Jump to content

High End Audio konektori i kablovi


Zen Mod

Preporučeni Komentari

da imam sistem od više desetina hiljada evra svakako bih imao i kablove od 300-700e, po komadu

ne vidim tu ništa neobično, niti ima mesta nekom zgražavanju.

kimber hero je na kp 80e, a inače je duplo skuplji od pbj kabla

timijev kabl 0,75cm je bio 35e, a kablovi sa pijace 10e i sad bih voleo da znam šta je tu bačena para a dobio sam veliki pomak? čak i da sam uobrazio i gluv na jedno uvo opet imam kimber, pa šta...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je diy zajednica. Ne znam da napravim pojačalo, nemam pojma o tvikovanju cd plejera, ali znam da napravim vrhunski kabl (koji god) držeći se osnovnih principa i naučnih činjenica. Svaki bolje čujno svira od brenda makar 10 puta veće cijene i to treba da je tako. Nema smisla ni upoređivati.

Moje je mišljenje da sa sistemom nešto nije u redu ako se ne čuje razlika među žicama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam bas mislio na neispravan sistem, to se cuje  a cesto i vidi. Vise sam mislio na osetljivost komponenti na karakteristiku kabla. Neki uredjaji ne trpe kapacitivno opterecenje, mozda su skloni oscilovanju.

 

Pre neki dan listam ponude da pazarim neki koaks, ne bas za audio i svidi mi se kod kanibala neotech 6001, izrada, cena,sve dok nisam pogledao pdf

Na 20KHz atenuacija 12 i kusur dB, kabal radi kao low pass filter, i to dobar. :)

Sto se ne bi reklo po samom kapacitetu kabla..oko100pFpo metru...

 

http://www.kanibal.co.rs/pdfspec/15022005_pdf.Pdf

 

I sad, da li ce se cuti neka razlika, mislim da hoce, s tim sto ce razlika biti raznolika..Negde ce da odgovara, nekome ce da zamuti visoke, ocito da ovaj kabal unosi dodatni kolorit u sistem.

 

Ja to licno ne volim, volim da kabal propusti sve sto mu je zadato, a ne da se mesa u signal.

 

Mislim, otpao je u startu zato sto mi treba fleksi koaks za 100KHz, a ne filter, cisto ga spominjem kao primer uticajnog kabla visoke verovatnoce. 

Nemam ni zelju da ga probam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na 20KHz atenuacija 12 i kusur dB, kabal radi kao low pass filter, i to dobar. Sto se ne bi reklo po samom kapacitetu kabla..oko100pFpo metru...

 

Procitaj malo bolje sta pise u tom datasheet-u, inace postoji jos jedna bitna "promenljiva", dakle tvoja karakterizacija ovog kabla kao "otpao u startu" pa neka je i za 100KHz je nebulozna. Mislim da bi bilo dobro da izbegavas da svoje neznanje ili povrsnost prezentujes u javnosti...

Da ti nije DVV neki rod,(takav "nonsarlantno znalacki" tip pisanja se tesko klonira :) )? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Procitaj malo bolje sta pise u tom datasheet-u, inace postoji jos jedna bitna "promenljiva", dakle tvoja karakterizacija ovog kabla kao "otpao u startu" pa neka je i za 100KHz je nebulozna. Mislim da bi bilo dobro da izbegavas da svoje neznanje ili povrsnost prezentujes u javnosti...

Da ti nije DVV neki rod,(takav "nonsarlantno znalacki" tip pisanja se tesko klonira :) )? 

ne razumem zašto odmah đonom...ako je čovek pogrešio ili ne zna, a ti objasni, ispravi, šta god.

čemu takav ton i vređanje?

i ti napadi na dvv-a...ne kapiram

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i ti napadi na dvv-a...ne kapiram

 

http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/230492-audio-power-amplifier-design-book-douglas-self-wants-your-opinions-123.html#post3584781

 

Ja ne znam zašto on ovde uopšte dolazi, a kamoli piše, kada je ovaj forum daleko ispod njegovog nivoa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Procitaj malo bolje sta pise u tom datasheet-u, inace postoji jos jedna bitna "promenljiva", dakle tvoja karakterizacija ovog kabla kao "otpao u startu" pa neka je i za 100KHz je nebulozna. Mislim da bi bilo dobro da izbegavas da svoje neznanje ili povrsnost prezentujes u javnosti...

