Jump to content

Risiver sa ELL80


Walter

Preporučeni Komentari

Došao sam skoro u posed jednog radio risivera s kraja 60-tih (made in  Danmark!). Zanimljivo je da datira iz vremena kada su tranzistori već uveliko bili u modi (na kućištu sa unutrašnje strane utisnut datum 25 august 1968.). Risiver ko risiver, dosta ružnjikav i po ondašnjoj modi "širokog" dizajna (preko 70 cm u širinu), sa zvučnicima sa strane. Zvučnici su Peerless,alnico, model E 65bt (nemam nikakav podatak o njima osim da su impedanse 3.2 Ohm).

Od ulaza ima dva DIN priključka za trakaša i jedan za gramofon. Za dva zvučnika 4 Ohm predviđeni su DIN 2p izlazi.

Ali bio mi je interesantan što je lampaš, na žalost sa lampama ELL80 u  izlazu (retke za naći i skupe), stereo, push-pull izvedba. Ima i pravi MPX stereo dekoder, tranzistorski. Pored izlaznih ima još par ređe upotrebljavanih lampi, sve u svemu ukupno 11 kom. Ispravljač standardno za ono vreme grec B250 C200. Iako su u to vreme već uveliko koristili štampane ploče, ožičenje je izvedeno point to point (me like :)).

Uzeo sam ga u suštini sa namerom da bude donor za mrežni i izlazne trafoe, pa da pravim pojačalo od njega.

Risiver nije davao znake života, kada je stigao. Kada sam ga otvorio, ustanovio sam da je samo reagovala zaštita i neka žica je bila odlemljena. Kada sam ga priključio, posle opravke, zasvirao je (jupii!).

Na žalost, pošto nisam imao nameru da ga zadržim u integralnom stanju, nisam ga ni slikao pre kupusanja.

 

 

slika 1.jpg

 

 

 

 

 

slika 2.jpg

slika 3.jpg

slika 2.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ipak, što sam ga duže gledao sve mi se više svideo, pa sam odlučio da ga smanjim, tako da mu odsečem "uši" i da od radio risivera postane pravi risiver, kao što zaslužuje ;).

Evo, kako otprilike treba da izgleda:

 

IMG_20160917_131925.jpg

Biće širine otprilike 42cm i visine 17 cm.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Povadio sam mu sve lampe, ispomerao žice i vraćao i uspeo prilično da skinem 50 godina prašine. 

Kada sam ga uključio da ga vidim kako svira čist i osvežen (?!?) upalio se normalno, ali je posle par sekundi krenuo da se pojavljuje beli dim (onaj na koji uređaj radi i ne sme da izađe). Iključio sam ga brzo ali pretpostavio sam da neće na dobro izaći. 

Pregledao sam šta bi mogao da bude uzrok i ubrzo shvatim. Prilikom vraćanja svega na svoje mesto desila mi se glupost da u brzini zamenim mesto dve lampe, ell80 i ecc83. Pošto je grejanje ECC83 namešteno na 6.3V pinovi 4 i 5 su došli u kratak spoj, zbog drugačijeg vezivanja u odnosu na ostale lampe :(

Vratio sam ih na pravo mesto i upalio. Naravno, risiver mrtav, nema grejanja, lampice ne sijaju. Nigde napona.

Odmah sam pomislio na trafo, razvezao ga, skinuo sa šasije i izmerio. Visoki napon normalan a na grejanju ništa. Pokrenuh zato pre par dana temu za majstora za motanje trafoa, ali odziv je bio gotovo zanemarljiv. Razmišlao sam o dodavanju posebnog trafoa za grejanje (potrebno oko 4,5A/6.3V) ali ne bih imao gde da ga stavim, nema slobodnog prostora.

Druga varijanta je bila da poručim nov trafo sa potrebnih vrednosti napona i struja.

