Jump to content

ВП-25 "Умка" (Vladino pojačalo, CMA CFA amplifier)


Aleks

Preporučeni Komentari

Sa jednog drugog foruma: (citiram Zvu-a, nadam se da ne zamera):


Ja slušao u poređenju sa ovim pojačalom Sipi F5, klasičan F5, Aleph J, Aleph J2... sa nekima je bio u ravni, a od nekih bolji. Sve čuvene A klase.

Od kad sam prodao svoju, zakleh se da A klasa neće više kod mene u kuću.

 

Od kada sam čuo i napravio A klasu, rekao sam da AB pojačivači neće više kod mene u kuću. Ali, ova Zvu-ova izjava me je zainteresovala da probam ovo pojačalo. Nisam se pokajao.

Pojačalo je konstruisao izvesni gosn. Vlada iz Umke, neki bivši ovdašnji članovi ga znaju, a možda i neki sadašnji? Bilokakobilo, nadam se da se neće ljutiti da se njegova konstrukcija objavi ovde.

Kako je Zvu pomenuo, pojačalo je ovde dosta puta prošlo "ispod radara" i to neopravdano. Nakon što sam ga sastavio, rekao bih, bez ikakvih razloga - naprotiv! Vrlo vrlo milozvučan amp.

Šema:

 

 

SCH.png

SMD PCB:

DSC06779_resize_zps2ltyjr14.jpg

DSC06776_resize_zpsgswnrmrk.jpg

Iznutrice:

DSC06831_resize_zpswqd7pyxy.jpg

DSC06838_resize_zps3hxxa4uk.jpg

Prozvali su ga Current Mirror Amp, ali ja sam baš hteo, u znak zahvalnosti konstruktoru, da mu dam nekakvo originalno ime (u stilu SFRJ inžinjera ):

DSC06841_resize_zpslqz48orv.jpg

DSC06843_resize_zps1fbcu0h8.jpg

DSC06844_resize_zpsnf1kbxod.jpg

Napajanje je 2x25V, izlazna snaga oko 25W, Iq preporučena 20mA - ja stavio 100, stabilizatori su 5V, ali može i do 15, drajv tranzistori nisu kritični, mogu i BD139/140-16, MJE 340/350, itd...

 

 

Elem, pošto je bilo upoređeno direkt sa Babelom, nakon svega samo 20ak minuta slušanja, onako na brzinu:

Šta ima Babel a nema CMA: Autoritativan moćan bas, ponekad muljav (neko to voli, npr. ja), lepršavi visoki, lep srednjetonski stepen.

Šta CMA ima a Babel nema: Linearna, precizna reprodukcija celog spektra, mnoštvo detalja koji ispunjavaju prostor i ultraprecizan bas, u sasvim dovoljnim - odmerenim količinama.

Ono što im je zajedničko, što je normalno za pojačivač A klase, a pomalo začuđujuće za AB klasu: Realnost reprodukcije, "živa" zvučna slika i osećaj "prisutnosti" instrumenata, muzike, ittd...

 

 

Treba još ovo odslušati ali na prvu loptu - ko voli realnost i preciznost, bez mnogo disipacije i para - evo rešenja

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bem ga , ja onako kao vidim sve pokrenute teme ( realno ostadoh jedini moderator , ostali mu ga dodju pocasni) , ali ovo mi proslo ispod radara

 

lep ampic , nema razloga da ne radi dobro

 

par napomena , u ove kasne sate :

- potenciranje ampova u A klasi na forumu je , u sta sam siguran, samo prividna stvar ; ako se pretrazi o cemu se sve pricalo , koji su sve ampovi pravljeni i razmatrani i osvezavani - svega tu ima

-dobar zvuk ne implicira sama klasa rada , nego korektan projekat (na papiru) i obavezno korektno fizicko izvodjenje

-forum software ....... kao i sve ostalo - okruzenje kao i producent software-a jednostavno iznudjuju da se ne moze ostajati na staroj verziji ......... pricali mi o OS ili o froumskom ili o nekom drugom programu , situacija je takva ; analogija - Big DiyA - jeste da izgleda stalno isto , ali je ulozeno i stalno se ulaze poprilicna kolicina rada u forum software , sto nama ipak nije opcija ......... Big DiyA je ipak komercijalni projekta (u dovoljnoj meri) dok mi to nismo ni u promilima

