Jump to content

Raspberry PI, MPD Player


velicko

Preporučeni Komentari

1 hour ago, vinko said:

Dodatni problem RPi-a je sto nema podrsku za DSD-a preko I2s-a

koju sabre 9018 recimo ima podrzano na ulazu.

Tako da ako se cuje DSD, on to ili radi DOP pa u DAC-u sto mislim da pomenuti DAC nema(mozda gresim ali ne vidim na spec-u)

ili radi on-the-fly softwareski sto je opet daleko od kvaliteta koji moze da se dobije direktni DSD stream-om

to prakticno i nije DSD nego konverzija "losim" software-om u PCM i ako takvim poslatim ka DAC-u

Zanimljivo, hvala na dodatnom objasnjenju.

Nedavno sam kupio zeni HP Business desktop http://www.amditc.com/product_info.php?products_id=39  sa pojacanim RAM-om od 4GB i 320GB HDD koriscen za 80evra i tvrdim da je to uz neku audiophilsku ver.Linuxa koji omogucava pristup preko moba ili tableta nenadjeb jivo resenje za te pare.

Ja se i dalje ..urcim sa Mac Mini-jem iako bih bez problema presao na zeninu varijantu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, vinko said:

Tako da ako se cuje DSD, on to ili radi DOP pa u DAC-u sto mislim da pomenuti DAC nema(mozda gresim ali ne vidim na spec-u)

ili radi on-the-fly softwareski sto je opet daleko od kvaliteta koji moze da se dobije direktni DSD stream-om

DSD se čuje, i zvuči odlično.  Bolje nego 44.1 KHz...  

(možda može da se kaže i da 44.1 KHz zvuči lošije zbog frakcionog delioca :)

Po pitanju MCKL, master slave, reizgradnja MCKL ... čitao, nailazio na razne varijante i predloge... i birao da li da odustanem ili probam... 

Probao, i prezadovoljan zvukom..

Možda po pitanju jittera pomaže i: SABRE 9023p chip DAC sa nekom njihovom Time Domain Jitter Eliminator 

A možda ovde pomaže i low-jitter oscillator(Xpreso Fox)

Ko zna... 

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sjajno velicko, sjajan rad!

Sa zetom sam pravio (ucestvovao  hardverski) u pravljenju video igracke sa Kodi-jem, i bas sam evocirao probleme koji su vec bili, narocito oko kilavih mikrousb i napajanja. Finale je bilo uzimanje posebnih konektora i lemljenje ozbiljnih zica umesto standardnih dlaka, uz pravljenja Y kabla da se hard i PRI ne bore za "vazduh". Hardic prosto smanji protok.

Moj predlog da se RPI koristi za audio je zastala zbog izbora DAC-a, ali si ti resio gomilu dilema, pa nam je zamisljeni projekat sada vec na 80% idejne realizacije :) 

 

Sjajan rad. Sjajna kutija. Ima tu prostora za unapredjenja, malo jace oklapanje ili izdvajanje mreznog dela, cvrsci regulator, od prostog hardvera, a softver ionako moze da se dozvrlja :) 

Koje si memorije koristio za RPI, ultrabrze SD ili nesto trece, ili je potpuno nekriticno?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Velicko, moram da kazem da moji postovi na ovu temu nemaju apsolutno nikakvu nameru da umanje vrednost tvog rada niti ubedjivanja.

Imam neko iskustvo na temu i samo zelim znanje ili bolje receno misljenje iz mog ugla da dam, da i drugi mogu da iskoriste prilikom analize za neke svoje radove.

Tebi svaka cast na uradjenom i siguran sam da si zadovoljan zvukom.

Jos vise za tutorijal koji si ostavio da i drugi mogu da slede.

 

Vinko

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 9/2/2016 at 11:56 PM, velicko said:

DSD se čuje, i zvuči odlično.  Bolje nego 44.1 KHz...  

