Jump to content

trafo motalica


veljkovic

Preporučeni Komentari

nabavio sam trafo motalicu ali bih hteo ukoliko je to moguce da napravim regulaciju brzine motora a da pritom ne gubim snagu.Uzeo sam je i bez regulatora setalice ukoliko imate neku ideju dobro bi dosla :)

motor radi na 220V 50 hz 1,5 A kolektorski motor (sinhroni)

u prilogu su slike motalice i reduktora koji regulise setalicu.

13020489_10207573005061301_485816233_n.jpg

13022358_10207573299708667_738907206_n.jpg

12969148_10207573002581239_636971461_n.jpg

13014994_10207573302868746_1232165011_n.jpg

13020080_10207573008941398_1189425624_n.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 17
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

treca slika od gore - osovinas a tockicem koji si skinuo - prolazi korz rupu na crvenom polju , ukljucuje u kardan

 

ako sam dobro shvatio sve , tebi ne treba bolja regulacija brzine

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

regulator original nedostaje tj.tako sam je kupio taj reduktor regulise brzinu setalice a ne motora tj.osovine koja drzi kalem

za taj pogonski motor bi hteo da napravim regulaciju kojom necu gubiti snagu motora smanjujuci brzinu ukoliko je to moguce

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti motori iz tog veka su imali triak regulaciju i pedalu, ili razne variomate(sto je najpogodnije za motalice), pa sve do klasicnih menjaca, sa ili bez izmene zupcanika.

E sad, postaviti ostar zahtev, za konkretnu masinu, poprilicno upitan, da li je bas neophodan u toj meri, vuce na resenje nabavke novog motora i frekventno naponske regulacije...a to je skuplja dara nego maslo..

 

Ili pravljenje nekog variomata(frikcionog), ali me malo cudi da vec nije u sklopu, mozda negde sakriven...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

motor je sinhroni (kolektorski sa cetkicama) koji radi na 220 V 50 Hz 1,5 A i pogoni je putem kaisa koji pogoni glavno vratilo na kome je stavljen zupcasti kajis koji pogoni reduktor  koji sluzi da regulise brzinu setalice

motalica ima izvod za prikljucak nekog varitora ali kada stavim potenciometar veoma gubi na snagu i brzina nije ujednacena npr. brzina je dobra nekih 30 sek pa ne pa opet poveca.Regulaciju sam stavio od usisivaca.Slikacu motor i stavicu ih na sajt.

jer motalica moze da mota i veoma tanke zice od 0,07 do 2 mm a za veccu debljinu mi je potrebna mala brzina  ali i snaga

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 To je kolektorski motor, ne zove se sihroni, vec serijski, ali nebitno, menja mu se brzina promenom napona, a smer promenom faze i nule na cetkicama..ili statoru.

 

Regulacija je triacima, variakom, a promena brzine pogonske osovine varijatorom..onim cuvenim konusom, sa fiksnim idlerom na motoru, ili dva konusa(i motor i osovina), sa medjuidlerom koji se pomera. 

 

Nije toliko presudan maksimalni momenat, naprotiv, treba da ima neki limiter momenta(klizanje idlera), da ne pokida kalemsko telo, a opet dovoljan, da mota zicu dvojcicu..

 

E sad, debele zice se uvek bolje pakuju rucno, ionako je manji broj navoja, a treba je pritisnuti uz telo ili prethodne namotaje, sto je malo teze na motalici.

Pa radi cekic, letva...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

tako je ,motor je kolektorski najverovatnije vezan serijski . ako hoces konstantni broj obrtaja uzmes motor iz ves masine on ima taho generator i pronadjes aplikaciju za to (neko philpovo ic kolo kollko se secam???) i sastavis taj regulator i motor i taho i dobices to sto trazis.nije linearni momenat sile i napona - snage motora i zato sluzi taj taho i el.sklop koji prati odziv motora.treba uraditi neki sigurnosni sklop da spreci kidanje zice-mehanicki ili el.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj posaovise lici na rad za sivacom masinom.:)

Lakse je upravljati nogom, pogotovo kod duzeg motanja,drzanja zice je dnomrukom, pojavice se zelja za naslanjanjem, potreba da se nesto koriguje sa dve ruke...trebace treca da promeni brzinu ili zaustavi okretanje.

Pride, nije bas ultrabezbedno da se jednom rukom pridrzava sklop na mreznom naponu, a druga na uzemljenju. A sumnjam da ce se koristiti rukavice. Djon verovatnije.:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...