Jump to content

Zapekla mast za podmazivanje, potreban savet!


Kuja

Preporučeni Komentari

Slusaj Groznog & Vladda a i predragm dobro zbori. Mislim da bi Sgrasso imao slabog efekta a i treba ga posle ukloniti. Ne vidi se bas na slikama - jesu li lastin rep i ostatak nosaca dva zasebna dela? Pored onih pinova vidim i rupe a u rupama cini mi se i navoj. Da ne vire i neki crvici iz rupa?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko sto reche rendisha, ako postoji mogucnost daljeg rasklapanja, treba rasklopiti dokle god moze.

Mislim da dokle god je ukuplovan pogon, nema sta da se radi na razradjivanju zaribanog dela.

Ako uspes da ga raskuplujes, onda bi i primena sile mogla doci u obzir, (da ga picneš da se odlepi).

Hladjenje unutrasnjeg dela uz grejanje spoljnog dela takodje moze pomoci.

S tim da za hladjenje koristis frost sprej.

Za podmazivanje kliznih staza na osetljivoj opremi ovo je vrh

http://www.klueber.com/en/product-detail/id/535/

naravno nemoj da je trazis da je kupis da ti se ne smrkne od cene :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj "lastin rep" je vijcima mehanički spojen i verovatno malo više pritegnut. Pokušaj otpustiti ovih par "crvića" koji koji pritežu bronzani umetak kojim se reguliše zazor. Moguće je da će tada lakše otpustiti i slepljena mast. Za dubinsko čišćenje skorele masti dobro posluži i pranje u ultrazvučnoj kadi, isto kao kod karburatora.

  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala svima na idejama! :)

Što se daljeg rasklapanje tiče, problem je taj što se šrafovi koji drže zajedno dve polovine ovog dela nalaze iznutra i nisu dostupni.

Znači da bi se deo rasklopio, potrebno ga je prvo skinuti! :(


 

4 hours ago, Bajlag said:

Ko sto reche rendisha, ako postoji mogucnost daljeg rasklapanja, treba rasklopiti dokle god moze.

Mislim da dokle god je ukuplovan pogon, nema sta da se radi na razradjivanju zaribanog dela.

Ako uspes da ga raskuplujes, onda bi i primena sile mogla doci u obzir, (da ga picneš da se odlepi).

 

Pogon sam već rastavio i izvadio, znači nije ukuplovan. Onaj zupčanik što se vidi na slici se vrti u prazno.

Razmišljao sam i o nekakvom lupanju, ali nisam siguran sa čim i gde. Ipak je ovo osetljiva mehanika - u pitanju je fino podešavanje fokusa mikroskopa (stoti delovi milimetra) i tolerancije su veoma male, ne bih želeo da nešto poremetim/ulubim/deformišem prejakim udarcima.

Možda je najbolje da pokušam sa nekakvim zagrevanjam (treba smisliti kako!) u kombinaciji sa ovim odmašćivačem od Groznog (hvala unapred! :) ).

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, Kuja said:

Možda je najbolje da pokušam sa nekakvim zagrevanjam (treba smisliti kako!) u kombinaciji sa ovim odmašćivačem od Groznog (hvala unapred! :) ).

Bolje bi bilo ako neko ima ultrazvucnu kadu i odmascivac, pa ako to ne uspe onda zagrevaj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, Kuja said:

u pitanju je fino podešavanje fokusa mikroskopa (stoti delovi milimetra) i tolerancije su veoma male, ne bih želeo da nešto poremetim/ulubim/deformišem prejakim udarcima.

Tu negde lezi istina.:) 

Nije to bas za stote delove milimetra, to je zona grubog, ali preciznog kretanja.

 

Mozes koristiti drveni cekic, plasticni, ili od tvrde gume, ili neku podlosku od takvih materijala, nije los ni mesingani cilindar kao prenosnik udara, ali oslanjati iskljucivona nefarbane povrsine, i jako kratki udarci. Ako nesto treba da se odvoji od zapeklemasti, odvojice se.

 

To sto je preostalo je sapunsko(kalijum ili natrijum) sace od nekorektne masti koja se koristila. Tu vise ne pomazu odmascivaci (inace NaoH je najbolji odmascivac, a koristi se za izradu stampanih plocica, pa je dostupan), jerbo masnoce vise nema u spojevima, ali mogu da pomognu tzv penetrantske tecnosti, koje ce se usunjati u metal i smanjiti adheziju. 

 

P.S.

Treba poskidati sve srafove i crvice ako su dostupni, ja na slikama nevidim da ih ima..

