Jump to content

Serbian pirates on Medium Wave


John Coltrane

Preporučeni Komentari

Kolega ovde se radi o radio talasu a ne o piratskim izdanjima vinila.

Koliko je meni poznato divljaci sa srednjeg talasa nikada nisu ometali rad drugih radioamatera kao ni rad komercijalnih radio stanica,

Jednostavno 160m nikada nije bio na spisku bandova za radioamaterski rad,

inače kod nas to postoji od sedamdesetih tako da nikakvog zagovaranja nema

Što da ne misliš da će sad u eri interneta neki klinci da se prime da prave predajnike irazvlače kanape.

A ako ti se ne sviđa briši ti sa banda (teme), u šašu što bi rekli kolegioni.

73

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jednostavno 160m nikada nije bio na spisku bandova za radioamaterski rad,

inače kod nas to postoji od sedamdesetih tako da nikakvog zagovaranja nema

...73

Dakle moram da reagujem na jednu neistinu! 160m opseg i te kako pripada radioamaterima i to od 1810 do 2000 kHz i tu je dozvoljen rad operatorima 1 klase!

73 DE YT1TX

Sent from my A1-810 using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je tačno svi su se povukli na dole zbog korišćenja običnih radioaparata u prijemu. 160m je 1875kHz i tu ni jedan divljak ne može da dobaci

ja sad ne mogu da proverim ali da li uopšte neko radi baš tačno na 160m i ako radi ne verujem da je AM

Iskreno ja kada sam se bavio sa tim uvek sam govorio da je važniji prijemnik od predajnika i antena i uzemljenje pre svega ali njima je valjda lakše da dižu napone i guraju gomilu lampi.

Opet pojava je interesantna fenomenološki a ne zbog nekog značaja divljaka u celoj radiomaterskoj priči.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Radio pirati na srednjetalasnom području ili malo iznad 1600 kHz su bili veliki problem i  bruka na našim prostorima. Dobrim delom su počišćeni kada su počeli da direktno uznemiravaju javnost suludim najavama zemljotresa i drugih pošasti. Danas retki opstaju samo zbog poslovičnog odsustva volje nadležnih da ovu pirateriju sasvim saseku.

Inače, pored komercijalnih stanica i radioamatera frekventni spektar koristi i veliki broj drugih službi kao što su vojska, policija, vatrogasci, meteorolozi, vazduhoplovstvo (vojno i civilno) i da ne nabrajam dalje. Tvrditi da su neki delovi spektra slobodni pa ih mogu koristiti radio pirati je, najblaže rečeno, neozbiljno. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To "uznemiravali javnost" je priča za malu decu, i ta priča je postojala dok sam ja bio klinac pre 20 godina a i nemoguće je jer tek raštelovanim civilnim prijemnikom može se ući u taj deo opsega ST

Sad baš neko sedi i sluša radio yu1, dalekog, teksasa i ostale koji najavljuju zemljotres, ajde molim te, i trči pod šupu da se sakrije

Ne vidim zašto bi nekom smetao tamo neki divljak ako direktno ne ometa rad neke stanice, bilo civilne amaterske ili komercijalne

nego pojedini što su masno platili licence i uređaje imaju neki ničim izazvan animozitet prema :gusar:

Kad smo bili klinci hteli smo da uđemo u legalu ali nismo mogli jer kako smo ušli počela je priča o kinti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Guest
Ova tema je za sada zaključana i nisu omogućeni budući odgovori.
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...