Jump to content

Domaći proizvođači i tjuneri


dvv

Preporučeni Komentari

Pazi sad drugu logiku, Dejane.

Neka se taj zaposli u EPS-u ili opstini, imace platu, socijalno, penziono, nece placati porez, pa neka kupuje delove od velike plate i neka koncipira pojacala, u radno ili slobodno vreme.

 

Sta me briga za troskove necije firme, Pa imaju recimo i trgovci na zapadu neke troskove, vece plate i nekakve dazbine, pa su im delovi u radnji 50% jeftiniji nego kod domacih alavaca.

 

Troskovi razvoja su specificna prica. U to ne bih da zalazim, ali entuzijazam nema cenu. Ako se meri radni cas, neka je min 70$,  za pojacalo ne treba vise od 30 takvih sati, po intelektualnoj ceni.

I neka razdeli na 10 pojacala, kao proizvodnju(mada su nulte serije obicno 20 kom) to je 200$ po pojacalu, razvoj.

 

Usluge obrade hardvera neka su jos toliko, i sta je ostalih 600-700$, lepe zelje za masnom zaradom?

Ako pretpostavimo da je 1000$ dovoljno za sav materijal(i da je 1900 evra recimo nesto vise od 2000$)

 

Ili srafljenje tranzistora na hladnjak treba da kosta 10$ po srafu?Gospon ! ne znaš o čemu pričaš ? ! Jako pojednjuješ bitne kalkulkativne elemente . pa je ova ova Tvoja priča ? bez veze !

 

I koji se to razvoj placa kada se ispostave tehnicke greske ili diletanrtska montaza?

 

Ne moze jedno pojacalo, jedan komad uredjaja, da hrani firmu, stoga su cene prevarantske...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK, i šta to zabole DIY-ere? Što se toliko opterećujete ljudima koji znaju nešto sa 10 prstiju? Zar zaista milslite da ova ovde šačica ljudi skida kajmak domaćim proizvođačima audio opreme? Daj vratite se u kolosek. Ja pored stalnog posla imam još jedan koji mi donosi lepe novce, i to u oblasti gde je konkurencija ogromna (nije audio tehnika, naravno). Brinem li se? Ne, niti ću, jer ga dobro radim.

 

I ajte vi proizvođači malo prošetajte sa ovog foruma. Ako vas toliko tangira što je Mika rekao da je taj i taj amp od tog i tog domaćeg proizvođača đubre, i da ga je nadsvirao i Perin, onda i ne treba da postojite. Otvorite vaše forume na vašim matičnim stranicama pa brbljajte sa vašim kupcima do mile volje. Informacije su dostupne svima, pameti ima, tako da uvek može bolje od drugog.

 

Pa carevi, vi bi da zatvorite sve hoby forume gde god ljudi mogu nešto bolje ili zaključe da je nešto firmirano vaćarenje. Neko zna ovo, neko ono, i naravno da te stvari neće kupiti po 10x višoj ceni. E, ajmo da ga ubijemo zbog toga. Đole ore njive po duplo manjoj ceni, sutra će mu zapaliti traktor.

 

Loše je vreme, Kinezi karaju samo tako, Indijci još više, nije lako. Svugde je konkurencija ogromna. Manje kukanja i samo napred. Ima domaćih koji tako i rade, svakog meseca nova ispostava u belome svetu. Čitaju li DIY forume, opterećuju se time? Sumnjam. Bave se razvojem, plate recenzije i zarađuju kintu. Hebe se njih šta se ovde radi i šta se piše.

 

E da, sa jednim od tih uspešnih sam u odličnom raspoloženju. Pošaljem mu ovaj slcf što smo Pinčo i ja radili i objasnim mu kako fercera i šta sve može, vezano za kontrolu, podešavanja, itd... Kaže super je to Boki, ali previše komplikovano. Hbga. Jel se sticao? Ne, naprotiv. Moguće da se tog dana osećao ugroženim, ali sutradan je prodao dva uređaja u Montrealu i još jedan je imao naručen.

 

Hbga, ako nisi sposoban pregaze te.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vlado, Milan Karan mi je rekao da njega obrađena kutija po njegovim standardim košta nepunih €600. Mi sada možemo da diskutujemo da li mu baš trebaju stranice debljine 5 mm, i prednja maska debljine 25 mm, ali na tom nivou cene, to se traži i većina tako radi. U izvesnom smislu, on je nateran da tako radi.

