Jump to content

High End Audio konektori i kablovi


Zen Mod

Preporučeni Komentari

Rekao bih nesto na temu 1w. Stari Rus Vladimir Šušurin poznat po super mahini Lam 1 2 i 3 napravio sedamdesetih gramofonski amp  u SSSR 2x2,5w SE EL90. Zvučnik Ruski Horn 95dB. Umesto starinske glave gramofona isli smo na  malo skuplji denonov cd. U sobi nam bio i neki NAT, i Marc Levinson i trista cuda. Rus je svirao ala fantastica. Interkonekt dodat. Vojni teflom srebro kabal 75cm i 80pF i VBT term. Sto je najsmesnije na snazi koju postize kristalno je cist. Bas precizan sredina fascinantna visoki cisti i prijatni....Šok. Ne bih ga menjao za Levinsona ako nista ono zbog tegljenja kanti od po 30kg a i zvuk mu nije za baciti. Koliko se postiglo vojnim srebrom probali smo jedan kimber pri ruci cca 240e. Ne oseća se neka jasno uocljiva razlika.Posle toga je Vlada kidnuo i USA, ostatak price je poznat. Ali je ostalo pitanje kako?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako vam je za uzivanje tj slusanje muzike dovoljan samo 1W iz kojeg uredjaja bi ga trosili?

 

HSR 48

Sony mini linija

Pass First Wat

211(u izlazu)

300B(u izlazu)

OTL

2SK/2SJ 49/50 Hitachi(u izlazu)

Sankeni RingEmiteri(u izlazu)

Krell KSA 50

 

   OTL definitivno ,

 

 baziran na prvobitnom 10W J. Futterman ampu sa triodama u izlazu .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za manje snage generalno, tranzistorski ampovi u bilo kom obliku stvarno nemaju sta da traze u poredjenju sa bilo kojim solid state.

Ali samo ako su tube ampovi uradjeni po pravilu, a ne samo nabacani bezveze deovi kao sto je redovna praksa.

Kako je dobar ovaj video od audio note-a, rucni rad je zakon.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za manje snage generalno, tranzistorski ampovi u bilo kom obliku stvarno nemaju sta da traze u poredjenju sa bilo kojim solid state...

 

Kontam da treba na kraju da piše lampašem.

 

Ne slažem se sa ovom generalizacijom svakako. Ako zanemarimo fetiš svira i jedno i drugo kad se napravi kako valja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

   OTL definitivno ,

 

 baziran na prvobitnom 10W  J. Futterman ampu sa triodama u izlazu .

 

Hvala ti BANAT za ovo podsecanje na velikog Julius Futterman-a.

Setih se odmah njegove prepiske sa Quad-om ( jos jedan velikan. Peter Walker ).

http://www.quadesl.org/index.php/home/reviews/futterman-otl

Interesantna je njegova konstatacija vezana za 6LF6 cevi i tadasnju proizvodnju istih u Yu. :)

 

Btw, ako imas shemu tog Futterman-ovog 10W OTL-a, posalji mi na pm ili postuj ovde.

Unapred thnx.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kontam da treba na kraju da piše lampašem.

 

Ne slažem se sa ovom generalizacijom svakako. Ako zanemarimo fetiš svira i jedno i drugo kad se napravi kako valja.

nije fetis stvarno - samo Zvuk. i cinjenice koje priozilaze iz tehnoloskih polazista.

Da sada ne nabrajam...

...

Medjutim kada su ljudima, iz opravdanih ili neopravdanih razloga, jednostavno potrebne povecane snage u pitanju onda je stvar jasna, tube ampovi vece snage su retki skupi i veliki (ogromni), i ipak ne mogu se meriti po snazi sa trandza bracama.

Automatski ih to diskvalifikuje. Drugo potrebno je menjati i skupe cevi...

...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala ti BANAT za ovo podsecanje na velikog Julius Futterman-a.

Setih se odmah njegove prepiske sa Quad-om ( jos jedan velikan. Peter Walker ).

http://www.quadesl.org/index.php/home/reviews/futterman-otl

Interesantna je njegova konstatacija vezana za 6LF6 cevi i tadasnju proizvodnju istih u Yu. :)

 

Btw, ako imas shemu tog Futterman-ovog 10W OTL-a, posalji mi na pm ili postuj ovde.