Da ti nije DVV neki rod,(takav "nonsarlantno znalacki" tip pisanja se tesko klonira :) )? 

 

 

Ne ni sam dvv, i ne zelim flame.

Tako da neuljudni deo ne komentarisem...

 

Dvoljan mi je podatak atenuacije na 20khz, jos gore sto su === na 1MHz.

 

I sta je pogresno u izjavi da ce takav kabal sa velikom verovatnocom ucestvovati u signalu?

 

Sto ja licno ne volim, i gde je tu problem?

 

P.S.

Taj fascinirajucii DVV je bas nesto besan i ljut, sto ja zasigurno nisam, niti podcenjujem tudje neznanje niti zelim da komentarisem tudje zamisli i emocije. A svaki rad i trud izuzetno postujem.

 

Niko se nije naucen rodio, niti ima na raspolaganju nekoliko zivota da bas sve nauci...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je diy zajednica. Ne znam da napravim pojačalo, nemam pojma o tvikovanju cd plejera, ali znam da napravim vrhunski kabl (koji god) držeći se osnovnih principa i naučnih činjenica. Svaki bolje čujno svira od brenda makar 10 puta veće cijene i to treba da je tako. Nema smisla ni upoređivati.

Moje je mišljenje da sa sistemom nešto nije u redu ako se ne čuje razlika među žicama.

pa gde si bre tozo, ima li sta novo kod tebe ?

Za one koji ne veruju u cujnu razliku izmedju kablova, navescu kako to kod mene funkcioniose pri poredjenju interkonekata...Inace, kod mene su nedavno bili kolega Impuls i jedan prijatelj iz C. Gore, da ga ne imenujem , nije clan foruma, i iz prve ruke se veoma lako  uverili da to funkcionise. Naime, znamo da se pri promeni kablova gubi deo prvog utiska, i prava inf. o kablu,ukoliko je ima, mada kod dobrih sistema se ta cujna razlika ipak upamti, ona verovatno zbog subjektivnosti ipak nije potpuno realna. To je zbog slusanja materijala u razlicitom vremenu .Kod mene je cd sa dva para izlaza za interkonekte ( cyrus cd 8x ), nije hajend, a nije ni los...Jednostavnim prebacivanjem levo - desno dugme na amp-u u delicu sekunde slusate materijal na jednom ili drugom interkonektu- isto sve: cd disk, cd, amp, ...Mislim da ovaj nacin spada medju najrealnije nacine poredjenja dva interkonekta sto se slusnog utiska tice. Naravno, podrazumeva se da ne slusaju gluvi, svi ostali se brzo uvere...

