Jump to content

P.audio horne


Dacho

Preporučeni Komentari

Neke stvari sam vec objasnio u grubo oko kalupa.

Kalkulator za izracun geometrije horne se moze skinuti na ovoj stranici: http://diyfirefly.blogspot.hr/2010/02/diy-horn-speakers-step-3-plan.html?m=1

Moj driver je 2" promjera i prema podatcima svira do 500 Hz.

Tractrix oblik horne u biti upotrebljava vecina komercijalnih proizvođaca ovakvih zvucnika i za vecinu se pokazala kao najbolji izbor. Ne kazem da je takva najbolja ali mi je najlakse napraviti pa cemo vidjeti sto ce dobroga donijeti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, Dacho said:

Nakon brusenja horne izgledaju ovako...

Sada ih treba jos uglancati sa nekoliko slojeva špric kita. 

Nakon toga dolazi lakiranje u nekoliko slojeva.

image-0-02-05-05f3acaadeae9299d6cc87dfaacdeee8d21e425a0df9f86d06bf6316ffc8aead-V.jpg

image-0-02-05-3db6e125464a1843ce81a25b11484899e3e33aecd3d600e439e4239cc9e97307-V.jpg

odlicno uradjeno :) Jesi imao ranije iskustva sa poliesterom ili ti je ovo neko pocetno iskustvo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tu mi je uskočio prijatelj koji ima iskustva u brodogradnji i izradi horni. Znaci trube od stakloplastike ne radim ja. Ja sam mu samo nacrt napravio i finalna obrada ce biti moja. Sve ostalo radim sam u radionici od oca koji vise ne radi stolariju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da nebi trebale zvoniti jer stakloplastika je vrlo rigidan i mrtav materijal, nije kao obicna plastika. Kada usporedimo originalnu P.Audio hornu koja ima max 2 mm stijenku od ABS platike a ipak ne zvoni i ovu sto smo radili koja ima oko 8 mm stijenku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Stigle trube...jos moram nosače za njih izmisliti. Trenutno sam u odabiru boje, za sada je samo šprickit na njima. Moram priznati da ce biti dosta posla oko njih dok ih ne dovedem u stanje "ko pasja kesa"!:P

Zvuk je kao da ih je svevisnji pravio...divne su to sprave i zato obozavam ovaj hobi!!!:rolleyes:

20161209_172956.jpg

2016-12-09 19.13.22.jpg

2016-12-09 19.12.10.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam jednu dilemu i molio bih vasu pomoc ako netko ima iskustva sa takvim driverima.

Naime s obzirom da doticni zvucnici sto sam slozio zaista fenomenalno sviraju da su i mene iznenadile pojavio se interes da bi mozda za neke poznanike napravio nesto slicno...

Problem je sto ovakvih P.Audio drivera nema vise u prodaji nego postoji njegov nasljednik BMD 750 ser.2 koji nema iste parametre kao moj i donja granica mu je 800 Hz a ne 500Hz kao moj. Moja je samo pretpostavka da mozda nece isto zvucati ali to mozda i ne mora tako biti.

Da li imate kakvu preporuku za 2" commpres driver za ovakvu Tractrix hornu a da ne kosta bas prevelike novce?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Skuplja se polako materijal za novi projekat...

Koncept je slican, driveri isti kao do sada. Razlika u odnosu na prve kutije je da ce biti 2 drivera po jednoj kutiji i to u odvojenim volumenima. Horna ostaje ista Tractrix sa 2" compress driverom.

Zvucnik ce biti potpuno aktivan sa pojacalima i aktivnom skretnicom ugrađenom u sebi.

Bas drivere ce pogoniti digitalni stereo modul, znaci 1 ulazni signal u oba kanala pa onda svaki od stereo kanala po 1 driver.

Dilema mi je da li svaki Sica driver staviti u identicne volumene (sada radi u 80 litara) ili jedan u 80 a drugi u recimo 60 litara.

Nemam iskustva sa takvim razdvajanjem pa otvaram raspravu. Pretpostavka je, posto svaki volumen pokazuje drugaciji odziv sto se vidi iz dijagrama, da ce donji spektar ispod 60 Hz biti bolje pokriven...možda!!

image-0-02-05-92488dfd6827b41b64a678089cd945db93b4d6cd8bcf9fb7bbd5304affdd94de-V.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dacho, ugradjivanje xo i pojacala u kutiju je ok ako se gleda prakticnost, izgled i kompaktnost, iz tog razloga se primenjuje najcesce kod subova. IME, sa aktivnim sistemima, bolje je resenje da xo + amp budu van kutije zvucnika. Elektronika nije pod uticajem vibracija koje su neminovne, hladjenje je bolje a i lakse je eventualno eksperimentisanje sa drugim ampom.

Jos jedan hint pre nego se odlucis za tjun kutija. Ako mozes na mesto gde ce ti stajati buduce kutije, postavi neke druge sa pa uradi merenje mikrofonom sa mesta slusanja. Dobices grafik na kome ce se jasno videti nekoliko dominantnih pikova koji su modovi sobe. Posto ce se istovetni modovi pojaviti i kod nove kutije, kod biranja tjuna novog zvucnika onda gledas da se tjun ne poklapa sa prisutnim modom, nego sa najblizom “nulom” kako bi bas docnije bio sto ravnomerniji. BTW, meni se to desilo pre 4-5 godina pa sam naknadno menjao tjun kod 2 suba.

Inace, nema nista lose ako su 2 basa u 1 kutiji sa razlicitim tjunovima, razlog sam upravo naveo, imaces ravnomerniji bas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dacho, moj predlog je da umesto bas refleks kutija uradis 2 x TQWT kabinete. HF ostaje u sredini. Donji kabinet stoji normalno a onaj gore je "naopako". Ja to sebi planiram uraditi. Videcu da nacrtam i da posaljem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...