Unapred thnx.

 

Doc

 

vise manje sve je ovde , http://www.diyaudio.rs/topic/6937-julius-futterman/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da se vratimo na temu>

Evo malo konkretnih stvari umesto beskrajnog pametovanja i zamajavanja

...

dimenzije unutrasnjeg provodnika kod industrijskih modeka kablova.

 

RG213 7 x   0.7200mm Bare Copper

RG59 1 x 0.032in 0.8128mm

RG58 1 x 0.033in 0.8382mm

RG6 1 x 0.040in 1.0000mm bare copper conductor with anti-corrosion treatment

RG11 1 x 0.064in  1.6250mm Bare Copper Covered Steel

RG500 1 x 3.1500mm Solid Copper/Copper Clad Aluminum

RG500 1 x 2.7700mm Bare copper kod nekih modela

.

Ima i drugih tipova pa ko ima informacije moze da dopuni?

.

Od ovih provodnika se pravi i 99% svih audio kablova i fabrickih i drugih.

Samo mali broj proizvodjaca koristi custom legure i custom izvacenja zice. i to su po definiciji originalni kablovi

Ovi svi drugi bez obzira da li postoji neki kao brand ili sta vec se po definiciji ne mogu smatrati originalnim i doradjeni su proizvodi.

...

Ovo je kraca lista kod nas u prodavnicam nabavljivih kablova.

Potrebno je izvuci iz sredine pun provodnik zice  - bez ostecenja, pretezanja. lomljenja i slicno.

Najbolje iseci prvo kosuljicu pazljivo a potom uz blaze zagrevanje osloboditi centralni provodnik punog preseka.

To jeste dosadan posao. :)

...

Zatim tako dobijenu zicu, (koja nije izolovana!) ocistiti alkoholom i uviti u izabranu izolaciju.

moze teflonska traka ili papirna traka ili sta vec sve ljudima padne na pamet... :)

.

kada se uradi izolacija napravi se twisted pair ( ali nije neophodno)

pre lemljena se ponovo ociste i pripreme krajevi koji se leme. Kao i lemna mesta na konektorima.

Ima vise nacina a mozda je najdnostavniji prvo da se ociste nekim rasvaracem, predgrevanje bez kalaja,

onda recimo kvalitetniji fluks i na zici i na konektorima, i tek onda lemljenje kvalitetnim kalajem.

Ono brasno od kalja kao sa srebrom, sto odmah matira, ja ne koristim.

Koristim stare legure i to po mogustvu multicore tip, sjajni i posle 30godina :)

...

Jos jedna stvar, mozda dodati jedan obican noseci provodnik koji nema elektricnu ulogu samo mehanicku.

i njega cvrsto fiksirati za nosace konektora. Poenta je NE stezati provodnike na mestu ulaza kabla u konektor...

...

Narocito koaksijalne. AKO se tu stegnu koaksijalni kablovi dobija se oko 40pF kapaciteta samo na jednom mestu

to je oko 80pF. A to je skoro kao i kapacitivnost celog kabla...

Ko ne veruje nek stegne i izmeri, odsecen kabl samo konektor i stegnutih par cm kabla i prazan RCA konektor...

...

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije fetis stvarno - samo Zvuk. i cinjenice koje priozilaze iz tehnoloskih polazista.

Da sada ne nabrajam...

 

Tehnološka polazišta da preskočimo ovog puta, pogotovo ova s početka 20. veka.

 

Zvuk i ja volim, i sam slušam old school zvučnike koji imaju pregršt mana ali su meni super a izvor sam namerno uštrojio po svom ukusu. Da su pojačala idealna sva bi reprodukovala isto. Sva pojačala pojačavaju a neka sviraju pride. Jbg, svi mi volimo neka izobličenja...

 

I dalje mislim da je generalizacija SS-tube (nema nikake veze sa trećim rajhom) fetiš (ćeif, kapric... a oni nemaju cenu) pogotovo što nisam lično ni malo gadljiv na cefke. Svakom svoja zabava dok je nama lepo :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zatim tako dobijenu zicu, (koja nije izolovana!)