Čika brka me ipak odgovorio i predložio da ga odnesem kod njegovog majstora za trafoe, samo da ga razbucam pre toga. Odlučio sam se za tu varijantu. Ugrabio slobodno vreme za operaciju rasturanja, ali reko da proverim još jedan put tačne vrednosti napona, sa pouzdanim instrumentom. I šokiram se što na grejanju pokazuje 6.8V! Uzeh opet kineski analogni i shvatim da ima neki bag kada mu se smanjuje opseg posle merenja visokog napona, neće da pokaže ništa.

Naravno, obradovah se zbog ispravnog trafoa, ali nešto drugo je ipak bilo u kvaru, te reših da ga odnesem na kanal kod Čika brke, taman da ga i on vidi i čuje, pošto je izrazio želju.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odmah smo se bacili na posao, kvar je odmah pronađen i saniran, a usput su promenjeni i svi katodni elektroliti, pa smo bili spremni i za svečano puštanje u rad.

Upalili smo ga, lampice zasijale, lampe zagrejale, sve u redu bez dima, ali ni da bekne! Izlazni stepen de daje ništa. Okrenemo ga natraške i ubrzo ostanemo zatečeni. Na jednoj izlaznoj lampi jedna šica visi nepovezana, a pinovi totalno nepravilno povezani (??) Dve identične izlazne lampe, sasvim različito ožičene. I tu Čika brki sine šta je u pitanju. Prethodni "majstor" u nedostatku odgovarajuće ELL80 lampe prepravio jedan kanal, tako da pasuje druga lampa (izgleda el84). Pošto su oznake na lampi bile izbrisane, nije nam palo na pamet pre toga da jedna nije ELL80 :o

Nije radilo zato što su prava i "fake" ell80 slučajno zamenile mesto. 

Čika brka u akciji:

IMG_20160917_001125.jpgIMG_20160917_001150.jpg

Pošto bih želeo da risiver ostane u originalnoj konfiguraciji, fake lampa je izbačena a podnožje prelemljeno da bude kako treba. 

Trenutak istine je nastupio i... jeah, radi kako treba, svira :D.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

risiver je ruzan, ali dopadljiv.

seksi ruzan. :)

bilo mi je zadovoljstvo sto je dosao kod mene na kanal.

prva stvar koja mi je pala u oko je upgrade majstora koji je

prethodno servisirao risiver.

najverovatnije zbog nedostatka ELL80, levi kanal je prebudzio

sa PP na SE sa EL84.

katastrofa.

ELL80 se inace menja sa 2x EL95.

naravno, vraceno je u original.

sad, jedino preostaje da se nadje jedna ELL80.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vlada treba da odradi ono sto je i zamislio.

kuciste obavezno drugo.

i eto ti risiver, i to stereo.

sto se tice zvuka, ne moze da pokaze sta zna na

originalnim Peerless fullrange zvucnicima.

ali na klempavim Yamahama ... sacuvaj boze.

6w na 97dB.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nastavak:

usledilo je rasturanje starog kućišta, pa zatim skraćivanje na potrebnu meru.

IMG_20160917_152759.jpg

 

Zatim i sastavljanje i sušenje:

IMG_20160917_183413.jpg

 

Posle sušenja, sledi šmirglanje dok se ne skine stari sloj laka i boje...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bio je jedan stereo radio prepakovan u stakleno kućište (vitrinu?) na KP do juče, koji je imao to rešenje. Čak je i cena bila ok, dovoljno da se ubedim da ga uzmem kao backup plan, ali dok sam se vratio sa sela i dečijeg rođendana, prokletinja je prodata.

A vukao se po oglasima par nedelja pre toga :( 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Em je ruzno em je usteda?

Pa posto su dve jeftinije i tri konektora..da li se vredi za mozda 10$ razlike diferencije praviti frankenstajna, ili imati originalnu opciju sa konkretnom ampom ?

Plus sto sigurno nije isti zvuk sa duopentodom i dve baska pentode..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...