Ovako bi mogli i zvucnicki, na ampu su dvostruki izvodi za zv. kablove, ali da bi bilo realno poredjenje, moralo bi se imati i par identicnih kutija, to ipak retko ko od nas ima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mnoge stvari u elktronici su proistekle iz telgrasfkog prenosa pa otuda i lepa primena telefonca kao jednostavnog rešenja. Ideal kućnog sistema je da što vernije reprodukuje živu muziku, zanemarujem subjektivizam, sa što manje gubitaka. Svaka komponenta ima neki svoj karakter i  sve utiče na ličnu percepciju. Žica treba da prenese informaciju sa što manjim gubicima i sa još manjim dodavanjem. Razlike postoje čak i kad se isti vod vuče pravolinijski ili krivuda ili se preseca itd. Sve te razlike nisu naročito bitne ali ako kabl  svira to nije dobro, mada može da ispegla neku krivu Drinu i ako je tako, postoji nedostatak u lancu i to peglanje je na neki način veštačko. Kad je sistem tačan, promena kablaže se čuje ali razlike trebaju da budu u okviru nekog ličog ukusa a ne u širokom dramatičnom rasponu dobro/loše, sve je tu, ništa ne fali, ništa ne štrči, celovito a opet na neki drugojačiji način, pa se u tim finesama opredeli za bolji zvuk što često ode u razumljivu potrebnu subjektivnost jer svačije zadovoljstvo je individualno, znači objektivnost je relativna i tu nema ništa loše. Naravno da postoje loši i dobri kablovi, cena i lepota izrade nije nikakvo merilo. Da je tako, uzeo bi pomenuti Kimber KC AG 1, (valjda se tako zvao), kog sam slušao čim se pojavio, zapakovan u kutiju kao za naj skuplju ogrlicu, a tako i izgleda interkonekt, kupio mini stub i dobio vrhunski i zvuk i ukras. Kroz godine audio tupljenja moj neki zaključak je da što je sistem verniji to mu sve manje trebaju uslovno aktivni kablovi, odnosno bolje ležu što jednostavniji vodovi koji imaju minimalan nužni uticaj. Skinuo sam skoro neki ruski demo disk sa skoro 40 skraćenih numera svih žanrova i preslušavo sa mladim prijateljem boljeg sluha nego mog, svaka numera totalno drugojačija shodno produkciji, ambijentu itd, a sa pevajućim kablom bi te razlike bile manje i verovatno bi mi se veći broj izvođenja svideo, ovako jedno lepo drugo loše pa mora radi daljinac. Filozfija mog slušanja je nemilosrdna rezolucija jer to volim, nekome se drugojačije sviđe i to je tako, često i nepomirljivo i zato ne treba previše tupiti i svađati nego gurati sistem gde lično naj bolje ga doživljavamo i uživamo. Ne mogu da komentarišem jer se ne sećam kad sam poslednji put slušao "krštenu" žicu i dal je bolji Kardas il Kimber, ( "bolji" ovaj drugi, življi), nit me pa zanima da čujem išta drugo do možda nekog egzotičnog DIY-a.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav Milovane!!!

Malo sam odmarao od foruma i prijalo mi je.

U prošlom forumskom životu sam se trudio da pojasnim i pokažem da se dobri kablovi mogu napraviti i od "običnih" žica za šerpu ribe. Doduše, svaki vrhunski kabl će da počisti te moje žičetine, ali su one (te moje žičetine) itekako sposobne da se uhvate u koštac sa srednjom klasom.

Zaključak je na kraju da se ipak od g****a pita ne pravi.

Malo sam se bio smorio od silnog ponavljanja osnovnih stvari. Na onom forumu mi nije bilo strašno što ne kapiraju jer nisu iz struke, ali mi je krivo što na ovom forumu i dalje preovladava tvrdokoran stav i nema se volje da se udubi u problematiku. Znanja se ima ali se definitivno nema volje.

Često su me zaskakali pitanjima o R,L i C pa se i ja sad hvatam za njih... A moj odgovor bi uvijek bio isti... Da, struja "ide" kroz žicu, ali signal ne ide... Struja nam treba ne zbog struje nego zbog elektromagnetnog polja... Itd...

Naravno da je "struja" jako bitna stvar jer direktno utiče na ono što nas zanima, ali ona sama po sebi nije poenta nego to famozno elektromagnetno polje.

Možda je bolje da se još neko vrijeme samobanujem. Baš mi prija odmor

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dvoljan mi je podatak atenuacije na 20khz, jos gore sto su === na 1MHz.   I sta je pogresno u izjavi da ce takav kabal sa velikom verovatnocom ucestvovati u signalu?

 

Za pocetak, kao (po predjasnjim postovima)  covek upucen u materiju, trebalo bi da znas da je 50 do 100 i kusur pF po metru karakteristicna kapacitivnost za vecinu koaksijalnih kablova.

Druga stvar,procitaj datasheet. Jeste atenuacija 12dB ali na 100 metara itd... nista drasticno razlicito od klasicnih kablova tog tipa.