Probaj da rasturis bocni "potenciometar" i izvuces taj mehanizam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Benzol, Xilol, Toluol...

Jaki rastvaraci - rastvaraju i totalno stvrdnute smole :)

ali su opasni za rad, (samo sa maskom) jako brzo isparavaju sekunde su u pitanju

i veoma ih je tesko nabaviti

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rendisha, svodi se odprilike na ono sto napisah. Odmastiti sve i nikako ne mesati masti . Ovi pominju multipurpose grease. To su u 90% slucajeva litijumske masti  NLGI broj 2 (ovaj broj iza NLGI govori o gustini masti. Sto veci  mast gusca).  Nije teska za nabaviti. Tu samo treba biti pazljiv sa izborom, posto  u nekima ti Li sapuni ( imaju vulgarno receno ulogu sundjera da drze ulje koje podmazuje) loseg kvaliteta, male nosivosti te kratkog veka podmazivanja, tj traze cesto domazivanje.  Odmascivace na bazi alkoholaa i ovi preporucuju. Induistrijski u sebi imaju pored etanola (alkohola) i izvestan procenat hidrotretirane nafte, oleinsku kiselinu, polimerske baze.... svasta nesto, sto pomaze odmascivanju. Ni to nije problem nabaviti.  Samo je vazno ne mesati uguscivace i dobro odmastiti tj odkloniti sve tragove masti pre narednog podmazivanja. U svakom slucaju puno srece. Ovo bilo cisto da pomognem ako neko oce da kupi te stvarcice, da ne placa porez na budale il da se nedaj boze otruje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam postavio link zarad diskusije o mastima, to nisam ni citao, nego onoga u donjoj polovini, sto se tice funkcionisanja sklopa. Mozda Kuji bude od pomoci. Ovako daljinski tesko da mozemo mnogo pomoci. Osim ako ovladamo vestinom teleprontovanja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja za fine mehanizme koristim silikonsko ulje u spreju, solidno je retko i trajno. Za jos finije, sajdzijsko ulje. 

Istina, nijedno nije korisceno na mikroskopu, mikroskopi imaju svoja ulja u kompletu za odrzavanje, naravno sa nazivom firme i sifrom..neupotrebljivo kao preporuka, posto su jezovito skupa..mada koju god mast ili ulje da dohvatim na poslu, strogo je namenska i jos strozije kosta..pa se prosto koriste u nameni, bez eksperimentisanja..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima


 

Hvala svima na savetima! :)


 

6 hours ago, vladd said:

Jedno (glupo) pitanje, dali si povlacio prihvat od tog mikrometra za podizanje nosaca, mozda ima lock na poziciji.

Mehanizam za fini fokus je izvađen tako da nema nikakvog lock-a.


 

5 hours ago, Rendisha said:

Taj link i ceo sajt sam pročitao i pre nego što mi je mikroskop stigao, upravo iz razloga kako bih znao šta me očekuje.

Mikroskop sa linka nije potpuno isti kao moj i mehanizmi za fini fokus im se razlikuju.

Na tom linku slike delova rastavljenog mikroskopa ne odovaraju modelu koga vidimo sastavljenog na kraju.

Jedini problem koji trenutno imam je kako razdvojiti ove šine.

Pokušaću polako čekićem i nekim drvenim klipom kao posrednikom pri prenošenju udaraca.

Od Groznog dobijam odmašćivač (hvala puno! :)), a onda treba smisliti čime sve ponovo podmazati.


 

Čitao sam da je navodno jako bitna i prava gustina masti.

Suviše gusto mazivo - mehanizam se teško pokreće, suviše retko - mikroskop ne drži zadatu visinu i klizi naniže, tako da je teško zadržati fokus na zadatoj vrednosti.





 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bingo!

 

Dugo sam se mučio da nađem na internetu slike rasklapanja ovog mikroskopa i nisam uspeo.

Onda sam u Google translate ubacio "biolam lomo microscope fine focus repair" i dobio "биолам ломо микроскоп ремонт точной фокусировки" :) .

Onda sam to ubacio u Google i dobio:

http://alhajoth.livejournal.com/53660.htmlhttp://alhajoth.livejournal.com/53811.html

Ima interneta i van engleskog govornog područja! :D

Ovo što me muči, rastavljeno izgleda ovako:

f_18743325.jpg

 

 

Čovek je potpuno isti problem kao i ja i na kraju ga je ovako rešio (Google translate sa ruskog):

"so I just poured kerosene everywhere, waited min. 20, and gently, through a wooden lining knocked out with a hammer bar"

 

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...