 

Mož se proba i sa žičkom iz krštenog UTP kabla, tu se ne trpa đubre bakar. Ili domaći plavo beli telefonac, men se ono čini tamniji bakar neg obično, mada konkretne podatke nemam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tehnološka polazišta da preskočimo ovog puta, pogotovo ova s početka 20. veka.

 

Zvuk i ja volim, i sam slušam old school zvučnike koji imaju pregršt mana ali su meni super a izvor sam namerno uštrojio po svom ukusu. Da su pojačala idealna sva bi reprodukovala isto. Sva pojačala pojačavaju a neka sviraju pride. Jbg, svi mi volimo neka izobličenja...

 

I dalje mislim da je generalizacija SS-tube (nema nikake veze sa trećim rajhom) fetiš (ćeif, kapric... a oni nemaju cenu) pogotovo što nisam lično ni malo gadljiv na cefke. Svakom svoja zabava dok je nama lepo :)

Jesu dovoljne cinjenice - switching efekat, ulazne kapacitivnosti, linernost, rezultat harmonika posle amplifikacije... :)

Ovo su sve oblektivne stvari...

A mozda najvaznija dimenzije, misljenja sam da sto se vise smanjuju dimenzije zvuk sve gori...

(naravno ne znaci i obrnuto da je potrebno povecavati dimenzije u beskonacnos... Dovoljne su dimenzije 2A3, 300B

i klasicnih, nabavljivih cevi... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mož se proba i sa žičkom iz krštenog UTP kabla, tu se ne trpa đubre bakar. Ili domaći plavo beli telefonac, men se ono čini tamniji bakar neg obično, mada konkretne podatke nemam.

Moze i to. Konkretno kod mene ja sada zvucnicki, bezveze povezano sve parice parallno, najbrze, :(

i nije lose...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Te su odlicne, doduse malo je komplikovaniji OT.

Nisam hteo da ih navodim - tesko ih je naci... Retke su i skupe.

To je u originalu radio TFK i od pre II WW su. Ima ih u katalozima iz 30ih :)

Vec se racunaju u specijale - jedna lestvica gore od vintage :)

Naravno direktno grejane i naravno ogromna zatvorena anoda velike povrsine. :)

Jako linearne i VISOKI naponi, elektroni pevaju istu pesmu koja ide sa izvora, kada putuju kroz vakum he he...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesu dovoljne cinjenice - switching efekat, ulazne kapacitivnosti, linernost, rezultat harmonika posle amplifikacije... :)

Ovo su sve oblektivne stvari...

 

Nisu, jer sve to i ceve imaju a više od pola zavisi od implementacije.

Šiljimo ga badava, tvrda glava je urođena mana a opet se uživanje svede na lične preference i svi su u pravu.    :BeerMugCheers:

 

Što se zvuka i smanjivanja dimenzija tiče, biće da to ima više veze sa cenom no sa samim dimenzijama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne nije :)

evo ovako mozda ce biti jasnije: nisu nikakve preferece nista spekulativno samo cinjenice.

.....................................Cevi...........diskkretni

switching efekat.........nemaju.........imaju

Capacitivnosti..............male...........velike

Linearnost..................velika...........mala a u PP nije simetricna

rezultat harmonika......2 i 4..............uglavnom 3 i 5

ima jos ali nema veze

...

sve drugo ide u prilog tranzistorima, cena, dimenzije, snaga, proizvodnja....

Samo ne i ono osnovno ZA KUCNO SLUSANJE - zvucni rezultat :) koji priozilazi iz gorenavedenih osnovnih i cinjenicnih razlika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ potenciras na neistinama

 

 

rekao si svoje misljenje , ManicP je rekao svoje misljenje a sad ga cedis bez ikakve osnove u stvarnosti

 

po koji put izigravas malu macu - izgeneralizujes gomilu stvari , drzis se toga a onda budes uvredjen kad ti neko ili kaze da nisi u pravu ili trazi da konkretizujes.

 

ManicP mu dodje neki vrazji inzenjer , samo da podsetim

 

audio elektronika je polje konkretnih cinjenica , mitologija je za fifi forume

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...