Jump to content
Sign in to follow this  
H. Simpson

Koji Linux

Recommended Posts

a mozda si nesto zeznuo slucajno tokom instalacije, iako si imao sve validne verzije.

Da, legacy ce zeznuti UEFI, ali mozes popraviti ima ubuntu alata. 

Ili ti je lakse da radis clean instal.

Mislim da ce mi biti najlakse da radim clean instal. Prvo W10, pa onda Ubuntu. Sve u UEFi modu. Samo je pitanje da li cu opet dobiti istu gresku, tj. Nemogucnost instalacije grub2 bootloadera. (Ne da UEFI) Da ne bude "dzabe ste krecili"...

Reseno, ali ne sasvim onako kako sam hteo. Instaliran je Ubuntu Studio u UEFI modu, s'tim sto je single instal, znaci morao sam da obrisem Windows (nesto mi ga bas i nije zao). Dual boot nije nikako mogao da se instalira, probao sam svakakve nacine, a problem je bio sto je EFI sistem particija (ESP) bila zakljucana (ne znam kako ni zasto) pa Linux pri instalaciji nije tu mogao da upise Bootliader (a mora bas tu da bude).

Pri cistoj istalaciji, Linux sam napravio particije koje mu trebaju, ukljucujuci i ESP i sad radi. Samo sto nemam Windows. Ako mi bas bude trebao ubuduce, mozda opet ispocetka prvo instaliram W7 ili W10, pa onda dual boot koji bi trebao da radi.

Citso sam po netu, izgleda da se ovaj problem koji sam imao javlja kod ljudi koji su kupili PC sa preinstaliranim W8, a ptoizvodjaci ga tako namestili da ne moze nista drugo da upise na ESP particiju osim njihovog Windiwsa. E pa nece moci...

Nije tajna ovo što je o Win okačeno.

Zanimljivo je da alternativni OS barataju informacijama o ograničenjima Win i nude dokumentovana dual boot rešenja koja ipak završavaju na štetu korisnika: onesposobljavanjem OS koji bi (korisnik) želeo da zadrži.

Kod deteta i mene u 2 slučaja prošle godine, na 2 različita računara Ubuntu vs Win 7. 

@Vix: cini se da je coruptovan EFI folder koji je ubutnu napravio prilikom ranijih pokusaja.

Ako ti se jos igra sa ovim... trebalo bi da mozes da repariras efi particiju

uzmi Ubutnu bootabilan CD

dosfsck -a /dev/"efipartition"
sudo mkdir /boot/efi
sudo mount /dev/"efipartition" /boot/efi
cd /boot/efi/EFI/
rm -R ubuntu 
boot-repair

Posle toga instal redom sta zelis win10 ubuntu...

Windows je najveći virus koji može da zahvati računar.

Dižem ženin lap iz mrtvih, Amilo Li1818. Doturio sam mu još 2GB rama, i sa 3 ukupno i Core2Duo Pentiumom, jedva, ali jedva podiže 10ku. Lažu da je napravljen i za slabije uređaje.

Nekada tu radio XP, ali koji god da sam našao skorije dolazi sa gomilom đubreta (jer MS nema više podršku za XP).

JEDINI razlog zašto tu nije Ubuntu ili Mint (a probao sam) je što nema podrške za WiFi drajver za baš taj Lap.

ILI da prokopam gugleta malo više za drajverom, ili XP, pa kolko izdrži...

Alex meni desetka fino radi na slabinem računaru od tvog. Kod svih računara usko grlo je hdd. Ako porediš sa drugim računarom koji ima ssd onda je to nepravedno poređenje. Stari i7 sa hdd-om i stari c2d sa ssd-om i utisak je da je c2d brži.

ova 10ka počinje da mi ide na živce pa sam počeo da razmišljam o linuxu

koji je sad dobar? mint, Ubuntu?

bitno mi je da ima drajvere I podršku za sve I svašta (wifi, card reader, touch), da može foobar, asio, filmovi