Jump to content
Sign in to follow this  
H. Simpson

Koji Linux

Recommended Posts

Evo, da se javim i ja, kao pokretač teme...

Nećeš se razočarati ni sa jednom verzijom Linux-a. Koristim Mint od početka teme i ne znam da li će ti ovo značiti, ali to je sada OS koji se nalazi na svim mojim računarima. Imam na jednom laptopu i Windows 10 (pored Minta) koji je potreban ženi zbog posla, ali ga i ona koristi samo za posao (specifični programi). Inače, na tom računaru se 10-ka "podiže" za 13 sekundi, a Mint za 9. Takođe, ta 10-ka mi uopšte "ne vidi" štampač (HP) koji je star 3 godine i koji je radio na Win 7. Pokušao sam sa originalnim drajverom koji sam dobio uz štampač, sa drajverima sa njihovog zvaničnog sajta i na kraju odustao. Na Mintu, sve radi BESPREKORNO.

Samo je potrebno da čovek bude otvorenog uma za neke nove stvari, i Windows je istorija (kao na pametnim telefonima). Instalacija i brisanje, bilo kog programa se obavlja isto kao i na Androidu (koji je, uostalom, verzija Linuksa), sve periferije koje sam probao, rade, a ako ti treba i neki programčić koji radi samo pod Windowsom, i on može da šljaka (napr. preko Wine programa).

Budi uporan nekoliko dana, dok se malo ne snađeš, pa se javi da vidimo utiske.

Sa Ubuntua XFCE 12.04 prešao na Mint koji koristim kao redakcijski softwer na radnim stanicama za novinare. Sitna podešavanja po dizanju sistema koji je kloniran sa jednom napravljenog imidža. Čak, uslovno rečeno, zahtevniji win softwer - quark, photoshop, illustrator, bez problema radi sa win7 pod virtualbox-om. Svaka preporuka.

10 minutes ago, Zen Mod said:

zna Mika i Linux i Linuxase .....

sa svih strana

Znam da mi Debian najmanje baguje.... ostalo sve pomenuto je  derivat istog. 

Inače ne koristim više kod kuće ni Windows ni Linux.....  Samo OSX..... hakintoše.  I ne osvrćem se.

MacOS  najviše zbog Logic Pro

https://www.apple.com/lae/logic-pro/

radim mjuz i nekako mi najviše leži.... 

da ne pominjem količinu svog ostalog softvera koji je kompatibilan sa OSX.... sve ima kao .dmg

Preko Microsoft Office, Photoshop CS2, AutoCAD, Eagle ..... itd.....

Ako nije problem, da ne kopam po internet, link za OSX hakintosh i manual za install, please. Jesu li rešili problem USB-a, još sam na nivou saznanja od pre par godina kad USB nije radio na hakint...

https://www.tonymacx86.com/

tu sam i član.....

obavezno pogledati

https://www.tonymacx86.com/buyersguide/building-a-customac-hackintosh-the-ultimate-buyers-guide/

znači sklopio sam računare po ovoj listi.....

laptopove sam kupio takođe po preporuci koji su  najprostiji da prorade....

Ja odavno koristim Linux kao jedini sistem na ličnom računaru, Arch i njegove derivate: Manjaro i ArchBang. Tu i tamo sam morao da pokrećem Windows u VirtualBoxu za neke programe, ali retko.

Na poslu koristim samo CentOS, pošto Cadence Virtuoso postoji samo u Linux varijanti, konkretno RHEL, i CentOS koji je kompatibilan sa RHEL, a on mi je jedan od glavnih alata...

ne radi mi touch pad...ideapad 320...proizvođač nudi drivere samo za win 10...šta sad?

gde se u mintu nalazi device menager ili nešto slično?

a treba mi i neki kreator particija...zeznuo sam se pri instalaciji pa imam samo jednu particiju....jel se može to naknadno ispraviti?