Jump to content

Quad sistem - 1968 g.


Doktor

Preporučeni Komentari

^

Nije bas "Medvedov" The Wall of Sound, ali za kucne uslove i vise nego zadovoljavajuce sto se tice koherentnosti, izuzetne prostornosti i realisticnosti samih muzickih instrumenata i vokala.

Tipican old school zvuk koji je zabavan, ne zamara, bez detaljisanja i akcentovanja nebitnog u zvucnom zapisu, ali povremeno itekako iznenadi sa nekim specificnim detaljem, bojom registra instrumenta, karakterom zvuka cinele ili "kontre", dobosa, timpana, zice, stepena distorzije, reverba, uzimanja daha kod vokalnog izvodjaca, etc. . . .  tera te na razmisljanje, analizu trenutno izvodjenog muzickog sadrzaja.

Ja licno prezadovoljan. Prevazislo sva moja ocekivanja u pozitivu. :thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poznat mi je taj osećaj iznenađenja kad ono što si 1000 X slušao, odjednom uočiš detalj, e taj detalj samo u dobro složenom sistemu biva. 

Retko se pojavljuju dobro očuvani Quadovi, najčešće moraju na kompletan pretres da idu. Ovde pratim jednu licitaciju za par u dosta lošem stanju, dogurali do 280 evra a verovatno 3x toliko će morati za osveženje i popravku.

http://www.tradera.com/item/170301/262479419/hogtalare-quad-esl-57-2st-elektrostathogtalare

al vredeće svaku paru kad zasviraju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 hours ago, mrcelavi said:

. . . 

Retko se pojavljuju dobro očuvani Quadovi, najčešće moraju na kompletan pretres da idu. Ovde pratim jednu licitaciju za par u dosta lošem stanju, dogurali do 280 evra a verovatno 3x toliko će morati za osveženje i popravku.

. . .

Pisao sam vec ovde o sasvim slucajnom pronalazenju ovog para ESL 57 koji je u mom vlasnistvu.

Takodje, pisao sam i o tome gde se moze u Evropi uraditi pregled, kao i reparacija ( UK, Nemacka na dva mesta, Holandija, Italija, Srbija - Subotica ).

Konkretno, ovaj moj par je imao jedan panel prakticno savrseno ocuvan i funkcionalan, ali vreme cini svoje, tako da je i on uradjen ( menjana folija, repariratni statori, pretresena komplet elektornika u napajackom delu, tj. EHT ).

To je ono sto se mora zaista uraditi da bi bio siguran narednih godina.

Svi reparatori ce savetovati promene onih Quad konektora za strujni kabl na IEC, pa one male bakelitne "kockice" da bi valjalo zameniti sa ovim savremenim.

Skidanje grill-ova uglavnom svi preporucuju ( postoji i ona "hard core" struja Quad-ovaca koja ih slusa bez ikakvih grill-ova, tekstila, ali to privlaci gomilu prasine, a i nije bas najsigurnije za pipnuti, tj. za decu u blizini i kucne ljubimce ), jer mogu na nekim odredjenim frekvecijama "zvoniti".

Ima tu jos detalja i "kozmetike" vezane za ESL-57 koje sam tokom poslednjih par godina pronalazio po net-u i u prepisci sa vlasnicima istih.

Moja ideja od samog starta je bila da se apsolutno nista ne menja na njima, ni grill-ovi, ni konektori, nista sto ne mora i tako se i uradilo.

Ono sto jedino ostaje je da se za pocetak sa knjigama proba podizanje statika do neke visine, ali i tu sam skeptik obzirom na udaljenost slusaoca od ESL-a, a oni imaju vec svoje zakrivljenje put gore i najverovatnije ni tu nece biti nikakvih praktikabela, ni stalaka.

Ukoliko se odlucis u nekoj buducnosti za potragu za ESL-57 i potom na reparaciju ( kako , gde, sta i zasto ), ne oklevaj, kontaktaktiraj me, stojim na raspolaganju sa ovim iskustvom koje sam ovde delom i izlozio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Dr. elektrostatici me privlače od kada sam slušao Martin Logan ali 57-ice nisam čuo. Nije to još uvek neki formirani plan nabavke ali je sigurno da ako naletim povoljno ( a ima toga u Švedskoj dosta) na dobro očuvan par, neću propustiti priliku. Ono što mi se vrzma po glavi, je sastavljanje jednog finog lampaškog sistema kući u Srbiji sa ESL. 

