Jump to content

Koji Linux


H. Simpson

Preporučeni Komentari

Nije tajna ovo što je o Win okačeno.

Zanimljivo je da alternativni OS barataju informacijama o ograničenjima Win i nude dokumentovana dual boot rešenja koja ipak završavaju na štetu korisnika: onesposobljavanjem OS koji bi (korisnik) želeo da zadrži.

Kod deteta i mene u 2 slučaja prošle godine, na 2 različita računara Ubuntu vs Win 7. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Vix: cini se da je coruptovan EFI folder koji je ubutnu napravio prilikom ranijih pokusaja.

Ako ti se jos igra sa ovim... trebalo bi da mozes da repariras efi particiju

uzmi Ubutnu bootabilan CD

dosfsck -a /dev/"efipartition"
sudo mkdir /boot/efi
sudo mount /dev/"efipartition" /boot/efi
cd /boot/efi/EFI/
rm -R ubuntu 
boot-repair
 

Posle toga instal redom sta zelis win10 ubuntu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Windows je najveći virus koji može da zahvati računar.

Dižem ženin lap iz mrtvih, Amilo Li1818. Doturio sam mu još 2GB rama, i sa 3 ukupno i Core2Duo Pentiumom, jedva, ali jedva podiže 10ku. Lažu da je napravljen i za slabije uređaje.

Nekada tu radio XP, ali koji god da sam našao skorije dolazi sa gomilom đubreta (jer MS nema više podršku za XP).

JEDINI razlog zašto tu nije Ubuntu ili Mint (a probao sam) je što nema podrške za WiFi drajver za baš taj Lap.

ILI da prokopam gugleta malo više za drajverom, ili XP, pa kolko izdrži...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 years later...

ova 10ka počinje da mi ide na živce pa sam počeo da razmišljam o linuxu

koji je sad dobar? mint, Ubuntu?

bitno mi je da ima drajvere I podršku za sve I svašta (wifi, card reader, touch), da može foobar, asio, filmovi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo, da se javim i ja, kao pokretač teme...

Nećeš se razočarati ni sa jednom verzijom Linux-a. Koristim Mint od početka teme i ne znam da li će ti ovo značiti, ali to je sada OS koji se nalazi na svim mojim računarima. Imam na jednom laptopu i Windows 10 (pored Minta) koji je potreban ženi zbog posla, ali ga i ona koristi samo za posao (specifični programi). Inače, na tom računaru se 10-ka "podiže" za 13 sekundi, a Mint za 9. Takođe, ta 10-ka mi uopšte "ne vidi" štampač (HP) koji je star 3 godine i koji je radio na Win 7. Pokušao sam sa originalnim drajverom koji sam dobio uz štampač, sa drajverima sa njihovog zvaničnog sajta i na kraju odustao. Na Mintu, sve radi BESPREKORNO.

Samo je potrebno da čovek bude otvorenog uma za neke nove stvari, i Windows je istorija (kao na pametnim telefonima). Instalacija i brisanje, bilo kog programa se obavlja isto kao i na Androidu (koji je, uostalom, verzija Linuksa), sve periferije koje sam probao, rade, a ako ti treba i neki programčić koji radi samo pod Windowsom, i on može da šljaka (napr. preko Wine programa).

Budi uporan nekoliko dana, dok se malo ne snađeš, pa se javi da vidimo utiske.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa Ubuntua XFCE 12.04 prešao na Mint koji koristim kao redakcijski softwer na radnim stanicama za novinare. Sitna podešavanja po dizanju sistema koji je kloniran sa jednom napravljenog imidža. Čak, uslovno rečeno, zahtevniji win softwer - quark, photoshop, illustrator, bez problema radi sa win7 pod virtualbox-om. Svaka preporuka.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja odavno koristim Linux kao jedini sistem na ličnom računaru, Arch i njegove derivate: Manjaro i ArchBang. Tu i tamo sam morao da pokrećem Windows u VirtualBoxu za neke programe, ali retko.

Na poslu koristim samo CentOS, pošto Cadence Virtuoso postoji samo u Linux varijanti, konkretno RHEL, i CentOS koji je kompatibilan sa RHEL, a on mi je jedan od glavnih alata...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...