 

 

Ne sporim da ce eventualno biti slusne razlike u odnosu na neki drugi kabl ali NE zbog toga sto si naveo.

 

Iz tog razloga i pretpostavljam da nemas bas iskustva o onom o cemu pises. Internet je i onako prepun pogresnih informacija i poluistina...  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A moj odgovor bi uvijek bio isti... Da, struja "ide" kroz žicu, ali signal ne ide... Struja nam treba ne zbog struje nego zbog elektromagnetnog polja... Itd... Naravno da je "struja" jako bitna stvar jer direktno utiče na ono što nas zanima, ali ona sama po sebi nije poenta nego to famozno elektromagnetno polje.

 

Ne uči se sve na fakultetu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mnoge stvari u elktronici su proistekle iz telgrasfkog prenosa pa otuda i lepa primena telefonca kao jednostavnog rešenja. Ideal kućnog sistema je da što vernije reprodukuje živu muziku, zanemarujem subjektivizam, sa što manje gubitaka. Svaka komponenta ima neki svoj karakter i  sve utiče na ličnu percepciju. Žica treba da prenese informaciju sa što manjim gubicima i sa još manjim dodavanjem. Razlike postoje čak i kad se isti vod vuče pravolinijski ili krivuda ili se preseca itd. Sve te razlike nisu naročito bitne ali ako kabl  svira to nije dobro, mada može da ispegla neku krivu Drinu i ako je tako, postoji nedostatak u lancu i to peglanje je na neki način veštačko. Kad je sistem tačan, promena kablaže se čuje ali razlike trebaju da budu u okviru nekog ličog ukusa a ne u širokom dramatičnom rasponu dobro/loše, sve je tu, ništa ne fali, ništa ne štrči, celovito a opet na neki drugojačiji način, pa se u tim finesama opredeli za bolji zvuk što često ode u razumljivu potrebnu subjektivnost jer svačije zadovoljstvo je individualno, znači objektivnost je relativna i tu nema ništa loše. Naravno da postoje loši i dobri kablovi, cena i lepota izrade nije nikakvo merilo. Da je tako, uzeo bi pomenuti Kimber KC AG 1, (valjda se tako zvao), kog sam slušao čim se pojavio, zapakovan u kutiju kao za naj skuplju ogrlicu, a tako i izgleda interkonekt, kupio mini stub i dobio vrhunski i zvuk i ukras. Kroz godine audio tupljenja moj neki zaključak je da što je sistem verniji to mu sve manje trebaju uslovno aktivni kablovi, odnosno bolje ležu što jednostavniji vodovi koji imaju minimalan nužni uticaj. Skinuo sam skoro neki ruski demo disk sa skoro 40 skraćenih numera svih žanrova i preslušavo sa mladim prijateljem boljeg sluha nego mog, svaka numera totalno drugojačija shodno produkciji, ambijentu itd, a sa pevajućim kablom bi te razlike bile manje i verovatno bi mi se veći broj izvođenja svideo, ovako jedno lepo drugo loše pa mora radi daljinac. Filozfija mog slušanja je nemilosrdna rezolucija jer to volim, nekome se drugojačije sviđe i to je tako, često i nepomirljivo i zato ne treba previše tupiti i svađati nego gurati sistem gde lično naj bolje ga doživljavamo i uživamo. Ne mogu da komentarišem jer se ne sećam kad sam poslednji put slušao "krštenu" žicu i dal je bolji Kardas il Kimber, ( "bolji" ovaj drugi, življi), nit me pa zanima da čujem išta drugo do možda nekog egzotičnog DIY-a.

na nekoliko mesta sam pročitao da su dayensova pojačala previše svetla po zvuku pa iz tog razloga su mu zvučnici manje rezoluntni ne bi li se to kompenzovalo

to me uvek čudilo jer sam imao dva njihova pojačala (ovo drugo još imam) i nisam stekao takav utisak. naprotiv, čak sam kupio kutije koje su po karakteru svetlije da bi dobio malo na detaljima.

