Jump to content
velicko

Raspberry PI, MPD Player

Recommended Posts

Vrlo zanimiljva tema i lepo prikazan projekat, i sam imam RPI1 B+ kao alternativni izvor pa imam par pitanja.

- Da li se nesto promenilo za verzijom 3 u vezi master clock-a? Tj da li se sada na GPIO portu postoji MCK pin, ja sam zbog tog ogranicenja presao na USB>I2S vezu.

- Koliko znam MPD i dalje ne podrzava native DSD? Meni je proradio tek posle patcha odavde https://github.com/lintweaker

1 hour ago, velicko said:

CENA/Troškovi

Kad saberete sve troškove za RP, DAC, komponente za ispravljač, dobre konektore i dobru kutiju, puno izađe...

Još kad na to dodate značajno vreme potrebno da se sve instalira i (kako treba) podesi na linuxu,

Ovo je skup uređaj, ali vredi svakog evra i svakog uloženog vremena i truda.

I na kraju da se zahvalim mojim prijateljima koji su mi pomogli da napravim ovaj uređaj, prvenstveno Laletu, na savetima, pedantnom SMD lemljenju, izradi linearnog napajanja, na strpljenju..., Barniju na veoma korisnim savetima i kompaniji AVM Mechanic na izuzetno dobrom kućištu... J

Mozete li ipak navesti krajnju cenu?
Hvala.

Just now, Zverogušter said:

Mozete li ipak navesti krajnju cenu?
Hvala.

Cene su relativno lako dokučive...  

Raspberry PI - 55 do 65 EUR, zavisi gde se kupuje

DAC - 80-90 EUR + troškovi poštarine...      (postoje i jeftinije varijante, ali ih ne preporučujem..)

Trafoi - 2x20 do 2x30 EUR, zavisi gde se kupuju...

Ispravljač - pretpostavljam da može da se napravi za dvadesetak EUR

Dobro aluminijumsko kućište 120 do 200 EUR

Kabl za HDMI - 12-15 EUR

Konektori, prekidači - od 20 do 100 EUR...  (po volji i želji...)

RAD  (lemljenje/prepravke, sklapanje, instalacija i podešavanje linuxa) - ??   - puuno...   :)

34 minutes ago, velicko said:

Još jedan komentar, Ethernet veza sa ruterom zna da unese smetnje (verovatno zbog zajedničke mase) koje doduše nisam čuo, ali smo ih detektovali merenjem. 

Pozdrav,

Ovo jeste problem RPi-a i resava se jednostavno, koriscenjem plasticnog konektora za ethernet kabel koji ide u RPi

30 minutes ago, silentbob said:

- Da li se nesto promenilo za verzijom 3 u vezi master clock-a? Tj da li se sada na GPIO portu postoji MCK pin, ja sam zbog tog ogranicenja presao na USB>I2S vezu.

Koliko sam ispratio nije se nista promenilo, RPi i dalje ima jedan oscilator i to nesretno izabran sto se Audio-a tice od 19.2Mhz

nema MCK

a da  bi se dobio clock za audio uzorke od 44.1khz koristi se frakcioni delioc, koji je poprilicno los.

frakcioni delioc da bi dao 3.25 na primer ,daje 3334 (ako se gledaju sirine) sto je za audio jako lose.

Dodatni problem RPi-a je sto nema podrsku za DSD-a preko I2s-a

koju sabre 9018 recimo ima podrzano na ulazu.

Tako da ako se cuje DSD, on to ili radi DOP pa u DAC-u sto mislim da pomenuti DAC nema(mozda gresim ali ne vidim na spec-u)

ili radi on-the-fly softwareski sto je opet daleko od kvaliteta koji moze da se dobije direktni DSD stream-om

to prakticno i nije DSD nego konverzija "losim" software-om u PCM i ako takvim poslatim ka DAC-u

1 hour ago, vinko said:

Dodatni problem RPi-a je sto nema podrsku za DSD-a preko I2s-a

koju sabre 9018 recimo ima podrzano na ulazu.

Tako da ako se cuje DSD, on to ili radi DOP pa u DAC-u sto mislim da pomenuti DAC nema(mozda gresim ali ne vidim na spec-u)

ili radi on-the-fly softwareski sto je opet daleko od kvaliteta koji moze da se dobije direktni DSD stream-om

to prakticno i nije DSD nego konverzija "losim" software-om u PCM i ako takvim poslatim ka DAC-u

Zanimljivo, hvala na dodatnom objasnjenju.

Nedavno sam kupio zeni HP Business desktop http://www.amditc.com/product_info.php?products_id=39  sa pojacanim RAM-om od 4GB i 320GB HDD koriscen za 80evra i tvrdim da je to uz neku audiophilsku ver.Linuxa koji omogucava pristup preko moba ili tableta nenadjeb jivo resenje za te pare.

Ja se i dalje ..urcim sa Mac Mini-jem iako bih bez problema presao na zeninu varijantu.

7 hours ago, vinko said:

DSD se čuje, i zvuči odlično.  Bolje nego 44.1 KHz...  

(možda može da se kaže i da 44.1 KHz zvuči lošije zbog frakcionog delioca :)

Po pitanju MCKL, master slave, reizgradnja MCKL ... čitao, nailazio na razne varijante i predloge... i birao da li da odustanem ili probam... 

Probao, i prezadovoljan zvukom..

