Jump to content
velicko

Raspberry PI, MPD Player

Recommended Posts

CENA/Troškovi

Kad saberete sve troškove za RP, DAC, komponente za ispravljač, dobre konektore i dobru kutiju, puno izađe...

Još kad na to dodate značajno vreme potrebno da se sve instalira i (kako treba) podesi na linuxu,

Ovo je skup uređaj, ali vredi svakog evra i svakog uloženog vremena i truda.

I na kraju da se zahvalim mojim prijateljima koji su mi pomogli da napravim ovaj uređaj, prvenstveno Laletu, na savetima, pedantnom SMD lemljenju, izradi linearnog napajanja, na strpljenju..., Barniju na veoma korisnim savetima i kompaniji AVM Mechanic na izuzetno dobrom kućištu... J

Velicko,

hvala na lepom prikazu, konciznim objašnjenjima svakog koraka, smernicama za dalje unapređenje sprave.

Voleo bih da možemo što više ovakvih projekata da vidimo na Forumu.

Bravo! :) 

Svaka cast, cestitke za projekat, resenja i finalne rezultate.

Interesuje me, da li je Raspberry Pi usko grlo sto se tice USB Dac-a pa je zbog toga eliminisan taj tip Dac-a kao izbor? Postoji li mogucnost za kvalitetno resenje stabilnog napajanja na USB portovima?

Pozdrav.

Ja sam odustao od pokušaja da USB koristim kao izlaz za DAC jer sam na internetu našao značajan broj postova gde su se ljudi žalili da USB "unosi smetnje"... ne sećam se detalja. 

Moja pretpostavka je da to ima veze i sa tim da USB deli magistralu sa Ethernet portom.

Još jedan komentar, Ethernet veza sa ruterom zna da unese smetnje (verovatno zbog zajedničke mase) koje doduše nisam čuo, ali smo ih detektovali merenjem. 

Pozdrav,

31 minutes ago, ab-Co-axial said:

Postoji li mogucnost za kvalitetno resenje stabilnog napajanja na USB portovima?

Da, ali to zahteva veoma precizno lemljenje.  

Jednostavnije je staviti aktivan USB HUB.

Vrlo zanimiljva tema i lepo prikazan projekat, i sam imam RPI1 B+ kao alternativni izvor pa imam par pitanja.

- Da li se nesto promenilo za verzijom 3 u vezi master clock-a? Tj da li se sada na GPIO portu postoji MCK pin, ja sam zbog tog ogranicenja presao na USB>I2S vezu.

- Koliko znam MPD i dalje ne podrzava native DSD? Meni je proradio tek posle patcha odavde https://github.com/lintweaker

1 hour ago, velicko said:

CENA/Troškovi

Kad saberete sve troškove za RP, DAC, komponente za ispravljač, dobre konektore i dobru kutiju, puno izađe...

Još kad na to dodate značajno vreme potrebno da se sve instalira i (kako treba) podesi na linuxu,

Ovo je skup uređaj, ali vredi svakog evra i svakog uloženog vremena i truda.

I na kraju da se zahvalim mojim prijateljima koji su mi pomogli da napravim ovaj uređaj, prvenstveno Laletu, na savetima, pedantnom SMD lemljenju, izradi linearnog napajanja, na strpljenju..., Barniju na veoma korisnim savetima i kompaniji AVM Mechanic na izuzetno dobrom kućištu... J

Mozete li ipak navesti krajnju cenu?
Hvala.

Just now, Zverogušter said:

Mozete li ipak navesti krajnju cenu?
Hvala.

Cene su relativno lako dokučive...  

Raspberry PI - 55 do 65 EUR, zavisi gde se kupuje

DAC - 80-90 EUR + troškovi poštarine...      (postoje i jeftinije varijante, ali ih ne preporučujem..)

Trafoi - 2x20 do 2x30 EUR, zavisi gde se kupuju...

Ispravljač - pretpostavljam da može da se napravi za dvadesetak EUR

Dobro aluminijumsko kućište 120 do 200 EUR

Kabl za HDMI - 12-15 EUR

Konektori, prekidači - od 20 do 100 EUR...  (po volji i želji...)

RAD  (lemljenje/prepravke, sklapanje, instalacija i podešavanje linuxa) - ??   - puuno...   :)

34 minutes ago, velicko said:

Još jedan komentar, Ethernet veza sa ruterom zna da unese smetnje (verovatno zbog zajedničke mase) koje doduše nisam čuo, ali smo ih detektovali merenjem. 

Pozdrav,

Ovo jeste problem RPi-a i resava se jednostavno, koriscenjem plasticnog konektora za ethernet kabel koji ide u RPi

30 minutes ago, silentbob said:

- Da li se nesto promenilo za verzijom 3 u vezi master clock-a? Tj da li se sada na GPIO portu postoji MCK pin, ja sam zbog tog ogranicenja presao na USB>I2S vezu.

Koliko sam ispratio nije se nista promenilo, RPi i dalje ima jedan oscilator i to nesretno izabran sto se Audio-a tice od 19.2Mhz

nema MCK

a da  bi se dobio clock za audio uzorke od 44.1khz koristi se frakcioni delioc, koji je poprilicno los.

frakcioni delioc da bi dao 3.25 na primer ,daje 3334 (ako se gledaju sirine) sto je za audio jako lose.