međutim....međutim, sve vreme sam imao timijevo srebro i ništa nisam sumnjao jer sam mislio da su oni sasvim dovoljni (a pritom se dobro pokazali na cdp-u)

kad sam pre neki dan stavio kimbera zvuk se toliko otvorio da sam ostao zaprepašćen. rezolucija, detalji, čistiji i konkretniji bas...

mislim da je ova žica od ampa uradila baš ono o čemu ti pričaš, prenela je njegov karakter bez svog uplitanja, a timijev kabl je to žestoko kvario.

e sad, zašto baš ovaj kimber koji je jeftin i kako će biti sa drugim skupljim, ne znam...videćemo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

na nekoliko mesta sam pročitao da su dayensova pojačala previše svetla po zvuku pa iz tog razloga su mu zvučnici manje rezoluntni ne bi li se to kompenzovalo

to me uvek čudilo jer sam imao dva njihova pojačala (ovo drugo još imam) i nisam stekao takav utisak. naprotiv, čak sam kupio kutije koje su po karakteru svetlije da bi dobio malo na detaljima.

međutim....međutim, sve vreme sam imao timijevo srebro i ništa nisam sumnjao jer sam mislio da su oni sasvim dovoljni (a pritom se dobro pokazali na cdp-u)

kad sam pre neki dan stavio kimbera zvuk se toliko otvorio da sam ostao zaprepašćen. rezolucija, detalji, čistiji i konkretniji bas...

mislim da je ova žica od ampa uradila baš ono o čemu ti pričaš, prenela je njegov karakter bez svog uplitanja, a timijev kabl je to žestoko kvario.

e sad, zašto baš ovaj kimber koji je jeftin i kako će biti sa drugim skupljim, ne znam...videćemo

 

Kimbere sam prvi put čim su se pojavili, neke 91 i zaista su uneli evoluciju u sisteme, prvo slušanje na tada idelnom paru AR SP8 i KSA 50, i što je bitno, počela se psvećivati pažnja kablaži i konektorima kao vrlo uticajnim činiocima u lancu. Svega sam par puta imao prilike da slušam to što pominješ tako da ne mogu išta da kažem jer bi bilo neozbiljno. Prvi pismen dvojac mi je bio Elektrokompaniet, tada smatran izrazito fazno doteran, kasnija Hiraga je takođe bila još bolja, sada sam na čistom singlu. Uređaju kojima faza isklizava, sve više što im se nižu pojačavačke jedince, jednostavno imaju svetliji ton, dok je singl tamniji ali tačniji. Moji Lauderi su krajnje problematični, svetli do agresivnosti i tek ih je SE GM70 doveo u red i to tek nakon remonta kada je sve unutrašnje ožičenje prežičeno bakarnim solid korom, al se sad pojavila karakteristika izlaznog trafoa koji čini da bi voleo da je ton malčice svetliji iako je rezolucija još bogatija. Mogao bi možda da to ekilizujem žicom al je to levi način, nego treba premotati špulnu što ću i uraditi u nekom periodu. Retko kome smeta svetao ton, pogotovu kad postoji i donji fundament, ali slabo kad činela treba da izbrijava i dominira stejdžom. I obično se polemike vode oko ekstrema a draž svirke je u bogatstvu sredine i kad se na to legne, kablaža ide u drugi plan, telefonac,  anti cable i slične diy varijacije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mnoge stvari u elktronici su proistekle iz telgrasfkog prenosa pa otuda i lepa primena telefonca kao jednostavnog rešenja. Ideal kućnog sistema je da što vernije reprodukuje živu muziku, zanemarujem subjektivizam, sa što manje gubitaka. Svaka komponenta ima neki svoj karakter i  sve utiče na ličnu percepciju. Žica treba da prenese informaciju sa što manjim gubicima i sa još manjim dodavanjem. Razlike postoje čak i kad se isti vod vuče pravolinijski ili krivuda ili se preseca itd. Sve te razlike nisu naročito bitne ali ako kabl  svira to nije dobro, mada može da ispegla neku krivu Drinu i ako je tako, postoji nedostatak u lancu i to peglanje je na neki način veštačko. Kad je sistem tačan, promena kablaže se čuje ali razlike trebaju da budu u okviru nekog ličog ukusa a ne u širokom dramatičnom rasponu dobro/loše, sve je tu, ništa ne fali, ništa ne štrči, celovito a opet na neki drugojačiji način, pa se u tim 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