(možda može da se kaže i da 44.1 KHz zvuči lošije zbog frakcionog delioca :)

 

DSD64 korisit isti sample rate kao i PCM 44.1khz i samim tim isti frakcioni delioc

DSD64 ---  64*fs = 2.822400 MHz => fs = 44.1 KHz

Tako da isti problemi postoje.

ALi i uz to dodatno  kazem da nevidim koji je put DSD source do izlaza kroz I2s magistralu.

1. RPI nema Linux kernel driver DSD over I2s bez DOP-a, 

2. I da ima DOP prelaz preko I2s pomenuti DAC ne podrzava Dop na ulazu

3. ostaje da se radi softwareska DSD konverzija u PCM losim software-om u realnom vremenu, 

 

Moguce da gresim ,ali ovo mi se cini tehnicka postavka.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se tice DAC chipa i njegove jitter eliminacije, ono sto unese frakcioni delioc, sa nacinom rada Jiter eliminator nije u stanju da ispravi kako valja.

Slusao sam na test bench-u sa i bez frakcionog delioca(objasnicu posle kako) i cujna je razlika.

dodatno, ako uzimate DAC chip prepuruka je 9018 koji je bolji po karakteristikama a i za red velicine skuplji (mislim na cenu samog chip-a) od 9023

Mislim da ima mali DAC sa 9018 za 100ak evara 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, vinko said:

DSD64 korisit isti sample rate kao i PCM 44.1khz i samim tim isti frakcioni delioc

 

DSD64 ---  64*fs = 2.822400 MHz => fs = 44.1 KHz

 

Tako da isti problemi postoje.

ALi i uz to dodatno  kazem da nevidim koji je put DSD source do izlaza kroz I2s magistralu.

1. RPI nema Linux kernel driver DSD over I2s bez DOP-a, 

2. I da ima DOP prelaz preko I2s pomenuti DAC ne podrzava Dop na ulazu

3. ostaje da se radi softwareska DSD konverzija u PCM losim software-om u realnom vremenu, 

 

Moguce da gresim ,ali ovo mi se cini tehnicka postavka.

 

Vinko, 

Kad pogledam malo detalje i tekstove na internetu, vidim da si potpuno u pravu.  

Softver kod sviranja DSD falova radi konverziju iz DSD u PCM. 

Koliko je to u praksi loše, za sada ne mogu da kažem.  

Albumi koje sam "nabavio" u DSD formatu (npr - Tsuyoshi Yamamoto - Autumn in Seatle, Modern Jazz Quartet nekoliko albuma, Stan Getz - Pure Getz... ) bolje zvuče kada ih uporedim sa FLAC-ovima koje sam imao a čiji je izvod CD. 

Može da se desi da je samo "grebovanje" tamo urađeno kvalitetnije.. ne znam.  Možda neku ulogu ima i sama psiha... :) Problemi na koje se na internetu najčešće žale, kod konverzice DSD-PCM, - da čuju neka pucketanja ili čak i jake pikove na prelazima između pesama kod ove konfiguracije ne postoje... 

Doduše, neki HiRes albumi koji su stvarno kvalitetno digitalizovani sa gramofonskih ploča, ponekad donesu i po neko sitno puc... (koje se ponavlja u ritmu okretanja gramofonske ploče...) a to meni iz neke nostalgije prija... :)  

 

Kako god, platforma je otvorena... kad se pojavi neki novi Raspberry PI 4, Bananna PI xx... lako će se zameniti.. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 9/2/2016 at 3:39 PM, silentbob said:

- Koliko znam MPD i dalje ne podrzava native DSD? Meni je proradio tek posle patcha odavde https://github.com/lintweaker

Tek sad videh ovo... 

Nisam imao potrebe za pečovanjem.  MPD u distribuciji RuneAudio je počeo da pušta DSD istog trenutka kada sam ga enablovao u podešavanjima. 

Tek sada vidim da se radi o softverskoj konverziji tj DSD over PCM... 