 

Šta misli, onako odokativno, koliko košta samo da pokreneš firmu? Tu je VELIKA kvaka, jer su kod nas to astronomski troškovi, a napolju je to kudikamo jeftinije, lakše i brže. Pročitah u nekim novinama da na Novom Zelandu možeš da potpuno legalno startuješ firmu od nule do 100% za svega 30 minuta pred kompjuterom za nekih NZ$ 250, ili oko €150. A kod nas ne možeš ni da podneseš poresku prijavu već nedeljama, jer min. finansija iz nekog razloga ne postavlja propisani formulana njihov sajt. A moraš SAMO TAKO da prijaviš porez, nema alternativa.  Da nije tužno, bilo bi smešno.

 

Pogledaj cene običnog Mg3 aluminijuma. Da anpolju rade sa takvim cenama, prodavci aluminijuma bi bili ubedljivo najbogatiji građani, i pride pola onoga što se kod nas nudi kao Mg3 aluminijum je u najboljem slučaju Mg2, što znači da sa njim jednostavno ne može da se radi što može sa Mg3. Pitajte Šolaju šta se nejmu desilo sa uređajima prodanim negde na Severu (mislim da je bila Skandinavija), kada su mu posle nekoliko meseci elosirane kutije razvile neke tigrove pege po sebi. A to nastaje kada se u procesu eloksaže preskoči jedna faza.

 

Odogovrno ti tvrdim da je to odsustvo pratećih usuga podizvođača kod nas VEKOVIMA iza zemalja kojima moramo da konkurišemo. Počevši of Kine, tamo su neke operacije sa kutijama standardan deo usluge, a kod nas to nemožeš da dobiješ pa taman da plaćaš sa krvi iz vene. Jednostavno nema. Kod nas su parteće usluga bukvalno na niou iz 19. veka. Sumnjaš? Uzmi i pogledaj neki japanski uređaj napravljen sedinom 70-ih godina pa mi reci gde kod nas mogu da dobijem bar sličan nivo obrade ali da bude ponovljiv svaki put I pride po nekoj razumnoj ceni.

 

Nije tajna da je Srbija u industrijskom pogledau daleko iza spoljne konkurencije, što je još gore, posebno u strukturnom smislu. Mi nemamo dovoljno privtanog sektora u uslugama, a to što imamo je krpež od mašina od koji je bar polovoma tipa štap i kanap - sečica za alu ploče je skupa, i koristi noževe koji se menjaju kako ne bi krzali ivice. Koji majstor u Srbiji će da je kupi?

 

Sa druge strane, razumem i te koji neće da ih kupe. On treba da investira a pojma nema kakve ga nove dadžbine nekao sledećeg ponedeljka kada izađe novi Službeni Glasnik. Neće dobiti oslobođenje od carine i poreza i još mora da dokauje odakle mu pare da se tako bahati. Ovako, ima manje prihode, ali i manje glavobolje. I ne teši ga mnogo što je cena Einhell (nemačka firma, ali je proizvod iz Kine) male CNC mašine, koja zahvata do 60 cm po širini alu ploče relativno razumnih €2.500 kod zastupnika u sred Beograda. Razumem ih, oni razmišljaju ekonomski, a država je ta koja razmišlja ne prosto ne-ekonomski, nego anti-ekonomski. Ponekada imam utisak da su propisi kod nas i smišljeni tako da slučajno ne uspeš, što naravno omogućava nekom tajkumu da odavljuje cene kakve god hoće.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Od 100-500k e bi nam trebalo da otvorimo proizvodnju i plasiramo proizvod u svet ...sve zavisi koliki bi nam ciljevi i apetiti bili(od toga zavisi pocetni kapital koji bi mirao biti ulozen).

Ovde ima toliko strucnih ljudi da bi stvarno mogli pokorimo planetu sa proizvodima . Znanje , kvalitet i izvedba ne bi bili problem u to sam siguran.