  Kad je sistem tačan, promena kablaže se čuje ali razlike trebaju da budu u okviru nekog ličog ukusa a ne u širokom dramatičnom rasponu dobro/loše, sve je tu, ništa ne fali,  

I prilikom donošenja tog zaključka, kablovi su bili u sistemu,i uticali na zvuk,

Ako su(,kablovi,) tu bili tačni,da li to znači da ce biti tačni i u nekom drugom sistemu,i time otkriti mane tog sistema?

Da li se misli da je sistem tačan,ako uspe da prenese  četvrtku od početka do kraja,u istom obliku,ili nam se dopada ono što čujemo?

 

 

,

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Opet se vracamo nazad. Ispada da svi koji u svom super rezolutnom sistemu cuju razliku u kablovima, imaju neispravan sistem. A oni kojima u sistemu ne razlikujes kontrabas od bas bubnja i svi kablovi zvuce jednako, su sistemi vrhunski.

 

DVV da se bacim na oblast koju volite. Ako nema razlike izmedju konektora i kablova koji su komponenta u sklopu uredjaja, zasto bi bila razlika izmedju guma na automobilu. Po Vasim recima ako primetimo razliku medju gumama i lezanju na cesti, upravljanju na mokrom i buci u autu, auto je neispravan. Ako se ne primeti nikakva razlika u upravljivosti sa razlicitim gumama onda je auto super. Isto mogu da primenim na amortizere, motor iste kubikaze razlicitih proizvodjaca.

 

Istu pricu mogu da primenim, recimo na brasno. Ako od svih vrsta brasna dobijamo testo, zasto negde koristimo tip 400 meko a negde tip 850. Po istoj logici koju ste naveli, ako sa razlicitim vrstama brasna primetimo razliku u testu kada jedemo, onda sa nama nesto nije u redu. Ako ne primetimo razliku onda smo potpuno zdravi. Verovatno uduvani

 

Ne vidim zasto ne praviti razliku kod audio sistema ako pravimo razliku kada su cetkice za zube u pitanju, toalet papir, sapuni, vina, piva, cipela, odece, telefona, ... i da ne nabrajam sve ostale primere iz naseg zivota i okoline

Prvo, ja nisam rekao da nema bilo kakvih razlika, već da su te razlike ćesto minorne, a ponekada i meni sasvim nečujne. Kažem, MENI, ne svima i svakom.

 

Drugo, da bi eventualne razlike bile iole čujnije, osnova (sistem) mora da bude sama po sebi iznad proseka. Što je podloga (sistem) bolja, to je veća šansa da se čuju eventualne razlike.

 

Treće, jasno i glasni sam naveo da je za mene razlika između većine OFC interkonekt kablova i Neotech kablova od srebra čujna i jasna. Ponavljam, NEOTECH srebrenog kabla, a imao sam i druge srebrene kablove sa kojima to nije bilo tako, što me ne čudi, jer svaka fabrika ima sopstvenu tehnologiju proizvodnje svih, pa i srebrenih kablova.