Možda po pitanju jittera pomaže i: SABRE 9023p chip DAC sa nekom njihovom Time Domain Jitter Eliminator 

A možda ovde pomaže i low-jitter oscillator(Xpreso Fox)

Ko zna... 

:)

Sjajno velicko, sjajan rad!

Sa zetom sam pravio (ucestvovao  hardverski) u pravljenju video igracke sa Kodi-jem, i bas sam evocirao probleme koji su vec bili, narocito oko kilavih mikrousb i napajanja. Finale je bilo uzimanje posebnih konektora i lemljenje ozbiljnih zica umesto standardnih dlaka, uz pravljenja Y kabla da se hard i PRI ne bore za "vazduh". Hardic prosto smanji protok.

Moj predlog da se RPI koristi za audio je zastala zbog izbora DAC-a, ali si ti resio gomilu dilema, pa nam je zamisljeni projekat sada vec na 80% idejne realizacije :) 

Sjajan rad. Sjajna kutija. Ima tu prostora za unapredjenja, malo jace oklapanje ili izdvajanje mreznog dela, cvrsci regulator, od prostog hardvera, a softver ionako moze da se dozvrlja :) 

Koje si memorije koristio za RPI, ultrabrze SD ili nesto trece, ili je potpuno nekriticno?

Velicko, moram da kazem da moji postovi na ovu temu nemaju apsolutno nikakvu nameru da umanje vrednost tvog rada niti ubedjivanja.

Imam neko iskustvo na temu i samo zelim znanje ili bolje receno misljenje iz mog ugla da dam, da i drugi mogu da iskoriste prilikom analize za neke svoje radove.

Tebi svaka cast na uradjenom i siguran sam da si zadovoljan zvukom.

Jos vise za tutorijal koji si ostavio da i drugi mogu da slede.

Vinko

On 9/2/2016 at 11:56 PM, velicko said:

DSD se čuje, i zvuči odlično.  Bolje nego 44.1 KHz...  

(možda može da se kaže i da 44.1 KHz zvuči lošije zbog frakcionog delioca :)

DSD64 korisit isti sample rate kao i PCM 44.1khz i samim tim isti frakcioni delioc

DSD64 ---  64*fs = 2.822400 MHz => fs = 44.1 KHz

Tako da isti problemi postoje.

ALi i uz to dodatno  kazem da nevidim koji je put DSD source do izlaza kroz I2s magistralu.

1. RPI nema Linux kernel driver DSD over I2s bez DOP-a, 

2. I da ima DOP prelaz preko I2s pomenuti DAC ne podrzava Dop na ulazu

3. ostaje da se radi softwareska DSD konverzija u PCM losim software-om u realnom vremenu, 

Moguce da gresim ,ali ovo mi se cini tehnicka postavka.

Sto se tice DAC chipa i njegove jitter eliminacije, ono sto unese frakcioni delioc, sa nacinom rada Jiter eliminator nije u stanju da ispravi kako valja.

Slusao sam na test bench-u sa i bez frakcionog delioca(objasnicu posle kako) i cujna je razlika.

dodatno, ako uzimate DAC chip prepuruka je 9018 koji je bolji po karakteristikama a i za red velicine skuplji (mislim na cenu samog chip-a) od 9023

Mislim da ima mali DAC sa 9018 za 100ak evara 

7 minutes ago, vinko said:

DSD64 korisit isti sample rate kao i PCM 44.1khz i samim tim isti frakcioni delioc

DSD64 ---  64*fs = 2.822400 MHz => fs = 44.1 KHz

Tako da isti problemi postoje.

ALi i uz to dodatno  kazem da nevidim koji je put DSD source do izlaza kroz I2s magistralu.

1. RPI nema Linux kernel driver DSD over I2s bez DOP-a, 

2. I da ima DOP prelaz preko I2s pomenuti DAC ne podrzava Dop na ulazu

3. ostaje da se radi softwareska DSD konverzija u PCM losim software-om u realnom vremenu, 

Moguce da gresim ,ali ovo mi se cini tehnicka postavka.

Vinko, 

Kad pogledam malo detalje i tekstove na internetu, vidim da si potpuno u pravu.  

Softver kod sviranja DSD falova radi konverziju iz DSD u PCM. 

Koliko je to u praksi loše, za sada ne mogu da kažem.  

Albumi koje sam "nabavio" u DSD formatu (npr - Tsuyoshi Yamamoto - Autumn in Seatle, Modern Jazz Quartet nekoliko albuma, Stan Getz - Pure Getz... ) bolje zvuče kada ih uporedim sa FLAC-ovima koje sam imao a čiji je izvod CD. 

Može da se desi da je samo "grebovanje" tamo urađeno kvalitetnije.. ne znam.  Možda neku ulogu ima i sama psiha... :) Problemi na koje se na internetu najčešće žale, kod konverzice DSD-PCM, - da čuju neka pucketanja ili čak i jake pikove na prelazima između pesama kod ove konfiguracije ne postoje... 

Doduše, neki HiRes albumi koji su stvarno kvalitetno digitalizovani sa gramofonskih ploča, ponekad donesu i po neko sitno puc... (koje se ponavlja u ritmu okretanja gramofonske ploče...) a to meni iz neke nostalgije prija... :)  

Kako god, platforma je otvorena... kad se pojavi neki novi Raspberry PI 4, Bananna PI xx... lako će se zameniti..