Jump to content

P.audio horne


Dacho

Preporučeni Komentari

Pozdrav. Krenuo sam u jedan projekat za koji ne znam kako ce zavrsiti...

Nabavio sam 2" drivere sa originalnom hornom P.audio SD-750N

Planiram ih upariti sa dvije Westre SW300 od 12", nesto poput JBL -a 5800. Mozda ih stavim u odvojene volumene zbog velicine kutije pa bi svaka kutija bila ustvari dvije jedna na drugoj.

Jedan stari meštar mi je napomenuo da preklop frekvencija nikako ne radim na 1khz nego na 800hz. Mozda budem isao na aktivnu skretnicu ali mi to zahtjeva dodatno pojacalo.

Kako uopce upariti toliku razliku u osjetljivosti od preko 15db?!

GENERAL SPECIFICATIONS  
 
 
 
  Type   Compression Driver
  Overall Diameter   135 mm/5.3 inch
  Throat Diameter   51 mm/2 inch
  Diaphragm Diameter   72.2 mm/2.84 inch
  Nominal Imedamce   8Ω
  Voice Coil DC Resistance   6.2Ω
  Power Handling   100 Watt
  Frequency Range (± 10 dB)   500Hz - 18kHz
  Sensitivity @ 1W 1M   110 dB
  Recommended Crossover   1kHz
  Mounting Type   Bolt On
  Magnet type   Neodymium 33SH Nikle
  Magnet size   135 x 82 x 9 (mm)
  Magnet weight   21.0 oz
  Diaphragm material   Titanium
  Diaphragm Colour   Metalic Silver
  Voice coil wire   ALR
  Voice coil former   NSV
  Cover material   Aluminium
  Cover colour   Black
  Gasket material   EVA
  Gasket colour   Black
  Packing Quantity   2 pcs.
  Packing dimension WxDxH (mm)   360 x 180 x 135
 
 
 
 
 

2016-09-22 11.56.26.jpg

2016-09-22 11.57.35.jpg

image1.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

29 minutes ago, Dacho said:

Krenuo sam u jedan projekat za koji ne znam kako ce zavrsiti...

Kako uopce upariti toliku razliku u osjetljivosti od preko 15db?!

 
 
 
 

 

Na taj način se ne počinje projekat. Dobra priprema je pola posla.

Razlika u efikasnosti će biti preko 20db sa hornama.

 

Westre iskoristi i napravi subwoofer, a za projekat sa P Audio nađi odgovarajuće drajvere koji će osim bas segmenta  kvalitetno svirati  i mid.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

46 minutes ago, prophet said:

Na taj način se ne počinje projekat. Dobra priprema je pola posla.

Razlika u efikasnosti će biti preko 20db sa hornama.

 

Westre iskoristi i napravi subwoofer, a za projekat sa P Audio nađi odgovarajuće drajvere koji će osim bas segmenta  kvalitetno svirati  i mid.

To su driveri koje imam...nisam ih nabavljao bas za ovaj projekat koji ne znam u kojem ce smjeru otici...tako da evo priprema i planovi se tek razvijaju. 

Ne bih htjeo bas uvoditi jos jedan driver a pogotovo ne ici u trosistemce. Westra ide do 2500hz, ako radim preklop sa hornom na 800hz zasto mislis da bi trebao jos jedan driver za midbas? 

Ovo radim za kucnu upotrebu bez ikakvih pretenzija za glasno slusanje, dakle ne treba mi velika snaga niti veliki druck u zvuku!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Generalno horne koje su tako dugacke na ulazu sa naglom difrakcijom cesto imaju problema i ne zvuce previse lepo . Pricam o upotrebi za HiFi svrhe, za PA to i nije toliko presudno. Problem su refleksije koje nastaju u difrakcionom slotu koje u spektru umeju da naprave haos.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, vjerovatno si upravu. Probao sam danas malo hornu, vrlo cisto radi ali ima malo plasticni neobicni prizvuk.

Morat cu napraviti Yuichi hornu onda. Koju varijantu bi preporucili za ovakav 2" driver?

Pokusat cu ju napraviti od medijapana pa ju presvucem sa stakloplastikom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Evo pocela su lagana testiranja. Uz P.audio pao je izbor igrom slucaja na Sica driver od 12". Napravio sam dvije probne kutije razlicite litraze i vec ih danima testiram, mijenjam volumen i BR cijevi.