In a world of compromise some dont

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vlado, Milan Karan mi je rekao da njega obrađena kutija po njegovim standardim košta nepunih €600. Mi sada možemo da diskutujemo da li mu baš trebaju stranice debljine 5 mm, i prednja maska debljine 25 mm, ali na tom nivou cene, to se traži i većina tako radi. U izvesnom smislu, on je nateran da tako radi.

 

Kako sam načuo, Karan kutije pravi od nekog uvoznog aluminijuma iz npr. Nemačke koji plaća nešto reda 15eur/kg (i nema problem sa eloksažom kao sa ovim Al dostupnim običnom pučanstvu) a kutije se prave u NS na nekim besnim i skupim CNC glodalicama. Platio i dobio kvalitet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E baš skoro bio do Alcu za parče za prednju ploču za onaj preamp, uspeo sam da uslikam samo jedan mali deo onoga što imaju (bilo mi glupo da slikaram po hali da me ne napuši neko):

 

post-1572-0-73322700-1457095379_thumb.jp (sa druge strane ima još 2x tolko aluminija i još tolko bakra, a iza mene u poziciji fotkanja su još toliko ploča, limova.....)

 

Neverica šta sve imaju.

 

nema problem sa eloksažom kao sa ovim Al dostupnim običnom pučanstvu

 

Đape drug - majstor Zoki Anta (nije što je moj Nišlija no stvarno čovek kida) kaže da nema toliko lošeg aluminijuma kog dobar majstor ne može da eloksira. Ne kažem ja sad da je on dobar majstor, već da je odličan ;) Bar iz ličnog iskustva, a i iz iskustva mnooogih...

Tako da ima tu malo Karanovog marketinga - poštujem i to  :thumbsup:  Ili ima lošeg eloksažera, pa mu treba poseban marinija :D

 

Baš kad bio kod Ante, ne radi za druge sreda-petak, već samo za neke žabare koji donose neke velike komade aluminijuma. Pitah ga šta je to, kako, pošto vrlo neobično izgleda, kaže: Nećeš da mi veruješ ako ti kažem da je to za CERN :)

Hoće neki Beograđani da im proda tehnologiju i da im napravi kadice, mašine i to... nzm više detalja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Đape drug - majstor Zoki Anta (nije što je moj Nišlija no stvarno čovek kida) kaže da nema toliko lošeg aluminijuma kog dobar majstor ne može da eloksira. Ne kažem ja sad da je on dobar majstor, već da je odličan ;) Bar iz ličnog iskustva, a i iz iskustva mnooogih...

 

Sarađivao ja sa njim i zadovoljan sam.

Ali eloksiram al samo u natural. Imali ljudi problema sa pojavljivanjem fleka i prelaskom boje u neku tamno ljubičastu kad se eloksira u crno onaj tvrđi aluminijum sa Si ili tako nešto. Ima neka caka sa eloksažom i sastavom aluminijuma al sam poboravio, ne razbiram se baš u to.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On mi kaže - crna je najzaguljenija za eloksažu, pogotovu kada nije marinija dobar. Ja se čudio, rekoh što crna, pa ona je crna ebaga, najjednostavnija :D

Kaže, neretko mora 2 ili više puta da boji crnu da bi ispalo kako treba, što nije slučaj sa ostalim bojama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

M sad, problem je magicni aluminijum, eloksaza i sta ti ja znam. :)

Meni je problem drzanje hladne fuzije u maloj zapremini, inace bih bio milijarder. :)

 

Pa ako firma(a pausal kosta 150 evra mesecno) ne moze da skocka svu potrebnu tehnologiju, neka ne radi..ne moraju korisnici da placaju nesposobnost.

 

Postoji i pranje kola za 600 evra, kada sa peticama sapunjaju soferku, i sada treba svako pranje kola na cetkama da kosta bar 300?

 

Pa tacno da restauratori iz muzeja rade kutiju, ne bi kostala 600 evra..

 

Da nije u pitanju "sonicni" aluminijum?

 

Kilo aluminijuma kosta 10 evra u maloprodaji, koje su to magicne operacije odradjene za teske pare. BTW, moze od kineza da naruci kutiju po crtezu, izacice sigurno tri puta jeftinije.

 

Uostalom, ako je eloksaza takav problem, a nije, neka radi u mesingu ili bronzi. I tada ce kostati manje od 600 evra. A bice podjednako dobro.