Baš me interesuje, ako nije problem za objaviti ovde, koliko izađe kompletan refreshment 57ca čisto radi upoređivanja ukupnih troškova sa recimo kupovinom MLogana (polovnih)

Treća stvar ali ne i najbitnija je potreba za nekim bass helperom, nisam  boom boom fan, ali volim da Renaud Garcia Fons ili Ray Brown zvuče valjano.

Ono što zaista očekujem od ESL je čarobni srednji opseg. U mnoge  zvučnike sam se razočarao jer vrište već na 9 h. Poslednji slučaj  ali u totalno neadekvatnoj prostoriji 16m2, što se mora uzeti u obzir su bile Wilson Audio Witt povezane na Krell od 30kg, Lexicon i još neku ezoteriju.  

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@mrcelavi

Martin Logan je sasvim drugacija muzicka "prica" u odnosu na Quad ESL 57.

Da budem jos precizniji, Quad ESL 63 je vec isto drugacija "prica" od ESL 57. Ne zelim da mistifikujem i ovde na mojoj temi glorifikujem i proteziram 57 model, ali to je zaista nesto personalno.

Imao sam svojevremeno Eminent Technology LFT VIII koji je po zvuku i karakteru blizi Martin Loganima u odnosu na Quad-a. Ziveo sa njima dobrih 18 god.

U medjuvremenu imao prilike slusati, negde samo jednom prilikom, na drugim mestima u vise navrata razne elektrostatike, brandove i koncepcije.

Konkretno mislim na Apogee, Magnaplanar, Quad, Martin Logan.

Mozda najblizi po karakteru zvuka, tom feeling-u, tim nadrealno dobrim "srednjim" je od svih njih meni licno bio Magneplanar, konktetno model 1.7.

Moj licni izbor vezan za Quad u odnosu na 57 vs. 63 je definitivno 57. :)

Danas je veliki problem reparacije Quad-ova. 

Cene su abnormalno visoke obzirom da je danas vec problem nabaviti original foliju za njih.

Za pocetak evo jednog korisnog linka o svemu ovome :

http://www.quadesl.org/index.php/home/reviews/gang-of-five

Bass helper - radi Gradient kako za ESL 57, tako za ESL 63 :

http://www.stereophile.com/subwoofers/gradient_sw-57_subwoofer/#70pEgA4QXVPPvzWp.97

Slusao sam to i meni licno ovako izvorno to bolje zvuci. Naravno, ukoliko je veca slusaonica taj Gradient je pod must. U manjim sobama, veruj mi, ovaj bass slot u 57-ici i je i vise nego dovoljan, pa cak i za Fons-a. ;)

Imao sam isti slucaj, a vezan za Wilson Watt Puppy zvucnike pre jedno dobrih 15 god. Kompletna amplifikacija, CD transport, CD DAC od Mark Levinson-a. 

Slusano u tipicnoj dnevnoj sobi jednog beogradskog solitera i bilo totalni debakl za mene, a Bogami i jos par slusalaca.

Pustani originalni CD-i Blue Note, Concord, ECM.

Dugo sam posle toga mislio da to nije mozda neki moj "trip", neka moja iscasenost, nesto trece mozda . . . 

Tada sam ( a i sada u rezervi ) imao Cambridge CD 3 Player ( 4 x 1541 Philips, tj. 16 x 16 oversampling ), EMinent Technology LFT VIII, Korato preamp/amp.

Meni to sviralo bolje, konkretnije od svih tih ML & Wilson-a.

Tako da . . . . . :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gotovo preslusavanje i analiza gramofonske sekcije ( Disk Card + T-3000 + Ortofon Rohmann ).

Nekako retrogradno jutros dosao red na "digitaliju". :)

Vrti se prvi CD.

A koji bi nego neki od onih "nadr'anih", "audiofilskih" . . . 

q1.jpg

q2.jpg

q4.jpg

q5.jpg

q7.jpg

q6.jpg

q8.jpg

. . . slede utisci. 

Ovako na prvi mah generalno se jos mora poraditi sa tim atenuiranim interkonekt kablom na relaciji Quad 33 preamp - Audial The Model DAC. 

Kako stoje stvari, najverovatnije ce biti porucen taj kabl iz UK.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Prodje godisnji odmor. :(

Kada sam krenuo na put iskljucio sam sve uredjaje iz audio "lanca" ( Quad 33, 303, ESL 57 . . .  ).

Trajanje "off-a" bilo 14 dana ( dve nedelje ).

Danas se vratio, ukljucio sistem, mogu slobodno reci da se "vratilo" jedno 95% zvuka nakon 6 h aktivnog rada.

