moje sheme u temi o DHT ampu na audiofil.net 

All DHT amp

Full DHT amp, klasika ili nešto treće? (od 8. strane počinju da se bave sa 4P1L)

Izvinjavam se Alexu na ovom off-u, nadam se da mi neće zameriti. Mislio sam da bi ovo bilo interesantno nekom ko se zanima za ovu cevku, a nije video pomenute teme i savete  šjor sstrsat-a.

4P1L simple.JPG

sstrsat_napajenje tube preamp.jpg

Zaboravio sam da dodam uz šemu i sstrsat-ov komentar oko izbora  potenciometra

Je, stvari stoje uglavnom tako. A tu i lezi glavna razlika u najcescim rezultatima izmedju standardnog (visokoomskog) pota i TVCa. Pot nije frekventno kompenzirano dijelilo i generalno losije prenosi tranzijente pri nizim polozajima klizaca. Ili drugim ricima, zna pocet vec dosta nisko rusit frekventnu karakteristiku u tim polozajima klizaca. Zavisno naravno od njegovog otpora i opteretnih kapaciteta.
A kako gotovo nitko ne drzi pot na maksimumu ili blizu njega (di ne bi bilo tih problema ali bi jacina zvuka bila prevelika) onda nije ni cudo ca neki mrze potove.

TVC za razliku od njega poboljsava ili va najmanju ruku odrzava frekventnu karakteristiku kad je u polozajima manje glasnoce. Recimo nekakvim uobicajenim radnim polozajima. Tako da u osnovi relativno losa frekventna karakteristika trafa moze finalno ispast bolja nego sa potom. To se kod visokoomskih potova i mozda malo veceg ulaznog kapaciteta redovno i desava pa nije cudo da neki jako hvale TVC ka daleko bolje rjesenje od pota.

Nacin da se izbignu ti nedostaci pota je u koristenju najmanjeg moguceg otpora pota i minimiziranjem ulaznog kapaciteta stupnja iza njega. Zato sam u sve ove postane sheme stavil pot od 20K koji predstavlja dobar kompromis. Sa smanjivanjem ulaznog kapaciteta se nazalost kod ovakvih jednostupanjskih preampa ne moze puno storit. On je ovisan o parazitnim kapacitetima cijevi i iznosu pojacanja (jeba ga Miller).
Radikalna metoda minimiziranja ulaznog kapaciteta (neutralizacija) bi ovdi pitala dva stupnja