Jump to content
Dacho

P.audio horne

Recommended Posts

:svakatidala:

obrati paznju na ime ovog smajlija  :)

pricaj malo o orni - koja je tacno posluzila kao model , kako si napravio kalup i tako malo .......

nije se ovde puno pricalo o plasticarenju ........ dobar zanat , dakako

Neke stvari sam vec objasnio u grubo oko kalupa.

Kalkulator za izracun geometrije horne se moze skinuti na ovoj stranici: http://diyfirefly.blogspot.hr/2010/02/diy-horn-speakers-step-3-plan.html?m=1

Moj driver je 2" promjera i prema podatcima svira do 500 Hz.

Tractrix oblik horne u biti upotrebljava vecina komercijalnih proizvođaca ovakvih zvucnika i za vecinu se pokazala kao najbolji izbor. Ne kazem da je takva najbolja ali mi je najlakse napraviti pa cemo vidjeti sto ce dobroga donijeti.

9 hours ago, Dacho said:

Nakon brusenja horne izgledaju ovako...

Sada ih treba jos uglancati sa nekoliko slojeva špric kita. 

Nakon toga dolazi lakiranje u nekoliko slojeva.

image-0-02-05-05f3acaadeae9299d6cc87dfaacdeee8d21e425a0df9f86d06bf6316ffc8aead-V.jpg

image-0-02-05-3db6e125464a1843ce81a25b11484899e3e33aecd3d600e439e4239cc9e97307-V.jpg

odlicno uradjeno :) Jesi imao ranije iskustva sa poliesterom ili ti je ovo neko pocetno iskustvo?

Tu mi je uskočio prijatelj koji ima iskustva u brodogradnji i izradi horni. Znaci trube od stakloplastike ne radim ja. Ja sam mu samo nacrt napravio i finalna obrada ce biti moja. Sve ostalo radim sam u radionici od oca koji vise ne radi stolariju.

Mislim da nebi trebale zvoniti jer stakloplastika je vrlo rigidan i mrtav materijal, nije kao obicna plastika. Kada usporedimo originalnu P.Audio hornu koja ima max 2 mm stijenku od ABS platike a ipak ne zvoni i ovu sto smo radili koja ima oko 8 mm stijenku.

Stigle trube...jos moram nosače za njih izmisliti. Trenutno sam u odabiru boje, za sada je samo šprickit na njima. Moram priznati da ce biti dosta posla oko njih dok ih ne dovedem u stanje "ko pasja kesa"!:P

Zvuk je kao da ih je svevisnji pravio...divne su to sprave i zato obozavam ovaj hobi!!!:rolleyes:

20161209_172956.jpg

2016-12-09 19.13.22.jpg

2016-12-09 19.12.10.jpg

1 hour ago, ninja said:

I meni :)

Nego,  kako si ugao horne odredjivao?  Cini mi se da je nagnuto prema podu. 

Zvucnik je cijeli nagnut nazad, pa je horna malo prema dolje i napucana je tocno u celo slusaoca na negdje 350 cm udaljenosti.;)

Imam jednu dilemu i molio bih vasu pomoc ako netko ima iskustva sa takvim driverima.

Naime s obzirom da doticni zvucnici sto sam slozio zaista fenomenalno sviraju da su i mene iznenadile pojavio se interes da bi mozda za neke poznanike napravio nesto slicno...

Problem je sto ovakvih P.Audio drivera nema vise u prodaji nego postoji njegov nasljednik BMD 750 ser.2 koji nema iste parametre kao moj i donja granica mu je 800 Hz a ne 500Hz kao moj. Moja je samo pretpostavka da mozda nece isto zvucati ali to mozda i ne mora tako biti.

Da li imate kakvu preporuku za 2" commpres driver za ovakvu Tractrix hornu a da ne kosta bas prevelike novce?