Ili sa nekim egzoticnim drvetom,, akrilatima, abs-om..lakse je.

 

Prosla su vremena unisovih rekova, koji su kostali kao djavo, sada je tome pala cena i drugaciji su zahtevi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Anta je i karanome radio, moguće da radi i dalje. Super je lik, DIY eloksaža, vrhunska.

 

Radio je i meni mnogo stvari, a koliko znam Leonardo sarađuje isključivo sa njim. Crna ne prelazi u ljubičastu, posle 3 godine je sve kako je bilo na početku.

 

Znam da je radio i Karanu, ali je to Karanu izgleda bilo skupo pa kutije sada radi sam. Obradu, montažu i eloksiranje. 600€ za kutiju je preterana cifra, jedino ako ima nekakve custom made hladnjake za koje je platio alat, pa ga sada kalkuliše u svaku kutiju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

Pa tacno da restauratori iz muzeja rade kutiju, ne bi kostala 600 evra..

 

Vidi ovako, mene kutija izasla

160 hladnjaci

80 aluminujum u rajanu

150 CNC secenje, otvaranje perforacija, urezivanje 50tak rupa, sa ufrezovanim glava za imbuse.

 

Bez eloksaze i bez švrljanja po prednjoj/zadnjoj ploci, takodje bez konektora, prekidača, nozica.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi ovako, mene kutija izasla

160 hladnjaci

80 aluminujum u rajanu

150 CNC secenje, otvaranje perforacija, urezivanje 50tak rupa, sa ufrezovanim glava za imbuse.

 

Bez eloksaze i bez švrljanja po prednjoj/zadnjoj ploci, takodje bez konektora, prekidača, nozica.

 

Jeftino te izašao CNC za sve to.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kutija i hladnjaci (sa urezivanjem) su često i najskuplja stavka, ako je u pitanju A-klasa veće snage. Još ako se rade dva mono bloka.

 

Banat je govorio o tranzistorcu od oko 5 vati i bez šminke i kozmetike.

 

Nekako mi logičnije da kada se već pravi da se pravi lampaš, tu bar novac ode na pametnije stvari: trafoi, prigušnice, cevi, kondovi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hocu reci da 600 evra moze biti realna cena ukoliko neko hoce kutiju kompletno iz out source-a, gotovu i spremnu za montazu elektronike.

Od kompleksnosti poslova zavisi koliko ce to da kosta na kraju, ukoliko se dizajnira jednostavno i pametno, moze biti jeftino na kraju.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Bajlag

Onda je jeftinije kod Karana. :)

 

Urezivanje rupa, mislim da kosta 20 evra, koliko kostaju setovi ureznica M3,4,5 i 6, po 500din, plus drzac za 650 din!

 

I moze da se urezuje u aluminijumu bar po 5000 rupa...

 

Ako je vec "diy" u pitanju.

 

Uzgred, cemu cnc? Jeftinije je klasicno frezovanje od cnc, sa jedne strane, a dovoljno precizno za potrebe kutije za pojacalo(par desetinki,natu duzinu), ako je crtez dobro uradjen, sa znacajnim kotama.. ne moze se ocekivati i nije potrebno juriti stote delove milimetra na duzini 300- 400mm aluminijuma

Pa ne rade se felne za porsea?

 

Ako bi se raspodelile operacije, ostalo bi para i za eloksazu i za zvrljanje i za manje od 400 evra, s obzirom da hladnjaci nose najvecu cenu, prilicno neizbeznu.

 

Flet bed stampa je par desetina evra...i neka su komponente jos 400-500 evra(transformatorijumi :) i kondovi vuku najvecu stavku), moze da se dogura do 1000 evra, saaasvim masno pojacalo A klase, bar sudeci po hladnjacima..

Za onaj Dayens sa slike ne bih rekao da je neka teska A klasa i da oni hladnjaci kostaju 160 evra..pre ce biti 40-50...i to najskuplji..

A pojacalo 2k evra? Ili nije? 19xx,00?

A ako se mora platiti svaka stavka u izradi, cemu onda firma? Tasna masna? Srafciger?