 

Zbog svega toga sam i rekao da spadam u OPREZNE korisnike, ništa ne uzimam zdravo za gotovo dok se lično ne uverim. Previše sam vremena i truda uložio u stvaranje mog sistema, tu pre svega mislim na razvoj mojih zvučnih kutija sa Mirkom Bevenjem (B&M Acoustics u to vreme, 2003), uključujući i unutrašnje ožičenje, i ni malo slučajno, ono se delimično obavlja preko Neotech srebrenog kabla (srednji i visoki). Kod mene, sve to radi kako treba, a kod nekoga drugoga, sa drugačijom podlogom, to možda neće biti tako. Ne verujem da postoji unverzalno idealno rešenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sećam se da mi je dejan dobrin jednom rekao da ne bi bilo loše da nabavim dobar ic za povezivanje ampa i preampa i ako ikako može da ne bude duži od 0,5m.

mislio sam, a i po fami na fifiju, da je timijev kabl dovoljno dobar. nije.

na žalost, to saznajem nekoliko godina kasnije, ali nema veze, sad kao da imam nov sistem pa sam miran neko vreme :)

Tačno. Kabl je naprosto nužno zlo bez koga ne možemo, pa mi je logično da onda bar nejga skratimo koliko možemo. Što je kabl kraći, manja je šansa da unese i njegov zvučni potpis u signal. SVAKI kontakt je potencijalni izvor problema, odakle jasno sledi da ne treba žaliti u kupovini kvalitetnih RCA CInch kontaktnih mesta. Lemljena veza ja samo najmanje od svih zala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ponovo poređenja...

 

Niko nije rekao da je sistem neispravan, ili da je auto neispravan, sve je to slobodna interpretacija čitalaca.

 

Što se automobila tiče, vidim da dosta volite ta poređenja, to koliko će gume uticati na stabilnost, proklizavanje itd. u mnogo čemu zavisi i od trapa, od kočionog sistema, težišta automobila, suspenzije, međuosovinskog razmaka, težine. Ako je sve to "upeglano" (analogija sa pojačavačem) razlike između guma će biti mnogo manje. To tvrdim kategorički, i iz ličnog iskustva. Zašto neki auto iste težine, pri istoj početnoj brzini, sa identičnim gumama, ima veći trag kočenja?

Ono što ja JESAM rekao, bar implicitno, da žalosno mnogo sistema nije dorađeno kako valja.

 

Skrenuo sam svima pažnju na diskusiju u toku na američkom DIY forumu, tema "John Curl's Blowtorch Preamplifier", u kojoj se razvila priča o lako čujnim razlikama u zvuku CD čitača. Jedan član se baš zantereovao i bacio na opaka merenja, da bi na kraju otkrio da zapanjujuće veliki broj CD čitača propušta ultrasonične signale od 50 kHz nagore. Pokauao je na merenjima da se ovo i te kako odražava na zvuk prvo putem intermodulacije sa osnovnim signalom, i drugo da može dovesti to spontanog pregorevanja visokotonaga ako tah signal postane dovoljno izražen, a trenutno upotrebljena snaga dostigne 50-ak vati iz nekog inače veoma linearnog i širokopojasog pojačavača snage. Odjednom se na 50 kHz pojavi sginal koji pojačavač uredno prosledi lepo pojačanaog ka visokotoncu, koji to naravno ne može da reprodukuje pa to pretvori u toplotu i spali visokotonac.

 

Drugi moguć izvor sličnog problema su MC zvučnice u vezi sa širokopojasnim RIAA kolom. I tu pojava raznih visokofrekventnih signala nije neobična.

 

Rešenje problema je jedna običan RC filter iza DAC-a a pre izlaznog pojačavača u CD čitačima. To se (pre)često ne koristi jer će po prirodi stvari narušiti specifikacije na 20 kHz. Da sve bude još gore, od takvih problema ne pate samo jeftini CD čiači, već i basnoslovno skupi modeli. Konkretan primer je bio OPPO čitač, koji je vema cenjen u SAD delimično i zbog razumne cene i univerzalnosti (čita sve i svašta). Kod DIY ljudi, problem se može rešiti i ugradnjom ultrasoničnog fitera na ulaz za CD, u zavisnosti od konkretnog rešenja možda samo zamenom paralelnog kondenzatora sa recomo 100 pF na recimo 470 pF, ili šta već.

 

Poenta je, vredi se zainteresovati jer bi jedna relativnio skromna modifikcija mogla da pokaže da je vaš CD čitač u stvari mnogo bolji nego što ste vi mislili.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...