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, Zen Mod said:

- potenciranje ampova u A klasi na forumu je , u sta sam siguran, samo prividna stvar ; ako se pretrazi o cemu se sve pricalo , koji su sve ampovi pravljeni i razmatrani i osvezavani - svega tu ima

-forum software ....... kao i sve ostalo - okruzenje kao i producent software-a jednostavno iznudjuju da se ne moze ostajati na staroj verziji ......... pricali mi o OS ili o froumskom ili o nekom drugom programu , situacija je takva ; analogija - Big DiyA - jeste da izgleda stalno isto , ali je ulozeno i stalno se ulaze poprilicna kolicina rada u forum software , sto nama ipak nije opcija ......... Big DiyA je ipak komercijalni projekta (u dovoljnoj meri) dok mi to nismo ni u promilima

- Drago mi je da je ovako, ako zaista jeste... možda sam samo stekao pogrešan utisak. Kao što rekoh, ja sam se totalno navukao na A klasu, ali nikako isključivo - volim sve što vole mladi :D (osim IC gainklonova, jbg)

- Nije mesto ovde al ajd: kao web developer razumem.... gledam oko konfiguracije: https://invisionpower.com/features/editing              zaista ne razumem da nema malo više opcija za editing.. kada bi barem postojala extended verzija wysiwyg-a ili kakav plug in.. takođe, jedini forum bukvalno koji nema dugme za preview posta...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:happy64:

Bravo za rad!

Super stvar kod ovog ampa je to što postoji mnogo uradjenih verzija i sve sviraju dobro (po utiscima vlasnika), pa tako i ova koju si ti prvi uradio u smd izvedbi.

Na mene je amp definitvno ostavio utisak i kada sam ga vratio Leu nakon pozajmice (Leo hvala jos jedom!) shvatio sam da mi nedostaje njegov zvuk.

Jebi ga, ložim se na ampove koji nisu dosadni. Ovaj to sigurno nije.

Već sam negde pisao o poredjenju sa F5...po meni ima dosta sličan osnovni karakter kao i F5-ica i to uglavnom u neutralnosti u reprodukcije.

Ono što F5 ima je doza maaala doza "šećera" u zvuku, ali ono što mi je falilo kod F5, a što Umka amp ima je osećaj kontrole i brzine u zvuku, iako je na mom setupu tada to zvučalo malo previše klinički. Deluje mi da može da se izbori sa bilo čim što mu se servira-detalji se ispucavaju bez trzaja. Manjak težine, slam-a u bassu je po meni jako dobro kompenzovano kontrolom istog. Što bi rekli mi audiofuli "PRAT da se usereš". Amp ne deluje previše izbirljiv sa kutijama i može da vozi štagod nakačiš na njega. Umka mi je takođe bacala veći stage po širini od F5.

Trenutno slušam KSA-50 klon sa nesto smanjenim biasom (trebalo bi da je jedan od boljih uradaka DJK-a) i veoma uživam u njegovom zvuku. Velik stage, masan bas, 3d odličan, izvlači detalje na tihom slušanju, ima magije u zvuku, koloritet instrumenata odličan...ali mi fali te brzine, detalja i attack-a koju ima Umka amp.

Mislim da bi se trebalo poigrati sa kvalitetnim preampom...

Još jednom, čestitam na "prinovi" :D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

regarding chip amps ........ stari (unobtanium) Philips chipovi OM931/961/991 - sa njima moze da se napravi izvanredan "letnji" amp

 

lakoca izvodjenja , dobar zvuk - zabavan ........

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, chakija said:

Mislim da bi se trebalo poigrati sa kvalitetnim preampom...

Još jednom, čestitam na "prinovi" :D

Hvala chakija druže!

Tačno to mislim da nedostaje, probaće se tu Mu follower, eventualno Pumpkin ili kakav cevni srpp... :rolleyes:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

43 minutes ago, Shoba said:

Nema potrebe za preampovima. Ideja konstruktora jeste da napravi amp kome ne treba predpojacalo kako ne bi unistila zvuk ampa. 