 

Moze kutija da kosta neograniceno, zavisi cemu sluzi,koji su materijali,i da li su umetnici radili na njoj,neki proizvodi na trzistu ne opravdavaju svoju ultravisoku cenu ni sa cim..ni dizajnom ni koncepcijom ni prostom kolicinom hardvera..

 

Da tu cenu treba da opravdaju i troskovi firme, to nije nikakav izgovor, neka otvore pekaru, nijedan diyer nema potrebe da hvali i propagira nekakvu malu privredu iz audio zone, vise nego neki kafic, pekaru ili kafanu..takodje "domaca pamet" i mala privreda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tu firmu (Alco) ne znam, ali šta ti misliš, koliko košta onaj lager koji se vidi? Što u neto materijalu, što u policama, što u prostoru? Pitam jer ovde se detinjasto misli da je to tek tako, ustaneš sabajle sa idejom da uđeš u obradu aluminijuma. Ja ga obožavam kao materijal, ali znam koliko je gadan i pogan, jer traži da svi alati budu namenski za aluminijum, nema zamene. I često su opisani specifikacijama koliko mogu da proteraju pre nego što počnu da krzaju ivice, itd. Čak i na količinu, obrada aluminijuma je višestruko skuplja po alatu or recimo lima.

 

A tu je ekonomska logika. Jedno je kada jedan pljusne pare pa uloži u ozbiljne kapacitete pa posle radi za sve, a drugo kada to svako radi za sebe. Jedan za sve po porudžbini je uvek jeftinije nego svako za sebe.

 

Milan Karan uvozi aluminijum (odnosno uvozi se za njega) iz Nemačke jer Beč je prva destinacija na kojoj je AlMG3 stvarno to, a ne bog te pit šta. Njemu je muka ono providno rpzorče na prednjoj masci, nu plaća nešto u stilu 70 ili 80 jer nju MORA da radi u Minhenu. Zašto toliko, pa uzmite ključ i pokujšajte da je zagrebete pa kada vidite koliko vam snage za to treba, biće vam jasno da je tu logika bila da ništa ne sme da se desi bez najmanje čekića i dosta zle namere. Slično je sa crnom elkosažom - industrija koristi eloksažu od 2 mikrona, a on koristi 20 mikrona, po sopstvenom izboru. Voli čovek da to bude rajno i ne žali da plati.

 

Nego, da ne zaborvim da pitam - kako se po vama rešava pitanje standarda poštovanja evropskih direktiva o električnoj bezbednosti? Ne zabravite da SVAKI carinik u EU ima pravo da od vas zatraži dokumenta o atestu prema EU praviliku u vezi električne bezbednosti, elektro-magnetnih zračenja koje uređaj proizvodi i koliko je sam osetljiv na njih, itd, itd, itd. Ako to ne posedujete, a napisali ste da je uređaj napravljen saglasno sa tim standardim, početna kazna je €40.000 a može i uz 2 godine zatvora, pa nagore, Sve je to lepo opisano u nekih 30-ak "listova", ukupno recimo oko 350 stranica. A ti certifikati se daju na osnovu atesta koji izdaju posle testiranja akreditovane laboratorije. Koliko znam, u Srbiji nema takve domaće laboratorij, ali ima gostujućih iz inostranstva, recimo TUV, koja uređaje šalje na testiranje u laboratoriju u Minhenu. Po ceni istoj kao i za Nemce, naravno. Do nedavno je važilo pravilo da ne morate da imate sve te certifikate ako se radi o prodaji direktno kupcu kao pojednicu, ali sada je ta razlika nestala, sada moraš pa moraš. Sem toga, ako slučajno ikada uđemo u EU, ta pravia će postati obavezna i po našem zakonu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uzgred, CNC je korak ka pojeftinjenju proizvodnje vrlo slozenih oblika, gde je svako pomeranje izradka kriticno, i prilicno komplikovano izraditi na klasicnoj frez masini. Za kutiju hi fi uredjaja ne postoji potreba, ali mozda neko prosto voli. Ili mu je majstor frezac violentni alkoholicar?

 

Drugo, treba uzeti plocu aluminijuma, jedno 40cm jedne dimenzije, i izmeriti joj dimenziju na 25 i na 70 celzijusa, i videti koja je promena duzine. Da li treba ici u obradu preciznije od te razlike?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...