I dalje se ne snalazi sa ISO fajlovima grebovanih sa SACD. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 9/2/2016 at 5:33 PM, skrstic said:

Hvala za prikaz.

Na žalost zbog svih tih bubica sam odustao od RPIa. Kad bude stabilan USB (dovoljno struje, može preko njega na DAC...) ima par SATA konektora onda možda ponovo probam.

Definitivno je tako. 

Krajnji rezultat je dobar, ali ponekad za nešto što treba da traje pola sata uložiš (bukvalno) dane.

osim hardverskih, tu su i gomile softverskih bubica...

Jedno od najnezgodnijih podešavanja bio je da mogu dual boot-om da biram da li startujem RuneAudio ili XBMC (Kodi), i da mogu iz shutdown opcije jednog da podesim da se sledećom prilikom staruje isti ili onaj drugi OS... a da pri tom ne izgubim mogućnosti autoupdate-a... i slično...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

29 minutes ago, velicko said:

Vinko, 

Kad pogledam malo detalje i tekstove na internetu, vidim da si potpuno u pravu.  

Softver kod sviranja DSD falova radi konverziju iz DSD u PCM. 

Ovo precizno mozes da proveris tako sto ces pogledati sadrzaj fajla  /proc/asound/card1/stream0 (kod tebe moze biti za malo drugacija putanja) dok pusta DSD.

Ako pusta native DSD na nekom od interfejsa bi trebalo da bude linija "Format: SPECIAL DSD_U32_BE"

Takodje alsa verzija mora biti 1.0.29 ili veca. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Konačno posle malo dužeg vremena stigla interesantna igračka. 

U pitanju je Allo Digione Player.

Na njemu je trenutno Volumio softver koji izgleda sjajno, veoma je user friendly i zvuči odlično.

Srce ovog uređaja je raspberry pi 3b. Na njega je nakacena odozgo Digione I2S to SPDIF dodatna kartica koja je zadužena za extrakciju jitter free signala.

Za sada koristim standardno swittchersko napajanje od 2.5A outputa ali u planu mi je igranje sa powerbank baterijskim napajanjem. 

Sa switcherskim napajanjem kvalitet zvuka koji ova smešna kutijica daje je zapanjujuće dobar. Mogu slobodno da kažem da je bolji od usb ulaza na Young konverteru. 

Koliko je komforno korišćenje i puštanje muzike sa telefona... ne mogu ni da napišem dovoljno superlativa. Povezan mi je USB stick sa izabranom muzikom, po potrebi vučem muziku sa kompa koji preko routera šalje Wifi signal do pi-ja (kvalitet zvuka nije značajno lošiji), koristim tuneblade emulator da šaljem windows zvuk za gledanje filmova itd... Na sve to tu je gomila radio stanica. 

Ovo je stvarno audiofilski Swiss knife. Preporuka ko kuća! 

PS: za mene kao totalnog Linux nooba trebalo je malo više dok sam skontao kako funkcioniše, ali na kraju rezultati su svakako vredni malo sikiracije. 

images.jpeg.8ae33468972d38910b3895e5fb5fa4a2.jpeg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 years later...

https://community.roonlabs.com/t/solved-is-usb-audio-quality-resolved-with-the-raspberry-pi-4-i-e-no-need-for-spdif-output-hats/116366/17
 

Quote

 

Thomas_Prossima1
5 Aug

I recently did an A/B test between the USB from a NUC83i running ROCK and a Rpi4 with Ropieee. Now, one caveat, the NUC had the regular power supply and the Rpi had the iFi low noise 5volt/2.5amp power supply.
I was very subjective, as I doubted there would be any difference. Plus, I would have preferred it if there was no difference as using the USB from the NUC meant for a simpler setup.

While very close, the soundstage from the Rpi4 seemed slightly fuller with more depth. I had to go back and forth to hear the difference, but it was there. So, I think using the USB from a Rpi is perfectly fine.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...