Upravo tako :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Amp je vrlo neutralan, brz i analitičan, ali takođe ta "analitičnost" zna da zasmeta na momente  - nešto slično kao sa ampovima u D-klasi starije generacije (ne novi hypex i TPA čipovi). Amp nije end-of-the-road kao što ga pojedinci pokušavaju predstaviti, ali kao osnova je zaista odličan za dalji fine tuning po ukusu. Ja bi lično više voleo malo sirupa u srednjima, masti u bassu i dubine zvučne scene. Mislim da mu baš treba neki lep tube amp da ga omekša...

Konkretan primer imam u kući - slušam Krell-a KSA50 i probao sam ga sa preampom i direktno sa DAC-a i bolje mi svira preampom.

Cenim mišljenje konstruktora, ali lično sam mišljenja da svako treba da prati lične afinitete, a ne da tarapana za nekim ko ga ubeđuje da je to u stvari ono što treba da mu se sviđa.

Mislim da bi u studijskom okruženju našao dosta obožavatelja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

33 minutes ago, chakija said:

Amp je vrlo neutralan, brz i analitičan, ali takođe ta "analitičnost" zna da zasmeta na momente  - nešto slično kao sa ampovima u D-klasi starije generacije (ne novi hypex i TPA čipovi). Amp nije end-of-the-road kao što ga pojedinci pokušavaju predstaviti, ali kao osnova je zaista odličan za dalji fine tuning po ukusu. Ja bi lično više voleo malo sirupa u srednjima, masti u bassu i dubine zvučne scene. Mislim da mu baš treba neki lep tube amp da ga omekša...

Konkretan primer imam u kući - slušam Krell-a KSA50 i probao sam ga sa preampom i direktno sa DAC-a i bolje mi svira preampom.

Cenim mišljenje konstruktora, ali lično sam mišljenja da svako treba da prati lične afinitete, a ne da tarapana za nekim ko ga ubeđuje da je to u stvari ono što treba da mu se sviđa.

Mislim da bi u studijskom okruženju našao dosta obožavatelja...

Bravo Chak. Ne mogadoh da ti dam 10ak pluseva, pa samo jedan :)

Sve stoji.

Ta prevelika preciznost mi - meni lično - malo smeta. Mislim, amp je takav da bih mogao živeti sa njim - ali bih mu ipak dodao malo "šećera" u vidu nekog cevnog bafera... ili tako nešto.

Elem, večeras jednom prijatelju dah review ampa - i setih se Svaje Spijeve. Upravo ova dva su najsličnija, oba imaju svetao zvuk, oba su imuna na impedansu zvučnika, imaju identično precizan bas, oba su "analitična" - sa tim da Svaja ima u sebi malo tog "šećera" :) Da li zbog lateralaca, da li zbog bootstrapa, A klase, ali to je ono malo, ona nijansa koja daje uživački momenat.

I opet na kraju - lični ukus, lični stav, naravno ;)

p.s. Takođe, htedoh da dodam i da se složim da CMA vidim kao savršeni studio amp.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bio sam opisao sve u prvom postu... i onda mi je to forum nekako sve quotovao da nisam mogao da editujem, jedva sam - na volšeban način - uspeo da spasem prvi post, hteo sam da ga obrišem kako sam se iznervirao.. baš glup editor ima ovaj vorum.

Nacrt pločica je radio TDA, objavio na drugom forumu - uz njegovu dozvolu postaviću ovde, a može i on. Mada ova PCB ima par sitnih grešaka, on je to mislim već ispravio u novoj verziji...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Valja napomenuti da je od te prve verzije bilo jos cetiri sto nas dovodi do pet verzija od cega MK4 moze da izbaci cetvrtku na 1Mgz pri punoj snazi.

Amp je fantastican, ima pet literacija od cega je poslednja sa fetovima u izlazu i moze se pogurati u A klasu, pa kome se sta svidi.

Kostruktor tvrdi da nema zvucnih razlika u varijantama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

treba izvrsiti merenje THD spectre , i onda korigovati odnos 2. i 3. harmonika

'nako gledano , ovde garant ima viska 3-eg ....... tj. manjka 2-og

 

kako korigovati ....... namernim narusavanjem simetrije polovina sinusoide

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi šta smo ti uradili
od ampa, mama
ma ma ma ma ma
vidi šta smo ti uradili
od ampa mi

Okrenuli ga, promenili ga
i nesto sasvim drugo sklepali
vidi sta smo ti uradili
od ampa mi
.....
Promenio ga, okrenuo ga
napravio neki gadan spoj
vidi sta mi je uradio
od ampa on

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...