Tako mi je svojevremeno nakon reparacije Quad ESL-57 govorio i Zoltan Soltanus, ali ja mu nisam verovao.

Medjutim, evo ga, zaista ne treba cekati kao nekada po nedelju-dve dana da sve "legne" na svoje mesto. :thumbsup:

s1.jpg

s2.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 months later...

Preslusavanje Ortofon 540 MK II - dan 2.

Vagica namestila prvobitno na max. tezinu 1.75. Ne valja. To bilo sinoc, pa se odmah reagovalo.

Ostalo od nocas na 1.51 sto i sam Ortofon preporucuje u manualu. Znacajno bolji zvuk, utisak, bez crisp-a na zahtevnim orkestarskim deonicama.

Atm  . . . 

 

o1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nakon par orkestarskih LP-a ( Bartok, Rimski-Korsakov ), a trenutno idu Mozartovi Divertimenti, zakljucujem da da se ne mora menjati silikonsko ulje u kadici rucice.

Slikan novi kontrateg mase 95 gr. ( zelja je bila da bude on i jos jedan laksi od 20 gr., ali se nije moglo podesiti ). Dobro je i ovako.

Well Tempered Lab. i Jelicicu svaka cast na konstruktorskom resenju i mogucnostima montaze zvucnica razlicitih masa.

j1.jpg

j2.jpg

j3.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Doktor said:

Nakon par orkestarskih LP-a ( Bartok, Rimski-Korsakov ), a trenutno idu Mozartovi Divertimenti, zakljucujem da da se ne mora menjati silikonsko ulje u kadici rucice.

Slikan novi kontrateg mase 95 gr. ( zelja je bila da bude on i jos jedan laksi od 20 gr., ali se nije moglo podesiti ). Dobro je i ovako.

Well Tempered Lab. i Jelicicu svaka cast na konstruktorskom resenju i mogucnostima montaze zvucnica razlicitih masa.

j1.jpg

j2.jpg

j3.jpg

Viskozitet ulja je varjabilan i određuje se zavisno od komplijanse zvučnice, kritično je možda samo za ultra "tvrde" glave. A sa Mocartom se bukvalno sve da optimizovati, podesiti, prilagoditi,... nije jednostavno ali se na kraju dobije retko muzikalan zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^

Ne razumem se u viskoznosti ulja koje idu u ove kadice, ali sam preslusavanjem razlicitih muzickih materijala dosao do zakljucka da sve to i sa ovom MM zvucnicom radi tehnicki i sonicki ispravno i jasno.

Pomenuo sam u kontekstu benefita, jer je bila mogucnost da ce se morati "jurcati" neko novo silikonsko ulje sa drugacijom viskoznoscu.

Dileme vise nema - ne treba, a ja prezadovoljan. :)

 

Apropo muzikalnog zvuka, moram se ograditi. Zasto ? Upravo zato sto se taj izraz dosta rabi i upotrebljava kao nesto sto radi "tako-tako".

Dakle, moje licno iskustvo vezano za Mozart rucicu do sada, a promenilo se skoro 10 raznih zvucnica ( MC uglavnom, sem ove poslednje i prve ) je sledece - precizna, bez koloracija, relativno teska za rukovanje, tj. montazu, ali na svu srecu postoji stampano uputstvo, pa se malo i "streberisalo" ovih dana + mala pomoc prijatelja, pa i neki dodatni cas i  . . . .  nije to bas takav "pakao" kako kolaju price o ovoj rucici.

A da, misljenja sam da nije " vasionama daleko " od nekih drugih, vec naprotiv, Mozart rucica by Jelicic ima svoje posebno mesto u hijerarhiji gramofonskih rucica.

Ovde moram dodati - ima i raznih klonova ovih rucica i ovo gore napisano za njih ne vazi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 months later...

Bili objektivni razlozi ( radovi u stanu ). Quad sistem nije bio u funkciji.

U medjuvremenu stigli 4 pin - 4 pin DIN kabl za Quad 33 to Quad 303 i main kabl za povezivanje Quad 33 peramp-a i Quad 303 amp-a.

Sada sa ovim kablom kontrolisem preko off/on & volume pot-a na preamp-u i off/on na amp-u. Jednostavno i elegantno.

Evo i par slika da potkrepim text i objasnim zivuelno.

A da, sada jedan manje strujni kabl. :)

 

q2.jpg

q1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Doktor said:

 da potkrepim text i objasnim zivuelno.

 

 

 

 

Kad bi i K. iz te godine izgledala tako, de bi ti bio kraj, na Ontariu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...