Skretnica je aktivna LEM XO 202, pojacala za horne lampe na bazi PCL 86 a na mid/basu Hitachi HMA 8500 2x120w.

Poprilicno sam ugodno iznenađen i u ovakvom probnom ustroju.

Premda i ove originalne P.audio horne dosta dobro zvuce ipak bi isao na drugu konstrukciju.

Dilema je da li ici na okrugle kao Avangarde, Oris ili sl......ili na Yuichi.

Nisam ih nikada uspoređivao, kazu da su okrugle sa dosta uskim sweet spotom, dok horne poput Yuichi ima siri kut usmjeravanja zvuka. 

Sto predlazete, koja su iskustva?

1476127055735-1940694847.jpg

Screenshot_2016-10-04-13-44-55.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.diysoundgroup.com/plastic-seos-12.html Alternativa hornama...

http://www.diysoundgroup.com/autotech-horns.html još horni...

Bilo bi dobro da koristiš neki od programa za proračun kutije, ono osnovno, litraža, broj reflexa, prečnik i dužina cevi, obično ima i predvidjanje bas odziva.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koriste se programi naravno...prijatelj mi radi na kompu izracune, dobili smo za ovaj driver najidealnije oko 63 litre uz tunning na 38 Hz.

Ali ipak teorija je drugo a praksa u prostoriji je nesto drugacija. Smisao je posto se mogu igrati sa volumenom i raznim kutijama da se u praksi sami uvjerimo da li nesto funkcionira ili ne.

Znaci nista se ne radi ovdje ofrlje otprilike ali se probavaju razne opcije. To naravno puno vise kosta i dugotrajniji je postupak ali ipak u konacnici je meni sigurnije prije izrade konacne kutije.

image-0-02-05-6fe3e7bd7b10f0ff09d57165e72b183948381ed48923ecb94afc59bf026a8fc6-V.jpg

image-0-02-05-9a50f098e6fca9f06b073b8b283283b1d7a2b2b361c262872b7776aec210a2a4-V.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Eto nakon puno muke zvučnici su pri kraju...još jedino tractrix horne nisu gotove pa je slusanac sa originalnima od P audia.

Ako ima interesa uskoro kada sve dovrsim bih detaljno opisao svaki korak izrade sa puno slika jer sam slikao sve muke i dileme sto sam prosao...

Dakle komentari na prvu....slobodno kritizirajte!!

20161123_072633.jpg

image-0-02-05-5bce493afeb5c8486ec8cc65550896823f754e51745b057b56d5e09f18b45cb2-V.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, tako nesto, zbog designa sam isao na kutiju koja je tanka (23.5 cm) a onda unutra bas i nema mjesta za igranje sa duzinom BR cijevi. Zato sam ih izvukao prema dolje pa koljenom prema naprijed. Sada se mogu igrati unutar kutije sa tuningom i duzinom cijevi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle o samim driverima sam ponesto napisao. Ne mogu reci da sam baš te htjeo ali tako je ispalo da su P.audio i Sica dosli u opticaj. Sica mi je interesantna zbog svojih performansi i dobro se uklopio sa hornom. 

Za design su mi dosta bitni parametri bili da pobjegnem od klasicne kutije kao mali frizider i da pokusam napraviti nesto drugo. Proracun za bas driver je izgledao da treba kutija biti oko 60 litara ali praksa je pokazala nesto drugacije. Kao sto sam vec pokazao napravio sam probne kutije nesto vece litraze 105 l i 90 l pa sam volumen smanjivao sa pijeskom. Na kraju mi je akusticki najbolje ispalo 80l a i simulacija za tu litrazu je neloša.

Dakle ideja na osnovu volumena je bila napraviti po gabaritima poveliku kutiju i da horna bude kao dio kutije a ne da bude nataknuta samo odozgora kao truba na kanti smeca.

Zvucnik u biti izgleda kao open baffle ali ustvari to nije nego je klasicni BR sa dva auspuha.

Kao sto se vidi malo je nagnut unazad tako da se mogu osi od jednog i drugog drivera ukrstiti tocno kod slusatelja, u tu svrhu ce horna biti na posebnom nosacu da se moze regulirati nagib a i da se moze pomicati naprijed nazad zbog faznog pomaka membrana.

Materijal od cega su kutije napravljene je MDF 22mm srednje gustoce i sa tim bas i nisam sretan, zivo smece od medijapana. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...